Beli slez upotreba za kašalj i iskašljavanje

    čaj od belog sleza kako se pravi

    Kada čujete kako neko suvo kašlje, najverovatnije ćete ga posavetovati da popije čaj ili sirup od belog sleza. Lekovitost ove biljke je svima dobro poznata još od davnina. Međutim, beli slez za suvi kašalj definitivno nije jedina njegova upotreba. Nastavite sa čitanjem i detaljno ćemo vam otkriti na koje se sve načine i za koje bolesti on može koristiti.

    Pružićemo vam i veliki broj recepata za čajeve i domaće pripravke koje ćete sa lakoćom moći napraviti kod kuće. Najbolja stvar od svega je što su ti recepti izuzetno zdravi i oni su bez negativnih efekata. Neškodljivi su za bebe, decu, pa i vaše najstarije ukućane..

    Beli slez biljka izgled i opis

    Latinski naziv za beli slez je: Althaea officinalis, pripada porodici slezova. Althaea u latinski jezik dolazi iz grčke reči althein koja znači lečiti. Dakle, već sam naziv ove biljke govori o njenoj lekovitosti.

    Za lekovitost belog sleza se znalo pre čak dva i po milenijuma. Tada je imao i upotrebu u ishrani pa se zbog sunđerastog korena koristio i kao povrće.

    Raste u Evropi i Aziji, a se kasnije proširio na ceo svet. Najviše mu prija vlažno tlo, pa se najčešće može naći pored reka i u ravnicama. Biljka obiluje biljnim sluzima od 18 do 35 posto i sadrži do 35 odsto skroba. Ugljeni hidrati čine 75 procenata osušene biljke, pa je dobar izvor šećera i skroba. Iz tog razloga se koren belog sleza izuzetno često koristiio u ishrani za vreme rata, siromaštva i nestašice.

    Pored sluzi, skroba i šećera u sastavu korena se nalazi i kalcijum oksalat, asparagin, pektin, tanin i folna kiselina.

    Raste od jednog do dva metra u visinu. Čitava je prekrivena dlačicama. Koren je debeo, sa belim dlačicama, kako je biljka starija postaje sve deblji. Listovi su trouglastog su oblika i imaju prozirne dlake. Rastu najčešće pojedinačno, retko kad u gorzdovima.

    Za uzgoj belog sleza treba znati kako on cveta tokom leta. Bere se posle cvetanja, na jesen, najbolje tokom oktobra, dok još uvek nije previše hladno. Delovi biljke koji se koriste za lečenje su njegov koren i list, a retko kad i cvet.

    Koren belog sleza se smatra najlekovitijim delom ove biljke.

    beli slez koren biljke

    Najbolji čaj se pravi od korena mlade biljke. Što je on stariji, postaje deblji, tvrđi i sa sve više vlakana. Nakon branja biljke najbolje je što pre oguliti koren kako ga ne bi napale razne gljivice koje uništavaju njegova lekovita dejstva. Posle guljenja ga osušiti, tek nakon toga je spreman za pravljenje čaja.

    Lekovitost i zdravstveni benefiti belog sleza

    Kao što smo već napomenuli, beli slez se najčešće koristi za suvi kašalj. Takođe, poznat je i kao lek kod upala disajnih organa, tako pored kašlja leči i upalu grla i bronhitis. Istovremeno pomaže pri iskašljavanju šlajma i kod upale pluća. Svoju upotrebu je našao i kod bronhijalne astme, pa čak i kod tuberkuloze koja nije uznepredovala.

    Osim toga neretko se nalazi u mešavini čajeva koje se koriste za upale mokraćnih kanala, te se smatra kako i tu može biti lekovit. Između ostalog čaj od belog sleza ubrzava metabolizam, tako je koristan za one koji žele izgubiti kilograme.

    Dobar je za varenje i probleme sa gorušicom i kod čira na želudcu. U organizmu se ponaša kao antioksidans, pa je odličan za podizanje imuniteta.

