Kako jesti avokado voće i zašto je dobro

dijeta sa avokadom je zdrava

Avokado latinskog naziva Perseaamericana je egzotično voće,  koje važi za jedno od najhranljivijih u prirodi. Svoje poreklo vuče iz predela Južne i Srednje Amerike, a naziv mu potiče od reči ahucatl, kako su ga zvali stari Asteci. Kolonisti su je, videvši prvi put ovu voćku, nazvali aligatorska kruška, zbog njenog oblika i grube površine kore. Zahvaljujući njima, tokom 19. veka ona se proširila na ostale tropske krajeve u svetu. Danas postoji preko 80 vrsta avokada, a među njih ubrajamo dve sorte koje su i najpopularnije: kalifornijski i sa Floride.

Avokado voće u svojoj postojbini raste na stablima koja su visoka i do 20 metara, a daje plodove težine 150 grama do čak 1 kg. Osim što su ukusni, oni su i veoma lekoviti, a neretko ćete čuti da se ekstrakt ove biljke nalazi u brojnim kozmetičkim proizvodima. U nastavku ćemo vas više upoznati više sa ovim voćem, koja su njegova lekovita svojstva, a podelićemo sa vama i nekoliko korisnih recepata.

Minerali i vitamini u avokadu su brojni

Avokado voće je veoma ukusno, mekano i sigurno će biti vaša ljubav na prvi zalogaj. Zbog činjenice da sadrži veće količine biljnih masti, neki ga smatraju povrćem. Njih ima između 70 i 88 odsto u svakom plodu, što je oko 20 puta više od drugog voća.  Ovaj podatak ne treba da vas začudi niti uplaši, pošto su u pitanju zdrave i mononezasićene masti, kao i oleinska kiselina. Zbog toga je svakako ova blagotvorna voćka značajan faktor u sprečavanju pojave lošeg (LDL) holesterola u krvi, pošto uspešno povećava dobar (HDL) holesterol.

Ono što je zanimljivo jeste da avokado kalijum sadrži u velikim količinama, kojeg u proseku ima oko 140 mg u svakom plodu. Stoga je ova voćka daleko bolja od banana, pa će vam pomoći da regulišete krvni pritisak brzo i lako. Osim toga, ovaj dragoceni mineral dolazi u kombinaciji sa luteinom, vitaminima K, B6, a prisutan je i vitamin C koji mu daje karakterističan ukus. Uz njih, nalaze se manje količine magnezijuma, mangana, bakra, gvožđa, cinka, fosfora, vitamina A i B2.

Ukoliko ste se pitali sadrži li avokado kalorije, trebate znati da on ima prilično nisku energetsku vrednost. Stoga je veoma koristan u dijetama, a posebno zbog hranljivih vlakana kojih ima u izobilju. Ako se pridržavate nekog od propisanih režima ishrane, slobodno konzumirajte ovu egzotičnu voćku. Ona će vam pomoći da budete siti, a pošto sadrži čak 4 grama proteina imaćete dovoljno snage i nećete biti malaksali.

Još jedna od veoma korisnih karakteristika kada je u pitanju avokado voće jeste da obiluje beta-karotenom, koji je veoma snažan antioksidans. Obratite pažnju kada budete jeli ovaj dar prirode, pošto je ova korisna materija najviše koncentrisana u tamno zelenom delu mesa, koji se nalazi bliže samoj kori.

Lekovita svojstva avokada su izvanredna

Na osnovu svega navedenog, možemo zaključiti da je ovo zaista prirodan lek koji će vaš organizam učiniti jačim, a svojim blagotvornim dejstvom će vas zaštititi od brojnih bolesti i virusa. To nije ni malo čudno, obzirom da su  Asteci i Maje koristili avokado kao lek u svojoj tradicionalnoj medicini, a njegovo prisustvo je primetno i danas u brojnim medicinskim i kozmetičkim preparatima.

