Luk vlašac začin za savršeno zdravlje

Luk vlašac kao začin i lek

Za luk vlašac mnogi su čuli samo kao prilog u gotovim jelima. Ako je to i kod vas slučaj, propustili ste brojne dobrobiti ovog izvanrednog povrća. Blag miris luka, mala kalorijska vrednost i obilje hranljivih materija glavni su aduti ove biljke.

Ova ukusna i nežna lukovica obiluje dragocenim nutrijenatima i nudi nam brojne prednosti za zdravlje.

Štiti nas od velikog broja kardiovaskularnih bolesti, popravlja imunitet, osnažuje kosti, jača vid, olakšava varenje i hrani mozak. Ima nešto intenzivniji ukus od sremuša.

Na koje se sve načine može upotrebiti luk vlašac u ishrani i kako se koristi u lekovite svrhe? Više o svemu u nastavku..

Uzgoj divljeg luka u saksijama i baštama

Luk vlašac latinskog naziva Allium Schoenoprasum, u Engleskoj je poznat i kao Chives. Kod nas ima i druga narodna imena drobnjak, rezanac, ptičiji luk. Korisna je baštenska biljka, koja nije previše zahtevna za uzgoj.

Može se gajiti na otvorenom prostoru, vrtovima, baštama, kao i u plastenicima. Najbolji period za sadnju je kraj marta meseca, a već u junu pojavljuju se prvi bledoljubičasti cvetovi. Tokom proleća posejte ga u baštama, a možete ga rasaditi i u jesen.

Divlji luk dobro podnosi zimu i niske temperature, otporan je  i čvrst. Trpi sve mehaničke povrede i brzo se oporavlja. Listovi mu se režu više puta godišnje, a on se izvanredno regeneriše u kratkom roku.

Kod nas je sve popularniji vlašac u saksijama koji se može uzgajati i na balkonima i terasama, pa i sobama. Takođe lukovice se u zimskom periodu obavezno presađuju, te čuvaju u zatvorenom. Potrebno ih je više puta zalivati i na taj način divlji luk ćete imati tokom cele godine.

Po pitanju zemlje nešto je zahtevniji, naime ona mora biti što kvalitetnija – rastresita. Dodaje joj se i đubrivo, barem jednom mesečno. U dobro dreniranom tlu, luk vlašac brzo napreduje i buja u kratkom roku. Potrebno ga je potkraćivati na svakih 20 dana.

luk vlašac za zdravlje

Vlašac luk i dobrobiti po zdravlje

Jedna kašika svežih vlati vlašca obezbeđuje tri odsto dnevnih potreba za vitaminima A i C. U njoj se nalaze znatne količine vitamina K, kalcijuma, magnezijuma, fosfora i kalijuma. Najčešče se koristi kao začin i  pridodaje se kuvanim jelima i supama.

Divlji luk sadrži kolin

Vitamin B8 (kolin), esencijalni je nutrijent koji utiče na razvoj mozga kod fetusa. Poboljšava memoriju i intelektualne sposobnosti kod odraslih osoba.

Ova supstanca, naime, pomaže pri stvaranju mijelina – zaštitne opne nervne ćelije i mozga. Pored toga, važna je za održanje zdravlja srca jer snižava nivo LDL holesterola.

Zahvaljujući ovom vitaminu smanjuje se taloženje masnih supstanci na arterijskim zidovima. Pritom, divlji luk vlašac opušta krvne sudove, te snižava krvni pritisak.

Kolin učestvuje u procesima prenosa nervnih impulsa i lučenja dopamina, deluje umirujuće na nerve i mišiće. U velikoj meri  pomaže u slučaju nesanice, blažih neuralgija, pa i depresije.

Slično dejstvo na nervni sistem ima i folna kiselina- vitamin B9, kojim takođe obiluje ukusni vlašac.

Štiti oči i poboljšava vid

Divlji luk sadrži lutein i zeaksantin, jedinjenja čije je antioksidativno dejstvo najefikasnije u zaštiti očiju. Naime, ove supstance usporavaju razvoj katarakte i štite vid. Zbog toga se luk vlašac preporučuje svima onima koji imaju porodičnu istoriju i sklonost sivoj mreni i slabovidosti. Takođe, on drži pod kotrolom i povišen očni pritisak.

Poboljšava varenje i reguliše probavu

Ukoliko imate problema sa opstipacijom, neredovnom i tvrdom stolicom obavezno ga uvrstite u ishranu. On će pokrenuti creva i omogućiće vam njihovo redovno pražnjenje. Uz sve to deluje antibakterijski i ne dozvoljava nakupljanje bakterija u crevima.

Divlji luk vlašac će pomoći i onima koji imaju probleme sa gasovima, stoga ga redovno dodavajte u supe i variva.

Prevencija kod raznih oblika tumora

Hranljive supstance iz vlašca, pre svega alicin i kvercetin, pružaju obilje zdravstvenih koristi, uključujući prevenciju različitih oblika raka.

Istraživači koji su proučavali povrće iz porodice lukova, pa i vlašac, dovode ga u vezu sa smanjenjem rizika od tumora. Naročito kod raka želuca i debelog creva, ali i karcinoma prostate.

