Cikorija biljka upotreba i recepti za zdravlje

    vodopija biljka izuzetne lekovitosti

    Sigurni smo da je cikorija svima vama dobro poznata biljka. Nju često viđamo po livadama tokom leta i jeseni. Zapažamo je uglavnom zbog njenih interesantnih svetloplavih cvetova. Mnogi ni ne pomišljaju kako je ona pravo blago za naše zdravlje. Znate li  da se od nje pravi odlična kafa.

    Njenu lekovitost su poznavali još stari Grci, Rimljani i Egipćani, zbog čega su je uzgajali. Pored toga što sjajno utiče na imunitet, čisti telo od otrova, izvrsna je za naše organe za varenje.

    Ostanite sa nama i saznajte kako sve cikorija kao lek može biti korisna za Vas. Naučite na koji način se pravi zdrava kafa, daćemo Vam nekoliko recepata za salatu i još po nešto.

    Šta je cikorija i kako izgleda ova biljka?

    Narodni nazivi za nju su još vodopija, modrica, radič, plava vodopija, žućenica, vodoplav, goluguza, konjska trava, sunčevo cveće, kažiput, pavulja i cigura. A na latinskom je Cichorium intybus.

    Šta je zapravo cikorija? To je zeljasta i višegodišnja, divlja, samonikla biljka, koja raste kao korovska. Ima je svuda, po rubovima šuma, pored puteva, na livadama, pašnjacima i slično. U umerenoj klimatskoj zoni su poznate njene dobrobiti po ljudsko zdravlje i koristi se već vekovima. Vodi poreklo iz Evrope, međutim sada je već ima u Australiji i Americi.

    Ova biljka naraste do 1,5m u visinu. U svim delovima sadrži beli mlečni sok, gorkog ukusa. Koren joj je vretenast, jako se širi i zalazi duboko u zemlju, a bočni delovi dostižu dužinu do pola metra. Iznutra je beo, a spolja žućkastobeo.

    U proleće vodopija dobija prizemne listove koji malo podsećaju na busen maslačka. Iz sredine izrasta uspravno dugačko čvrsto stablo koje se ka vrhu sve više grana. Na njemu su retko naizmenično raspoređeni duguljasti, duboko testerasto usečeni listovi koji su znatno manji u odnosu na prizemne. Listovi i stablo su prekriveni sitnim dlačicama.

    Cvetovi su svetloplave boje i pojedinačno izbijaju iz pazuha listova ili se nalaze na vrhovima grana. Zna se desiti da se javi beli ili rozi cvet. Seme cikorije je sitno, okruglo, svetlo smeđe boje. U zavisnosti u kom klimatskom području se nalazi, postoje odstupanja u izgledu listova.

    cikorija lekovitost i sastav

    Kakav je hemijski sastav vodopije?

    Cikorija biljka obiluje raznim hranljivim materijama, tu su vitamin A, B6, B11 (folna kiselina), C, E, P, K. Tu je i provitamin A u tragovima. Prisutni minerali su natrijum, magnezijum, cink, kalcijum, mangan, kalijum, gvožđe, bakar i fosfor.

    Za nju su karakteristične gorke materije i to cikorin u cvetovima, laktoin u listovima i stablu, a intibin u korenu. Potom sadrži pektin, holin, polifenole, masna ulja i organske kiseline (taninska, cikorijina kis.).

    Jedna od najvažnijih supstanci koju vodopija sadrži u većoj količini jeste inulin. To jedinjenje je polifruktozid i samo se delimično vari, a veći deo dospeva u debelo crevo ne svareno. Zbog toga se smatra adekvatnom hranom za šećeraše. Inulina u korenu ima do čak 20 procenata, a kada se osuši i do 50 odsto sadržaja.

    Vodopija cveta od jula do kasne jeseni, a cvetovi i listovi se beru dok je biljka u cvatu. Koren je najbogatiji lekovitim supstancama, pogotovo na jesen posle cvetanja. On se iz zemlje može vaditi i u rano proleće (od druge polovine marta do pred kraj maja meseca).

    Mleveni koren cikorije se koristi i kao topli napitak koji je zamena za kafu. Najpre se očisti, a zatim iseče uzdužno na trake i naređa na konac, da bi se pripremilo za sušenje. Sušenje se vrši na mestu gde je hladovina, ali je jak protok vazduha. Kada je potpuno osušen, melje se i mirisom jako podseća na kafu.

