Recepti za jela od koprive koja morate probati

    Jela od koprive obiluju dragocenim vitaminima i mineralima te bi se svakako trebala naći i na vašim trpezama. Od nje se osim čaja, soka i sirupa prave i mnogi drugi lekoviti recepti.

    Kao dodatak jelima žara može oplementiti vaša variva, pastu, jela sa testom i krompirom. Ukusni pesto sos služi se kao prilog, pa čak i namaz.

    U nastavku članka saznajte koja su to najpopularnija jela od koprive, te kako da ih spremite kod vaše kuće. Za njihovu izradu trebaće vam malo vremena,  a učinak koji postižu za zdravlje je fenomenalan. Ostanite sa nama..

    Kome se preporučuju lekovita jela od koprive

    Cela biljka je izuzetno lekovita bilo da su u pitanju njeni listovi, koren, semenke ili cvetovi.  Za pravljenje najboljih jela od koprive, koriste se bukvalno svi, no krenimo redom.

    Mladi vršni listovi koprive sadrže vitamin C, provitamin A, vitamin K, B2 i B5. Uz to obiluju gvožđem, kalcijumom, magnezijumom i fosforom. U svom sastavu imaju karoten i pantonensku kiselinu, koja ima važnu ulogu u metaboličkim procesima.  Takođe, više sastojaka žare ima antialergijsko svojstvo, a posebno je delotvorna u slučaju polenskih alergija.

    Napravite čaj od listova koprive

    Ovaj blagotvorni napitak dokazano čisti organizam i veoma prija žuči, bubrezima i jetri.

    Priprema se tako što se puna kašika dobro oprane i sitno iseckane koprive prelije ključalom vodom. Nakon što odstoji minut i po, potrebno je dobijeni napitak procediti. Čaj se pije mlak, u malim gutljajima.

    Gvožđe u čaju od koprive lako se usvaja i doprinosi stvaranju crvenih krvnih zrnaca. To organizmu olakšava snabdevanje kiseonikom i štiti ga od anemije.

    Blagotvorni koren koprive

    Ulazi u sastav čajnih mešavina za lečenje uvećane prostate i upala mokraćnih puteva. On sadrži aktivne materije koje utiču na nivo slobodnih muških polnih hormona.

    Zbog diuretičkog svojstva, kopriva podstiče izbacivanje vode, pa tako i dreniranje otoka koji se javljaju oko prostate.

    Ne izostavljajte semenke i cvetove žare

    Semenke imaju aromu koštunjavog voća, koja postaje intenzivnija kad se one isprže. Cvetovi su takođe jestivi i veoma aromatični. Koriste se u pripremanju jela od koprive, kao nezaobilazni dodaci.

    zdrava jela od koprive

    Kako pripremiti koprivu za jelo

    Jela od koprive pripremaju se poput svakog drugog zelenog lisnatog povrća. Ipak, zbog sadžaja mravlje kiseline i histamina koji se nalaze u njenim bodljama, preporučuje se kratkotrajno blanširanje.

    Pored raznih variva i čorbi, žara se može koristiti kao nadev za pite, tartove i slane torte. Karakterističnog je ukusa, koji se dobro slaže s mlečnim proizvodima, limunovim sokom i koštunjavim voćem. Takođe recepti sa koprivom uklapaju se i sa drugim zelenim lisnatim povrćem, poput spanaća i raštana.

    U kombinaciji s limunovim sokom žara predstavlja bogat izvor vitamina C i minerala kalcijuma.  U društvu drugog zeleniša obezbeđuje našem telu optimalne količine minerala neophodnih za jačanje kostiju.  Zbog toga se jela od koprive posebno preporučuju ženama u menopauzi, osobama koje imaju osteoporozu i razne vrsta kostobolja.

    Sme li se konzumirati kopriva u trudnoći?

    lako čaj od koprive pruža visok nivo minarala neophodnih za nesmetano razvijanje ploda, budite posebno obazrive tokom konzumacije. Za zdravlje trudnice i bebe, žara nije štetna, ali nemojte preterivati sa njenom upotrebom.

