Palmino ulje upotreba u kozmetici i ishrani

    Biljka palma Elaeis guinnensis uzgaja se na plantažama u tropskim krajevima Afrike, jugoistočne Azije i delovima Brazila. Od nje dobijamo čuveno palmino ulje,  koje se upotrebljava u kuhinjama širom sveta. Najveći svetski proizvođači ovog ulja su Malezija i Indonezija.

    Zbog plantaža palmi dolazi do uništavanja prašuma, pa je zbog toga ugroženo oko 140 životnjiskih vrsta. U tim područjima ulje crvene palme je izvor masnoće, jer drugih skoro i nema. Upotreba palminog ulja traje već preko 5000 godina. Njegova primena  u prehrambenoj industriji u ostalim delovima sveta sve više raste.

    Izuzetno je zdravo zbog prisustva velike količine vitamina i antioksidanasa. Pojačava imunitet, štiti kožu, neguje kosu i još mnogo toga. Saznate u nastavku šta sve može ovaj prirodni proizvod.

    Palmino ulje karakteristike i sastav

    Palmino ulje teško oksidiše i ima organoleptička svojstva. Upravo zbog toga je stabilno i pogodno za termičku obradu, pa se u njemu hrana može pržiti više puta. Ovo je jedno od retkih biljnih masti (kao kokosovo) koja su na sobnoj temperaturi polučvrsta.

    Dobija se procesom hladnog ceđenja, od plodova plame kada su potpuno zreli. Ima prirodnu crvenkasto narandžastu boju, što je crvenije znači da ima veći sadržaj beta karotena. Oni vise u grozdovima sa mesta gde izrastaju listovi na stablu palme.

    Ulje crvene palme je specifično po tome što sadrži više vitamina E od svih namirnica. I to sva četiri oblika tokoferola kao i tokotrienola (alfa, beta, gama i delta), koji imaju jaka antioksidativna svojstva. Takođe obiluje vitaminom A i sardži vitamin K i magnezijum. Prisutni su antioksidansi skvalen i sitosterol.

    Kakvog je sastava ulje crvene palme

    Palmino ulje je visoko kaloričnog sastava zbog sadržaja zasićenih masnih kiselina. Na njih odlazi čak 40-50 odsto materije, uglavnom su to palmitinska i stearinska. Zatim 10 posto čini linolna kiselina kao i oleinska koja spada u zdrave mononezasićene masnoće.

    Zasićene masne kiseline izazivaju aterosklerotične promene na krvnih sudovima, stvarajući masne naslage. One vremenom mogu dovesti do srčanog ili moždanog udara. Najopasnije su miristinska i laurinska kiselina.

    Palmino ulje od plodova sadrži miristinsku kiselinu samo u tragovima (ispod 1posto), dok ono dobijeno iz koštica preko 16 procenata.

    Morate znati da postoji i ulje od palminih koštica. U njemu je sadržaj zasićenih masnoća čak 85 procenata i sadrži dosta miristinske i laurinske kiselina. Stoga, obavezno obratite pažnju prilikom kupovine da bude organsko hladnoceđeno iz plodova a nikako dobijeno iz košpica!

    Kako se koristi palmino ulje

    Lekovitost palminog ulja i dobrobiti po zdravlje

    Palmino ulje u ishrani je odlično za povećanje rezervi energije, zahvaljujući beta karotenu, od kog potiče i karakteristična boja. Pored porasta nivoa energije, pogodan je i za održavanje hormonske ravnoteže u telu.

    Pored toga beta karoten sadrži dosta dobrog (LDH) i znatno manje lošeg holesterola (LDL). Upravo zato pomaže u uspostavljaju zdrave ravnoteže za naš organizam. Svakako su oba potrebna našem telu, a održavajući njihov pravilan odnos čuvamo naše srce i krvne sudove.