    Lekovitost biljke je višestruka

    Cikorija kao lek se primenjuje za razne tegobe. Zbog sadržaja već pomenute hemijske supstance inulina ima pozitivan uticaj na prevenciju srčanih bolesti.

    • Smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi, koji dovodi do povišenja krvnog pritiska. Upravo on povećava verovatnoću nastanka moždanog i srčanog udara. Te tako vodopija ujedno i snižava krvni pritisak.
    • Zatim, sveže isceđeni sok od listova vodopije stabilizuje nivo šećera u krvi. Sadrži protein adiponektin, koji ima značaj za prevenciju dijabetesa.
    • Pozitivan efekat ima na krvnu sliku u slučaju da patite od anemije.
    • Važi za dobru prevenciju nastanka kamena u bubrezima.
    • Dobra je kod lečenja žutice i kod problema sa pankreasom.
    • Sprečava razvoj infekcije uzrokovane bakterijama, zbog svog antimikrobnog dejstva. Pored toga ima i antigljivična kao i protivupalna svojstva.

    Cikorija lekovitost posebno iskazuje svojim uticajem na čišćenje organizma. Pospešuje telo da se oslobodi otrova, a to naročito deluje na jetru i bubrege. Pojačava lučenje žuči kao i izbacivanje vode iz tela. Te tako olakšava proces eliminacije otrova preko mokraće i creva. Čisti slezinu, kao i krv.

    Vekovima je primenjivana cikorija kao lek kod artritisa, a umanjuje bol još kod reume i osteoartritisa. Zahvaljujući svom antiinflamatornom svojstvu, deluje na bolove u mišićima i protiv upalnih procesa. Opušta bol kako u zglobovima tako i mišićima.

    Ima smirujući efekat na naše telo, te tako efikasno smanjuje stres i napetost. Upravo zbog toga pozitivan efekat daje u slučaju nesanice. Samim tim ujedno ima preventivno dejstvo na prerano starenje, hormonski disbalans i bolesti srca. Kao i mnoga druga stanja koja su uzrokovana stresom.

    Još dobrobiti vodopije po zdravlje

    Cikorija zdravlje čini sveobuhvatno boljim. Posebno njen koren, jer je bogat polifenolima, koji su antioksidansi. Tako njenom konzumacijom pospešuje se izbacivanje otrova iz tela. Pa samim tim čisti i štiti sve naše organe i podstiče rad našeg imunog sistema.

    Neke studije ukazuju na to da ekstrakt cikorije utiče na smanjenje razvoja tumora. Za njeno antitumorsko delovanje je odgovona supstanca po imenu fruktan koju sadrži. Naročito dobro preventivno delovanje pokazuje na rak debelog creva i dojke.

    Jedno od najjačih uticaja iskazuje na naš digestivni trakt. Stabilizuje rad organa za varenje i otklanja smetnje pri varenju. Efikasno smiruje gorušicu, smanjuje tegobe usled gastritisa, kolitisa i poboljšava usvajanje hranljivih materija u telu. Inulin ima dejstvo probiotika, pa tako čuva i obnavlja crevnu floru, pospešuje varenje masti.

    Zbog toga što sadrži vlakna i vitamine, ima uticaj na pravilnu peristaltiku creva kao i na lučenje želudačnog soka. Oligofruktoza iz nje doprinosi uspostavljanju ravnoteže crevne mikroflore. Tako utiče na savršeno funkcionisanje debelog creva i sprečava pojavu zatvora.

    Cikorija za mršavljenje pomaže, jer ima pozitivan uticaj na metabolizam i dobar je saveznik u održavanju željene telesne mase. Zahvaljujući vlaknima kojima obiluje uspešno reguliše nivo hormona gladi (grelina) u krvotoku. Dok zbog sadržaja oligofruktoze, suzbija apetit i pruža osećaj sitosti pa tako smanjuje unos kalorija i olakšava održavanje idealne kilaže.

    Kako se pravi cikorija kafa

    Verotavno Vam je poznata cikorija Divka, čuvena Frankova zamena za kafu. Ona ukusom veoma podseća na redovnu domaću, a pokazala se kao vrlo zdava alternativa omiljenom napitku mnogih od nas. U narodu je još nazivaju cigura, ratna ili sirotinjska kafa. Razlika je u tome što ne sadrži kofein, a uz to je i lekovita.

    Cikorija kafa za pripremu nije komplikovana, te je tako možete napraviti i sami u svom domu. Pravi se od cikorijinog korena, a neki je koriste pomešanu sa običnom kafom. Koren se vadi u jesen, dobro ga očistite i operite. Sušenje pored onog u tekstu gore navedenog načina možete obaviti i u svojoj kuhinji.

