Morska so kao lek upotreba i recepti

Kupka od morske soli

Morska so postaje sve popularnija na našem podneblju. Velik broj ljudi je upoznat sa njenim blagotvornim dejstvima i neverovatnim zdravstvenim benefitima. Dobija se prirodnim putem, pa je samim ti i zdravija od kuhinjske soli.  Slobodno je možete uvesti u svoju ishranu bez ikakvog ustručavanja.

Prava je riznica zdravih minerala, te se odavno koristi u kozmetičke i medicinske svrhe. Čisti kožu, otvara pore, uklanja toksine iz organizma i poboljšava cirkulaciju krvi.

U daljem tekstu saznajte koje su još prednosti korišćenja morske soli. Pročitajte korisne recepte i savete za negu kože.

Šta je so i kakav je njen sastav

Sve soli (čak i kuhinjska so) potiču iz mora ili slanih tela iz vode. To je začin, i mineral koji se koristi u ljudskoj ishrani. Ono po čemu je karakteristična je nešto blaži slan ukus. Osnovni sastojak joj je natrijum-hlorid. Sive je ili bele boje.

Rastvorljiva je u vodi, i ima nisku koncentraciju. Svuda je prisutna, pa i  u stajaćim vodama, a njena najveća koncentracija je u morima i okeanima.

Morska so kao lek je oduvek bila od velikog značaja za ljudski život. Ona nam je potrebna da bi preživeli. U 6. veku maurski trgovci redovno su trgovali i cenili je poput zlata. Rastom civilizacije, sol je nastavila da bude jedan od glavnih stavki koje se koriste za trgovinu.

Solnitsata je evropski najranijji poznat grad, i bio je izgrađen oko objekta za proizvodnju ovog fenomenalnog začina.

Kuhnjska so sadrži izvore jona natrijuma i hlora neophodne za ljude i životinjski svet. Joni Na imaju značajnu ulogu u svim fiziolškim procesima održavanja normalnog krvnog pritiska.

Postoje prirodne, jodizovne i rafinisane soli. Svaki od ovih tipova ima određene minerale koji im daju jedinstven ukus.

Koje još lekovite soli postoje?

Kamena so je sivkaste boje, a dobija se iz rudnika soli, tj. podzemnih lokacija. Upravo se tu ona i taloži. Nekada su na ovim mestima postojala mora ili slana jezera.

Nerafinisana morska so je dobijena iz morske vode. Izdvaja se u solanama.

U proleće morska voda se pusti u bazene koji su posebno dizajnirani. Ona ispari i na dnu ostaje so, a u jesenjim mesecima se ista „bere“.

morska so kao lek

Kakav je sastav morske soli?

U sebi sol sadrži natrijum oko 30 posto i hlor 55 procenata. Ovo su ujedno i osnovni sastojci morske soli.

Zatim tu su sulfati 7,7 posto, kalcijum 1,2 procenta i dragocni magnezijum koga ima 3,7 odsto.

Smatra se da je nerafinisana morska so jedna od najzdravijih vrsta soli na planeti. Bogata je jodom i mineralima koji su neophodni za ljudski organizam.

Najukusnija i najskuplja vrsta morske soli  je Fleur de sel ili „cvet soli“. Dobila je ime zbog kristala koji liče na cveće.

Lekovita svojstva morske soli i prednosti za zdravlje

Ovaj nezamenjivi začin koristi se već hiljadama godina, a takođe je od vitalnog značaja za naše postojanje. Obična kuhinjska so se danas smatra nezdravom, a naročito je štetna ako se sa njenom količinom pretera.

Ipak, postoji velika razlika između obrađene kuhinjske i morske soli. Nerafinisana morska  so poboljšava naše zdravlje na brojne načine. Navešćemo vam samo neke od njenih prednosti:

Bogata mineralima

Obična kuhinjska sadrži oko 60 minerala u sebi, a himalajska i morska so i do 84. Svakako, predstavljaju dragocen izvor minerala.

Postalo je sve teže dobiti potrebne minerale iz hrane koju jedemo, pre svega zbog nedostatka hranljivih materija u zemljištu. Međutim, mikroelementi su i dalje prisutni u izobilju u morima i okeanima naše planete. Upravo od njih dobijamo razne kvalitetne morske soli.

Alkalizuje telo

Voda sledi so, što znači ako natrijuma ima previše, doćiće do zadržavanja vode u telu. Gubitak natrijuma dovodi do gubitka vode, potencijalno izazivajući dehidraciju i ekstremnu žeđ.

