Liker od drenjina recepti za dobro zdavlje

dren liker recept

Liker od drenjina je blago alkoholno piće veoma prijatne arome. Osim što je zdrav, jer sadrži neverovatnu količinu vitamina, on je pravo osveženje u gotovo svakoj prilici. Najukusniji je kad je rashlađen, jer se tada oseti pun ukus voća. Možete ga napraviti sami kod vaše dodajući razne interesantne začine.

Dren je još poznat i po nazivima: drenak, drenić, drenj, drijen, drinika, drinovina i ima još puno narodnih imena. Njegov plod se naziva: drenka, drenjka, drenjina.

Postoji nekoliko načina za pravljenje ovog ukusnog i lekovitog napitka, a svaki od njih je podjednako dobar. Mi ćemo vam u daljem tekstu dati nekoliko predloga kako možete napraviti liker od drenjina sa rakijom i vinom. Ostanite sa nama i saznajte više o njegovim dobrobitima po zdravlje.

Kako izgleda dren drvo?

Ovaj listopadni žbun ili malo drvo, može narasti od 5 do 12 m u visinu. Grane su tamno braon boje, grančice zelenkaste sa listovima koji rastu jedni naspram drugih. Dren latinskog naziva Cornus mas poreklom je iz južne Evrope i nekih delova zapadne Azije.

Odlično uspeva na krečnjačkim, toplim i suvim mestima. Raste vrlo sporo i može živeti i do 200 godina. Cveta krajem marta i početkom aprila meseca. Cvetovi su žuti, vrlo sitni i imaju 4 latice. Plod je tamno crven, kiselo slatkastog ukusa i najčeše se od njega spravlja sok ili domaći liker.

Biljka sadrži tanine i pektine, materije koje pozitivno utiču na zdravlje čoveka. Mnogi proizvodi od ovog voća kao što je liker od drenjina, sokovi, sirupi, daju se osobama koje imaju problema sa organima za varenje.

Malo je poznato da dren sadrži više vitamina C i aksorbinkse kiseline od narandži. U njemu se nalaze i organske kiseline kao i velika količina prirodnog šećera. Plodovi ove biljke sadrže antimikrobiološka dejstva i pomažu kod obnavljanja unutrašnjih epidermalnih tkiva.

Često se koristi i kod lečenja problema sa grlom, malokrvnosti, hemoroida, bolesti bubrega.

Dobrobiti drena po zdravlje su brojne

Bogat je antioksidansima

Kao i većina bobica, i ova biljka sadrži veliku količinu dragocenih antioksidanasa. Oni nam pružaju zašititu od slobodnih radikala i hroničnih bolesti. Stoga redovno ispijajte prirodni sok, ili ako vam više odgovara domaći liker od drenjina.

Antivirusna i antibakterijska svojstva

Dren se smatra idealnim rešenjem za prevenciju gripa i prehlada, zbog velike količine vitamina C. Njegova glavna prednost leži u tome što je on prirodni antibakterijski, antivirusni i antiupalni agens. Međutim, kako biste osetili sva njegova prava dejstva morate ga konzumirati isključivo u sirovom stanju.

Poboljšava rad bubrega

Prirodni sok i liker od drenjina su se pokazali kao efikasni diuretici. To znači da stimulišu prizvodnju urina, proces koji održava bubrege zdravim i njihovo normalno funcionisanje. Osim toga, uspešno smanjuju povišeni krvni pritisak. Preporučuju se osobama sa hipertenzijom.

Prirodni lek za dizenteriju

Zbog jakog adstrigentnog dejstva, drenjine kao lek primenjuju se kod dizenterije. Zahvaljujući taninima tegobe će se ubrzo povući, što je naročito važno kod čestih prolivastih stolica.

recept za domaći liker od drenjina

Recept za liker od drenjina sa rakijom

Glavni preduslov za ukusan domaći liker od drenjina je korisćenje zrelih i zdravih plodova. Evo koji su sastojci potrebni za njegovu izradu :

drenjine,

šećer,

rakija,

rum.

Postupak pripreme:

Drenine najpre dobro operite a zatim kuvajte oko 30 minuta u šerpi sa vodom. Nakon toga ih trebate ispasirati, dodati šećer, a zatim ostaviti još malo na vatri. Kad se šećer istopi, sklonite smesu sa vatre, sipajte rakiju i rum i dobro promešajte. Prespite dobijeni liker od drenjina u staklene flaše i dobro začepite.

Kako napraviti liker sa vinom

Potrebno :

2 do 2,5 kg drenjina,

4 l vode,

3 kg šećera,

1 litar ruma.