    Koren cikorije rasecite uzdužno na pola, pa ga sušite u rerni na rešetkama pri temperaturi oko 50-60 stepeni. Rerna treba biti otvorena, jer koren nije potrebno peći već isušiti. Ostavite tako otprilike oko 30 minuta, pa nekoliko dana za redom ponovite proceduru dok ne bude skroz suv. Posle toga se melje i dobija se prah sličan kafi.

    Nakon ovoga Vam je sve dobro poznato. Cikorija kafa priprema se vrlo jednostavno, kao i drugi topli napici.

    Na oko 3dl vode ide jedna kašičica mlevenog korena cikorije. Pristavite vodu, ubacite prah i sačekajte neka provri. Nakon toga kuvajte još dva tri minuta na laganoj vatri. Potom sklonite sa ringle, sačekate dok se talog slegne, pa je procedite kroz sito. To je zapravo najveća razlika u pripremi.

    Ovaj zdrav napitak konzumirajte još topao, uglavnom pre ili posle obroka radi boljeg pozitvnog delovanja na probavu. Ako je više volite zaslađenu, dodajte malo meda, smeđeg šećera, soka agave ili javorovog sirupa. Ako volite, možete dodati i cimet ili đumbir. Štapići cimeta daju bolju aromu, ubacite ih tek kada voda provri. Uz ovaj napitak sjajno ide sojino mleko, koje se dodaje nakon ceđenja.

    Recepti za čaj od cikorije

    Cikorija čaj se može pripremati od korena, stabla, listova i cvetova. Ukusom se pomalo razlikuju, ali za koju god varijantu se odlučite, učinićete pravu stvar za sebe i svoje zdravlje. Evo nekoliko mogućnosti za pripremu čaja od vodopije.

    Kako se pravi čaj od cvetova cikorije

    Stavite kašičicu suvih cvetova u šolju i prelijete sa 2dl ključale vode. Najpre treba odstojati 2 sata, pa ga potom procedite. Ovu količinu podelite i u toku dana popijete iz dva puta (po jedan decilitar). Ovo je pravi napitak za popodnevno opuštanje. Ublažava nervnu razdražljivost, a pomaže i kod nesanice.

    Vodopija čaj od korena biljke

    Ovaj napitak se priprema na malo drugačiji način u odnosu na prethodni.

    Treba Vam pola kašičice sušenog korena koji treba kuvati između 5 i 8 minuta na laganoj vatri u 2dl vode. Potom skinete sa vatre i posle 15 minuta ga procedite. Ovakvog čaja smete na dan popiti do 3 šolje.

    Naročito je cenjen vodopija čaj za mršavljenje, koji kao gotov proizvod možete nabaviti i u apotekama. Ipak, preporuka fitoterapeuta je da sami pravite napitak, jer je delotvorniji.

    Mešavina korena i listova

    Na jedan dl vode jedna kašika usitnjene suve biljke. Prelijete je vrelom vodom, poklopite šolju i ostavite pola sata. Nakon toga ocedite čaj od cikorije i on je spreman za piće.

    Dnevno se sme piti do dve šolje ovakvog čaja. Možete ga pripremiti od sveže biljke i tada je potrebno dve kašike usitnjene mešavine listova i korena.

    • Poznato je da je čaj od cikorije za probavu više nego dobar, pokrenuće je i omogućiće vam svakodnevno pražnjenje creva.

    Koristite je za obloge, tinkturu, sokove

    Cikorija čaj svoja lekovita dejstva ispoljava i kod kožnih problema kao što su ekcem (dermatitis) kao i u slučaju potkožnih čireva. Koristite ga za obloge veoma jednostavno..

    Najpre uzmite 20g biljke i kuvajte u pola litre vode 5-8 minuta. Ostavite neka se ohladi pa ga onda procedite. Nakvasite gazu i držite obloge na onom mestu gde imate problem.

    Očekujte boljitak već nakon par ovakvih tretmana

    Kako se priprema lekovita tinktura od vodopije

    Treba Vam litra 50 procentnog alkohola, 200g korena i 100g njenih listova. Koren najpre očistite, a listove dobro operite. Zatim sve to usitnite i nalijte alkohol, pa dobro zatvorite flašu ili teglu. Tako čuvajte na toplom mestu mesec dana i nakon toga procedite kroz čistu gazu.

