Sok od nane i limuna kako napraviti

    Domaći sok od nane je pored zove, jedan od najomiljenijih napitaka u ovom periodu godine. Osvežava i okrepljuje umorni organizam. On će Vam osnažiti telo bolje i od šumećih tableta. Jako ga je važno piti tokom proletnjih i letnjih meseci. Pritom, potpuno je zdrav, prirodan i bezbedan za konzumaciju.

    Sirup od mente ne pominjemo tako često, rekli bismo potpuno nezasluženo. Ukusan je i lekovit a mogu ga piti deca, pa čak i trudnice. Ovo blagotvorno piće će Vas u kratkom roku osloboditi glavobolje, smiriti nerve, eliminisati želučane smetnje i pospešiti bolju probavu. Spisak dobrobiti po zdravlje je poprilično dugačak.

    Blagotvornu nanu smo više puta pominjali kroz naše članke, naročito lekovite čajeve koji su našli svoju primenu u fitoterapiji. Pored toga menta je prisutna i u kuhinjama širom sveta, gde se koristi kao začin. Jedna vrlo svestrana biljka!

    U nastavku saznajte kako se pravi sok od nane i limuna, malo je reći za ovu „kombinaciju“ da je odlična.

    Listići mente kriju brojna lekovita svojstva

    Nana – latinskog naziva Mentha Piperita smatra za jednu od najpopularnijih biljaka na svetu. Osim u prirodnoj medicini, ona je našla svoju veliku primenu u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Miris peperminta prisutan je svuda, od žvaka, preko sapuna pa sve do pasti za zube.

    Ova blaga i aromatična biljka u celosti je lekovita, međutim najveće zasluge pripisuju se njenim listovima. Upravo u njima nalazimo blagotvorno eterično ulje, zahvaljujući kojem menta duguje svoj prijatan miris. Od listića pravimo čajeve, ali i domaći sok od nane, predivnog ukusa.

    Kako se bere i priprema?

    List treba lagano zakidati i brati sa vrha, kao i celu biljku kada je u cvatu. Na taj način se nana neće stalno podmlađivati niti previše rascvetati. Berite je isključivo po toplom vremenu, tokom suvih dana, pri temperaturi do max. 25 stepeni.

    Ubrane delove trebate rasitniti i sasušiti na prikladnom i dobro provetrenom mestu. Nakon toga odložite sitno iseckane delove biljke u odgovarajuću posudu sa poklopcem i tako ih čuvajte. Jako je važno da ambalaža bude hermetički zatvorena, kako bi sprečili propadanje ove smese.

    Kakav je sastav listova nane

    Najpoznatija je takozvana luta (paprena) nana, ona se dobila ukrštanjem drugih vrsta divlje mente. Raste do pola metra u visinu i daje najintenzivniji miris i prijatnu aromu. Obiluje taninima, flavonidima, betakarotenom, vlaknima, mineralima, omega 3 masnim kiselinama i vitaminima.

    Eterično ulje dobijeno iz listova mente sadrži dragoceni menthon i mentol. Upravo ove sirovine, farmaceutska industrija najviše i traži. Ulaze u sastav brojnih medikamenata široke namene. Od onih dijetetsko-higijenskih pa do profilaktičkih lekova. Kozmetički preparati obilato koriste ove sastojke, neizostavan su deo u proizvodnju mirisnih parfema.

    Zbog brojnih zdravstvenih benefita svakodnevno treba piti sok od nane uz dodatak limuna. Zajedno čine idealnu kombinaciju prepunu vitamina kao što su C i A. Obiluju mineralima poput kalijuma, kalcijuma, gvožđa, mangana, magnezijuma i bakra.

    Koristan savet:

    Planirate praviti domaći sok od nane i želite da on pored finog ukusa bude skroz prirodan i zdrav? Zapamtite samo jedno, tajna se krije u najmlađim listovima biljke. Oni čuvaju najkvalitetnije eterično ulje. Stoga, uvek listiće berite sa vrha, pre nego što biljka procveta.

