Limeta prirodni lek prepun vitamina C

Ova citrusna voćka dodaje se jelima i pićima jer daje poseban ukus. Nezaobilazan je sastojak u mnogim kuhinjama kao što su meksička, persijska i indijska. Može se konzumirati i kao sušeno voće. Limeta ima neverovatnu količinu C vitamina i skoro uopšte nema šećera, upravo zbog toga je idealna kod mnogih dijeta.

Zastupljena je u kozmetici pa se od je prave razni parfemi, kreme i kupke. Takođe se koristi u hemijskoj industriji gde je zbog kiselina koje poseduje, odlično sredstvo za ribanje.

U nastavku saznajte za šta je sve dobra ova zdrava voćkica i na koji način se koristi u ishrani. Pripremili smo vam recepte za sirup, liker, čaj i sok od limete.

Šta je potrebno za uzgoj limete u saksiji

Limeta, latinskog naziva Citrus aurantifolia i Citrus latifolia je biljka koja poreklo vodi iz Persije i Irana. Poznato je da je korišćena u Vavilonu. Ova citrusna voćka dolazi iz tropskih krajeva što znači da je neotporna na niske temperature. Kod nas se ne može saditi osim u saksiji.

Ukus joj može varirati od skroz kiselog pa do kiselkasto-slatkog , zavisno od sorte. Plod joj je tamno zelene boje, nešto je manja od limuna. Prijatnog je mirisa i tvrde kore. Listovi su joj ovalni, zeleni i na dodir  i ostavljaju blag miris citrusa na prstima.

Kako uzgajati ovo citrusno voće

Moguće je, isto kao i limun, uzgajati limetu u saksiji. Zapravo, možete je dobiti tako što ćete zasaditi jednu semenku tog voća. Nakon određenog vremena izrašće vam mala limeta. Potrebno joj je dosta Sunca i vode kako bi narasla i napredovala. U nekom periodu se preporučuje kalemljenje voćke da bi dala plod.

Ovaj zdrav citrus, gotovo da nema šećera i pun je vitamina C. Na 100 g limeta ima svega 30 kalorija. Ne sadrži masti, ni holesterol, ali obiluje vlaknima i prisutno je nešto malo proteina.

limeta recepti za zdravlje

Koristi limete i dobrobiti po zdravlje

Sprečava nastanak srčanih oboljenja

Rastvorljiva vlakna iz limete pomažu osobama koja imaju problema sa srcem. Ona eliminišu loš holesterol i snižavaju krvni pritisak. Osim toga, smanjuju upale krvnih sudova, a to je prevencija za mnoga kardiovaskularna oboljenja, a naročito srčane i moždane udare.

Smanjuje respiratorne tegobe

Ulja iz limete bogata flavanoidima neverovatno su lekovita i zdrava. Upotrebljavaju se za pravljenje melema, a naročito za isparivače koji se koriste kod inhalacije.

Ako samo narendate koru limete i mirišete je, puno će vam pomoći u slučaju mučnine.

Pomaže kod artritisa

Jedan od mnogih uzroka pojave reumatoidnog artritisa je višak mokraćne kiseline koji se stvara u našem telu. Ona predstavlja svojevrsni otpad koji se normalnim mokrenjem izbacuje iz organizma.

Međutim kad se kiseline previse nakupi može doći do otežanog mokrenja pa čak i zapaljenja mokraćnih kanala i bešike. Kiselina iz limete ima sposobnost rastvaranja i na taj način povećava izbačenu količinu urina.

Kako se koristi limeta za lice

Neguje kožu bolje od skupocenih krema

Sok od limete i prirodna ulja koja sadrži su veoma korisni za zdravlje naše kože. Mogu se koristiti oralno ili se nanose direktno na nju utrljavanjem.

Podmlađuju je, čini je sjajnom i održavaju njen prirodni sjaj. Zaštite je od svih vrsta infekcija. Vitamin C i flavonoidi koji se nalaze u limeti odlični su antioksidanti. Neprikosnoveni za naše celokupno zdravlje.

Limeta za lice je jako dobra, ona efikasno uklanja nečistoće, kao i mrtve ćelije sa kože. Zatim, vrlo uspešno leči perut ali i razne osipe i ekceme.

Ova citrusna voćla ima neverovatno osvežavajući miris pa je često jedan od glavnih sastojaka u lekovitim kupkama.

Peruta vam se koža glave, postoji rešenje!

Sok od limete se često koristi kao jedan od sastojaka u šamponima za kosu. Kiselina iz njega na vrlo efikasan način eliminiše suvišnu perut.

Potrebno je da komadom limete trljate kožu glave nekoliko minuta a zatim je isperete mlakom vodom.

Međutim, limeta sok ponekad može previše osušiti kosu pa ga tada kombinujte sa maslinovim, kokosovim ili bademovim uljem.

Sok od limete recept za svaki dan

Limeta je pravo osveženje u letnjim danima koji nam dolaze. Vrlo je jednostavno napraviti osvežavajući napitak kod kuće. Prilikom kupovine voćke, uvek birajte one malo teže i punije, jer u njima ima više soka.