    Kada imate neku gore navedenu tegobu, možete koristiti ovu tinkturu. Uzimajte je 3 puta na dan pomešanu sa vodom ili nekim čajem po 10 do 15 kapi.

    Za pripremu svežeg i zdravog napitka u blenderu možete je isprobati pomešanu sa drugim voćem i povrćem. Koriste se koren i listovi. Sa ananasom, narandžom ili jabukama u kombinaciji izgubi dosta svoje gorčine.

    Cikorija recepti koje morate isprobati

    Cikorija za salatu se priprema uglavnom od mladih prizemnih listova ove biljke. Međutim, koliko god zvučalo čudno i cvetovi se mogu koristiti za salate. Vodopija se najčešće meša sa drugim povrćem, kako bi joj se ublažio gorak ukus.

    Evo jednog vrlo jednostavnog recepta za Vas.

    Potrebne su dve mlade prizemne rozete cikorije, jedan paradajz i 2 čena belog luka. Potrebni začini su biber, so, jabukovo sirće i maslonovo ulje. Sve sastojke iseckati, začiniti po svom ukusu i pomešati.

    Cikorija salata u kombinaciji sa krompirom, je takođe izvrsna.

    Trebaće Vam 3 veća ili 4 manja krompira, 2 struka cikorije i glavica crnog luka. Zatim biber, so i maslinovo ili bundevino ulje. Najpre krompire skuvajte, pa isecite na kolutove. Cikoriju očistite i dobro operite, pa je usitnite na trakice. Očišćeni luk isecite na kolutove. Sve sastojke pomešajte i začinite po svom ukusu.

    Kada se priprema za ishranu cikorija recepti su razni za salate, ali se ona koristi i kao varivo. Način pripreme je uglavnom isti kao i kod ostalog zelenog povrća, poput spanaća i blitve.

    Mladu, svežu biljku sa korenom dobro operate, usitnite i propržite sa belim lukom, na maslinovom ulju dok omekša, pa posolite.

    Može biti prilog uz mnoga jela, a lako se kombinuje sa raznim začinskim biljem i povrćem po Vašoj mašti.

    Mere opreza i neželjena dejstva prilikom korišćenja

    Cikorija ili vodopija je biljka srodna nevenu i ambroziji. Iz tog razloga postoji mogućnost da su neki alergični na nju. Zato budite umereni i oprezni prvih nekoliko puta prilikom njenog korišćenja.

    Osobe koje imaju žučne kamence ne smeju preterivati sa njenom upotrebom, jer može dovesti do komplikacija. Takođe i oboleli od gastritisa trebaju biti umereni kod upotrebe cikorije.

    Kontraindikacije ima sa lekovima za smanjenje krvnog pritiska i usporavanje otkucaja srca. Jer vodopija smanjuje usvajanje ovih medikamenata u ljudskom telu. Naročito je to slučaj sa lekovima na bazi beta blokatora.

    Cikorija u trudnoći nije uopšte preporučljiva. Jer može uticati na prevremenu pojavu kontrakcija, te izazivati komplikacije ili pobačaj. Dojilje takođe ne treba da je koriste.

    Preterana upotreba može dovesti do pojave dijareje. Zato ako se odlučite zameniti svoju običnu kafu za cikorijinu, koristite je u manjim količinama.

    vodopija biljka izuzetne lekovitosti

    Gde kupiti kafu i čaj od cikorije

    Sa ovom biljčicom priča je veoma jednostavna, kafa od cikorije ili vam se sviđa na prvi srk ili ne. Često se postavlja pitanje gde je kupiti. Kod nas na tržištu se uglavnom koristi gajena sorta ove biljke, koja je nastala iz divlje vrste.

    Sušenu za čaj je možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane i raznim biobuticima. Dok je u mlevenom obliku za pripremu kafe dostupna i u nekim većim bolje opremljenim marketima. Međutim, ni internet nije deo tržišta koji smemo zaboraviti.

    Posoje i instant varijante ove kafe, gde prah cikorije treba samo nasuti u vrelu vodu ili mleko. Ali mi Vam savetujemo koristite je u što manje prerađenom obliku.

    Kada je posredi cikorija kafa cena za 200g joj se kreće između 130 i 250 rsd. Dok za sušeni koren za čaj trebate izdvojiti oko 150rsd za 50g. Pored opšte dobrobiti za naše zdravlje, to zaista nije mnogo.

    Kod nas možete pročitati i koje su sve zdrave zamene za kafu..