Ljute papričice kao lek i začin

    ljute paprike zdravlje

    Ljute papričice su odličan začin i još bolji prirodni lek. Zahvaljujući kapsaicinu (jedinjenje koje im daje ljutinu) snažno deluju na organizam. Podstiču bolju cirkulaciju i imaju dokazano protivupalno dejstvo.

    Odlična su prevencija kod brojnih bolesti, naročito kod karcinoma prostate i tromboze. Drže nivo triglicerida i holesterola pod kontrolom, te sprečavaju nastajanje krvnih ugrušaka.

    Danas postoji i niz sorti blažeg ukusa koje možete veoma lako i sami gajiti u saksiji. Na taj način obezbedićete sebi stalni izvor svežih vitamina i minerala.  U nastavku saznajte šta vam je potrebno za gajenje ljute papričice kod kuće, te kako da je najbolje iskoristite.

    Zbog čega je ljuta hrana dobra za zdravlje

    Ljuta hrana osnova je mnogih tradicionalnih svetskih jela, a svima njima zajednička je ljuta papričica. Ovaj moćni začin koji osvojio je svet tek nakon Kolumbovog otkrića Amerike. Predstavlja samo varijetet obične paprike Capsicum annuum  i sadrži sve što i njena velika rođaka, ali i nešto specijalno.

    Naime, sve vrste paprika važan  su izvor vitamina C, dok jarkocrvene papričice imaju i velike količine beta-karotena, provitamina A. Ovi vitamini igraju važnu ulogu u radu imunološkog sistema i  sprečavanju infekcija. Međutim, glavni adut ljutih papričica jeste kapsaicin, ulje koncentrisano u žilama plodova.

    Pažljivo s ljutinom!

    Za ovu namirnicu definitivno važi pravilo „otrov se drži u malim bočicama“. Naime najljuće sorte ljute papričice su upravo one najmanje. Pojedine vrste toliko su vatrene da se čak ne preporučuju za jelo, ili barem ne u sirovom stanju.

    Kijanje, kašalj i curenje nosa javljaju se usled iritacije gornjih disajnih puteva. Za razliku od toga neumereno izlaganje ljutini manifestuje se pregrevanjem organizma i znojenjem. Takođe ukoliko pripremate ljute papričice u tegli, nemojte preterivati sa konzumacijom istih.

    Šok ljutine doslovce može privremeno isključiti mozak zbog poremećaja disanja i nedovoljnog dotoka krvi u njega. Kako se ne biste onesvestili, trebate izbegavati velike količine i izuzetno ljute papričice.

    Koje sorte su manje ljute?

    Raznobojne papričice ne moraju obavezno biti ljute, ali većina njih jeste. Tipične vrste intenzivnih boja, poput božične papričice, Jamajke hot ili biskupske kapice su veoma vatrene. One se ne preporučuju za jelo, barem ne u sirovom stanju.

    Srećom, danas postoji i niz sorti blažeg ukusa koje se mogu svakodnevno upotrebljavati bez posledica. Najpopularnije blage sobne vrste jesu meduza i mini-bel. Ukoliko gajite papričice u saksijama, tokom cele godine možete imati stalni izvor svežih minerala i vitamina.

    Gajenje ljute papričice u saksiji

    Za ljute papričice uzgoj ponajviše zavisi od sorte, najčešče se seju u martu ili aprilu mesecu. Paprikama odgovara umereno vlažno humusno zemljište. Treba biti rastresito, pa je preporuka dodati mu deset odsto kamenčića (baštenskog  perlita).

    Seme se ravnomerno raspoređuje po površini i prekriva tankim slojem supstrata debljine nekoliko milimetara, a zatim se zaliva. Izbegavajte direktno polivanje vodom – koristite fajtalicu. Saksiju pokrijte prozirnom najlonskom folijom ili teglom, pa je ostavite na tamnom mestu i temperaturi nižoj od 15 stepeni. Da bi se sprečila prekomerna vlažnost, dvaput dnevno uklanjajte foliju ili staklo.