Ako se uzima morska so kao lek i to svaki dan obezbedićete organizmu dovoljan nivo natrijuma. On pomaže kod ravnotežu koeficijenta natrijum-kalijum.

Gradi imunitet

Minimalnom obradom nerafinisane morske soli zadržaće se veći deo prirodnog mineralnog sadržaja. A kao što već znate minerali poput natrijuma, kalcijuma, magnezijuma i kalijuma su apsolutno neophodni za snažan imunitet.  Na prirodan način morska so kao lek  pomaže u borbi sa virusima, groznicom, alergijama i gripom.

Elektroliti iz soli imaju važne funkcije – regulišu otkucaje srca. Ona u umerenim količinama može pomoći u izbegavanju elektrolitičkog disbalansa.

Jeste li znali da je morska so za sinuse idealna za inhaliranje.

So iz Mrtvog mora vredna kao zlato

Čuva zdravlje srca 

Kada se upotrebljava sa vodom sol može pomoći kod smanjenja visokog holesterola i krvnog pritiska. Značajna je za regulaciju nepravilnog srčanog ritma.Sprečava pojavu ateroskleroze, srčanog i moždanog udara.

Ublažava reumatoidni atrtitis

Morska so iz mrtvog mora efikasno obezbeđuje terapeutsko olakšanje pacijentima koje pate od reumatoidnog artitisa. Studije su pokazale – ove dragocene soli poseduju anti-inflamatorne osobine i pokazale su značajan napredak u pomenutim bolestima.

Pomaže kod mišićnih grčeva

Kalijum pomaže pravilno funkcionisanje mišića. U morskoj soli sadrže se manje količine ovog minerala, ali ipak on pomaže telu da ga upije bolje od drugih namirnica. Ona je efikasna u sprečavanju bola u mišićima i grčeva.

Odlična je za pamćenje i pravilan rad mozga

Od suštinskog značaja za pravilan rad mozga, mišića i nervnog sistema je natrijum kojeg sadrži nerafinisana morska so. On je takođe regulator vode u našem telu i pritom prenosi električne signale.

Kako se koristi morska so za sinuse

Preporuka lekara je da se uzima morska so za sinuse kroz inhalaciju, naročito ukoliko su oni upaljeni. Pomoći će vam prilikom disanja i čišćenja sinusnih kanala. Pri tom ona nema sporedne efekte.

Evo jednog isprobanog recepta za upaljene sinuse:

Zagrejte krupnu morsku so u tiganju. Kad dobije blago sivu boju i počne skakutati tada je spemna za upotrebu. Sada pokvasite kuhinjsku krpu i  potom je dobro iscedite. Vruću sol prebacite na krpu i napravite oblik jastuka. Pripazite vrelo je. Videćete paru kako izlazi iz krpe. Uzmite drugu kuhinjsku krpu i stavite je na čelo pa preko nje dobijeni jastuk.

Ovo radite svako veče pre spavanja sve dok simptomi sinusitisa u potpunosti ne prođu.

Bole vas zubi – imamo rešenje!

Ako vas muči zubobolja i imate razne druge stomatološke probleme, stanite im na put sa morskom solju. Ona sadrži fluorid, koji je koristan za zdravlje zuba. Štiti od oštećenja i sprečava razvoj karijesa.

Redovnim ispiranjem mlakom slanom vodom ublažavaju se rane u ustima, afte na jeziku, krvarenje desni i bol kod zapaljenja grla.

Smeju je koristiti i dijabetičari

Jeste li znali da je morska so u ishrani dijabetičara veoma značajna. Pomaže održavanju nivoa šećera u organizmu i smanjuje potrebu za insulinom. Bitna je namirnica ako patite od ove neugodne bolesti.

Upotreba morske soli za lice i kožu

Morska so se sastoji od sličnog asortimana minerala i drugih elemenata kao i oni koji se nalaze na ćelijama kože. To je sasvim prirodni sastojak koji se koristi za terapeutske tretmane i kozmetičke proizvode.

Mineralni sadržaji soli iz Mrtvog mora su naročito cenjeni i traženi zbog efekta podmlađivanja kože. Kupanje u rastvoru dovodi do u održavanju svežine i revitalizacije.

Studije su pokazale da se anti-inflamatorni efekat prepisuje prisustvu visokog sadržaja magnezijuma. On takođe pomaže u detoksikaciji tela i ispiranja toksina iz pora i kod poboljšanja cirkulacije krvi.

Ovo je ujedno i prirodni lek za lečenje psorijaze. Tretman dovodi do značajnih poboljšanja kod pacijenata koji pate od raznih kožnih bolesti kao što je svrab kože.