Potrebni sastojci:

12 limeta, možda čak i više ; potrebna vam je puna čaša ceđenog soka.

1 šolja šećera; može i  zdravija varijanta – četvrtina stevije ili domaći med.

7 šolja vode.

Postupak izrade:

Iscedite sok iz limete tako da napunite jednu šolju. Možete za ovu namenu koristiti i električni sokovnik. Izručite sve u veliki stakleni bokal, dodajte vodu i zaslađivač po vašem izboru. Sve dobro promešajte i ubacite koju kocku leda. Dobićete fenomenalan naptitak, idealan tokom vrelih letnjih dana.

Kada se ne koriste šećeri i veštački zaslađivači, činite puno više za vaše telo. Limeta za mršavljenje postiže dobre rezultate, jer skoro da i ne sadrži kalorije.

Za ovu namenu preporučujemo vam još jedan super efikasan detoks napitak, u pitanju je Sasi voda.

Napravite i gusti sok sa limetom

Osim  gore pomenute“limunade“, koja je pravo osveženje, možete probati i gusti sok od limete koji je podjednako ukusan. Sa količinom sastojaka možete eksperimentisati, pa ćete vremenom pronaći gustinu koja vam odgovara.

Sastojci :

jedna do dve stabljike celera (možete i ne morate dodati ovo povrće),

Tri krupnije limete,

3 do 4 jabuke (birajte uvek slatke),

tri do četiri kruške,

1 do 2 krastavca.

Izrada gustog soka:

Namirnice, osim limete, operite mlakom vodom, iseckajte i stavite u blender. Po želji ih možete oguliti i skinuti koru, ako ste tako navikli. Posle blendiranja nacedite u smesu i limetu, te ako vam se čini previše gusto dodajte malo vode.

Ovaj napitak je prava vitaminska bomba za vaš organizam. Može vam poslužiti kao energetsko piće kojim ćete razdrmati telo posle zimskog sna.

Sirup od mente i limete

Limeta sirup može da posluži kao dodatak mnogim pićima, desertima pa i jelima. Služiti se može potpuno hladan ili topao.

Namirice potrebne za pripremu limeta sirupa :

160 ml sveže ceđenog soka od limete,

330 g šećera,

125 m vode,

par listova mente.

Priprema:

Sipajte ova tri sastojka u posudu sa debelim dnom. Stavite na umerenu temperaturu i konstantno mešajte dok se šećer ne rastopi. Kad prokuva, ostavite još minut neka ključa. U to dodajte sveže listove mente i ponovo promešajte. Zatim skinite sa vatre i ostavite nek se ohladi.

Preporučujemo vam i recept za najzdravijii sok od mente.

Jeste li već probali liker od limete

Ovaj napitak je toliko fin i osvežavajući, posebno kad je poslužen potpuno hladan. Ukoliko niste protivnik alkoholnih pića, definitivno ga probajte.

Potrebno :

5 svežih limeta,

500 ml domaće lozovače,

450 ml vode,

450 g kristal šećera.

Izrada likera:

Operite i osušite staklenu flašu od litre koja ima čep.

Limete operite dobro mlakom vodom, oljuštite koru, iseckajte i stavite u teglu. Prelijte je rakijom i zavrnite čep. Neka odstoji sedam dana na nekom tamnom mestu i svaki dan je promućkajte.

Posle 7 dana pripremite smesu šećera i vode. Zagrejte na umerenoj temperaturu uz stalno mešanje dok ne rastopite šećer. Sirup treba skroz ohladiti.

Masu iz tegle je potrebno procediti kroz gazu u drugu staklenu posudu. Tome dodajte ohlađeni sirup, sve izmešajte i sipajte u flašu.

Ledeni čaj od limete i pomorandže

Ovaj osvežavajući napitak može se konzumirati i leti, vrlo je interesantnog ukusa.

  • Skuvajte litru čaja od nane i ostavite nek se prohladi. Dodajte 3 kašike meda (ili vise ako vam se ne učini dovoljno slatko ), i mešajte dok se ne rastopi. Iscedite limetu i 2 pomorandže pa taj sok sipajte u čaj. Ostavite u frižideru neka se prohladi i konzumirajte.

Eto saznali ste kako se koristi limeta za detoksikaciju, umesto pomorandži korisite i neko drugo citrusno voće.

Recepti sa limetom koje definitivno morate probati

Torta od limete

Sastojci :

150 g brašna,

100 kristal šećera,

žumance,

celo jaje,

100 g maslaca,

prstohvat soli,

3 limete,

6 listića želatine ,

100 g  slatke pavlake,

500 g  jogurta.