Kada su u pitanju lekovita svojstva avokada, izdvojili smo za vas 10 najvažnijih zbog kojih ćete se odlučiti za ovo ukusno voće:

Prirodni lek za srce

Pošto sadrži visoke koncentracije zdravih mononezasićenih masti, avokado voće je veliki saveznik vašeg srca. Ono će omogućiti bolju prokrvljenost krvnih sudova, ojačaće ih i sačuvati njihovu elastičnost, a samim tim smanjićete rizik od mnogih savremenih kardiovaskularnih bolesti. Uz to, efikasno štiti i od moždanog udara, reguliše krvni pritisak, a prema nekim saznanjima smanjuje rizike od dobijanja Alchajmerove bolesti.

Štiti od upala i artritisa

Još jedna od zanimljivih stvari kada su u pitanju lekovita svojstva avokada jeste ta što ima antiupalnu primenu. Naime, fitosteroli i antioksidanti u kombinaciji sa omega-3 masnim kiselinama obezbeđuju jaku zaštitu protiv brojnih upala. Najbolje se pokazao kod ublažavanja simptoma artritisa i osteoartritisa. Može se koristiti i lokalno, odnosno kao avokadovo ulje, tako što se namaže na bolno mesto i ostavi da deluje.

Prirodni lek protiv holesterola

Kao što smo već napomenuli, avokado voće veoma efikasno spušta nivo lošeg holesterola, a blago povećava nivo onog dobrog. Mnogi lekari preporučuju konzumaciju ove namirnice, jer u roku od nedelju dana može da smanji LDL i nivo triglicerida za čak 22 odsto, a HDL se može uvećati za čitavih 10 procenata.

Pomaže protiv dijabetesa

Mononezasićene masti osim što su dobre za srce, vene i arterije, provereno pomažu u zaustavljanju otpornosti na insulin. Samim tim, avokado voće možemo smatrati dobrim saveznikom u borbi protiv dijabetesa. Njegova rastvorljiva dijetetska vlakna pomoćiće vam da održite nivo šećera u krvi stabilnim. U poređenju sa drugim voćem, ovde je reč o primerku koji sadrži male količine ugljenih hidrata, pa je njegova konzumacija bezbedna i šećerašima.

Dobar je za regulisanje krvnog pritiska

Poznato je da kalijum pomaže u borbi protiv hipertenzije, a ova namirnica je prebogata ovim blagotvornim mineralom. Ukoliko povremeno konzumirate avokado voće, vaš organizam će na zdrav i prirodan način eliminisati višak soli koji je upravo glavni krivac za pojavu povišenog krvnog pritiska.

Poboljšava i čuva vid

Lutein kojeg u ovoj voćki ima u izobilju, jedan je od čuvara zdravlja očiju. Dokazano je da upotreba avokada u ishrani pomaže pri prevenciji brojnih bolesti koje utiču na kvalitet vida, a pre svega je efikasan protiv makularne degeneracije i katarakte.

Jača imunitet bolje od suplemenata

Odbrambeni sistem vašeg organizma je najugroženiji tokom zime i početkom proleća, kada se najviše javljaju viroze, grip, prehlade i različite upale. Koncentracija antioksidanasa u ovom voću je visoka, a najzastupljeniji je glutation. On u kombinaciji sa vitaminima i mineralima efikasno štiti od virusa, mikroba i bakterija koji mogu da ugroze vaše zdravlje.

Smanjuje rizik od malignih bolesti

U poslednjih nekoliko decenija ustanovljeno je da avokado voće smanjuje rizik od raka. Najviše je efikasan kada je reč o zaštiti od malignih oboljenja usne duplje, kože i prostate. Postoje saznanja da ova namirnica, odnosno antioksidansi koji se nalaze tik ispod njene kore, ima mogućnost da spreči rast ćelija raka i da dovede do njihovog nestanka.

Poboljšava varenje i omekšava stolicu

Kao što smo već rekli, visok procenat dijetetskih vlakana nalazi se u ovim plodovima. Upravo zahvaljujući njima možete rešiti brojne probleme sa stomakom, a naročito je efikasan protiv zatvora i dijareje. Možemo reći da je ova voćka pravi „pokretač probave“, jer podstiče lučenje žuči i želudačne kiseline, a povrh svega obezbeđuje redovno pražnjenje creva.

