Najbolji šampon za masnu kosu i maske

Ako vam je kosa masna već nakon dan ili dva posle pranja, imate velik problem. Prirodno, skalp luči ulje koje je održava zdravom. A vlasište koje se brzno masti je rezultat prekomerne proizvodnje ulja. Međutim, ima leka i za masnu kosu bez sjaja i živosti.

Zamašćena kosa često izgleda kao da nije oprana nedeljama, beživotna je, prljava i neugledna. Veoma je važno ovo stanje držati pod kontrolom. Ako želite sprečiti ovu pojavu morate redovno i pravilno čistiti skalp i koristiti sredstva prilagođena ovom stanju. Najbolje je upotrebljavati domaće maske za masnu kosu, šampone i sredstva za ispiranje na biljnoj bazi.

Ovde ćemo  dati par saveta kako je održavati, te kako napraviti prirodnu masku za masnu kosu. Pročitajte kojim sastojcima trebate ispirati vlasište, a pokazaćemo vam i frizure koje najbolje prikrivaju ovaj problem.

Kosa koja se brzo masti uzroci

Problem sa prekomernom masnoćom vlasišta ima veliki deo populacije širom sveta.  Razlog ovakve pojave ima brojne uzroke. Jedan od njih je genetika, jer ova pojava može biti nasledna, zatim hormonalni disbalans ili jak stres. Srećom, danas su nam dostupni brojni prirodni preparati za masnu kosu, koji ne štete koži glave.

Često se masna kosa javlja kod osoba koje konzumiraju masniju hranu – životinjskog porekla. Pogađa više osobe sa lošijm navikama u nezi i održavanju higijene vlasišta. Vlasi izgledaju teško, slepljene su pa se frizura ne može lako oblikovati, skolnija je peruti i svrabu.

U letnjim danima većina problem rešava čestim pranjem, ali kako dermatolozi tvrde to nije zdravo. Remeti ne samo zdravlje vlasi već i kože glave. Često pranje može dovesti do pojave perutanja, opadanja i slabljenja kose. Pojedini hemijski sastojci u kupovnom šamponu mogu značajno pogoršati postojeće stanje masnog vlasišta.

Uzroci masne kose su brojni, ali problem je svakako rešiv. Stoga, probajte prirodni lek za masnu kosu i napravite šampon na prirodnoj bazi sa lako dostupnim sastojcima.

Kako se pravi prirodna maska za masniju kosu

Najčešće korišćena je maska za masnu kosu sa limunom u kombinaciji sa sodom bikarbonom. Osim ovog recepta i jabukovo sirće se pokazalo odličnim izborom problema sa zamaščenim vlasištem.

Za prvi recept potrebno Vam je:

pola šolje jogurta, birajte manje gust,

jedna kašika sode bikarbone,

2 kašikice soka od limuna.

Priprema:

Sve sastojke dobro sjedinite, a zatim ih nanesite celom njenom dužinom, posebno detaljno na koren. Ostavite je bar pola sata, a potom je isperite na uobičajen način. Ovaj prirodni lek koristite jednom u nedelju dana.

Soda bikarbona i limun za masnu kosu sapraće sve naslage, a kosica će biti sjajna i svilenkasto mekana na dodir. Pored toga ova lekovita žuta voćka u kontaktu sa skalpom reguliše njegovu proizvodnju prirodnog ulja. Otkloniće višak koji je najčešći uzrok masne kose i kože glave.

Maska za masnu kosu sa jabukovim sirćetom

Sastojci:

1 kašika sirćeta,

Puna kašika čaja od koprive,

Dve kašike domaćeg meda.

Uzmite činiju, uspite sve sastojke i dobro ih promešajte. Prstima rasporedite masku na kožu glave i celu dužinu vlasi. Ostavite je najmanje 20 minuta, a potom je isperite. Jabukovo sirće čisti vlasište i teme, otklanja perut i seboreju, posle njega frizura će biti sjajna i lepršava.

Pakung za kosu sa korenom maslačka i glinom

Potrebno:

1 kašika maslačkovog korena,

limun,

jabuka,

3 kašike gline- zelene,

Decilitar vode.

Kako se pravi pakung za masnu kosu

Prvo očistite jabuku, isecite je na nekoliko komada i stavite u blender. Dodajte vodu, pa dobro izmiksajte. Ubacite koren maslačka, limunov sok i glinu, pa miksajte dok se stvori glatka smesa. Ova domaća maska za masnu kosu maže se celom dužinom.Morate je dobro utrljati u koren, a zatim stavite kapu za kupanje. Držite je oko sat vremena, pa isperite mlakom vodom.