Izrada torte:

  1. Žumance, maslac, celo jaje, brašno i šećer sjedinite i napravite meko testo. Umotajte u foliju i ostavite oko sat vremena u frižideru.
  2. Zatim, to testo razvijte u tepsiji i izbockajte viljuškom, stavite u rernu i pecite na 180 C desetak minuta.
  3. Limete nakon što dobro operete iscedite, a koru izrendajte. Ceđeni sok, koricu, slatku pavlaku, jogurt i šećer sjedinite i pomešajte sa želatinom.
  4. Na pečeno testo nanesite kremu i držite 2 sata u frižideru, sve dok se dobro ne stegne.

Ova brza torta od limete ima jednostavan recept i brzo se pravi. S obzirom da ovaj citrus možete pronaći u prodaji tokom cele godine, tako i ovu poslasticu možete praviti kad poželite.

Kako se pravi torta od limete i avokada

Za osobe koje jedu sirovu hranu ova torta će biti prava poslastica. Isto tako mogu je jesti i svi drugi. Ova poslastica će Vas ostaviti bez daha.

Torta od limete se prvi put pojavila u popularnoj kuliranskoj emisiji Masterchef i od tada je postala nezaobilazan slatkiš.

Za koru vam je potrebno:

2 kašike badema,

3 kašike sirupa agave,

2 kašike otopljenog kokosovog maslaca,

1 kašika limunovog soka,

Jedan štap vanile.

Sastojci za kremu:

2,5 kašike indijskih oraha,

sok i kora od 3 limete,

koren đumbira,

2 avokada,

pola kašike agavinog sirupa,

pola kašike otopljenog kokosovog maslaca.

Postupak pripreme:

Bademe usitnite pa dodati sirup agave i kokosov maslac, limunov sok i jednu nastruganu vanilu. Smesu rukom sjedinite, staviti u kalup i ostavite u zamrzivaču.

Napravite pitu od limete kao iz američkih filmova

Kada je u pitanju limeta recepti su stvarno sjajni. Visoko se ceni pita od ovog citrusnog voća, a kad je isprobate biće vam i jasno zašto. Neodoljivog je ukusa.

Ovakve pite su klasične američke, koje oni uglavnom prave od sira. Međutim, postoje razne varijante koje možete probati i za drugim sastojcima.

Za početak trebate napraviti kondenzovano mleko.

Potrebno:

150 ml vode

50 g šećera

50 g maslaca

200 g mleka u prahu

Priprema:

Malo mleka u prahu sipajte u blender. Vodu, maslac i šećer sipajte u posudu i zagrevajte na laganoj vatri. Bitno je sav maslac istopiti što bolje. Odaspite malo smese u blender a zatim kratko pomešajte kako bi dobili sjedinjenu masu.Dodajte i ostatak smese i mešajte dok ona ne bude gusta i bez grudvica.

Gustinu dodatno možete korigovati dodavanjem vrele vode tj. mleka u prahu. Ovu ohlađenu masu čuvati u frižideru.

Sad kad je kondenzovano mleko, spremno na redu je kora za pitu.

Potrebno:

250 g mlevenog keksa (petit beurre, zlatni pek),

150 g maslaca,

kašika šećera.

Sastojke pomešati, staviti u kalup i peći na 180 C dobrih 10 -tak minuta.

Za kremu je potrebno

4 cela žumanca,

400 ml kondenzovanog mleka,

150 ml soka limete,

2 limete, naribati koricu,

200 ml slatke pavlake,

kašika šećera.

Priprema pite od limete:

Mikserom mutite žumanca pa dodajte kondenzovano mleko i nastaviti miksanje. Sok od limete i naribanu koricu ubacite u smesu i mutite još par minuta da se sama izjednači.

Nanesite ujednačenu masu na koru od keksa, vratite u rernu i ponovo pecite oko 15 minuta.

Ostavitie nek se prohladi pa vašu pitu premažite slatkom pavlakom. Limeta će vas definitivno pozitivno iznenaditi, ovaj kolač držite u frižideru i služite hladan.

Cena limete u prodavnicama i gde je kupiti

Limetu možete pronaći u svim bolje snabdevenim supermarketima i diskontima. U zadnje vreme ima je i na zelenim pijacama. Za pravljenje soka, sirupa, likera, čaja pa i torti uvek birajte krupnije voćke koje su punije i teže.

Cena limete se kreće od 379 do 649 dinara za kilogram zavisno od sorte i proizvođača.

Limeta ne uzrokuje neka neželjena dejstva, a nuspojave usled konzumiranja nisu poznate. Čak štaviše, preporučuje se za svakodnevnu upotrebu zbog obilja vitamina i vlakana koje sadrži.

Ubrzaće metabolizam, koristiće vašim crevima u boljem i bržem varenju hrane. Kalorijska vrednost joj je mala, stoga sok slobodno pijte ukoliko ste na dijeti. Dozvoljena je trudnicama, a slobodno je davajte i vašim mališanima.

Osobe koje imaju želučane tegobe ipak trebaju biti na oprezu. Ako vam je sluznica nadražena, imate gastritične smetnje, najpre se konsultujte sa vašim lekarom,

U našem ranijem tekstu otkrijte zašto je nar toliko hvaljeno voće. Kako ga pravilno konzumirati i koliko je zapravo zdrav.