Foto: Pixabay
Globalna pandemija virusa Kovid 19 uticala je na skoro sve sfere naših života, negde u većoj, a negde u manjoj meri. I ako na trenutak zanemarimo ono najvažnije pitanje – kako da ostanemo zdravi (što fizički, što psihički), prvo sledeće pitanje koje se postavlja jeste uticaj čitave ove situacije na ekonomiju. Tačnije, kako su se preduzetnici, i manji, i oni veći, izborili i još uvek se bore sa novonastalom situacijom, ali i kako su se promenile navike pojedinca.
Šta se sve promenilo?
Činjenica je da su se mnoge naše navike promenile, pa i one potrošačke. Značajno više vremena provodimo kod kuće. Posete restoranima i kafićima ipak su se proredile, koliko god se trudili da svoje živote nastavimo da živimo normalno. Kod kuće se spremaju kulinarski specijaliteti kao oni iz restorana, kafe se ispijaju na nikad lepšim i doteranijim terasama, ili bar hoće, čim to vremenske prilike ponovo dozvole. Manje ili više svesno, gužve definitivno izbegavamo, jer koliko god da smo se privikli na činjenicu da već godinu dana živimo uz konstantno prisustvo virusa, briga za zdravlje je neminovno tu.
Tržne centre više ne posećujemo zbog neobavezne šetnje i razgledanja i usputnih, neplaniranih kupovina. Sada se tamo uglavnom ide sa namerom, u tačno određene prodavnice (ili samo jednu), uz što efikasniju kupovinu i što kraće zadržavanje.
Javni gradski prevoz, pogotovo beogradski – poznat po nesnosnim gužvama, sada je, više nego ikada, za izbegavanje. Možda od toga u nekoj meri profitiraju taksi službe, mada je i to upitno.
Definitivno najbezbednija varijanta jeste sopstveni automobil, ali i rent a car Beograd , za koji se mnogi odlučuju ukoliko im je prevoz samo povremeno potreban, a žele da izbegnu onaj javni.
Online kupovina kao najbezbednije rešenje
Kao što smo već pomenuli, bezbrižna šetnja po prodavnicama, kao i razgledanje i isprobavanje unedogled predstavljaju prošlost. Blisku, ali ipak prošlost. I, mada se svi nadamo da neće još dugo biti tako, polako se okrećemo drugim vidovima kupovine, onim sigurnijim po naše zdravlje.
Trenutna situacija dovela je do toga da se trend laganog prelaska na online kupovinu (koji je odavno u povoju) i upoznavanja širokih narodnih masa sa istim, višestruko ubrza. Posledično tome, bar neke delatnosti uspele su da profitiraju od novonastalih okolnosti (makar na neko vreme), a to su pre svih, IT kompanije i manji preduzetnici ili frilenseri, oni koji se bave web dizajnom, izradom sajtova, web shop-ova itd.Danas je nikad lakše iz udobnosti (i bezbednosti) svog doma obaviti kupovinu. Sve je na mreži – tehnika, odeća, knjige. Možete obaviti online kupovinu čak i namirnica iz supermarketa ili potrepština iz pet šop – a, a skoro da više i ne postoji restoran koji ne radi dostavu hrane, jer verovatno vam je već dosadilo i svakodnevno kuvanje.
Preko interneta je sada moguće obaviti i kupovinu pojedinih lekova, medicinskih preparata, ali i nikad popularnijih vitamina, jer je prisutan i sve veći broj i online apoteka . Dakle, polako se privikavamo na online prodaju i kupovinu, kao jedini način da nabavimo sve što je potrebno, a da ujedno i ostanemo zdravi.
Turizam pati, a sa njim i mi
Privredna grana koja je pretrpela možda i najveći udarac usled pandemije virusa Kovid 19, jeste turizam. Turističke agencije, hoteli, avio kompanije, na rubu su egzistencije. Turističkih putovanja skoro da i nema, a i ona poslovna svedena su na najmanju moguću meru, onu neophodnu. I to je ono što možda i najviše fali. Na udaru su i rent a car Beograd agencije, koje su prethodnih godina u značajnoj meri ostvarivale profit zahvaljujući povećanom broju turista koji su posećivali našu zemlju, a naročito glavni grad. I naše navike su se nužno promenile – prošlo leto provodili smo uglavnom po dvorištima vikendica, a u najboljem slučaju uspeli smo da skoknemo do neke od planina i banja u granicama naše države.
Da li je opala kupovna moć građana kao posledica globalnog sunovrata ekonomije, tema je za sebe, ali činjenica je da se potrošačke navike jesu promenile. Šta nas još čeka i da li se makar nazire kraj svemu ovome i povratak normalnom životu, vreme će pokazati. Ipak, možda ćemo neke navike, one koje olakšavaju život, zadržati i kada sve ovo prođe.
PROMO TEKST
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.