    Ukoliko ovom napitku pridodate i matičnjak, dobijate još moćniji prirodni sirup. Nikako ne treba zanemariti ni sok od mente i koprive, takođe osvežavajuće piće, sve popularnije i traženije kod nas.

    Lekovito delovanje soka od nane

    Sirup od mente osim što osvežava i gasi žeđ, ima višestuke koristi po zdravlje. Sačuvaće imunitet i delovati preventivno na bakterije i viruse. Dobar je antiseptik, umirujuće deluje na nerve, a pomoći će u opuštanju i relaksaciji čitavog organizma.

    Samo jedna čaša pred odlazak u krevet i spavaćete mirno celu noć poput bebice. Ako ste nemirni u snu, imate noćno znojenje i često se budite skroz mokri, eto rešenja za vas.

    Ublažava želučane tegobe

    Sok od nane koristi se kod gastritičnih smetnji, jer umiruje nadraženu sluznicu želuca. Smanjiće bolove i probadanja u stomaku i držaće jaku kiselinu pod kontrolom.  Za ovu namenu višetruko je koristan i blagi čaj od mente, koji je opšte prihvaćen u tradicionalnoj medicini naroda na Balkanu. Isto tako, koristi se i kod obolele žuči.

    Smiruje prehladu i viroze

    Čajevi i sokovi sa mentom daju se i kod problema sa disajnim organima. Uz to delotvorni su za različite respiratorne infekcije poput viroza, gripa, prehlada koje prati groznica. Pijte ga redovno, jer ćete ubrzati proces oporavka. Sirup od nane idealan je za rekonvalescente, a pomaže i kod sezonskih alergija.

    Menta eliminiše neprijatne mirise iz usne duplje

    Muči vas paradentoza, neugodan zadah iz usta, imate sklonost ka stvaranju karijesa i kvare vam se zubi? Pa šta čekate, uvrstite sok od nane i limuna kao obavezan deo terapije. Mućkajte ga u ustima barem tri puta dnevno nakon jela, pritom perite zube redovno i održavajte dobru oralnu higijenu.

    Smrad iz usta iščezava zahvaljujući moćnom pepermintu u vrlo kratkom roku. Za ostale tegobe obavezno posetite vašeg stomatologa. Za vas imamo još jedan odličan predlog, mućkajte ulja u ustima svako jutro, ova ayurvedska metoda postiže dobre rezultate.

    Pospešuje bolju cirkulaciju u nogama

    Koristite mentu kad god ste u prilici, pogotovo ako vam problem stvara loša cirkulacija. Delotvorni čajni napici, kao i sirup od mente umnogome olakšavaju pomenute neprijatnosti.

    Preporučuju se i ženama tokom menopauze, jer ublažavaju glavobolje. Ovi napici su dobri i za mlađe dame koje teže podnose „one dane“.

    Ubrzava metabolizam i pomaže pri mršavljenju

    Kada se redovno pije sok od nane i limuna, uspostavlja se dobro varenje. Tada je pražnjenje creva redovno, a to dodatno doprinosi  dobrom zdravlju i mršavljenju. Ovo je samo delimično istinito, jer u ovaj napitak ulazi i veća količina šećera, te uzmite sve ovo sa rezervom.

    Dozirajte maksimalno dve do tri čaše sirupa tokom dana. Ova količina može se dodatno korigovati ukoliko koristite med, steviju ili neki drugi prirodni zaslađivač.

    Kako se pravi sok od nane u kućnoj varijanti

    Za sok od mente-nane, postoji više odličnih recepata, a mi smo se potrudili da vam ponudimo dosta toga. Krenućemo sa najosnovnijim receptom, koji je ovih dana i te kako tražen.

    Recept za pravljenje domaćeg sirupa

    Mladi sveži listovi nane (300 grama),

    Tri litra vode,

    Tri kilograma šećera (da dobro ste pročitali),

    Tri vrećice (30 g) limuntusa,

    I još pet kašika šećera i to punih.

