Ateroskleroza simptomi oboljenja i prirodno lečenje

ateroskleroza simptomi

Ateroskleroza je proces pri kojem dolazi do nakupljanja holesterola, masnih supstanci, kalcijuma i mrtvih ćelija na unutrašnji zid arterija. Usled toga protok krvi je značajno ograničen i kiseonik sporije stiže do mozga.

Zakrčenje arterija i krvnih sudova uzrokuje brojne kardiovaskularne smetnje, a kao posledica može se javiti i moždani udar. Začepljenje najčešće pogađa srednje i velike arterije. Index ateroskleroze je najprecizniji pokazatelj vašeg lipidnog statusa. Kada je on poznat, radi se temeljna dijagnostika i započinje se lečenje.

Pri normalnom procesu starenja stvaranje plakova i taloženje stranih materija na zidove arterija nastupa tek nakon 65. godine života. Krvni sudovi tada ubrzano stare i značajno se skraćuje životni vek .

Ako vas brine vas ateroskleroza krvnih sudova, pazite šta jedete! Pripremili smo vam odlične recepte i čak dve dijete. Ostanite sa nama..

Simptomi ateroskleroze koje ne smete zanemariti

Zdrave arterije su jake, fleksibilne, elastične i nemaju masnih naslaga. Međutim, kada se u njima natalože masnoće, holesterol i druge supstance, mogu postati zakrčene, zadebljale i sužene, što se naziva ateroskleroza.

Tek kada dođe u svoju poodmaklu fazu, a to je značajno začepljenje arterija, bolest se prikaže kroz određene znake. Kada je posredi ateroskleroza simptomi su slični kao kod infarkta miokarda ili angine pektoris.

Jak angiozni bol u grudima, te stalan osećaj pritiska i nelagoda u prsima samo su neki od njih. Ovi simptomi nam ukazuju da se srčani mišić ne snabdeva dovoljnom količinom kiseonika i tada verovatno postoji zakrčenje arterija.

Može se proširiti i u predele ruku, ramena i vrata. Angiozni bol se javlja i usled emocionalnog stresa.

Javlja se sve češće i kod mlađih osoba

Do taloženja masnoća na krvnim sudovima dolazi najčešće nakon 35. godine, ali i ranije. Danas nije retkost da se već posle 18. godine dijagnostikuju povišen holesterol u krvi i unutrašnje masti oko organa u grudima i abdomenu. Javljaju se čak i uprkos normalnoj telesnoj težini i indeksu telesne mase.  Sve to dovodi do povećanog rizika od srčanih bolesti, infarkta i moždanog udara.

Ateroskleroza je tihi ubica jer se neretko javlja bez simptoma, a kada se tegobe manifestuju, nažalost, one mogu biti fatalne. Jedan od načina da se ozbiljne posledice spreče jeste temeljno čišćenje krvnih sudova.

Faktori rizika kod ateroskleroze

Ateroskleroza je jedan od najneprijatnijih pratilaca starenja, a sve češće se počinje javljati i kod sasvim mladih ljudi. Do pre nekoliko decenija to je bila prava retkost.

Faktori koji je izazivaju su brojni i kompleksni: od narušenog metabolizma do psiholoških osobina čoveka:

I mršave osobe su ugrožene

Nisu samo gojazni pod rizikom od oboljevanja od ateroskleroze. Problem se može javiti i kod osoba koje naizgled imaju idealnu telesnu težinu, pa čak i neke koje deluju neuhranjeno. Zato su gojazne osobe u neku ruku u prednosti, jer su svesnije postojanja suvišnih masnoća i potrebe za korigovanjem životnih navika.

Mršave, vitke osobe smatraju da mogu jesti šta i koliko hoće, jer se njima višak masti „ne lepi“. Međutim, iako nemaju vidljive masnoće, masti im se ipak gomilaju u trbuhu, oko unutrašnjih organa, i na krvnim sudovima. Ateroskleroza krvnih žila svakako i na njih vreba.

Zato, bez obzira na to kako izgledate, povedite računa o ishrani i zdravim navikama. Ukoliko se malo krećete, pušite, pod hroničnim ste stresom svakako ste ugroženi. Promenite to već danas….

