Prirodne pastile za grlo protiv bolova i promuklosti

    savršene domaće septolete protiv grlobolje

    Iako zima ima svojih čari, u hladnim danima često je pravi izazov ostati zdrav, naročito ukoliko su svi u bližoj okolini bolesni i prehlađeni. Jedna od prvih linija odbrane uz domaće čajeve, svakako su i septolete. Njih danas imamo bezbroj i to od različitih proizvođača. Ipak, ukoliko vam kupovne varijante ne pomažu ili vam ne odgovara njihov ukus ili cena, napravite sami domaće pastile za grlo.

    Ove zdrave tabletice za sisanje osim što će vas zasladiti,  olakšaće vam u velikoj meri tegobe sa bolnim grlom.

    Iako na tržištu postoji mnogo septoleta za suzbijanje kašlja i bolova u grlu, mnogi su skeptični u pogledu njihove upotrebe. One u pojedinim slučajevima nisu ni tako delotvorne, pune su veštačkih šećera, boja, aroma. To svakako ne pogoduje našem zdravlju.

    Takođe, gotovo svaka kupovna septoleta sadrži mentol, koji iako fino rashlađuje ždrelo, mnogima je i dalje odbojnog ukusa. Stoga je daleko bolje rešenje napraviti prirodne pastile za bolno grlo po sopstvenom ukusu.

    Najbolje su one od organskih sastojaka, začina, lekovitog bilja i etarskih ulja po izboru. Osim što ćete napraviti zdravu i prirodnu alternativu kupovnim tabletama, moći ćete i uživati u omiljenim ukusima. Ove zdrave bombonice pomoći će vam da lakše prebrodite neprijatne boljke.

    Šta sve ulazi u sastav domaćih septoleta

    Osnovni sastojci prirodnih pastila za grlo su uglavnom med, sok ili kora limuna i đumbir.

    Med deluje antiseptično i antibakterijski, te efikasno suzbija kašalj, đumbir smiruje upale. Isto tako limun je bogat izvor vitamina C, antioksidansa koji jača oslabljen imunitet.

    Ovi sastojci mogu se kombinovati s mnogim drugim kao što su lekovito bilje i različita etarska ulja koja smiruju infekcije i kašalj. Ujedno svi oni otvaraju disajne puteve, a većina ih je korisna i u slučaju promuklosti.

    Uz zavisnosti od ukusa, možete koristiti:

    Ne zaboravite ni lekovitu kamilicu koja deluje smirujuće naročito kada je reč o noćnom kašlju.

    domaće pastile za grlo recepti

    U slučaju bolova u grlu, naročito su delotvorni piskavica, matičnjak, beli slez i koren sladića. On se može dodavati i sirupima jer je slatkastog ukusa, te neutrališe gorčinu ostalog lekovitog bilja.

    U slučaju groznice i blagih bolova pomažu zova, nana i očajnica.

    Rastvaranje i iskašljavanje šlajma olakšavaju miloduh, seme anisa i oman (veoma delotvoran i u slučaju bronhijalnih i sinusnih infekcija).

    Čest dodatak koji ulazi u prirodne pastile za grlo jeste i karanfilić. On deluje antiseptično, kao i cimet u prahu jer eliminiše upale, bakterije i gljivice, te jača imunitet.

    Osim toga, domaće septolete za bolno grlo se mogu spravljati i od kakaoa, a valja probati i voćne ukuse.

    Kako napraviti ljute septolete za grlo

    Za sam početak daćemo vam recept za pravljenje ljutkastih septoleta. Čim posisate jednu osetićete blago olakšanje.

    Evo šta vam za njihovu izradu treba:

    pola šolje meda,

    1 kašika rendanog đumbira ,

    prostohvat soli,

    prostohvat bibera,

    kašičica listova majčine dušice,

    rendana kora jednog limuna,

    1 kašičica limunovog soka

    Priprema pastila:

    U dubljoj šerpi sjediniti med, đumbir, so, biber, majčinu dušicu i koru limuna. Sve kuvati na umerenoj vatri do ključanja. Kada tečnost počne kipeti, šerpu brzo skloniti s toplote, sačekati nekoliko trenutaka dok pena ne splasne. Nakon toga sve ponovo vratiti na tihu vatru i još malo kuvati, uz konstantno mešanje (paziti da ne zagori).

    Kada se smesa zgusne poput sirupa, skloniti s vatre i sipati limunov sok. Svedobro promešati i ostaviti dva-tri minuta nek se malo prohladi. Za to vreme pripremiti pek-papir i malo ga namazati uljem. Kašičicom odvajati manje doze sirupa, te izlivati na papir i formirati kružne oblike. Najbolje vam je napraviti rastojanje između pastila, kako se iste ne bi slepile jedna za drugu.

    Sve ostaviti na hladnom mestu i sačekati da se stvrdne, nakon čega je spremno za konzumaciju. Pripremljene pastile za grlo mogu se umotati u beli papir ili celofan, da se ne bi slepile jedna za drugu. Upotrebite ih u roku od nedelju dana.

    Savet plus:

    • Potrebno je brzo izlivati sirup na papir jer samo tako se neće stvrdnuti u posudi. Ukoliko se to ipak desi, ponovo ga zagrejte pa će se skroz rastopiti.

    Prirodne pastile za grlo od lipovog meda

    Još jedan odličan recept za domaće septolete je pred vama. Za njega će vam trebati sledeći sastojci:

    pola šolje lipovog meda,

    2 kašike soka sveže ceđenog limuna,

    1 kašičica sveže rendanog korena đumbira,

    kašičica vitamina C u prahu.

    a za posipanje (po želji):

    četvrtina šolje šećera u prahu.

    Kako se prave domaće pastile za grlobolju:

    Pripremiti dublju šerpu za sos, te sipati u nju lipov med, limunov sok i đumbir. Sve dobro promesati ručnom žičanom mutilicom, pa staviti na vatru da se kuva dok ne provri, uz konstantno mešanje.

    Kada smesa dostigne tačku ključanja, postane penasta i počne nadolaziti, skloniti je s vatre kako se ne bi prelila preko ivica posude. Sačekati nekoliko trenutaka dok se ne smiri, vratiti na vatru, pa nastaviti mešanje dok ne počne zgušnjavati.

    Kada smesa postane sirupasta, skloniti je i sačekati dok ne splasne. Pripremiti silikonski kalup za bombone, te ih napuniti sirupom, pa ostaviti da odstoji na hladnom dok se smesa ne stvrdne.

    Sjediniti šećer i vitamin C, te svaku pojedinačnu pastilu uvaljati u prah, kako ne bi bile lepljive. Nakon toga, smestiti ih u hermetički zatvorenu teglu i odložiti u frižider. U tom stanju pastile za grlo imaju rok trajanja do mesec dana, složićete se sasvim dovoljno vremena.

    Dodatni savet:

    • Ukoliko želite biti sigurni da je sirup dovoljno kuvan, uradite sledeći test. Napunite staklenu čašu hladnom vodom, pa nakapajte malo vrele smese u nju. Ukoliko se stvrdne, to je znak da je spremna za pripremu bombona. U suprotnom, potrebno ju je još malo kuvati.

    Lizalice za grlo od limuna, đumbira i karanfilića

    Evo još jednog recepta koji će se mnogima svideti. Ukoliko vam se prirodne pastile za grlo ne svide, lizalice sigurno hoće.

    Potrebni sastojci:

    pola šolje vode

    šolja javorovog sirupa

    kašika meda

    kašika svežeg soka od limuna

    pola kašičice đumbira u prahu

    četvrt kašičice karanfilića u prahu

    Kako napraviti lizalice:

    Sjediniti sve sastojke u dubljoj posudi, pa ih kuvati na umerenoj vatri oko 15 do 20 minuta, uz konstantno mešanje.

    Kada smesa postane nalik sirupu, skloniti je sa vatre i ostaviti nekoliko trenutaka nek se malo prohladi.Za to vreme blago pouljiti pek-papir i poredati na maloj razdaljini plastične štapiće za lizalice.

    Nakon toga, kašikom zahvatiti malo sirupa, pa posipati na vrh štapića i formirati tanke kružne oblike. Ostaviti slatkiš neka odstoji na hladnom mestu dok ne očvrsne.Zatim, odvojiti lizalice od papira i konzumirati ih.

    Po želji, lizalice protiv grlobolje možete umotati u celofan, dekorisati mašnama i poredati u staklenu posudu. Kada ih tako „skockate“ malo im može odoleti, a naročito deca, kojoj često obične pastile za grlo nisu po volji.

    Domaće pastile za kašalj od nane i cimeta

    Menta, cimet, domaći med, đumbir i kamilica su neizostavni sastojci pastila za grlo. Osim što će vas rashladiti, ublažiće bolove i olakšati gutanje hrane. Isto tako ove domaće septolete su dobre za promuklost, a mogu pomoći i kod upornog kašlja.

    Sastojci:

    kašika svežih usitnjenih listova nane,

    kašika cvetova kamilice,

    pola kašičice cimeta,

    pola kašičice rendanog đumbira,

    tri četvrt šolje kipuće vode,

    tri četvrtine šolje meda,

    etarsko ulje nane ili kamilice,

    šećer u prahu za posipanje.

    Priprema:

    Potopiti nanu, kamilicu, cimet i đumbir u vodu i ostaviti nek se kuva 10 minuta do ključanja. Procediti, pa bilje premestite u dublju posudu i sjediniti s medom.

