Alergijski konjuktivitis simptomi i prirodno lečenje

alergijski konjuktivitis simptomi

Bolest crvenih očiju predstavlja upalu providne sluznice oka, koja prekriva njegovu površinu i unutrašnjost kapaka. Alergijski konjuntivitis obično nije opasan ali on može u velikoj meri narušiti kvalitet života.

Iako ne ostavlja dugoročne posledice po vid, otok, neprijatan svrab i suzenje očiju i te kako utiču na radne sposobnosti. Unastavku saznajte kako se leči alergijski konjuktivitis na prirodan način bez upotrebe lekova.

Koji su simptomi alergijskog konjunktivitisa

Gotovo svaka treća osoba pati od nekog oblika alergije. Konjunktivitis oka ili upala vežnjače (konjunktive) javlja se kod 75 odsto njih, bez obzira na vrstu i poreklo alergije.

Obično bolest crvenih očiju prati rinitis i najčešće se javlja u periodu „polenskih groznica“ od marta do oktobra meseca. Tada se uz suzenje i  svarb očiju, curenje nosa, javljakijanje i kašalj te povremeni umor, osećaj slabosti, i glavobolja.

Alergijski konjuktivitis oka se još naziva prolećni katar konjunktive i obično se javlja kod mlađe muške dece.

Postoji više vrsta konjunktivitisa

Artopijski keratokonjunktivitis – prilično je redak, a nastaje kod osoba s ekcemom i koje imaju atopijski dermatitis (neurodermitis). Uz suzenje očiju, karakteristično je crvenilo oka, perutanje i zadebljanje kože oko trepavaica, što se ponekad ne povlači godinama.

Vernalni keratokonjunktivitis u pitanju je alergijska upala očiju i to  teži oblik  jer može zahvatiti rožnjaču i ugroziti vid. Kod većine osoba sa simptomima već postoji sklonost ka autoimunim bolestima (alergija, kožni ekcemi, astma…). Uglavnom spontano nestaje u pubertetu.

Kontaktni blefarokonjunktivitis nastaje usled neposrednog dodira s alergenom i povlači se nakon otklanjanja uzročnika. Najčešći alergeni su kozmetički proizvodi ili kapi za oči. Reakcije su obično burne, s crvenilom i suzenjem oka, dok u ozbiljnijim slučajevima dolazi do otoka cele regije oko oka.

Akutni alergijski edem zahvata kapke i konjunktivu, a manifestuje se crvenilom i otokom usled kog ponekad nije moguće otvoriti oko. lako je reakcija veoma burna, zapravo se radi o bezopasnom obliku alergije čiji su najčešći okidači polen, prašina, ubod insekta ili kozmetički preparati.

Hronicni alergijski konjunktivitis ima nešto blaže simptome koji, međutim, traju cele godine(najizraženiji su u jesen). Obično ga izaziva alergija na grinje ili spore.

Konjuktivitis s velikim papilama po pravilu je „rezervisan“za osobe koje nose kontaktna sočiva. Izazivaju ga sredstva za čuvanje i čišćenje kontaktnih sočiva. Manifestuje se svrabom, jakim suzenjem, peckanjem i osećajem grebanja i slabijeg, ali probadajućeg bola pri dužem nošenju sočiva.U nekim slučajevima javljaju se crvenilo oka, otok i rinitis.

Adenovirus conjunctivitis – virusni oblik oboljenja

Adenovirus je jedan od najčeših uzročnika kod virusnog konjunktivitisa, prenosi se putem kapljica kroz disajne puteve. Može se preneti i korišćenjem istog peškira sa obolelim i sl.

Karakterišu ga uobičajeni simptomi za konjunktivitis, kao što su crvenilo prvo jednog a zatim i drugog oka. Osećaj prisustva stranog tela u oku je dosta čest, a ponekad se pojavi i bledi sekret koji curi.

Adenovirus conjunctivitis nekada prati i prehlada kao i upala grla. Zna doći i do smanjenja vidne oštrine jer dolazi do zamućenja na rožnjači.

Kakva terapija za adenovirus se preporučuje?

Adenovirus conjunktivitis se u svom blazem obliku leči svega nekoliko dana i to uz ispiranje očiju sa fiziološkim rastvorom ili 3 postotnom bornom kiselinom.

U slučaju jačeg zamućenja na rožnjači prepisuju se i kortikosteroidi.

Važna napomena – kapi za oči koje isključivo vam može prepisati oftamolog – nikako ih ne uzimajte na svoju ruku.

alergijski konjunktivitis simptomi kod dece

Koliko je čest alergijski konjunktivitis kod dece?

Kod male dece i beba, najčešće se manifestuje kroz crvenilo oko, svrab i preosetljivost na svetlo. Nešto se češće ispoljava krajem zime kod mališana. On ne utiče na vid, a leči se lokalnom primenom antihistaminika i nesteroidnim antiinflamatornim lekovima.