šampon za masnu kosu

Najbolji prirodni šampon za masnu kosu

U prodaji je veliki broj raznovrsnih šampona protiv mašćenja kose. Međutim naturalni šamponi prilagođeni kontrkretnoj potrebi su ipak u velikoj prednosti. Probajte neke recepte koje ćemo ovde pokazati pa procenite sami:

Biljni šampon sa nanom i žalfijom za masnu kosu

Ulijte u činiju prokuvanu vodu i dodajte 1 kašiku žalfije i 2 kašike nane. U vodu sa biljkama dodajte blagi šampon bez hemijskih sredstava. Ostavite bilje u vodi bar pola sata pre upotrebe.

Pored žalfije u šampon za kosu koja se brzo masti dodajte ruzmarin, peršun, mentu ili hajdučku travu. Biljke možete koristiti sveže ili osušene. Posle ovog tretmana frizura će biti čista i sjajna.

Prirodni šampon sa esencijalnim uljima

Esencijalna ulja lavande, majčine dušice, peršuna, mente i čička su odlična za lečenje masnog vlasišta i skalpa.

U prirodni šampon protiv masne kose dodajte najviše 20 kapi ulja, koristite samo jedno ili kombinujte više njih. Redovno je perite ovako poboljšanim preparatom i efekti će se brzo pokazati.

Gel aloje i limunov sok

Za pravljenje ovog preparata obavezno koristite domaći preparat bez hemije.

Pomešajte 2 kašike soka limuna, 1 kašiku gela aloe i četvrt šolje šampona. Dobro promućkajte sastojke i počnite sa pranjem. Pre ispiranja, ostavite nek deluje par minuta pa isperite.

Pre pranja ovim mirišljavim pripravkom odlično će doći i maska za masnu kosu sa limunom za potpuni efekat.

Prilagodite frizuru vašoj masnoj kosi

Za koji god tretman za masnu kosu se opredelili, rezultati neće biti vidljivi preko noći, Prve efekte primetićete tek posle nedelju ili dve. U tom periodu dok se kosa ne iščisti i postane lepai negovana, uz par trikova prikrijte problem.

Oblikovanjem frizure na pravi način lako ćete zamaskirati svaki nedostatak, pa tako i ovaj. Ove zanimljive i mladalačke frizure za masnu kosu učiniće problem manje primetnim:

  1. Svakako ne prevaziđena riblja kost, odlična je za kežual dnevnu varijantu, posao, ali i noćni izlazak. Slobodno se opredelite za nju.
  2. Konjski repić ili punđa podignuta visoko sigurno će kamuflirati svaki pa i ovaj nedostatak.
  3. Natapirajte kosu, ako se brzo masti, začešljajte je unazad i stavite odgovarajući rajf.
  4. Lokne, uvijte ih figarom ili širokim viklerima. Gornji sloj uhvatite gumicom ili šnalicom, a donji pustite. Ovo je super rešenje za masnu kosu.
  5. Mini pletenice ispletite od temena do potiljka oblikovane u punđu, uvek ih je lepo videti.
  6. Koristite maramu, ne morate se sakrivati iza babskih crnih marama. Moderni dezeni mogu biti od pomoći, sa visokim opuštenim punđama.. nešto kao što je nosila pevačica Ejmi Vajnhauz.

Kako protiv masne kose – saveti

Skrećemo vam pažnju na prirodne sastojke koji mogu pomoći, odlični su za ispiranje masne kose, a lako se nabavljaju:

Aloe vera protiv zamašćivanja

Njeni vitamini, minerali i enzimi su veoma korisni za tretman. Aloja pomaže u detoksifikaciji kože glave od nečistoće i kontroliše sekreciju ulja. Istovremeno neguje i hrani koren vlasi. Nežna i negujuća priroda aloe vere održavaće njeno zdravlje.

Pročitajte ovaj primer kako koristiti gel aloe za ispriranje vlasišta:

Pomešajte kašiku gela, sa kašikom limunovog soka i dodajte mešavinu u blagi šampon. Prilikom pranja, ostavite ga par minuta pre ispriranja. Koristite ga isto onako često koliko je inače perete.

Biljni šampon za masnu kosu čuvajte u frižideru.