    Kuvati na umerenoj vatri dok ne postane sirupasto. Kada je spremno, ostaviti da se malo prohladi, pa dodati nekoliko kapi ulja. Pripremiti pek-papir, pa pomoću kašike nakapati sirup i formirati oblike. Po želji posuti šećer u prahu na dobijene septolete i konzervirati.

    Napravite septolete za grlo od čokolade i narandže

    Ove pastile za grlo će se sigurno svideti vašoj deci, a mogu ih sisati i trudnice, jer su potpuno neškodljive.

    Sastojci:

    pola šolje destilovane vode,

    2 kašike meda,

    pola šolje kakaoa,

    pola šolje đumbira u prahu,

    1 kašičica cimeta,

    2 kesice biljnog čaja

    rendana kora od jedne organske narandže. (Narandžu prethodno dobro oprati i ostaviti  nek odstoji u rastvoru vode i sode bikarbone).

    Priprema:

    Skuvati čaj, preklopiti posudu, pa ostaviti tečnost nek se prohladi. Nakon toga, sjediniti dve kašike pripremljenog čaja, med, cimet, đumbir i koru narandže. Dodati i kakao i sve dobro promešati dok se ne dobije kompaktna smesa.

    Formirati manje kuglice, poredati ih na pek-papir, pa svaku blago spljoštiti palcem. Tako formirane pločice prosušiti u dehidratatoru ili rerni, pa premestiti u hermetičku bocu. Pastile za grlo možete konzumirati po potrebi.

    Kako se pravi domaći sprej za grlo

    Slično kao i gorepomenute pastile za grlo, moćete napraviti i prirodan sprej koji će vam olakšati tegobe. Olakšaće vam tegobe sa bolnim grlom, ublažiće promuklost i kašalj.

    Sprej za grlo  pripremljen po sledećem receptu na bazi je sastojaka koji su veoma efikasni i ubrzavaju proces oporavka:

    • Jabukovo sirće je kiselo, te pomaže u suzbiju bakterija i rastvara šlajm.
    • Med deluje umirujuće na celokupno ždrelo.
    • Morska so i ulja imaju antiupalno delovanje.

    Postupak izrade:

    Sve što vam je potrebno jeste staklena tegla u koju ćete sipati sve sastojke. Najpre tri četvrtine šolje vode, dve kašike sirovog, organskog jabukovog sirćeta, dve kašike meda, kašičicu morske soli. U sve to izručite osam kapi eteričnog ulja limuna i po četiri kapi etarskog ulja eukaliptusa i nane.

    Sve dobro promešajte, teglu dobro zatvorite i promućkajte dok se sastojci ne povežu. Nakon toga, pripremljenu tečnost pomoću levka sipajte u praznu bočicu za sprej i njome prskajte grlo dva-tri puta dnevno.

    Ostavite preparat da deluje makar pola sata, te za to vreme ne konzumirajte hranu ni tečnost.

    savršene domaće septolete protiv grlobolje

    Septolete cena u apotekama

    Ako vam se iz nekog razloga prirodne pastle za grlo ne svide vi se uvek možete opredeliti za kupovne varijante iz apoteke. Mi stvarno ne vidimo razlog zašto ne biste pravili ove ukusne domaće septolete kod vaše kuće. Dobićete podjednako efikasan proizvod, koji je pri tom potupuno neškodljiv (bez hemije), ukusan i  savršeno zdrav. Ne trebamo ni napominjati da ćete uštedeti dragoceni novac.

    Razumemo jedino ako ste u problemu sa vremenom, puno radite, niste često kod kuće zbog poslovnih obaveza i slično. Opet i tad se može naći vreme za ovu zanimaciju. Ako spadate u „prezaposlene“  – za vas smo izdvojili cene pojedinih brendova:

    Za Strepsils pastile cena je oko 450 rsd po kutiji.

    • Postoji nekoliko varijanti ovih septoleta sa mentolom, eukaliptusom, ukusom pomorandže i slično. Nalaze se u pakovanjima po 24 tablete/lozenge. Nešto skuplji je Strepsils plus. Možete ih kupiti u svakoj apoteci i nije vam potreban lekarski recept.

    Fitosept dražeje za grlo su nešto povoljnije njihova cena je:

    • 275 dinara za Classic,
    • 261 rsd za dečji Fitosept,
    • i 316 dinara ćete izdvojiti za lozenge bez šećera.

    Pakuju se po 20 komada u kutiji i takođe ih možete uzeti bez recepta u apotekama.

    Osim ova dva pomenuta brenda postoji i brojni drugi, najjeftiniji je definitivno Ekosept. Pronaćićete i Prospan, Tantum Verde u dražejama, pastile za grlo Isla itd…

    Ponavljamo prvi izbor neka budu domaće pastile za grlo, ako ste u nemogućnosti da pravite sami idite na gotov proizvod. Ovom prilikom preporučujemo sa www.dijetamesecevemene.com članak o prirodnim lekovima za suva usta