Kako se manifestuju prvi simptomi moždanog udara

Kada su sužene i zakrčene vratne arterije javljaju se simptomi moždanog udara(zbog nedostatka kiseonika u mozgu). Oni se manifestuju kao slabost, vrtoglavica i nagla utrnulost. U slučaju zakrčenja donjih ekstremiteta javlja se jak bol, ukočenost a neretko i vrlo ozbiljna infekcija.

Koja ishrana kod ateroskleroze daje najbolje rezultate

Kada je u pitanju ateroskleroza simptomi se mogu u velikoj meri usporiti, pa čak i zaustaviti zdravom ishranom. Uz stalnu lekarsku kontrolu, pomozite sebi uz lekove iz prirodne apoteke i naučite osnovna pravila za svakodnevni režim ishrane.

  • Ishrana kod ateroskleroze podrazumeva korigovanje životinjskih masti, tj zamenite ih zdravim biljnim uljima.
  • Biljna vlakna su izuzetno važna za zdravlje vaših krvnih sudova. Meso ne morate potpuno izbaciti, ali ga ograničite na ribu i piletinu ali nikako pržene već kuvane ili blago pirjane. Obavezno pročitajte tekst mediteranska kuhinja..
  • Iz menija isključite: džigericu, mozak, pavlaku, jaja ograničite na najviše dva puta nedeljno.
  • Korigujte unos šećera i industrijske hrane koja sadrži veće količine trans masti.
  • Najopasnija su 4 bela neprijatelja za moždani udar su: belo brašno, rafinisana so, beli šećer i svinjska mast (samo u većoj količini).

Gde najviše grešimo sa hranom

Najveći problem su pekare i restorani brze hrane – iz istih stopa izbacite te nezdrave navike. Korigujte slatkiše, belo brašno, peciva, testenine, mlečne i suhomesnate proizvode,te industrijsku hranu.

Ako vam je jelovnik baziran na životinjskim namirnicama, smanjite njihov unos.  Potrebno vam je: sveže voće i povrće, integralne žitarice, semenke, hladnoceđena ulja.

Prevencija šloga

Spas treba tražiti u raznovrsno pripremljenim jelima i salatama od voća i povrća.

Divlje rastuće bile u sebi nosi nemerljivu snagu zemlje i sunca i u stanju je da stimuliše organizam za odbranu od svakodnevnih tegoba i bolesti..

Evo liste najpoželjnijeg povrća,voća i bilja koje zaslužuje vašu pažnju:mirodjija,bokvica,praziluk,crni i beli luk,tikvice,sok od svežeg kupusa,salata od kiselog kupusa,pire od pasulja,salata od sveže cvekle,limun,pomorandže,grožđe,jabuke,ribizle,borovnice,suvo grožđe,suve kajsije i dr..

 

ateroskleroza simptomi

Dijeta sa smanjenim unosom ugljenih hidrata

Istraživanja su pokazala kako u slučaju ateroskleroze nije neophodno uvođenje lekova, takozvanih statina. Naime moguće je uz određeni režim ishrane i smanjenje telesne težine rastvoriti naslage holesterola sa srčanih arterija. Svakako nije svejedno na koji način ćete smanjiti kilažu.

Često dijetu biramo sami, bez konsultacije sa stručnim licem, što je opet dosta pogrešno. Najčešće se odlučujemo za visoko-proteinske dijete  koje mogu dovesti do smanjenja telesne težine.  Ipak sa druge strane dovode i do pogoršanja zdravlja i stanja krvnih sudova.

U slučaju prevencije i lečenja ateroskleroze stručnjaci preporučuju sledeće dijetu sa malo ugljenih hidrata.

Naime, nisu ni svi ugljeni hidrati štetni, kao ni sve masti, ali zato treba znati koje slobodno možemo jesti, a koji su pogubni za naše zdravlje.

Nažalost, naša ishrana sadrži previše prostih, a premalo složenih UH. Zato izbacite iz ishrane proste ugljene hidrate jer su oni jedan od najvećih uzroka nakupljanja suvišnih masti. Kao što svo već više puta pominjali na www.dijetamesecevemene.com – šećer se u organizmu pretvara u masti.