    Ovaj prirodni proizvod može biti zamena drugim uljima koja se koriste u prevenciji makularne degeneracije i katarakte. Čuva naše čulo vida zahvaljujući beta karotenu koji sadrži u sebi. Takođe i veliki sadržaj antioksidanasa pomažu u tome, jer predstavljaju prvu liniju odbrane tela od štetnih uticaja.

    Jača imunitet i sprečava nastanak karcinoma

    Palmino ulje kao lek ima u sebi još mnogo važnih aktivnih supstanci. Tako zahvaljujući tokoferolima, koji su vrsta vitamina A, ima jaka antioksidativna svojstva.

    Ove supstance neutrališu štetno dejstvo slobodnih radikala koji narušavaju naše zdravlje, uzrokuju mutacije i imaju kancerogeni efekat. Dakle ovaj proizvod značajno doprinosi pojačavanju rada imunog sistema i u prevenciji tumorskih procesa i nastanka raka.

    Ulje crvene palme uspešno sprečava razvoj bolesti vezanih za moždane funkcije. Ponovo, antioksidansi su ti koji štite od promena u nervnom sistemu. Ono predstavlja izvrsnu prevenciju za Parkinsonovu i Alchajmerovu bolest, kao i šizofreniju. Efikasno je i kod artritisa, oseoporoze, astme i bolesti jetre.

    Palmino ulje u ishrani višestruko je korisno za zdravlje. Rešava problem nedostatka vitamina u slučaju trudnica i beba, kod kojih je to čest problem. A ovaj dar prirode upravo pruža u velikim količinama vitamine A, E i D. Njih telo ne proizvodi već ih moramo unositi u organizam putem hrane. To je još jedan razlog zašto je korisno imati ga u svojoj kuhinji.

    Kako se ulje crvene palme upotrebljava u kozmetici

    Za kožu je neprikosnoveno

    Palmino ulje u kozmetici ima široku primenu, pored toga što se koristi u medicini, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji. Sadrži prirodni glicerin pa je pogodno za izradu prirodnih sapuna. Ulazi još u sastav raznih proizvoda poput šampona, krema, mnogih regeneratora, losiona itd.

    Palmino ulje za kožu je izvrstan izbor jer pomaže u očuvanju Vaše prirodne lepote. Sve to zahvaljujući visokom sadržaju beta karotena, vitaminu E i tokotrienolu koji pružaju zaštitu od štetnog dejstva slobodnih radikala.

    Ovi sastojci prodiru duboko u kožu hidriraju je i vraćaju mladalački izgled. Tako pomažu u borbi protiv vidljivih znakova starenja, smanjuju pojavu bora i linija na koži. U slučaju ekcema ili psorijaze znatno ublažava simptome.

    Kako se koristi palmino ulje za kožu lica?

    Potrebno je pre spavanja namazati lice ovim prirodnim proizvodom i prespavati tako. Nakon nekog vremena ovakve prakse primetićete kako polako uklanja ožiljke i oštećenja, ali time ujedno i štitite kožu.

    Isto tako upotrebljeno palmino ulje za strije ima sjajan efekat, potrebno ga je samo umasirati na sporno mesto. Svakako treba koristiti izvesno vreme, ali se trud i te kako isplati. Ovo je potpuno bezbedan i prirodan način uklanjanja strija.

    Savršena nega kose palminim uljem

    Crveno palmino ulje za kosu je posebno dobro jer hrani kožu glave i koren vlasi. Daje dobre rezultate i u slučaju problema sa alopecijom. Oleinska kiselina iz njega doprinosi apsorpciji kalcijuma u ćelije. Tako da je veoma pogodno za pravljenje maski za kosu u kombinaciji sa mlečnim proizvodima.

    Tokoferol iz palminog ulja ubrzava sintezu kolagena i elastina u ćelijama, pa tako vlasi postaju snažnije i elastičnije. Zbog vitamina A leči seboreju i perut. Zahvaljujući masnim kiselinama, hidrira i štiti vlasi od isušivanja zbog UV zraka, fenova, figara, pegli za kosu. Kao i leti nakon kupanja u bazenu ili moru što dodatno isušuje kosu, ova supstanca pruža negu i zaštitu.