    Pre nego što krenemo dalje, nameće se jedna stvar  – pa čemu toliko šećera! To smo se pitali i sami, ali koliko god nam previše zvučalo, osnovni recept upravo ove količine navodi.

    Koliko god delovalo nezdravo i neprihvatljivo, ipak je posredi sirup koji se kasnije razdređuje sa vodom. Ako vam je i dalje sladak, još ga više razblažite. Najinteresantnija stvar je ta što ga deca baš takvog najbolje prihvataju.

    kako se pravi sok od nane

    Izrada sirupa:

    1. Mlade listove najpre saperite nad jačim mlazom vode, a potom ih iseckajte što sitnije odgovarajućim nožem.
    2. Složite listiće u šerpu, pospite na njih limuntus i stavite preko svega pet odmerenih kašika šećera.
    3. Sve zajedno izmešajte i to što bolje, listove zgnječite ne bi li sok od nane izašao u što većoj količini.
    4. Na kraju prelijte hladnijom vodom, odložite poklopljeno u frižiter i pustite nek odstoji ceo dan (24 časa).
    5. Sutradan, celokupan sadržaj trba porocediti kroz gazu, a još bolje s pokazala gusta cediljka.
    6. U takav sirup prirodajte sav preostali šećer i pustite ga nek se topi još 24 časa. Obilazite ga povremeno imešajte.
    7. Sledeći dan prespite sok od mente u sterilisane staklene flaše i čuvajte na hladnom mestu.

    Koliko se dugo sme koristiti i čuvati sirup?

    Domaći sok od nane napravljen na ovaj način, čuvajte u staklenkama u vašem frižideru. Takvog ga možete koristiti i do 60 dana. Za zamrzivač se svakako preporučuje plastična ambalaža, tada sirup dosta duže traje.

    Savet plus:

    Želite da vam sok od mente uvek ima osvežavajući ukus, čak i onaj iz zamrzivača? Pre posluženja dodajte par kriški svežeg limuna ili pomoradži, a tokom leta ubacite i led.

    Sok od mente i koprive bez kuvanja

    Sok od  lista koprive je izuzetan narodni lek, pogoduje zdravim i bolesnim, a naročito anemičnim osobama. Slično njemu pravi se i lekoviti sirup od mente i žare. Proces pripreme je sledeći:

    Naberite pregršt vrhova mlade koprive i listiće nane (može biti pitoma ili divlja). Potrebno vam je tridesetak komada svake. Sameljite obe biljke u blenderu uz dodatak isečenog limuna. Procedite, dodajte vodu, med ili steviju, a na kraju ubacite i par ledenih kocki.

    Prirodni sok od nane i koprive se kao što vidite ne kuva, a u njega ne ide ni šećer, veoma je lekovit i zdrav. Tokom letnjih dana odlična je zamena za ledeni čaj. Odlična preporuka je u letnjem periodu je osvežavajući sladoled sa mentom.

    Druga metoda izrade sirupa koja se kuva

    1. Jedan oljušćen i sitno iseckan limun, listove žare i mente stavite u dva litra hladne vode. Ostavite sve zajedno nek odstoji celu noć i dan. Dobijenu masu što bolje porocedite i izručite u šerpu. Kuvajte na laganoj vatri uz dodatak do dva i po kilograma šečera. Ne dozvolite ključanje jer tada sastojci gube većinu svojih lekovitih materija.
    2. U sve to na kraju ubacite prstohvat timjana, ili malo majčine dušice. Napravićete svojevrsni konzervans koji je potpuno prirodan.
    3. Izručite napitak u flaše, pustite nek se prohladi, pa zatim odložite u frižider. Dobijeni sirup se razređuje sa vodom i tako se i pije. Dobićete ugodan sok od mente i koprive koji okrepljuje i podiže.

    Napravite sirup sa nanom i matičnjakom

    Matičnjak, slično kao i menta pomaže u borbi sa insomniom, on smiruje i opušta nerve. Poboljšava koncentraciju, pažnju i raspoloženje. Sirup se relativno lako pravi, nije težak za izradu.