    Kad biljke počnu nicati, saksiju premestite na svetio mesto, a zaštitu uklonite. Pošto razviju nekoliko pravih listova, presadite ih u pojedinačne čašice. Kada porastu do 12 cm, premestite ih u stalne posude.

    Saksiju s paprikom stavite na toplo mesto ali ne pored izvora toplote zaštićeno od promaje. Potrebno joj je dosta svetlosti, ali ne i direktno sunce.

    Nega papričica

    Leti ljuta papričica najbolje uspeva ako se iznese napolje. Tokom hladnijeg dela godine treba je čuvati na toplijem mestu. Poželjno temperatura vazduha ne treba padati ispod 10 i ne prelaziti 18 stepeni C.

    Dok intenzivno raste i cveta, ukrasnu papriku zalivajte redovno i ne dozvolite prekomerno sušenje zemlje. Kad se cvetovi počnu pretvarati u plodove,  biljku zalivajte manje. Tad je prskajte dvaput nedeljno – tako će primiti dodatnu vlagu.

    Kad počinje berba?

    Plodovi ljute paričice pristižu u letnjim mesecima, a ukoliko se biljka gaji u optimalnim uslovima, cvetaće do kasne jeseni. Seme za sejanje ukrasne paprike možete odvojiti kad plodovi biljke dobro sazreju. Pošto se prosuši na vazduhu nekoliko dana, stavite ga u papirnatu kesu i posejte sledećeg proleća.

    ljute papričice upotreba

    Kapsaicin ima moćno protivupalno dejstvo

    Kapsaicin, jedinjenje koje papričicama daje ljutinu, snažno deluje na organizam. On podstiče cirkulaciju i ima dokazano protivupalno dejstvo. Zbog toga ovaj kompleksni alkaloid ima široku primenu u medicini.

    Upotrebljava se za ublažavanje bolova prilikom neuroloških stanja – dijabetičkih neuropatija. Nezaobilazan je kod bolova u mišićima, išijasa, ali i usled artritisa (sprečava upalu zglobova). Ublažava tegobe kod psorijaze (deluje protivupalno i smanjuje osećaj svraba).

    Ljuta papričica ublažava simptome prehlade i gripa, pošto deluje antiseptično, pre svega baktericidno. Takođe, igra značajnu ulogu i u čišćenju organizma. Ona ubrzava metabolizam i budi odbrambene mehanizme našeg tela. Stimuliše probavu i dobro varenje na najbolji mogući način.

    Sve vrste paprika važan su izvor vitamina C, dok jarkocrvene ljute papričice sadrže i velike količine beta-karotena.  Oni su neprikosnoveni za pravilan rad imunosistema, kao i za sprečavanje infekcija.

    Jeste  li ste znali?

    Ukoliko jedete ljute papričice, „vatru“ ćete najlakše eliminisati jednim gutljajem mleka. On će vam blokirati receptore ukusa i bola. Naime, osećaj za ljuto prenosi se receptorima bola.

    Šta je kajenski biber?

    Paprika izrazito jarkocrvene boje poznata je kao kajenska papričica. Njeni veoma ljuti plodovi suše se i melju u kajenski biber. Ovaj začin je osnova meksičke kuhinje i dalekoistočnih specijaliteta.

    Crvena ljuta paprika kao lek za brojne bolesti

    Sprečava trombozu

    Glavni sastojak ljutih papričica dokazano smanjuje broj trombocita. On snižava krvni pritisak i nivo holesterola, te sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Pored toga,  kapsaicin deluje i na elastičnost i propustljivost krvnih sudova. Sve to direktno utiče na smanjenje rizika od srčanog i moždanog udara.

    Narodi koji u tradicionalnim kuhinjama obilno koriste čili ljute papričice – mnogo ređe boluju od pomenutih bolesti. Srčane smetnje, moždani udara i tromboza su tamo prava retkost.

