Crna melasa kao lek i prirodni zaslađivač

kako napraviti sirup od melase

Činjenica je da od šećera ne možemo očekivati ništa više do praznih kalorija. Crna melasa je pokvarila tu statistiku i dala nam priliku da bez griže savesti uživamo u slatkom.

Ovaj nalik medu nusproizvod šećerne trske ne čini čuda, ali će vam zasladiti kafu, popraviti raspoloženje, kosti i krvni pritisak. Sve to bez odricanja od slatkog.

Čudno je, ali sirup od melase reguliše i šećer u krvi,ulepšava kosu i kožu. Uz to je i neverovatno ukusan dodatak u kolačima.

Šećerna, ili crna melasa se ni manje ni više nego posmatra kao superhrana. Što zbog svoje nutritivne vrednosti, što zbog praktičnosti, ovaj zdraviji zaslađivač postaje ponovo sve popularniji.

A kako da je najbolje koristite, u čemu pomaže i koji su efekti konzumiranja, saznaćete u ovom tekstu.

Koliko je zdravija od belog šećera?

Ako bismo poredili beli šećer i melasu, teg bi prevagnuo na stranu melase koja zapravo osim kalorija ima i važne nutrijente i antioksidante. To je zapravo čini boljom opcijom za svakodnevno korišćenje u ishrani.

Ipak, uprkos tome i dalje je reč o vrsti šećera koji sa sobom nosi i različite moguće posledice ukoliko se pretera sa konzumacijom. Prekomerno korišćenje ovog zamenskog šećera može izazvati stomačne grčeve i dijareju, zavisnost od šećera, čak i njegovu povišenost.

Kako se ovo ipak dešava u izuzetno retkim situacijama, možemo govoriti o crnoj melasi kao popularnom i prijemčivom kućnom leku.

Kroz istoriju se ovaj prirodni zaslađivač koristio kao univerzalni lek, a posebno kao napitak protiv opstipacije, anemije i čireva. Vremenom, iskustva sa melasom su postala dostupnija, a utvrđeno je da zbog svog bogatog sastava zaista utiče i poboljšava mnoge funkcije u telu

Kombinacijom minerala u njenom sastavu se posebno utiče na ublažavanje mnogih hroničnih bolesti, čak i na problem sa spavanjem. Melasa tonik je posebno pogodan protiv zubobolje i drugih jakih bolova.

Isprobajte jednostavan recept protiv hroničnog umora

Pomešajte dve kašike ovog šećera sa sokom od limuna ujutru u čaši tople vode i uživajte u ukusu i blagodetima.

Crna melasa upotreba za zdravlje

Od čega se sastoji crna melasa

U procesu kristalizacije šećera, šećernoj trsci se odstranjuju listovi koji se zatim gnječe i dobro cede. Zaostali sok iz tog procesa se potom kuva i daje tri nijanse melase.

  • Svetla je zapravo sirup koji nastaje nakon prvog ključanja. Uz to je i najslađa i najčešće se koristi u kulinarstvu.
  • Braon nastaje nakon drugog ključanja. Lepljivija je, tamnija dosta i manje slađa. Koristi se takođe kulinarstvu, ali daje drugačiji ukus i boju.
  • Crna melasa kakva se najčešće koristi, nije toliko slatka, najkoncetrovanija je forma i ima najviše vitamina i minerala.

Ona se čak može napraviti od nara i urmi (datula).

Polovinu ovog prirodnog zaslađivača čine šećeri – tačnije saharoza. Ali osim toga sastoji se i od gvožđa, kalijuma, kalcijuma, selena, fosfora, magnezijuma, hroma, kobalta i natrijuma. U njoj pronalazimo visoke procente vitamina B6, roboflavina, niacina i tiamina.

Samo kašika melase ima tačno

59 kalorija,
14g ugljenih hidrata,
1g proteina,
Gvožđa – 19 odsto,
Mangana – 15 procenata,
Magnezijuma – 12 posto,
Kalcijuma – 10 odsto,
Kalijuma – 8 procenata,
Vitamin B6 – 7 posto,
Bakra – 5 posto.

Uz sve navedeno crna melasa nema masti i ne utiče na holesterol.

Lekovita svojstva melase i glavne prednosti za zdravlje

Pogodan zaslađivač za one koji boluju od dijabetesa

Ako bolujete od šećerne bolesti ili  ste od istog zavisni, melasa je idealna zamena zbog svog niskog glikemijskog indeksa. Iako je derivat šećera i daje jednaku dozu ugljenih hidrata, sporije se vari i pomaže stabilizaciju šećera u krvi.

Lek za zdravlje kostiju

Kalcijum i magnezijum su potrebni za jake kosti. Crna melasa sadrži oba minerala i može pomoći preventivno protiv osteoropoze. Ovo opako oboljenje najčešće pogađa žene srednjih godina – za vreme menopauze.

Sjajna koža i mekana kosa

Manjak gvožđa u organizmu prouzrokuje bledu i suvu kožu. Ali takođe može doprineti lošem kvalitetu kose i noktiju. Usled deficita ovog  minerala vlasi lako pucaju pri vrhovima, a nokti se lome i listaju.

U melasi se sadrži dovoljno gvožđa i drugih pogodnih minerala koji se uspešno bore protiv akni, ekcema čak i bora.

Duže konzumiranje tonika od melase može uticati na kvalitet kose i kože. Kosa raste bolje, brže i kvalitetnije, a sede vlasi se razređuju i nestaju.

Melasa protiv neugodnih PMS stanja

Crna melasa se koristi već vekovima u ublažavanju menstrualnih bolova. Ispijanje čaja od ovog zaslađivača u toploj vodi može da olakša simptome koji uključuju nadutost u grudima, nadimanje, akne i depresiju.

Budući da je bogata gvožđem, tonik nadoknađuje nivo gvožđa koji se gubi kroz menstruaciju. Sa druge strane, magnezijum i mangan mogu ublažiti menstrualne grčeve.

Blag i neškodljiv laksativ

Crna melasa može nežno rešiti problem opstipacije. Magnezijum je zaslužan za opuštanje mišića i povlačenja vode u stolicu.

Magnezijum citrat se često prepisuje kao laksativ, ali i ovaj prirodni zaslađivač može da uradi trik. Dve kašičice u toploj vodi na dan mogu pokrenuti vaš digestivni sistem.

Deluje i kao antioksidant

U odnosu na druge zamenske šećere, kukuruzni sirup, agavin nekat i javorov sirup, zapravo crna melasa ima najveći broj aktivnih antioksidanata. Zbog  toga je odlična i za borbu protiv infekcija, posebno kada je pitanju borba protiv kancera, bolesti jetre i visokog holesterola. .

Soda bikarbona i melasa za lečenje kancera

Na internetu se često mogu pronaći informacije o kombinaciji sode bikarbone i melase u lečenju raka. Reč je zapravo o pojedinačnim slučajevima u kojima je pomenuta kombinacija pomogla čoveku da se reši raka prostate.

Ne postoje medicinski dokazi da je zapravo crna melasa zaslužna za povlačenje kancera. Međutim, ne spori se njen blagotvorni uticaj i bogastvo minerala i antioksidanata koji sigurno imaju nekog efekta.

Budite pažljivi kada su u pitanju alternativni lekovi i uvek konsultujte lekara prvo.

Smanjenje stresa

Izborite se protiv stresa uz čaj od crne melase. Vitamin B6 iz ovog zaslađivača povećava serotonin u mozgu od čega se poboljšava raspoloženja, apetit, san, pamćenje i učenje.

Magnezijum iz melase takođe može biti lek protiv anksioznosti, apatije, depresije i glavobolje.

Smanjuje krvi pritisak

Namirnice bogate prirodnim kalijumom su izuzetno važne za one koji se bore protiv visokog pritiska. Kalijum smanjuje uticaj soli koje su okidač hipertenzije. Uz kalijum i magnezijum i kalcijum smanjuju hipertenziju.

Upotreba crne melase u kozmetici

Savršen preparat za čisto lice i jaku kosu

Iako nema naučnih dokaza, hiljade iskustava ističe uticaj crne melase na bolji kvalitet kose. Kosa je mekša, sede vlasi su smanjene, a gubitak kose zaustavljen. Ovi efekti se najpre pripisuju snažnom antioksidativnom dejstvu minerala iz melase, uključujući selen i cink.

Napravite masku za kosu:

Pola šolje melase,
Jedno žumance,
Pola avokada.

Priprema recepta:

Pomešajte sve sastojke u blenderu dok ne postane glatko. Na suvu kosu namazati smesu od korena ka krajevima i ostaviiti 30 minuta. Isprati, oprati kosu uobičajeno.

Prirodni lek za akne, bubuljice i čišćenje kože

Sirup od melase se godinama slavi kao uspešan lek protiv bora, čišćenja i ulepšavanja kože- Za najbolje efekte prstima nanesite malo melase na lice, ostavite pet minuta i isperite toplom vodom.

Recepti sa crnom melasom za svaku priliku

Ako tražite odgovor kako još koristiti melasu za najbolje efekte na odličnom ste mestu. Naime ovaj zdrav prirodni zaslađivač je odlično prihvaćen u ishrani, a daleko je zdraviji od štetnog belog šećera.

Domaći sos za roštilj

Crna melasa može biti idealan sastojak za pravljenje različitih soseva. Ne sadrži gluten, soju i pogodna je za vegane.

Ovsena kaša sa bananom i melasom

Za super zdrav početak dana napravite ovaj desetominutni doručak. Banana i crna melasa će zasladiti kašu i obezbediti sve potrebne nutrijente koji vam trebaju na dnevnom nivou.

Smuti od đumbira i melase za dobro jutro

U blenderu pomešajte bademovo mleko, melasu, ciment, đumbir, banani i čia semene i uživajte u eksploziji minerala.

Ice Tea od melase

Sastojci za pravljenje ledenog čaja:

Kašika melase,
Šolja ledene vode,
Ledene kocke od bademovog mleka.

Priprema:

Počnite tako što ćete rastvoriti melasu u čaši sa toplom vodom. Sipajte ledenu vodu u čašu, dodajte kockice leda sa bademovim mlekom i sve to izručite u čašu sa melasom.

Kolači od melase ostaviće vas bez daha

Ovaj prirodni zaslađivač uz kokosov šećer daje idealnu notu karamele svim kolačima. Ukoliko dodate lanene semenke i cimet, dobićete idealnu kombinaciju.

Kolači sa ovsenim pahuljicama i melasom

Sastojci:

Pola šolje putera, na sobnoj temperaturi,

četvrt šolje šećera,

trećina šolje crne melase,

2 jajeta,

dve trećine šolje brašna,

1 kašičica sode bikarbone,

1 kašičica cimeta,

četvrt kašičice soli,

2 šolje ovsenih pahuljica,

Kesica čokoladnih mrvica.

Priprema ovsenog kolača:

Zagrejte rernu na 400 stepeni i na tepsiju stavite papir pečenje. U dubljoj činiji pomešajte puter, jaja i melasu. U drugoj činiji zamešajte brašno, cimer, sodu bikarbonu i so. Pomešajte sve sastojke u jednoj činiji. Dodajte ovsene pahuljice i čokoladne mrvice. Kašikom oblikujte kolačice i poređajte ih na tepsiju. Pecite 8 do 10 minuta. Ohladite ih i servirajte.

Gde se može kupiti crna melasa i cena

Sirup od melase se može kupiti u skoro svim prodavnicama zdrave hrane, i bolje opremljenim supermarketima.

Često se može pronaći i organska crna melasa po ceni od 600 dinara za 400g. U svakom slučaju, raspitajte se kod prodavaca koji brend je najbolje uzimati.

Melasa sirup se često poistovećuje sa medom, stoga je moguće praktično zasladiti čajeve, ali i kafu i kolače. Ukoliko se već dugo ne možete odreći slatkog, iskoristite postojanje zamenskih šećera koji uz slatkoću donose i minerale.

Kome je dozvoljeno koristiti melasu?

Budući da je takođe reč o šećeru koji ima značajan broj kalorija, oni koji imaju zavisnost od šećera ili teški oblik dijabetesa, ne bi trebalo da koriste melasu.

U svakom slučaju nema medicinskih dokaza o ozbiljnoj štetnosti melase. U odnosu na druge zamenske šećere, ovaj proizvod ima relativno nizak glikemijski indeks i ne podiže šećer, ali budite obazrivi.

A šta sve možete sa agavinim sirupom, pogledajte u sledećem članku.