Crni čaj je poznat po taninskoj kiselini koja prevenira nagomilavanje viška ulja na skalpu sužavnjem pora. Poželjno ge je koristiti za ispiranje kose koja se lako masti. Recept je sledeći:

Dodajte 2 kašike listova crnog čaja u šolju vode i kuvajte ih 10 minuta. Procedite čaj i ostavite ga dok se ne ohladi. Ispirajte kožu glave i vlasi, a zatim ga pustite 5 minuta da deluje pre ispiranja. Ponavljajte ovaj postupak 2-3 puta nedeljno.

Ovako napravljen šampon za masnu kosu i perut, potrebno je dobro isprati. Posebno je značajno ispiranje u letnjim danima kada se ona brže prlja i više se znojimo.  Aloja i crni čaj su odlični preparati za masnu kosu, a pored toga osvežavaju i imaju efekat hlađenja.

Pored ova dva preparata, možete je ispirati i limunovim sokom i jabukovim sirćetom razblaženim sa vodom. Imajte u vidu da se ova sredstva koriste i za posvetljivanje.

Ukoliko vam se žuri, nemate vremena za ispiranje i druge tretmane uradite sledeće. Ublažite zamašćivanje nanošenjem bebi pudera ili umućenog belanjka na samo teme. Ovo nemojte često radite, ali u hitnim slučajevima pomaže.

Iskustva sa preparatima protiv masne kose

Pročitajte iskustva čitateljki koje su se ohrabrile i probale alternativan, prirodan način borbe sa vlasima koje se brzo maste.

Tanka kosa koja se brzo masti je moj višegodišnji problem. Oduvek sam htela laganu, lepršavu nežnu kosu, a moja je bila sve samo ne takva. Koristila sam sve dostupne preparate, one obične pa i neke dosta skuplje. Nisam bila zadovoljna rezultatima.

Leto kad dođe, sve je još gore, mada ni zimi kad nosim kapu situacija nije ništa sjajnija. E onda sam okrenula list, probala sam neke prirodne, što bi rekli bakine recepte. Koristila sam jabukovo sirće za ispriranje. To se pokazalo kao jako dobro. Onda sam malo isprobavala, i moram priznati,  šampončić sa alojom i limunom za masnu kosu napravio je čudo. Sada  je normalna, mada je i dalje bar jednom mesečno isperem sirćetom, a ovaj šampon često koristim i pravim.

Elena

Masna koža glave i vlasište je užas, s njom ne možeš baš ništa a izgleda grozno kao da je uvek prljava. U skorije vreme u svoj šampon dodam kapi čičkovog ulja, lavande i majčine dušice. Probala sam i masku za kosu koja se lako masti sa zelenom glinom. Teško ju je isprati, ali je stvarno dobra.

Međutim, za mene najbolje rešenje je maska za masnu kosu sa jogurtom , sodom bikarbonom i limunom. Prija vlasištu i koži, super je. Kosa je oporavljena, sjajna i živa. Probala sam i pakovanje sa alojom i limunom. Odlična je tako osvežava i hladi glavu.

Sanja

 

Cene preparata u apotekama

Većinu sastojaka  za prirodne preparate imate u svom domu, a ostale možete lako naći u prodaji.  Cene su prilično povoljne. Ukoliko ne želite sami da pravite domaće maske, šampone za masnu kosu, možete ih lako nabaviti u apotekama.

Veoma popularan je Vichy šampon za masnu kosu. On košta oko 1000 dinara. Postoje i jeftinije varijante maski i šampona, jer većina ovih preparata ima gotovo isti sastav. Za šta god se odlučite, nemojte prati svakodnevno kosu, jer ćete na taj način skinuti sve prirodne masnoće sa nje. Regenerator upotrebljavajte najviše jednom sedmično, a budite oprezni kod izbora kupovnog balzama.

Ukoliko se odlučite za pravljenje domaćih maski ne možete pogrešiti. Ispirajte kosu mlakom vodom, a pranje sa nešto hladnijom, izbećičete oštećenja i pucanja vlasi. Kupovni gelovi nisu najbolje rešenje, vlasište gotovo uvek izgleda masno nakon njih.

Proizvode koji daju jak sjaj kosi trebate izbegavati. Nemojte čvrsto vezivati kosu u rep, opustite je malo nek normalno pada. Delovaće prirodnije i sporije će se mastiti vlasište.

Ukoliko vam je ovaj tekst bio zanimljiv, pročitajte i sledeći i saznajte kako se koristi ulje noćurka za negu kose.