Štiti kožu i čini je lepšom

Zdravlje čoveka se verovatno najbolje ogleda prema kvalitetu kože, naročito kada je u pitanju lice. Vitamini C i E koji se nalaze u ovoj voćki najbolji su saveznik koji će vam pomoći da uklonite akne, bubuljice i bore oko očiju. Za ove potrebe posebno je efikasno ulje avokada za lice, zahvaljujući kome će koža biti zategnuta, meka i sjajna. Njegova upotreba u kozmetičke svrhe je veoma popularna i sadrže ga mnogi preparati u svom sastavu.

Dijeta sa avokadom za zdravo mršavljenje

Vlakna su veoma važan detalj kada je u pitanju zdrava ishrana, a pogotovo ukoliko je reč o mršavljenju. Kao što smo već napomenuli, avokado voće ih sadrži u velikim količinama, pa možemo reći da je ovo dijetetska namirnica. 100 grama ploda ove biljke sadrži 7 gr vlakana, što je čak 27 procenata od preporučene dnevne količine!

Ona će vam pomoći da regulišete telesnu težinu, smanjite nivo šećera u krvi i da se rešite lošeg holesterola. Stoga su avokado i mršavljenje usko povezani, pa ukoliko ste odlučili da oslabite na zdrav i efikasan način, slobodno konzumirajte ovo ukusno voće.

Avokado kalorije sadrži u niskim količinama, tačnije svež plod u proseku ima 160 kcal, svega 8,5 gr ugljenih hidrata i samo 0,7 grama šećera. Stoga, ukoliko se pridržavate dijete, a imate osećaj gladi, ova voćka će vam pomoći da istrajete i smršate. Kombinacija vlakana, proteina i vitamina daće vašem metabolizmu signal da brze sagoreva višak masti, a ukoliko ste fizički aktivni sva energija će se transportovati u mišiće.

Uz avokado voće, mršavljenje je zdravo i efikasno, nećete osećati glad niti imati želju za prejedanjem.

Avokado u ishrani beba i male dece

Ako ste roditelj, sigurno se stalno pitate koja je hrana dobra za bebe. Na ovo pitanje sigurno znate da je odgovor – avokado voće. Pošto je unutrašnjost ovog ploda jako mekana, od nje se lako prave kašice i pirei koje će vaše dete prosto obožavati.

avokado voće za zdravlje

Avokado za bebe trebate koristiti, jer on pomaže razvoj mozga, a posebno rast kostiju i tkiva. Ovo je divna hrana za bebice uzrasta od 4 do 6 meseci starosti, jer njima u ovom periodu trebaju prirodne masti i ugljeni hidrati.

Ponudite ga vašem detetu u vidu pirea pomešanog sa jabukom, breskvom, bananom ili kruškom i sigurno ga neće odbiti. Naprotiv, kao i svu decu, privući će ga prijatan ukus. Njegova velika prednost je što ne morate da ga kuvate, već ga možete pripremiti svežeg.

Kako se jede avokado voće

Ovaj plod je spolja tvrd, a unutra se nalazi veoma mekano i ukusno meso koje obavija seme. Ukoliko želite da znate kako jesti avokado voće, podelićemo sa vama jednostavno uputstvo u pet koraka.

  1. Nožem po dužini secite voćku tako da oštricom dođete do tvrdog semena. Obratite pažnju da ga ne oštetite tom prilikom, naročito ako planirate da ga koristite kasnije za sadnju.
  2. Potom razdvojite polovine rukama. Već sada možete da konzumirate unutrašnji deo uz pomoć kašike, slično kao što neki jedu dinju.
  3. Odstranite semenku i iscedite malo limuna u obe polutke. Veoma je važno da dodate sok pošto avokado voće veoma brzo oksidiše i suši se.
  4. Nožem blago zasecite unutrašnjost tako da vrhom blago dodirnete koru. Obratite pažnju da ne oštetite ili ne probijete spoljnu opnu, jer to može da oteža vađenje mesa. Ovo radite kao što povlačite nekoliko paralelnih linija.
  5. Kašikom izdubite avokado vadeći unutrašnjost uz ivicu kore. Sada je voćka spremna za konzumaciju ili pripremu nekog od ukusnih jela koje vam predlažemo u nastavku.