Zabranjeni ugljeni hidrati su šećer i sve namirnice koje ga sadrže – slatkiši, gazirani sokovi, previše alkohola, kečap, sva industrijska hrana. Nezdravo je belo brašno, tj. peciva od belog brašna i sva testa.

U ovoj dijeti dozvoljeni su voće, povrće, „posna“ mesa, jaja i meki sir. Od ugljenih hidrata mogu se jesti u manjoj meri integralni pirinač, proso, ovas.

Dijeta sa malo masti za čišćenje krvnih sudova

Masnoće su neophodne za dobro zdravlje, naime one pogoduju za nesmetano obavljanje svih telesnih funkcija. Čak štaviše masti za mršavljenje su se pokazale jako dobro, ali je važno znati koje su za ovu namenu dobre, a koje ne.

Kada govorimo o ishrani s manje masti, prvenstveno mislimo na redukciju namirnica životinjskog porekla. Redukcija zasićenih masnoća je neminovna. Ovakva dijeta isključuje upotrebu salama, viršli, šunke, kobasice, svinjskog mesa, pržene hrane. Korigujte unos čokolada, puno-masnih mlečnih proizvoda, putera, kajmaka, svinjske masti, rafinisanih ulja, pohovane hrane.

Šta onda jesti?

Meso je dozvoljeno ali ga ne treba koristiti češće od tri puta nedeljno, i to piletinu i ćuretinu bez kožice. Uvek ga kuvajte, dinstajte i pecite u sopstvenom soku. Spremajte ribu pečenu u foliji ili na grilu. Jaja jedite kuvana, dva-tri komada nedeljno.

Mlečne proizvode ne trebate skroz izbegavati, ali ih redukujte. Prednost dati jogurtu, kefiru i kiselom mleku s manje masti, jedite voće, povrće svaki dan.

Dijeta sa malo masti predlaže integralni pirinač, ovas, raž, proso, speltu, hleb od integralnog brašna, pasulj, sočivo.

U jelovnik uključite seme suncokreta, bundeve, lana, susama, orahe, lešnike, bademe, hladno ceđena biljna ulja. Najbolje ih je jesti svakodnevno.

Hranu kuvajte u vodi tj. pripremajte ih bez masti. Pre serviranja se jelo može preliti nekim hladno ceđenim uljem zbog poboljšanja ukusa. Pre svega zato što sastojci iz ovih ulja pomažu u smanjenju masnih naslaga na zidovima krvnih sudova.

Mediteranska ishrana

Ovo je jedan od najčešće biranih načina ishrane kod osoba koje žele da poboljšaju svoje zdravlje. Ona podrazumeva puno povrća, voće, grilovanu ribu, maslinke, maslinovo ulje. Neizostavne su salate od paradajza, luka, krastavaca, crno vino u manjoj količini, mekani beli i posni sir.

Ateroskleroza lečenje prirodnim putem

Na pitanje kako se leči ateroskleroza, fitoterapija nam nudi više od jednog odgovora. Jedan jednostavan recept ruske prirodne medicine glasi ovako:

Jedite po 300 grama jabuka svaki dan u toku pola godine.

Sok od svežih višanja je takođe sjajan prirodni lek za čišćenje krvnih sudova. Pošto je zimi ne možete koristiti u svežem stanju, nek je zameni sok od grejpfruta.

Uključite sremuš u jelovnik

Razređuje krv, snižava krvni pritisak i holesterol u krvi, te je preporučljivo iskoristiti proleće kada nam stiže ova lekovita biljka. Tokom ostatka godine možete koristiti sušeni, kao i kapi od sremuša.

Beli luk skida masne naslage i čini krvne sudove elastičnim

Sprečava kardiovaskularne bolesti jer snižava nivo lošeg holesterola u krvi, krvni pritisak. Takođe sprečiće slepljivanje krvnih ćelija i stvaranje tromba. Treba ga jesti u sirovom stanju ili koristiti kapi od belog luka.  Ako ga vaš želudac ne podnosi osim tinkture probajte sa perilcama i dražejama.