    Razlog tome je to što neka istaživanja otkrivaju sklonost koprive u stimulisanju kontrakcija materice. Upravo to može izazvati spontani pobačaj. Ali pošto je reč o količinama većim od osam šolja čaja, takvi slučajevi su ultra retki.

    Ipak najbolje je da se trudnice posavetuju sa svojim lekarom o upotrebi čaja od koprive u trudnoći. Za konzumiranje čorbi, variva, pesta i drugih jela od koprive nikakve restrikcije vam nisu potrebne, jedite slobodno.

    Kako se pravi pesto od koprive

    Verovatno ste već čuli za pesto od bosiljka, remek delo mediteranske kuhinje. Jeste li znali da i sa listovima mlade žare možete napraviti isto to. Ukus ovog  sosa potpuno će vas razoružati.  U jela od koprive koja defintivno morate probati svakako se ubraja i ovaj recept.

    Evo šta vam za njega treba:

    100 g koprive,

    20 g sveže mente,

    1 čen belog luka,

    50 g prženih pinjola,

    2 kašike limunovog soka,

    50 ml maslinovog ulja,

    30 g rendanog parmezana,

    so,

    sveže mleveni crni biber.

    Priprema recepta:

    Veliki lonac dopola napunite vodom, dodajte kašičicu soli pa stavite neka provri. Istovremeno, koprivu potopite u hladnu vodu i ostavite pet minuta nek miruje. Nakon toga, pomoću gumenih rukavica, isperite žaru i odvojite listove od stabljika pa ih ubacite u kipuću vodu.

    Blanširajte listove koprive jedan minut pa ih izvaditi neka se ohlade. Grubo ih isecite, pa ih stavite u blender. Pridodajte mentu, beli luk, pinjole i limunov sok. Blendirajte  sve dok se ne formira kompaktna, glatka masa. Dodajte maslinovo ulje, parmezan i začine pa dobro promešajte.

    Ovako napravljeno pesto od koprive možete koristiti kao dodatak jelima, nadev za testo, ali i kao bogat namaz za peciva.

    Lagana prolećna čorba od žare

    Čorba od koprive obiluje dragocenim nutrijentima, preporučuje se zdravim ali i obolelim osobama (naročito kod anemije).

    Za nju vam je potrebno:

    2  veće šargarepe,

    200 grama celerovog korena,

    puna šaka celerovog lišća,

    200 g žare,

    šaka graška (mladog),

    cela kisela pavlaka,

    malo ulja,

    so.

    Priprema čorbe:

    Najpre celer i šargarepu izrendajte, a lišće žare i celera što sitnije iseckajte. Na vrlo maloj količini ulja svo to povrće dobro propržite, a nakon toga ubacite i grašak. Dolijte na vaše jelo 12 decilitara vode i malo posolite (nemojte preterati). Lagano kuvajte sve zajedno i tek kad vam čorbica uvri za 1/3  šerpe, sklonite je  sa vatre.

    Nakon toga svo prokuvano povrće izvadite te ga umutite štapnim mikserom. U nedostatku istog možete ga i ispasirati. Čestitamo, vaša prolećna čorba je spremna za posluženje. Neposredno pred serviranje dodajte u čorbicu i malo kisele pavlake kako biste joj dodatno popravili ukus.

    Jeste li  znali?

    Ukoliko vas ožari kopriva, najlakši način za ublažavanje osećaja žarenja i iritacija jeste pomoću soka iz njenog lista. Ovu metodu preporučiće vam skoro svaki fitoterapeut.

    • Dovoljno je samo nekoliko listova dobro izgnječiti i, kad se pojavi žućkastozelena tečnost, njome namažete nadraženu kožu. Crvenilo i bol nestaće gotovo odmah.

    Napomena: nemojte primenjivati ovaj metod, ako je posredi alergija ili kakva ozbiljnija promena na koži. Posavetujte se najpre sa dermatologom i otidite kod njega na preventivni pregled.

    Verujemo da će vam se predložena jela od koprive kao i čaj sigurno dopasti. Ovom prilikom preporučujemo vam i recept za sirup od žare sa mentom o kojem smo pisali nešto ranije.