Možda vam se priprema avokada čini isuviše komplikovano (ovako na prvu), ali verujte da ćete vrlo brzo ući u štos. Jednom kada savladate potrebne veštine oko pripremanja, to vam više neće predstavljati nikakav problem. Onda vam samo ostaje da uživate u blagotvornom ukusu ovog predivnog voća.

Recepti sa avokadom koje morate probati

Od ovog voća možete napraviti ukusne dodatke jelima ili ga koristiti u sklopu nekih supa, salata ili deserta. Na vama je da odlučite kako želite da iskoristite ovu lekovitu namirnicu, a mi ćemo sa vama podeliti dva zgodna načina.

Sos od avokada (Guacamole)

Potrebni sastojci:

svež plod avokada,
maslinovo ulje,
sok od limuna,
so,
začini po želji.

Kako se priprema avokado sos?

Pripremite voćku prema uputstvu koje smo prethodno naveli, a obavezno uvek odaberite zreo plod. Kriške izmiksajte u blenderu, pa potom dodajte dve kašike maslinovog ulja i iscedite polovinu limuna. Ubacite i prstohvat soli i dobro izmešajte u aparatu.

Avokado sos je ukusniji i lepši ako mu dodate malo peršunovog lista, bibera ili belog luka. Namažite ga na krišku hleba, a možete ga jesti i sa dijetalnim krekerima za doručak.

Fenomenalna salata od avokada

Potrebni sastojci:

konzerva tunjevine (obavezno u komadima),
plod avokada,
maslinovo ulje,
limunov sok,
glavica crnog luka,
so.

Kako se sprema avokado salata?

Iscedite tunjevinu iz ulja i prebacite je u jednu veću posudu. Očistite avokado voće i iseckajte ga na kockice. Nakon toga, oljuštite glavicu crnog luka i nju takođe isecite na sitne kocke. Izmešajte sve sastojke u posudi, a zatim dodajte malo soli. Zalijte sa dve kašike maslinovog ulja i sa sokom od limuna po sopstvenoj želji.

Ova lagana salata od avokada i tunjevine je odličan izbor za zdrav ručak onima koji žele da oslabe na zdrav i efikasan način.

Koja je cena avokada u prodavnicama?

Pošto je u pitanju egzotično voće koje se u naše krajeve uvozi iz Amerike, ono je nešto skuplje. Cena avokada je oko 600 dinara za kilogram, a kao što smo rekli plodovi mogu da teže između 150 gr do 1 kg. Zato po sopstvenom izboru birajte ili manje ili veće primerke.

Prilikom kupovine obavezno obratite pažnju da je kora na dodir tvrda i zelena. Avokado voće kupuje se još dok je nezrelo i ne sme nikako da ima tamne mrlje na površini. Ostavite ga na sobnoj temperaturi nekoliko dana kako bi do kraja sazrelo i bilo spremno za dalju upotrebu.

Dostupno je u većini domaćih supermarketa koji imaju štandove sa svežem voćkama, a možete ga pronaći i na pijacama i specijalizovanim prodavnicama voća i povrća.

Ukoliko ste ipak ljubitelj uzgoja biljaka kod kuće, sadnja avokada uvek može biti vaš izbor, što možete učiniti potpuno samostalno. Bićete prezadovoljni njegovim izgledom, ukusom, a naročito lekovitim svojstvima koje vam ova voćka obezbeđuje!

Verujemo da će se avokado voće uskoro naći i na vašoj trpezi, ukoliko još uvek nije.

Povezani tekstovi: