Zmajevo voće, lekovita svojstva, upotreba i priprema čaja

zmajevo voce

Da li ste upoznati sa voćem neobičnog imena, možda malo i bajkovitog, zmajevim voćem? Ako do sada niste imali priliku da se informišete o ovom egzotičnom voću, krajnje je vreme, tako da ostanite na ovoj stranici i saznajte zbog čega je važno zmajevo voće i šta sve od njega možete napraviti. Možda vam se dopadne.

Zmajevo voće je poznato još i pod nazivima pitaja, crveno zmajevo voće i zmajevo voće. Latinski nazim mu  je Hylocerius ili Seleniceriusi,a pripada porodici lisnatih kaktusa.

Razlikujemo nekoliko vrsta zmajevog voća.

1)Vrsta crvene kore i  belog mesa ( H. undarus (Weber) Britt. Rose ) je jedna od najčešćih vrsta, blago je slatka i osvežavajuća.

2)Vrsta crvene kore i crvenog mesa  ( H. polyrhizur (Weber) Britt. Rosa), pripada učestalijoj vrsti poseduje jaču slatkoće u odnosu na predhodnu. Karakteriše je prirodni crveni pigment koji je veoma jak. U slučaju da je probate,i dopadne vas se, a pogotovo ako ga unesete u većim količinama, velika verovatnoća je da će vam stolica poprimiti crvenu boju. Nemojte praviti uzbunu.To je posledica konzumiranja ove vrste zmajevog voća. Slično kao sa cveklom.

3)Vrsta crvene kore i ljubičastog mesa ( H. costaricensis (Weber) Britt. Rose ) spada u vrstu koja se veoma slabo gaji jer donosi male prinose,pa je stoga i cena visoka.

4) Vrsta žute kore i belog mesa ( H. magalanthus ex Vuper) Ralf Bauer) na tržištu je poznata i kao Krin, veoma je retka, karakterišu je mali plodovi, velike semenke, nema miris i najslađa je po ukusu od svih pomenutih vrsta.

Na našem tržištu ćete najlakše pronaći prvu vrstu ( H. undarus (Weber) Britt. Rose ) koju karakteriše crvena kora i belo meso u kojem se nalaze crne semenke, poput kivija.

Poreklo zmajevog voća

Zmajevo voće poreklom je iz Meksika i Centralne i Južne Amerike. Ova kruškolika voćka plod je kaktusa i odlikuje se ukusnim kremastim plodom. Cvet biljke koristi se u pravljenju čajeva. Zbog svojih veoma zdravih sastojaka proglašeno je super namirnicom za 2013. godinu, tvrdi Daily Mail.

Legenda kaže da je zmajevo voće nastalo kada su zmajevi u odlučujućim trenucima borbe bljuvali pobedonosnu vatru, a na kaktusima na koje je vatra pala – niklo je voće. Smatralo se da onaj ko pojede zmajevo voće postaje i sam snažan poput ovog mitskog bića. I danas ovo voće simbolizuje ekstremnu snagu, borbenost i pobedu.

Zmajevo voće cveta nekoliko puta svake godine. Cvet je lep, dug oko 15 cm i širok 30 cm u prečniku, cveta noću i odumre uz prve zrake sunca. Daje prinos nakon uspešnog oprašivanja noćnih oprašivača – moljaca i šišmiša.

Spolja gledano zmajevo voće, s obzirom, da pripada porodici kaktusa ima debelu koru sa bodljama i može na prvi pogled delovati poprilično nepristupačno za upotrebu. Međutim, ma koliko teško je odstraniti njegov spoljašnji sloj, toliko će vas njegova unutrašnjost oduševiti, jer je zaista neodoljiva poslastica sa izvanredno zdravim sastojcima.

Lekovita svojstva

Naučnici tvrde da je zmajevo voće posebno dobro za ljude koji boluju od dijabetesa, jer pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi. Prepun je antioksidansima koji su veoma pogodni za ojačavanje imunog sistema. Zmajevo voće je bogato vitaminom C, vlaknima, magnezijumom, fosforom i kalcijumom, što doprinosi bržem i lakšem mršavljenju.Osim toga ovo voće je veoma dugo poznato po svojim afrodizijačkim svojstvima.

Crne sitne semenke koje se nalaze ispod debele kore zmajevog voća ili pitaje je bogat izvor omega 3 masnih kiselina koje veoma pozitivno deluje na smanjivanje holesterola u krvi.

Ako uzmemo u obzir sve nutritivne vrednosti zmajevog semena, dolazimo do zaključka da je odličan u poboljšanju zdravlja očiju, jer je bogat karotenom, vlakna doprinose boljoj probavi u organizmu, a samim tim i smanjivanju masnoća, bogatstvo proteinima doprinosi poboljšanju metabolizma, a kalcijum će biti od velike pomoći u formiranji zdravih zuba i čvrstih kostiju. I to naravno nije sve, kompleks vutamina B ( B1, B2 , B3) je zaslužan za lepotu i dobar izgled kože  i smanjenje apetita. Vitamin C je odličan kao zaštitnik kompletnog organizma jer jača celokupan imuni sistem.

Upotreba zmajevog voća

Treba napomenuti da kora nije jestiva, već samo mesnati deo ove voćke koji se nalazi ispod kore. Plod zmajevog semena je najbolje preseći na pola tako da unutrašnjost možete pojesti kašikom. Možete ga iseći i na kriške isto kao što radite i sa lubenicom, a možete ga i iscediti i koristiti kao sok. Sadžaj je slatkastog ukusa koji podseća na mešavinu kivija i kruške. Ako ga dodate voćnim salatama dobićete blago kiselkast ukus. Zbog svoje interesantne fizičke pojave,prevashodno se misli na njegove crvenkaste izrasline, zmajevo seme se može koristi i kao ukras.

Čaj od zmajevog voća

Za ovaj čaj koriste se njegovi sušeni listovi, koje možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane. Čaj je veoma jednostavan da se napravi. Uzmite jednu kašičicu sušenih listića zmajevog voća i prelijte sa 250 ml vruće vode, sačekajte pet minuta, a potom procedite čaj i uživajte u ukusu.

Zmajeva salata

Sastojci: 250g zrna grožđa bez koštica, 250 g naseckanih komadića narandže, 1 velika jabuka narezana na kriške, 1 velika kruška narezana na kriške, zmajevo voće narezano na kriške

Priprema: Sve zajedno stavite u posudu i protresite da se sastojci izmešaju. Voće zatim možete preliti šerbetom ili jogurtom i poslužiti u staklenoj posudi. Zmajeva torta

Sastojci: 2 jaja, 1 šolja brašna, ½  šolje gustina, naribana kora limuna, 30 g maka u zrnu, ¾  šolje izmiksanog zmajevog voća, 3 kašike marmelade od jagoda, ¼  šolje izmiksanog manga, ½  šolje jogurta, 1 kašika praška za pecivo, jagode, anis, soda bikarbona.

Priprema: Kalup za torte obložite papirom za pečenje. Izmiksajte zmajevo voće i odvadite ¾ šolje. Izmiksajte mango i odvadite ¼  šolje. Umutite jaja, jogurt, koru limuna i narandže, marmeladu i pire od zmajevog voća i manga u glatku masu, a zatim umešajte brašno, gustin, mak i sodu bikarbonu. Izlijte u kalup i pecite u ugrejanoj rerni na 180°C. Ispečenu tortu izvadite iz rerne, ostavite u kalupu desetak minuta, a zatim je izvadite iz kalupa.
Otopite marmeladu, procedite je i prelijte preko torte. Četkicom nanesite malo marmelade i na anis, a kriške jagoda nalepite sa strane. Kada se glazura stisne, torta je spremna za posluživanje.