Znate li da naša tela sadrže istu koncentraciju minerala i hranljivih materija kao morska voda. Nije ni čudo da je so iz mora prirodni saveznik koji štiti telo i kožu.

Morska so za bubuljice – recept koji morate probati

Osobe koje imaju problema sa bubuljicama i aknama najbolje znaju šta sve nisu probali da očiste svoje lice.

Potrebno:

Dve kašikice soli pomešati sa 4 kašikice meda dok ne dobijete gustu pastu. Nanesite je ravnomerno na suvu kožu i očistite lice. Izbegavajte područja oko očiju. Ostavite nek odstoji 10 do 15 min. Pre ispiranja natopite krpu u vruću vodu, i lagano iscedite. Položite topli oblog na lice 30 sekundi. Prstima lagano utrljavajte kružnim pokretima dok ispirate kožu kožu temeljno mlakom vodom.

Morska so za lice pomaže u čišćenju pora i spečava bakterije od kojih nastaju akne i bubuljice.

Probajte i ovaj recept:

1 kašičica morske soli pomeša se sa četiri decilitra tople vode u maloj bočici sa pumpicom. Sačekajte dok se so ne rastvori. Poprskaje na čistu, suvu kožu, izbegavajući oči. Koristite jednom do dva puta tokom dana.

Maslinovo ulje sa morskom solju za savršen piling

Morska so i maslinovo ulje su odlična kombinacija za vašu kožu. Zajedno čine nežan piling koji uklanja mrtve ćelije. U sebi sadrže važne minerale koji omekšavaju kožu i vraćaju joj hidrataciju.

Recept:

Pomešajte 4 kašikice morske soli sa 125 ml maslinovog ulja u gustu pastu. Ukoliko želite, dodajte 10 kapi vašeg omiljenog eteričnog ulja. Nanesite je na spužvu ili dlanove dok se tuširate i lagano trljajte kožu kružnim pokretima.

Isprobajte i piling koji ima efekat podmlađivanja.

Morska so za lice omekšava kožu i vraća joj hidrataciju, dok je aloja vera hrani i leči. Sa druge strane lavanda je blagi anestetik koji povećava cirkulaciju.

Pomešajte zajedno pola šolje soli, sa četvrtinom čiste aloje sokom ili gelom. Zatim  četvrtinom šolje ulja i 1  kašikom suvog lavandinog cveća, i 10 kapi etarskog ulja lavande. Dobijena smeša treba formirati gustu pastu, ako je previše suva, dodajte joj još nekoliko kapi ulja. Nanesite je pod tušem i lagano trljate kožu kružnim pokretom.

Evo još jedan proveren recept za nežnu kožu:

2 kašike pavlake i 1 kašika krupne morske soli, sve dobro izmešajte i namažite telo. Lagano ga umasirajte, pa potom sperite mlakom vodom. Momentalno će se primetiti efekat na koži. Ona će postati mekana i nežna.

Nega kose pomoću soli iz Mrtvog mora

Znate li kako se koristi morska so za kosu, te na koji način stimuliše novi rast vlasi?

Masirajte svakodnevno kožu glave sa slanim pomagalom i poboljšaćete cirkulaciju vlasišta i ojačati folikule.

Koristite prirodni rastvor morske soli protiv peruti. Ovaj sastojak apsorbuje višak masnoće i vlage, te sprečava rast gljivica i onemogućava perutnje glave.

Pokvasite kosu i dodajte jednu do dve kašičice soli na kožu glave. Koristite prste i nežno izmasirajte skalp. Trljajte oko 10 do 15 minuta. Potom isperite kosu i operite je na normaln način sa svojim uobičajenim šamponom. Rezultat će biti odmah vidljiv.

Sprej sa morskom soli za kosu

Morska so u spreju za kosu je stekla popularnost u poslednje vreme jer sol povlači vlagu i prirodna ulja.

Ovo je jedna od najjednostavnijih receptura za prirodnu negu kose koji se pravi kod kuće. Dodaće veliki volumen kosi bez upotrebe štetnih hemikalija. Ako to učinite sami, možete je takođe prilagoditi tipu kose kako biste dobili teksturu koju želite.

Sastojci za sprej za kosu:

  • vruća voda,
  • morska ili himalajska sol,
  • aloe vera gel,
  • kokosovo ulje ili nekoliko kapi bademovog ili jojoba ulja,
  • nekoliko kapi esencijalnih ulja (lavanda i citrusi su odlične opcije),
  • kašičica limunovog soka, 1 kašičica vodke ili alkohola – ako želite osvežiti kosu (sok od limuna posvetljuje vlasi),
  • epson so.

Postupak pripreme:

Uzmite flašicu spreja za kosu. Stavite vruću vodu u bočicu za prskanje i dodajte morsku sol (1-2 kašikice) i ostale sastojke. Zatvorite i protresite 1-2 min dok se skroz ne rastvore.

Čuvajte u frižideru ako koristite limunov sok.

Rok upotrebe je  3-4 meseca ili duže. Može se koristiti i jak čaj od kamilice kao osnova ako želite osvežiti kosu.

Eliminiše celulit i pomaže zdravo mršavljenje

Celulit je veliki neprijatelj gotovo polovini žena na planeti. Teško ga je ukloniti i pored mnogobrojinih preparata koji se nalaze na tržištu. Ali i tu je nerafinisana morska so našla svoje mesto. Može se upotrebiti u vidu slanih masaža ili kupki.

Recept za uklanjanje pomorandžine kore:

Pomešajte so sa uljima ruzmarina, lavande ili maslinovim uljem i umasirajte na problematična mesta. Podstaćićete cirklulaciju u podkožnom tkivu i izlučiti sve nepotrebne toksine i dovesti do zatezanja kože.

Redovno ga upotrebljavajte i primetićete kako pomorandžina kora polako nestaje, a uz to ćete i mršaviti.

Imate problema sa depresijom i nesanicom?

Morska so protiv depresije takođe je pokazala svoju efikasnost. Ukoliko ste utučeni, bezvoljni i konstantno tužni, svakako je upotrebite.

Ona pomaže u očuvanju 2 osnovna hormona u telu koji vam omogućuju da se lakše nosite sa stresom. To su melatonin i serotonin koji će pomoći da se osećate dobro i opustite.

Beljenje zuba je lako uz morsku so

Malo morske soli i sodu bikarbonu pomešajte, pa nanesite na četkicu za zube.  Ova blagotvorna pasta za zube ukloniće mrlje i ulepšati vaš osmeh. U sebi sadrži prirodni izvor fluorida , što je bonus i za vaše desni.

Napravite još  jedan odličan recept za negu zuba

Kašiicu soli i 2 kašikice praška za pecivo izmešajte i nanesite na vlažnu četkicu. Operite zube redovno. Ako vam je ukus previše jak, pokušajte vašu pastu za zube pomešati sa ovom smesom. Dobićete odlično prirodno sredstvo za dezinfekciju usta,  jer ćete ubiti bakterije koje izazivaju loš zadah i gingivitis.

Morska so za kupanje oporavlja celo telo

Koristite lekovite kupke jednom nedeljno. Kako bi ona bila što efektnija otopite 350-450 grama morske soli u vrućoj vodi. Lagano dodajte hladniju vodu, do optimalne temperature. Lezite u kadu i opustite se.

Pospešite učinak –  vodi možete dodati i eterična ulja kao što je lavanda, ili melisino ulje za umirenje. Za podsticanje prokrvljenosti kože i celog organizma ulje ruzmarina pravo je rešenje.

U periodu prehlada i virusa, možete dodati ulje eukaliptusa ili tamjana.

Koristite blagi rastvor morske soli za ispiranje očiju

Morska so iz Mrtvog mora je odlična u ublažavanju nadutosti kod umornih očiju. Kompleksi soli pomažu u smanjenju podočnjaka i opuštenih tamnih vrećica.

Kupka od morske soli i sode bikarbone

Ugodite sebi na pravi način –  napravite detoks kupku koja će osvežiti celo telo i učiniti da ponovo zablistate.

Od sastojaka je potrebno:

2 šolje krupne morske soli,
2 šolje sode bikarbone bez aluminijuma,
5 kašika mlevenog đumbira,
1 šolja jabukovog sirćeta.

Priprema kupke:

Suve sastojke pomešajte i stavite u teglu i ostavite na suvom mestu. Upotrebite za svaku kupku i pomešajte sa toplom vodom šolju ovog sastojka sa šoljom sirćete. Uživajte u kupanju, provedite u vodi oko pola sata.

Ova neverovatna mešavina će izvući toksine iz organizma i otkloniti bolove.

Kupka za umorna stopala

Ova kupka se koristi kad imate problema sa cirkulacijom, gljivicama, bolovima u stopalima.

Bolne noge osvežite šoljicom morske soli sa 3 kapi metvice i 2 kapi lavande. Ukoliko patite od hroničnog umora pomešajte jednu kašikicu sa 2 kapi limuna i 3 kapljice ulja belog bora.