Priprema recepta:

U toploj vodi dobro operite drenjine i stavite ih u šerpu sa vodom. Kad prokuvaju, ostavite ih još sat vremena dok ne puste svoj sok. Tu vodu u kojoj su se kuvale procedite, dodajte šećer i vratite na vatru dok se šećer ne istopi. Nakon toga, sklonite mešavinu sa strane i ostavite na hladno mesto. Kad smesa bude mlaka umešajte rum i ostavite ga preko noći. Sledeći dan sipajte liker od drenjina u staklene flaše u koje ste dodali par svežih bobica.

Napravite ukusan liker sa rumom

Postoji više odličnih recepata za izradu ovog alkoholnog pića. Svakako isprobajte i liker od drenjina sa rumom. Evo šta vam treba.

drenine,

šećer,

rum ili viski.

Drenine dobro saperite i procedite. U veću šerpu izručite vodu a zatim drenjine i šećer. Kuvajte na laganoj vatri dok voće ne popuca. Tada smesu sklonite sa vatre i odmah sipajte rum  (može i viski ). Sve dobro promešajte i poklopite. Ostaviti neka miruje dok se ne ohladi. Procedite kroz gazu ili pamučnu tkaninu i to uradite dva puta. Smesu sipajte u staklene flaše i ostavite na hladnijem mestu.

Dren liker sa rakijom druga verzija recepta

Potrebno

Pola kilograma drenjina,

Pola litre rakije komovice,

300 g šećera,

4 decilitra vode.

Priprema recepta:

Vodu i šećer pomešajte da dobijete sirup. U tu smesu sipajte rakiju i prokuvajte. U praznu flašu ubacite drenine do vrha, i preko njih sipajte kuvanu mešavinu. Ostavite oko 3 do 4 nedelje neka stoje. Vremenom će napitak dobijati sve crveniju boju. Što duže bude stajao biće bolji. Pre nego što probate liker od drenjina sa rakijom, dobro ga promućkajte.

Varijanta sa vinom broj dva

Od sastojaka vam treba :

drenine,

šećer,

1 l crvenog vina,

pola litre ruma,

2 kesice vanil šećera.

Izrada:

Vino i šećer stavite zajedno u jednu šerpu neka prokuvaju. Dodajte u to drenjine i ostavite. Nakon  5 minuta sklonite sa vatre. Kad se mešavina prohladi, procedite, sipajte rum i ubacite vanil šećer. Dobro promešajte dok se sve lepo sjedini a zatim sipajte u flaše.

Recept sa vanilom

Za dren liker sa vanilom trebaće vam:

1 kg drenina,

1 kg šećera,

½ ruma ili rakije,

1 štapić vanile.

Kako se pravi

Šećer i vodu sipajte u šerpu, a zatim dodajte dobro oprane drenine. Smesu ostaviti 24 sata na sobnoj temperaturi. Nakon toga, dodati vanilu i čitavu smesu kuvati na umerenoj temperaturi oko 30 minuta. Kad se masa prohladi procedite je i dodajte rum. Razlijte liker u staklene flaše.

Rakija od drenjina domaći recept

Potrebno:

drenine,

šećer,

rakija šljivovica.

Priprema rakije:

Drenine što bolje operite i sipajte u odgovarajuću staklenu flašu. Najviše trećina boce treba biti popunjena sa bobicama. Preko njih sipajte rakiju šljivovicu. Šećer dodajte po sopstvenom ukusu. Mešavina treba obavezno stajati na suncu.

Gde kupiti liker i cena u prodavnicama

Najbolji su oni likeri koje napravite sami u sopstvenoj režiji kod vaše kuće. Tada ste sigurni 100 posto u svaki sastojak i znate dobro na čemu ste.  Međutim, njega danas možete kupiti po raznim prodavnicama pića. Za jednu flašu ćete izdvojiti od 500 do 1500 dinara, zavisno od proizvođača.

Ko ne sme upotrebljavati ovo alkoholno piće?

S obzirom da se za izradu ovog napitka koristi alkohol, liker od drenjina nije preporučljiv za decu i trudnice. Takođe nije za upotrebu kod osoba koje su obolele od dijabetesa, njima je najstrože zabranjen. Ukoliko primate kakvu antibiotsku terapiju nemojte ga konzumirati.

Za kraj pročitajte i iskustvo čitateljke Sonje

Ovo piće je fantastično! Do ovog recepta, imala sam averziju prema likerima, pogotovo iz domaće radinosti! Napravila sam već par tura i spremam se sad napraviti i još. Dodala sam domaću rakiju od šljiva prskulja – kako kod mene zovu rane, plave, okrugle šljive. Ocena onih koji su probali moj domaći liker od drenjina sa rakijom je +5. Preporučujem ga svima!

Ukoliko niste ljubitelj alkoholnih pića preporučujemo vam recept za sok od drena.

Drugima se dopalo i ovo: