Da li ponekad odmarate od životinjskih masti?

Canon 700 D

Kuva i piše:

Ana Ćubela

 

 


hrono-kuhinja-kuvar-ana-cubela


 

 

Ne znam da li ste primetili, ali povremeno odmaram od životinjskih masnoća i proteina. Retko to radim ceo dan, ali tu i tamo spremim takav doručak ili ručak, večeru zaista retko. Tu skoro uvek imam neki protein ili, ako mi baš nije do jela, preskočim je. Ali se to zaista retko dešava.

Glavni postulati hrono ishrane kažu da se ujutru unose pre svega životinjske masti, za ručak proteini sa mastima, za užinu isključivo biljne masnoće koje dolaze iz orašastih plodova ili čokolade, a uveče laganica – laki proteini sa što malo masnoće. Naravno uz dodatke u vidu povrća ili voća za užinu. Ali, eto, varam ponekad, nije skroz po pravilima, ali meni prija. I mislim da povremene promene organizmu mogu samo da gode. Ali gledam da se te namirnice toliko koliko uklope u osnovna pravila.

A u poslednje vreme razmišljam da uvedem i ceo postan dan. Barem u našolj zemlji postoji puno ljudi koji poste svake srede i petka, što ne bih i ja mogla da probam. Pa da vidim, možda će mi prijati.

Onda kada nećete da jedete ništa životinjsko ujutru, najbiolji izbor je avokado. Ok, znam, mnogi njega ne vole kao opciju, misle da je najobičnije pomodarstvo u pitanju, da je odvratan, mastan i skup. I sve je to po malo tačno.

Avokado je pravi hit u svetu, pa je to došlo i kod nas, ali ne bezveze. Smatra se da spada u super namirnice po svom sastavu. Možda jeste pomodarstvo, ali korisno.

Može da bude odvratan nekim ljudima, pa i meni, ako se jede sam za sebe. Ukoliko u njega dodate začine, limun, luk….to je već potpuno druga priča, postaje jedan od najukusnijih namaza. Ako za užinu u njega dodate agavu, med koga jede, ili neki domaći džem ili slatko, to je već savršena poslastica.

Mastan? Da, jako mastan, ali je cato i cenjen. I zato je upravo dobra opcija za varanje u hrono ishrani. Oko 100 grama avokada ima 160 kalorija i  15 grama masti. Mononezasićene masti (masne kiseline), kojima je avokado bogat, smanjuju nivo lošeg holesterola (LDL) i povećavaju nivo dobrog (HDL). Glavne masnoće u avokadu su oleinska kiselina, ista ona koja postoji u maslinovom ulju i koja je dokazano dobra za zdravlje. A što je bitno, ta masnoća će vas zasititi. Pored dobrih masti, avokado ima puno različitih vitamina i minerala. Pre svega vitamine E, K i kompleks B vitamina. Takođe obiluje magnezijumom i kalijumom. Ima kalijuma više nego banana.

Avokadi dobro trpi termičku obradu, pa je zato ulje od avokada sve popularnije. Još ga nisam videla a ni probala, ali ima vremena.

A šta ćemo sa cenom? Da, visoka je. Čini mi se da je avokado čak najskuplji na pojaci. Ali ako malo priošarate po marketima, videćete da se cena razlikuje. Jedan prosečan avokado, srednje veličine, može da se kupi za oko 180 dinara. I teško da mogu celog da pojedem za doručak. Namaz koji sam jutros napravila trajaće za dva obroka. Kada izračunate ostale sastojke i podelite na dva, to i ne izađe tako skupo.

Potrebno vam je:

  • 1 srednji avokado
  • 1/2 crvenog luka
  • 1/2 ljute paprike
  • 1 čen belog luka
  • sok od 1 limuna
  • prstohvat morske soli i šarenog bibera (dodajte po ukusu)

Avokado prepolovite, uklonite košticu i oljuštite ga. Iseckajte na kocke i stavite u blender. Očistite crveni luk i beli, dodajte ih, kao i limunov sok, naseckanu ljutu papričicu i začine. Sve sameljite u blenderu pa probajte. Ukoliko vam nešto fali, samo dodajte. I birajte šta se vama sviđa. Avokado je odlična podloga za svakakve ukuse.

Naravno, ako ne želite da odmarate od životinjskih masti i proteina uz avokado možete da jedete i suhomesnato ili jaja, ona se odlično slažu sa ovom, zvanično voćkom, koja po ukusu i sastavu ne liči ne voće.

Hleb sa tostirala u suvom tiganju dok nije postao hrskav. Zatim sam ga obilato namazala avokadom sa začinima a onda na svako parče dodala po još nešto: na jedno susam i ćurokot, na drugo malo čerija, na treće još ljute paprike. Ljutog nikad dosta, barem ne u mom slučaju.

Prijatno!