    Palmino ulje za suvu kosu je vrlo jednostavno rešenje. Potrebno je samo malo ovog prirodnog proizvoda umasirati na vlasište.

    Prvo se utrljava u koren kose pa posle raspoređuje po celoj dužini, do samih vrhova i držati pola sata. Nakon toga oprati kosu, s tim što je malo teže isprati, jer masne kiseline ne propuštaju kapljice vode.

    Praktičan savet je da šampon nakon nanošenja ostavite maltene dok se ne osuši, pa zatim protrljate vlasi. Kada nastane pena veoma lako ćete uspeti oprati kosu. Zahvaljujući ovome kosa će Vam biti znatno mekša i sjajnija, treba takav tretman koristiti dva puta nedeljno.

    Pre korišćenja obavezno malo zagrejte ulje

    Stavite palmino ulje u metalni sud, pa sve to u posudu u kom je kipuća voda. Može se preko maske staviti folija ili kesa pa tek onda peškir, doprinosi jačem efektu.

    Recepti za maske sa palminim uljem

    Donosimo Vam još nekoliko kratkih recepata za maske koje vrlo lako možete napraviti kod kuće i isprobati ih. Verujemo da ćete se oduševiti izgledom svoje kose nakon njihove upotrebe.

    Obloge za suvu kosu mogu biti od samog palminog ulja ili u kombinaciji sa maslinovim i jojobinim.

    Kombinuju se u jednakim razmerama. Jednostavno se sastojci ugreju i sjedine. Utrljajte u koren kose, umotajte u peškir i ostavite tako preko noći.

    Druga varijanta:

    2 kašike ulja sjedinite sa 1 kašikom meda na blagoj vatri. Zatim nanesite na kosu i umotajte u najlon. Posle dva sata oprerite kosu, koja će nakon ovog tretmana biti mekša, bujnija i sjajna.

    Za lepši sjaj kose:

    Rastopite 3 kašike palminog i dodajte 3 kapi etarskog ulja ylang-ylang-a. Hidratantna maska se pravi od dve kašike ovog proizvoda, jednog žumanceta i dodaje 100ml vode.

    Za revitalizujuću masku:

    Rastopite 2 kašike ulja crvene palme i dodajte mu sirovo žumance. Ubacite mrvice ražanog hleba koje su pre toga bile natopljene kipućom vodom, i 3-5 kapljica etarskog ulja ylang-ylang-a.

    Da li je štetno ulje crvene palme?

    Već neko vreme je upotreba palminog ulja veoma zastupljena u svetu, ali sve više i kod nas. Koristi se u prehrambenoj industriji za pravljenje raznih proizvoda. Ulazi u sastav margarina, čokolada, ima ga u krekerima, keksima, slanim grickalicama, pekarskim proizvodima. U restoranima brze hrane je takođe veoma zastupljeno.

    Palmino ulje za friteze se pokazalo izvanredno, obilato se koristi za prženje pomfrita i sličnih namirnica.

    Postoji i palmina mast koja se dobija hidrogenizacijom ulja palme, odnosno prevođenjem u čvrsto stanje. Ono koje je sasvim hidrogenizovano ne sadrži trans (štetne) masti. Dok ih delimično hidrogenizovane masti i te kako sadrže, pa takve treba izbegavati u ishrani jer dovode do povećanja holesterola.

    Crveno palmino ulje štetnost iskazuje isključivo u slučaju preterane upotrebe. Kao ni sa bilo kojom namirnicom, ne treba ići u krajnost, zbog ranije spomenutih masnih kiselina.

    Isto tako ima veliku kalorijsku vrednost. Pa ako vodite pasivniji način života pripazite na količine koje koristite zbog mogućeg uvećanja telesne mase. Jedna kašičica ove supstance nosi u sebi 40 kalorija. Međutim, to jeste dobro za one koji se bave sportom ili imaju veće fizičke napore jer daje energiju.