Alicin takode ima antibakterijsko, antigljivično i antivirusno svojstvo.Upravo zbog toga često se koristi u antiparazitnim programima ishrane mališana zaraženih dečjom glistom.

Upotreba vlašca u kuhinji

Blaga aroma belog divljeg luka dobro se slaže s mnogim namirnicama, a posebno s jajima i mekim sirom. Stoga se isti može koristiti u najraznolikijim kombinacijama.

Svakako, salata od vlašca sa krompirom je nešto što definitivno trebate probati. Gotovo svakom jelu daje jednu pikantnu notu: čorbama, omletu, verivima, sosevima, domaćim paštetama.

Vlašac začin ulazi u sastave većeg broja začinskih mešavina i odlično se sa njima uklapa. Slaže se sa peršunom i estrogonom, a vrlo je fin i u kombinaciji sa renom.

Takođe, divlji luk se može gajiti i kao začinsko bilje, te je dostupan tokom cele godine. Najbolje je da se koristi sirov, pa ga u kuvana jela treba dodavati pred kraj pripreme. Na taj način će se održati njegov delikatan ukus i tekstura.

Prilikom rezanja treba koristiti oštar nož kako bi se što manje oštetile strukture prepune hranljivih materija.

Gde kupiti svežu biljku?

Naravno na pijacama, od proverenih proizvođača. Čim ga dopremite kući, pre pripreme ga iseckajte na sitno. Ako ga planirate koristiti i sledećeg dana, umotajte ga u vlažnu krpu. Tako spakovanog čuvajte u frižideru.

Ako ga uzimate u supermarketima, budite na oprezu koliko je svež. Mora imati intenzivnu zelenu boju.

Saveti plus

Nemojte ga predugo ostavljati natopljenog u vodi. Jednom kad upije isuviše tečnosti postaje previše gnjecav i premekan.

Ukoliko gajite ovaj ukusni luk kod vaše kuće, slobodno malo razredite pupoljke. Nemojte dozvoliti biljci da se previše rascveta. Tako ćete maksimalno iskoristiti njen prebogat ukus.

Divlji luk vlašac recepti

Čorba od tikvica i vlašca

Potrebni sastojci:

800 g tikvica,

800 ml bistre supe od povrća,

200 ml kisele pavlake,

40 g maslaca ,

1 luk,

vezica vlašca,

so,

biber,

malo bosiljka.

Priprema čorbe:

Tikvice oprati i iseći na kockice. Vlašac i luk sitno iseckati. Maslac rastopiti i na njemu blago propržiti tikvice. U tiganj s tikvicama dodati luk te kratko pržiti dok ne postane providan. Preliti vrućom supom od povrća, začiniti i kuvati oko 15 minuta.

Tikvice usitniti štapnim mikserom ili u blenderu pa dodati pavlaku i divlji luk. Promešati i servirati toplo.

Kako se pravi „obučeni“ sir

Potrebno:

300 g švapskog sira,

150 g vlašca,

50 g suvih brusnica,

sok od pola limuna,

2 cm korena đumbira,

so, biber.

Priprema recepta:

Švapski sir izgnječiti viljuškom, posoliti ga i dodati mu limunov sok i rendani đumbir. Sve dobro promešati pa kompaktnu masu formirati u oblik valjka. Seći na odgovarajuću dužinu pa komade uvaljati u sitno seckani luk vlašac. Valjuške pobiberiti i dekorisati suvim brusnicama.

Namaz sa vlašcem i kozjim sirom

Sastojci:

3 kuvana jajeta,

150g seckanog vlašca,

200 g kozjeg sira,

100 švapskog sira,

150 g kisele pavlake,

so, biber,

anis po ukusu.

Priprema namaza:

Umutiti pavlaku i dodati švapski sir pa dobro pomešati. Dodati seckani divlji luk  i začiniti. Lagano mešati varjačom pa dodavati komade kozjeg sira.

Kad sve bude dobro sjedinjeno, servirati u posudice, dekorisati polovinom jajeta i vlatima vlašca.

Rižoto od prosa i vlašca

Potrebno:

250 g prosa,

4 čena belog luka,

tikvica,

jedna šargarepa,

2 kašike seckanog vlasca,

1/2 kašičice kurkume,

so, biber,

100 ml maslinovog ulja,

mleveni orasi,

100 g crne trube ili lisičarke,

20 g putera.

Priprema:

Proso dobro isprati u nekoliko voda i skuvati u 500 ml slane vode s kurkumom. U tiganj sipati oko 50 ml maslinovog ulja i tri zdrobljena čena belog luka. Dinstati kratko, pa dodati tikvicu i šargarepu iseckane na kockice, začiniti i pržiti dok ne ispari višak vode.

Kad su tikvice i šargarepa pri kraju, dodati  luk vlašac i kuvani proso te sve dobro izmešati. Na puteru ispržiti jedan zgnječeni čen belog luka pa dodati gljive sečene na štapiće i začiniti po želji.

Formirati rižoto, dekorisati mlevenim orasima, prženim gljivama i vlašcem pa preliti s malo maslinovog ulja. Prijatno!