    Čak ima i upotrebu u kozmetici: neretko se koristi u kremama za hidrataciju kože. Suvoj koži daje mekoću i sjaj, a istovremeno može otkloniti i bakteriju koja izaziva akne. Sve u svemu, ovo je jedna neverovatna biljka koju morate imati u svojoj kuhinji.

    Ono što beli slez čini toliko lekovitim jeste njegova sluz, koja je odlična za sluzokožu. Njena struktura sa lakoćom prijanja uz sluzokožu i time je štiti od raznih iritacija. Ona ima hipoglikemijsko dejstvo i stimuliše fagocitozu (hranjenje ćelija).

    Prirodni lek za kašalj i bol u grlu

    Sirup od belog sleza je najpopularniji lek za suvi, nadražajni kašalj. Upravo njegova sluz utiče na smanjenje spazma mišića. Ona prijanja uz upaljene mišiće, čime se iritacije koje izazivaju kašalj postepeno smanjuju.

    Pušači imaju često problema sa kašljem, koji mogu ublažiti baš ispijanjem ovog čaja. Ipak za dugoročne rezultate poželjno je da ostave cigarete jednom za svagda.

    Pored toga, čaj od belog sleza može ublažiti i bolove u grlu. Proces funkcioniše na sličan način: slezova sluz u toplom čaju oblaže i umiruje grlo. Na taj način umiruje nadraženu sluznicu i omogućiće vam lakše gutanje. Jako je koristan za decu jer će im u kratkom roku vratiti apetit.

    Sirup se za lečenje mnogo češće koristi od čaja, iako je beli slez čaj izuzetno efektan. Razlog tome verovatno leži u dugotrajnosti njegove pripreme. No, čaj od belog sleza nema ni malo komplikovan recept.

    Nadalje u tekstu ćemo vam otkriti najbolje recepte koji će vam pomoći da se otarasite suvog kašlja.

    Šta još leči ovaj lekoviti koren?

    Ovaj zdravi napitak od korena biljke se pokazao kao odličan i kod upala debelog creva. On smiruje nadražaje i tako uspeva obuzdati dijareju ili povraćanje. Za stomak beli slez čaj se često koristi u mešavini sa kamilicom, obe biljke imaju umirujuća dejstva. Uz konsultaciju sa pedijatrom ovu čajnu mešavinu možete dati i vašoj decu

    Još jedna od upotreba biljke je i za obloge kod opekotina i upala.

    Recept za izradu obloge:

    Izrendani koren belog sleza se pomeša sa medom, stavi se na krpu, pa na iziritirano mesto. Menja se na svaka 2, 3 sata.

    Zbog sluzi se koristi i za izbacivanje kamena iz bubrega, kao i više puta pominjani čaj od lanenog semena.

    Kod mokraćnih kanala leči urinarni kamenac, kao i različite upale urinarnog trakta. Ovde se najčešće samo primenjuje u mešavinama čajeva.

    Kreme sa belim slezom pomažu kod čireva na koži  i proširenih (varikoznih) vena. Te kremice se koriste i za osnovnu negu kože jer je hidriraju i vraćaju prirodnu vlažnost.

    Kako se priprema beli slez za bebe?

    Beli slez je jedna od retkih biljaka koje su sasvim bezbedne za odojčad. Možete je davati bebama starim tek nekoliko dana. Naime, tek rođene bebe su previše osetljive za korišćenje običnih medicinskih kapi, one i mogu izazvati razne iritacije. Zato mnogi doktori preporučuju ukapanje čaja od belog sleza u nosić.

    Ovaj napitak je prilično blag, neće izazvati bilo kakve iritacije kod vaših mališana ukoliko su sasvim zdravi. Naravno, pre korišćenja posavetujte se sa pedijatrom.