    I svakako nije poželjno koristiti palmino ulje ako ste alergični na neku supstancu iz njega. To možete brzinski proveriti.

    • Na delu lakta sa unutrašnje strane nanestite malo ovog sredstva, te ako nema osećaja svraba, osipa ili crvenila bezbedno je. U tom slučaju ga bez brige možete koristiti za negu kose ili kože.

    Upotreba palminog ulja u kuhinji i najbolji recepti

    Palmino ulje za prženje je idealno, jer ne natapa namirnice masnoćom, a hrana ostaje sočna i ukusna. U kulinarstu je cenjeno, dobra strana je što ne prska i ne peni na visokim temperaturama. A temperatura na kojoj gori je veoma visoka između 220 i 240 Celzijusovih stepeni. Dakle bezbedno je a i praktično za upotrebu.

    Ulje crvene palme pogodno je za pripremu preliva za salate, raznih soseva, spremanje kokica i omleta. Takođe za čorbe, gulaše, rižu i razna druga jela. Može u potpunosti zameniti suncokretovo u kuhinji.

    Riža sa piletinom

    Brzo se priprema (oko pola sata), za 4 osobe su potrebni sledeći sastojci.

    Pola kg pilećeg filea,

    400 g pelata,

    150 g pirinča,

    100 g crnog luka,

    3 šolje palminog ulja,

    2 čena belog luka,

    1 kocka za supu,

    malo đumbira, soli,  i list lovora po želji.

    Priprema recepta:

    Iseckajte pileći file i luk na kockice, pa propržite u tiganju na ulju. Zatim dodajte pelat, pirinač, sitno iseckan beli luk, začine i kocku supe, te nalijte vodom. Kuvatje 20 min na laganoj vatri, pa posolite po volji. Uz ovo jelo najbolje ide zelena salata.

    Kubanska mesna supa sa semenkama

    Priprema traje oko 2 sata, potrebni sastojci su za 4 osobe su:

    800 g teletine,

    po pola kilograma paprike i paradajza,

    100 g crnog luka,

    100 g mlevenih semenki bundeve,

    pola litre vode,

    šoljica suncokretovog ulja,

    30ml palminog ulja,

    dve kocke za supu,

    jedna ljuta papričica i malo bibera.

    Priprema mesne supe:

    Povrće iseckajte na kockice, a meso ostavite u komadima. Sve sastojke stavite u lonac osim ljute paprike, bundevinih semenki i bibera. Kuvajte dok se meso ne skuva, onda ga izvadite i sitno iseckajte, pa zatim vratite u supu. Dodajte semenke, papriku i biber, te pustite nek kuva još 15 min.

    Koja je cena palminog ulja i gde kupiti

    Za crveno palmino ulje cena se kreće između 200 i 400 rsd za litru ovog proizvoda. Naravno ona varira zavisno od kvaliteta, ali i od zemlje uvoza.  Izaberite uvek potpuno prirodan proizvod dobijen hladnim ceđenjem, koje ćete lako prepoznati po lepoj crvenkastoj boji.

    Izbegavajte rafinirane proizvode koji su izbeljeni, jer takva ulja su definitivno prerađena. Ona nemaju ni približna lekovita svojstva, jer im je i hemijski sastav izmenjen.

    Nikako nemojte uzimati ulje proizvedeno iz palminih koštica, jer je više štetno nego lekovito i zdravo. Obavezno čitajte deklaracije na etiketama, kako biste utvrdili od čega je isto dobijeno.

    Možete ga pronaći u prodavnicama zdrave hrane i boljim biomarketima. Za palmino ulje prodaja se vrši i preko interneta, gde je proces naručivanja znatno olakšan. Postoji sve više sajtova i webshopova preko kojih možete poručiti i ovaj proizvod.

    Preporučujemo vam još jedan odličan proizvod, u pitanju je ulje od semenki bundeve koje je takođe jako dobro za kosu.