Moćna čajna mešavina za čišćenje arterija i krvnih sudova

Pomešajte jednake delove korena maslačka, trave kičice, lista crne ribizle i lista šumske jagode. Pripremite uvarak  i pijte ga izjutra pre jela.

Ovaj napitak doprinosi opštem poboljšanju stanja organizma. Daće vam snagu, pokretljivost, radni elan i eliminisaćete hronični umor.

Kako očistiti krvne sudove prirodnim putem

Med i rotkva su savršen izbor za začepljene arterije. Kada je posredi ateroskleroza nogu, ovaj prirodni lek je pravo rešenje. Naime on će očistiti masne naslage sa zidova krvnih sudova.

Priprema recepta:

Dobro operite rotkvu, izdubite je, stavite u to udubljenje med i pokrite sa komadićem rotkve. Ostavite neka odstoji u odgovarajućoj posudi 4 sata na toplom mestu. Kada se tečnost odlije, spremna je za upotrebu.

Doziranje..

Uzimajte po pola čaše na dan, Ukoliko imate gastritis savetujemo vam oprez sa ovim napitkom(obavezno se konsultujte sa vašim lekarom).

Za lečenje ateroskleroze kod tezih slučajeva potrebno je voditi računa o probavi i dopunski čistiti crevni trakt pomoću klizme.

Grickajte brusnice

Veoma su bogate antioksidansima, koji doprinose smanjenju nivoa „lošeg“ holesterola, pa tako štiti krvne sudove. Brusnice su takođe poznat prirodni lek za čišćenje arterija. One sprečavaju formiranje masnih naslaga na njihovim zidovima.

Neizostavna kurkuma

Zahvaljujući dragocenom kurkuminu, jako je efikasna u ublažavanju upala i pomaže uklanjanje nataloženih masti iz arterija. Kada je posredi ateroskleroza, opšte je prihvaćena namirnica u alternativnoj medicini. Ukoliko kombinujete kurkumu sa domaćim medom, dozirajte po kašičicu ove smese do dva puta na dan.

Jedite orašaste plodove

Svi koštunjičavi plodovi, isključivo sirovi, odlični su zaštitnici srca i krvnih sudova jer su bogati zdravim mastima. Zato svakodnevno jedite desetak komada oraha, lešnika ili badema.

Ne zaboravite na datule

Izuzetno blagotvorno deluju na zdravlje srca. Snižavaju krvni pritisak i holesterol i jačaju srčani mišić. Jedite sveže urme umesto kandiranih – koje se najčešće mogu naći u prodaji.

Zdravim začinima protiv ateroskleroze

Umesto previše soli i industrijskog suvog začina, hranu obogatite biljnim začinima koji mogu znatno uticati na poboljšanje zdravlja. Osim belog luka i kurkume, koje smo već pomenuli, koristite cimet, kari, bosiljak, vlašac

Nekoliko saveta za kraj

Ukoliko vam se jave prvi simptomi ateroskleroze nemojte posustajati i očajavati. Naprotiv, borite se. Psihičko stanje kod svakog obolelog je od neizmerne važnosti. Životna radost, pokretački duh i snaga volje su najvažniji za izlečenje kod ove kao i kod drugih bolesti.

Ateroskleroza krvnih sudova umnogome vam može otežati život, ali to je razlog više da budete jaki i istrajni. Zadržite oštrinu misli, bavite se umnim radom. Upravo to su činili velikani umetnosti i nauke, naravno u obimu koji im je bio dostupan. Ma koliko godina imali znajte: sama želja da se bude zdrav i vitalan, već je polovina zdravlja!

Postoji li lek za aterosklerozu!

U apotekama ćete pronaći više različitih medikamenata protiv zakrčenja krvnih sudova, arterija i žila. Ipak, primena lekova je poslednji korak, kada nema drugih sredstava koji mogu pomoći.

Ako vam je dijagnostikovana ateroskleroza krvnih sudova vi ćete se svakako podvrgnuti medikamentoznoj terapiji. Pored toga, trebali odmah početi i sa promenama u načinu ishrane, jer, na svu sreću, postoji više dijeta koje mogu pomoći.  takođe tu je i čitav niz prirodnih namirnica i melema za lečenje ateroskleroze.