    Bebama se često u toku noći zapuši nosić ili dobiju napade kijanja. Nemojte brinuti, ovako nešto je sasvim normalno. Imamo odličan recept koji će pomoći vašoj bebi kod zapušenog nosa i šlajma.

    Prokuvati 1dl vode, zatim ostaviti tečnost neka se ohladi do temperature na kojoj dajete bebi mleko. Možete čak i pustiti da se još malo prohladi preko toga. Dve kašičice korena belog sleza preliti sa vodom. Ostavite beli slez čaj dva sata u vodi, što će slezu omogućiti ispuštanje sluzi.

    Ovaj blagi čaj nakapajte bebi pre dojenja i jela u nosić kapaljkom. Dovoljno je staviti dve, tri kapi. Samo zapamtite kako se svež čaj mora praviti na 12 sati. Pozitivne efekte ovog recepta ćete videti već posle prvog dana korišćenja.

    Možete ovaj recept koristiti i kao čaj za vašu bebu. Sipajte ga u flašicu i neka ga popije isto pre svakog hranjenja. Nemojte podgrevati napitak, to će uništiti sluz i ostale hranljive materije u čaju.

    Kako se pravi čaj od belog sleza?

    Postoji više recepata za pravljenje čaja od belog sleza koji se razlikuju u odnosu na svrhu njegovog ispijanja. Podelićemo sa vama neke od tih lekovitih receptura.

    Recept za kašalj i čišćenje respiratornih organa

    Za čaj od belog sleza supenu kašiku iseckanog korena preliti sa 200ml mlake vode i ostaviti sat vremena do dva sata. Biljka će za to vreme ispustiti sluz. Nakon toga podgrejati samo toliko kako vam ne bi bio hladan dok ga ispijate.

    Može se piti tokom celog dana. Ne postoji tačno određena mera koliko čaja možete maksimalno popiti, ali svakako nemojte preterivati. Možete ga zasladiti medom.

    Čaj se ne treba kuvati, niti polivati ključalom vodom, tada ekstrahuje skrob i postaje mutniji i brže se kvari. A između ostalog tako i gubi svoja lekovita dejstva.

    Može se pomešati beli slez sa podbelom, oba imaju odlična dejstva za čišćenje respiratornih organa. Neka budu jednako prisutni u mešavini, način spravljanja je isti.

    Beli slez za izbacivanje toksina iz organizma

    Za pripremu ovog čaja biće vam potrebno:

    25g cveta (a ne korena) belog sleza, 20g sene i 15g matičnjaka. Sve to pomešajte. Za jednu šoljicu čaja biće vam potrebna jedna kašika mešavine. Dodajte smesu u ključalu vodu i ostavite tako 20 minuta. Zatim procetite i ispijajte pola sata pre svakog obroka.

    Recept za upalu grla

    Grlo će vas prestati boleti uz ove stastojke:

    pola litre vode, 10g korena ljubičice, 30g korena sladića, 40g lista podbela i 50g korena belog sleza. Sve pomešati. U 2dl vrele vode dodati jednu kašičicu mešavine. Neka odstoji maksimalno tri sata.

    Beli slez za dijareju

    U jednakom odnosu pomešajte:

    beli i crni slez, podbel, nanu i kupinu. Pet kašika mešavine stavite u pola litre vrele vode. Procediti nakon tri sata. Pijte ovaj čaj tokom celog dana i ubrzo ćete primetiti kako vam se stomak umirio.

    Kako se pravi sirup od belog sleza?

    Ispijanje sirupa će vam definitivno najviše pomoći kod upornog suvog kašlja. Ukoliko želite možete sami napraviti beli slez sirup po proverenim domaćim receptima.

    Za prirpemu domaćeg sirupa od belog sleza biće vam potrebni ovi sastojci:

    15 kašika šećera,

    dve pune kašike korena belog sleza,

    3 kašike kamilice,

    2dl vode.