    Dobar su prirodni afrodizijak

    Ljute papričice podstiču bolju cirkulaciju, stoga i mit o njihovim afrodizijačkim svojstvima nije sasvim bez osnova. Bude seksualnu želju i podjednako efikasno utiču i na muškarce i na žene.

    Prevencija raka prostate

    Istraživanja o raku prostate pokazala su da kapsaicin suzbija rast kanceroznih ćelija. Ispitivanja koja su rađena u Americi i Japanu potvrdila su njegova pozitivna dejstva.

    Naime, pod uticajem ovog jedinjenja dolazi do komplikovanih procesa, čiji je ishod smrt petine kancerogenih ćelija (apoptoza). Stoga se za sprečavanje ove bolesti preporučuju suplementi kapsaicina dobijene iz sorte ljute papričice – biskupske kapice.

    Pozitivno deluje kod čira na želucu

    Kapsaicin stimuliše lučenje sluzi, koja želudačni zid oštećen infekcijom helikobakterijom štiti od nagrizajućeg dejstva želudačne kiseline.

    Ukratko, ljuta papričica,  sasvim suprotno uvreženom mišljenju – ima pozitivno dejstvo u slučaju čira na želucu. Međutim, ukoliko primetite da vam njena ljutina smeta, nemojte je jesti.

    Najbolji recepti sa ljutom papričicom

    Fenomenalna ljuta čorba

    Potrebno:

    300 g govedine isečene na kockice,

    2 glavice sitno iseckanog crnog luka,

    2-3 čena sitno iseckanog belog lika,

    veća šargarepa isečena na kolutove,

    6 dl  domaćeg bujona od povrća ili vode,

    3 dl kuvanog paradajza,

    manja sitno iseckana ljuta papričica,

    list lovora,

    kašičica sitno seckanog peršuna,

    2 kašike maslinovog ulja,

    so i biber po ukusu.

    Priprema:

    Zagrevajte lagano maslinovo ulje pa prodinstajte na njemu crni luk nekoliko minuta. Pridodajte mu beli luk i šargarepu, pa  dinstati još par min. Nakon toga ubacite govedinu, lovorov list i ljutu papričicu, kratko dinstajte. Sipajte preko svega bujon ili vodu, smanjite temperaturu i kuvajte dok meso ne omekša. Potom dodajte kuvani paradajz, posolite,  malo pobiberite i držite na vatri još pet minuta.

    Gotovu ljutu čorbu sipajte u činije i pospite sa vrha peršunom.

    Buritos s ljutom piletinom

    Sastojci:

    4 tortilje (ili palačinke),

    crni luk,

    ljuta papučica,

    pileće belo meso,

    200 ml gustog soka od paradajza,

    150 g sira,

    peršun,

    bosiljak ili origano,

    ulje,

    so i biber.

    Priprema buritosa:

    Cni luk očistite i sitno iseckajte, pa ga dinstajte dok ne postane providan. Piletinu isecite na štapiće i dinstajte zajedno s lukom U to sipajte parajzov sok, seckanu papričicu, so i biber te ostavite nek se krčka 20 minuta. Kad je nadev gotov, dodajte sitno isečen peršunov list, bosiljak ih origano. Dobro promešajte, krčkajte još nekoliko minuta pa sklonite s vatre.

    Tortilje ili palačinke poredajte na tepsiju i pospite rendanim sirom pa zapecite u rerni desetak minuta. Toliko je potrebno siru ta topljenje. Na svaku tortilju stavite po dve kašike nadeva, urolajte je i stavite u podmazanu vatrostalnu posudu. Pecite u rerni 15 minuta na 180°C.

    Kao što vidite ljute papričice našle su svoju primenu u brojnim specijalitetima. Preporučujemo vam i članak o ljutkastom renu.

    Drugima se dopalo i ovo: