Zašto vam se vraćaju kilogrami nakon stroge dijete?

Hrana i dijete koje promovišu poznati konstantno su nam pred očima i nude nam „brzo rješenje“. A tu su i tekstovi o „super hrani“ koji su u stalnom konfliktu i samo nas još više zbunjuju.

Registrovani nutricionista Rob Hobson opisuje par najčešćih grešaka u modernoj ishrani koje svi pravimo.

Preskakanje obroka

Neki ljudi preskaču obroke jer se trude da izgube kilograme, dok se drugi trude da stignu rokove na poslu i zbog toga ne stignu da jedu.

Preskakanje doručka ili ručka može uticati na koncentraciju i smanjiti nivo šećera u krvi. A sve ovo može da vas navede da grickate nezdravu hranu ili ispijate prekomjerne kafe i energetska pića.

Ako se malo svjesnije odnosite prema jelu i koristite vrijeme za redovne obroke, održaćete kilažu i nivo energije tokom dana. Što znači da bi trebalo da odvojite vrijeme za hranu – prije posla navijte alarm malo ranije i doručkujte ili organizujte svoje vrijeme za hranu tako da ona bude prioritet.

Sjedite i hranu žvaćite polako, tako da escajg odlažete kada su vam usta puna. Istraživanja su pokazala da se ovako podiže nivo energije, gubitak težine i da ovakav način jela pomaže kod digestivnih problema vezanih za brze obroke.

Image result for vraćannje kilograma nakon dijete

Strah od unosa ugljenih hidrata

Neprerađeni ugljeni hidrati kao što su smeđa riža, ovas i hljeb od cijelog zrna žitarica su odličan izvor hranljivih sastojaka kao što su vlakna, magnezijum, željezo i vitamini B.

Prerađeni ugljeni hidrati koji se nalaze u bijelom brašnu i šećer su manje zdravi i mogu uticati na nivo šećera u krvi. Ovo ima negativan uticaj na zdravlje i podstiče grickanje i dobitak kilograma.

Smanjenje unosa ugljenih hidrata je korisna strategija koja pomaže u mršavljenju, ali istraživanja su pokazala da se, za malo duže vreme, skoro isti rezultati mogu postići držanjem tradicionalne dijete.

Umjesto da izbacite ugljene hidrate iz dijete, bolje je da izaberete neprerađene vrste i smanjite količinu šećera i drugih prerađenih žitarica u ishrani.

Prejedanje zdravom hranom

Grčki jogurt, orasi, i ulja poput ekstra djevičanskog maslinovog i kokosovoog ulja jesu zdrave namirnice, ali njihov pretjeran unos uzrokuje gojaznost. Neprerađena hrana u prirodnom obliku je uvek najbolji izbor, ali morate biti oprezni kada su u pitanju veličine porcija. Posebno grickalicama treba pristupati sa pažnjom. Često se za njih kaže da su zdrave i bez glutena, ili organske, ali one su često pune šećera ili soli.

Image result for debljanje

Pretjerivanje sa “ zdravim“ pićima

Industrija pića je ogromna i a tržište je preplavljeno proizvodima za koje se tvrdi da promovišu različite aspekte zdravlja.

Sokovi su još uvek popularni, ali često puni šećera. Sportska pića su popularna tokom i nakon treninga, ali ispijanjem njih ćete povratiti sve kalorije koje ste tokom treninga sagorjeli. Ona su takođe puna šećera – najčešće glukoze, koja može biti korisna da održi energiju tokom sportskih dešavanja, ali ne i tokom treninga u teretani.

Na toplu vodu sa limunom se gleda kao na zdravu alternativu, ali zbog visokog nivoa kiselina ona može imati loš uticaj na zube.

Najbolje je piti vodu, a nju često možete začiniti ruzmarinom, nanom, bosiljkom ili krastavcima, i tako ostati hidrirani uz ograničenu upotrebu ostalih „zdravih“ pića tokom dana.

Fokusiranje na kalorije

Kalorije su koristan način za praćenje unosa hranljivih sastojaka u organizam, a to je još i olakšano etiketama na hrani. Međutim, ne broje se sve kalorije jednako. Bitno je fokusirati se odakle one dolaze i kako ih organizam prerađuje, jer mogu različito uticati na glad i hormone.

Image result for debljanje

Najbolje je imati tri obroka neprerađene hrane u najprirodnijem mogućem obliku, na taj način ćete najbolje organizovati ishranu a da se ne fokusirate na kalorije.

Glavni fokus trebalo bi da bude na visokohranljivim namirnicama, a ne na trošenju vremena u razmišljanju o individualnim trendovima i posebnim nutrientima.

Pretjerano grickanje

Postoji mnogo teorija o najboljem načinu da jedete, a na pravljenje mnogo malih obroka tokom dana se često gleda kao na dobar način da metabolizam stalno radi, što se posmatra kao način da se zadrži određena težina.

Tijelo ne mora non-stop da se hrani i postoji malo dokaza koji podržavaju priču da je ovo efektivan način održavanja kilaže.

Grickanje otvara vrata ka prejedanju i može biti nezgodno ako vodite zauzet život. Držite se tri hranljiva obroka svakog dana, a grickajte samo ako ste zaista gladni i odaberite neke prirodne grickalice poput voća, oraha, zdravih soseva poput humusa sa svježim povrćem

Jedan od najbržih načina je da uzmete nešto što smanjuje upalu, i nadraženost pa grlo manje boli. U slučaju da nemate, kupit ćete bez recepta.

Čim osjetite peckanje, uzmite mlake vode s soli pa grgljajte. To možete učiniti nekoliko puta na dan. Prpeoručuje se slaganje otopine od čaše vode i pola kašičice soli. Nakon grgljanja ispljunite.

Razne pastile  odmah će olakšati bol. U apoteki ćete odabrati razne vrste. Takođe mogu pomoći i sprejevi.

Ako ste počeli i kašljucati kupite sirup jer ćete spriječiti razbolijevanje te izdržati radni dan.

Bitno je da pijete čaj ili vodu. Tekućina će ispirati bolno grlo. Dobro će doći i domaća čorbica.

Birajte biljne čajeve koji će ojačati imunitet, ali pripazite da ne bude vrelo.

Topla čorba će pomoći pa je jedite. Ako se pitate zašto , odgovor je – natrijum u čorbi djeluje protuupalno. Osim toga, grlo može biti gore kada gutate hranu.

Iako ovo nije brz način, jako je važan. Tako ćete lakše izboriti bitku s infekcijom. Većina upala izazvana je virusom.

Ako je jaka grlobolja, otiđite ljekaru jer je moguće da imate bakteriju. No nemojte poduzimati prije nego što napravite bris grla.

Hrana je bitna stavka, pa izbjegavajte nezdravo. Možete piti i limunadu s malo meda.

grlo-grlobolja