    Priprema sirupa za iskašljavanje:

    Najpre u posudici istopite šećer pa dodajte vodu. Zatim, dodajte beli slez i kuvajte tri minuta. Potom pridodajte im kamilicu i kuvajte dok se sve ne sjedini, za šta je potrebno još nekih 5 minuta kuvanja. Skloniti sa ringle i sačekati da se ohladi. Nakon toga procediti kroz gazu. Sirup belog sleza je odličan za decu, pije se tri kašičice dnevno. Međutim, on ne pomaže kod alergijskog bronhitisa.

    Za drugi recept su vam potrebni ovi sastojci:

    jedna kašika belog sleza,

    jedna kašika kamilice,

    6 lista lovora,

    7 prstohvata žalfije,

    200g šećera,

    3dl vode.

    Postupak izrade je sličan:

    Isto kao i prema prvom receptu, najpre otopite šećer dok ne dobije boju karamele, pa zatim dodajte vodu i mešajte dok ključa. Nakon toga dodajte bilje u tečnost. Ostavite neka ključa tri minuta, pa skloniti sa ringle. Kada se ohladi procedite sirup i čuvajte ga u frižideru.

    Iskustva korisnika sa preparatima belog sleza

    Par hiljada godina tradicije sasvim sigurno stoji u korist belom slezu. Postoji mnogo zadovoljih ljudi ovom biljkom i preparatima koji se od nje prave, pa ćemo vam preneti par iskustava.

    Mojoj bebi od tri i po meseca koja je baš imala problema sa kašljem sam davala čaj od belog sleza. Šlajm je izbacio i putem stolice i bljuckanjem. Pedijatri obično ne preporučuju korišćenje kupovnih sirupa bebama, pa beli slez u čaju dođe kao odličan izbor. Rado ga preporučujem..

    Marija iz Niša

    U našoj porodici je poslala tradicija ispijanje čaja ili sirupa od belog sleza kad god neko boluje od suvog kašlja. Čak štaviše lečimo i komšije kad god imaju takav problem.Uvek ga imam u kuhinji na polici, nikad ne znam kad će zatrebati. Deca se relativno često zaraze u školi ili na drugim aktivnostima pa im to odmah dajem. Efekti brzo dolaze. Kašalj se nikad ne zadrži duže od par dana.

    Anđela iz Čačka

    Gde kupiti čaj i sirup od belog sleza

    Rinfuzni čaj od korena belog sleza možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane. Cena za 100 grama čaja kreće se oko 200 rsd. 20g filter vrećica belog sleza košta oko 100 rsd i može se naći u svakoj bolje opremljenoj prodavnici.

    Iz ovoga vidimo kako je isplativije, a i efektnije kupovati čaj od belog sleza na merenje.

    Beli slez sirup možete kupiti u apotekama, cene variraju između 250 i 450 rsd. Cena zavisi od proizvođača i kvaliteta sirupa.

    čaj od belog sleza kako se pravi

    Čaj od belog sleza negativne posledice po zdravlje

    Konkretni neželjeni efekti čaja od belog sleza nisu zabeleženi. Ne preporučuje se korišćenje sa sitentskim lekovima, jer slezova sluz može ometati njihovu apsorpciju.

    Negativna dejstva u teoriji mogu biti smanjenje šećera u krvi (hipoglikemija), ali ovako nešto nije dokazano u praktičnim slučajevima.

    Beli slez u trudnoći da ili ne?

    Može se piti u trudnoći jer u najvećem broju slučajeva nema negativnih efekata. Naročito je bezopasan u prvom tromesečju, zato se ne morate brinuti ako ste pile ovaj čaj, a još niste znale jeste li u drugom stanju. No, u druga dva tromesečja se obavezno posavetujte sa svojim lekarom trebate li koristiti beli slez. Ovo naročito važi ako je trudnoća rizična i pri tom pijete lekove koje bi ova biljka mogla oslabiti

    Ukoliko vam je ovaj tekst bio od pomoći, preporučujemo da pročitate za šta se sve može koristiti slatki pelin.