    U njega ide dosta limuntusa, što nekom ne odgovara, ipak i pored toga sok od mente i matičnjaka ima najprijatniji ukus. Ako niste ljubitelj šećera, vi koristite domaći med.

    Potrebno:

    400 grama mladih i što svežijih listova mente,

    200 g lista matičnjaka,

    Limuntus (6 kesica),

    Kilogram i po meda (ili šećer),

    Prokuvana voda (5 litara).

    Sok od mente priprema se na ovaj način:

    Listiće mente i matičnjaka potpite u hladniju vodu (prethodno prokuvana uz dodatak limuntusa). Pustite nek se svi sastojci natapaju ceo dan (24h). Sutradan, izvadite listove iz posude, a ostatak tečnosti procedite. Pridodajte med i mešajte snažno sve dok se ne otopi u potpunosti. Potom prespite u staklene flaše, i čuvajte u frižideru.

    Pre korišćenja sok od nane i matičnjaka se razblažuje vodom. Njemu takođe možete dodati par kriški limuna, zarad lepše dekoracije, ali i lepšeg ukusa.

    Jeste li znali da je limun savršena bazna namrinica, saznajte kako napraviti alkalnu vodu!

    Jednostavan sirup sa medom i limunom

    Kada imate dobar domaći med, mlade listiće nane i svež organski limun, prava je šteta ne isprobati sledeći recept:

    Potrebno za izradu:

    Pola šolje svežih listića mente,

    Dve do vrha pune kašike meda,

    Tri kašike soka limuna,

    Četiri šolje vode.

    Priprema soka je laka:

    Pomešajte sastojke u blenderu, pa na kraju dodajte domaći med. Naspite u staklene flaše i čuvajte u frižideru. Ovako napravljen sok od nane i limuna, pošto se ne kuva, najbolje je piti odmah po izradi. Tada je najsvežiji i najukusniji. Sve sastojke slobodno korigujte, dok ne dobijete idealan napitak za vas i vaše ukućane.

    Osvežiće vas tokom leta, bolje od bilo kog kupovnog soka. Služite ga kad god ste u prilici i obradovaćete vaše goste i prijatelje. Ako ga pak čuvate u frižideru, potrošite ga u roku dana, tačnije za 24 časa. Lako je kvarljiv jer ne sadrži konzervans. Uz dobar blender, uvek ga je bolje napraviti na licu mesta i poslužiti kao sveže piće.

    Kako se pravilno dozira i koristi

    Za koju god ste se varijantu sirupa i soka odlučili nemojte preterati sa njihovom konzumacijom. Sirupi koji se razređuju piju se u količinama do 2 čaše dnevno. Sadrže dosta šećera i limuntusa, pa nisu idealni za svakog.

    Sok od nane i limuna napravljen u blenderu je puno zdraviji, bezbedniji i može se češće piti.

    Mere opreza

    Veće količine sirupa i soka dovode i do određenih nuspojava poput alergija i osipa koji sliče koprivnjači. Tada morate prestati sa konzumacijom do povlačenja svih simptoma. Ako se crvenilo ne povuče, obavezno idite u ambulantu.

    Sirup od mente ne pogoduje ni dijabetičarima, može se piti samo napitak sa medom, ali uz prethodno konsultovanje lekara.

    Blagi sok od nane u trudnoći je dozvoljeno piti, on efikasno suzbija jutarnje mučnine. Ipak ne preterujte, ista preporuka važi i za dojilje. Deci se sme davati, ali budite obazrivi sa konzumacijom.

    Sok od mente gotovo i da nema štetnih efekata, ali samo ako se pridržavate svega navedenog.

    Dodatni savet:

    Šećer dobijen iz šećerne trske puno je zdraviji od belog. Ako ste u prilici, nabavite i koristite upravo njega.

    Isprobajte barem jedan od preporučenih recepata za domaći sok od nane. Ukoliko vam se naš članak dopao, preporučite ga i vašim prijateljima.