Izaziva li nuspojave i kome nije dozvoljena konzumacija

Iako je morska so lekovita te povoljno utiče na zdravlje, nemojte preterivati, koristite je umereno. Ako je previše dozirate doćiće do povećanja natrijuma, a tada se više vode izlučuje preko bubrega. To dovodi do komplikacija sa balansiranjem drugih bitnih elektrolita.

Simptomi viška natrijuma su nadutost stomaka, letargičnost, dehidratacija, slabost, razdražljivost i trzanje mišića.

Hipernatremija nastaje kada postoji neravnoteža natrijuma i vode u vašem telu. Ovo stanje je češće kod beba koje imaju nizak unos majčinog mleka ili unos formule koja nije bila pomešana pravilno.

Kod starijih osoba su česti, pogotovo ukoliko postoje problemi sa bubrezima i dijabetesom. Pogađa ljude sa teškim opekotinama i one koji uzimaju diuretike. Simptomi su intenzivna žeđ, glavobolja, konfuzija, razdražljivost, uznemirenost i pospanost.

Ako primetite ove znake, obavezno zatražite medicinsku pomoć .

Do sada smo čuli da je nerafinisana morska so bolja za nas od obične kuhinjske soli. Uz sve različite vrste na tržištu, kako ćemo znati koju treba odabrati? Postoje li razlike i kako ih uočiti?

Koja je bolja morska ili kuhinjska so?

Morska sol:

  • Produkt  isparavanja morske vode.
  • Minerali su joj netaknuti obradom.
  • Vrlo malo ima aditiva (u zavisnosti od marke).
  • Ne stimuliše zadržavanja tečnosti.
  • Dostupna je u beloj, rozoj, crnoj ili sivoj boji.
  • Grube je teksture.

Kuhinjska so:

  • Produkt podzemnih naslaga soli.
  • Obradom se ukljanjaju minerali.
  • Sadrži aditive kao što su , MSG, prerađen šećer  i aluminijum.
  • Stimuliše zadržavanje tečnosti.
  • Dostupna u beloj boji.
  • Fine teksture.

Šta je identično kod obe vrste?

Obe sadrže jod. Koji god tip više preferirate, preporučujemo vam nek to bude u granicama normale oko 2,300 ml dnevno.

Trudnice koje imaju problema sa prehladom mogu bez bojazni koristi rastvor himalajske soli za nos.

Imate nedostatak joda u organizmu – saznajte kako se pravi Lugolov rastvor.

Iskustva korisnika sa morskom solju

Imala sam problema sa bubuljicama na dekolteu tokom trudnoće. Ružno je izgledalo, a i poprilično me je svrbelo. Koristila sam piling sa morskom solju prilikom tuširanja i bubuljice su nestale kao rukom odnešene. Garant pomaže!

Ivana, Batajnica

Dugo se već patim sa grubom kožom na stopalima, pete su mi skroz hrapave i popucale. Čula sam za piling stopala sa morskom soli, morala sam ga isprobati. Stavila sam na rukavicu so, položila je u kadu, i klizala po njoj kao kada brišem pod. Pomerala nogu napred nazad. Meni je to jako prijalo! Definitivno kupujem ponovo morsku so u zdravoj hrani. Omekšava mi  kožu i ponovo sam u sandalama.

Mila, Vrpolje

 

Volim čistiti stari nakit sa morskom solju. Imam dosta kamenja i kristala i baš mi pomaže u tome. Pomešam je sa malo hladne vode i natapam ih preko noći. Sada se sve cakli i baš sam zadovoljna sa rezultatima. Isprobajte i vi.

Jasna, Obrenovac

 

Cena morske soli i gde je kupiti

Ovaj blagotvorni začin možete pronaći u raznim oblicima. Naćićete je u prodavnicama zdrave hrane, marketima, putem interneta, pa čak i na pijacama.

Za morsku so cena prvenstveno zavisi od proizvoda i proizvođača. Dosta se razlikuju nerafinisane i rafinisane soli i to u velikoj meri utiče.

Naša preporuka je da birate što manje one rafinisane. Kao što je na primer himalajska so, koja je kod nas sve popularnija i traženja.

Rafinisanu krupnu so naćićete po ceni 150 rsd/kg.

Obična kuhinjska so košta oko 60 dinara.

Himaljska so je nešto skuplja i trebaćete izdvojiti oko 300 dinara za 1 kg.

Ako vam se dopao ovaj tekst, preporučili bi vam raniji članak sa dijetamesecevemene o zdravstvenim prednostima himalajske soli.