Podrazumeva se postoje i odlične prirodne metode za lečenje konjunktivitisa kod dece. Ali pre upotrebe bilo kakvog leka javite se pedijatru i po potrebi oftamologu.

Kako sprečiti očne alergije?

Najbolji način za lečenje konjuktivitisa jeste izbegavanje dodira s alergenima. Ukoliko to nije uvek moguće, vodite računa o tome da boravite u provetrenim prostorijama i redovno brišete prašinu.

Okruženi smo raznim vrstma polena, a upravo oni su  veoma česti inhalatorni alergeni. Stoga je savet broj jedan – redovno pranje kose i često menjanje posteljine.

Takođe, umivajte se nekoliko puta u toku dana i po potrebi koristite veštačke suze ili običan fiziološki rastvor. Oni će u velikoj meri podstaći lučenjhe suza i očistiće vaše oči.

Osobe koje nose kontaktna sočiva moraju ih redovno menjati, a poželjno je povremeno i menjati sredstva za njihovo održavanje. Sočiva ne treba nikako nositi duže nego što je to preporučeno.

Lečenje konjunktivitisa kod burnih reakcija

Prilikom lečenja alergija oka s izrazitim simptomima, oftalmolozi najčešće propisuju antihistaminske lekove. Oni smanjuju delovanje histamina, okidača alergija npr alergija na histamin.

Danas postoji veći broj efikasnih medikamenata koji eliminišu simptome, ali negativno utiču na prirodnu vlažnost oka i imaju kratkotrajno delovanje.

U slučaju izraženijih simptoma mogu pomoći dekongenstivi (smanjuju prokrvljenost sluznice, pa tako i njenu osetljivost na alergene). Dobar izbor su i kortikosteroidi (protivupalni lekovi) u obliku kapi za oči  ili sprejeva za nos. S njihovom upotrebom trebate biti oprezni jer ponekad uzrokuju komplikacije poput skoka očnog pritiska i infekcije.

Kortikosteroide ne treba duže koristiti, niti se smeju uzimati samoinicijativno i bez preporuke lekara.

Alergijski konjunktivitis lečenje prirodnim putem

Preparati na bazi meda višestruko su korisni kod svraba i iritacija oka, oni u kratkom roku ublažavaju tegobe. Takođe ubrzavaju proces izlečenja ako je alergijski konjunktivitis već nastupio. Stoga ukoliko osećate neprijatno grebuckanje u očima, obavezno isprobajte neki od sledećih prirodnih lekova.

Zbogom svrabu recept broj 1.

Domaći med u kombinaciji s alojom, ali bez destilovane vode, momentalno će ublažiti svrab očiju. Fantastičan prirodni lek, evo kako se pravi

Kašičicu meda rastvorite u 5 ml alojinog soka i pustite neka stoji nekoliko sati, najbolje preko noći, na tamnom i hladnom mestu. Držite losion na očima dva puta dnevno 15 do 20 minuta, a potom oči isperite toplom vodom.

Ako svrab ne prođe posle nekoliko dana, potražite savet lekara.

Omiljeni pčelinji proizvod možete kombinovati i sa čajem od kamilice

Skuvajte čaj od kamilice i u šolju sveže pripremljenog napitka dodajte kašičicu meda. Losion nanosite na oči četiri-pet puta dnevno.

Umesto kamilice, za pripremu čaja možete koristiti rusu travu ili stolisnik.

Med je dragocen saveznik i ukoliko vas muče svrab ili osećaj grebuckanja u očima -najčešći simptomi alergije ili iritacije usled izloženosti prašini, duvanskom dimu i slično.

Med i luk protiv konjunktivitisa

Alergijski konjunktivitis kod odraslih i dece je prilično čest. U u početku može zahvatiti samo jedno oko, a u većini slučajeva ubrzo se proširuje i na drugo. Izaziva neprijatan osećaj prisustva stranog tela u oku, svrab, pojačano suzenje očiju i otok očnih kapaka. Za sve pomenute tegobe narodna medicina ima odgovor.

Jedan od najboljih prirodnih lekova protiv konjunktivitisa jeste preparat na bazi crnog luka i meda.

Tri kašike očišćenog, sitno iseckanog crnog luka prelijte sa 50 ml tek ključale vode. Dodajte u tečnost kašičicu meda, dobro promešajte, ostavite neka 30 mi. odstoji i potom procedite. Pomoću kapaljke u oči stavljajte dva puta dnevno po dve kapi.

Potpuni izostanak svraba, crvenila i pratećih tegoba očekujte već posle nekoliko tretmana.

Savet plus!  Nemojte trljati oči!

Ponekad je svrab očiju zaista nepodnošljiv, ali tada je najgora stvar što možete učiniti – trljanje oka. Tom radnjom samo ćete dodatno pogoršati simptome, jer na taj način u vaše oko prodire još više alergena. Prva mera nek vam bude stavljanje blagog rashlađenog obloga, do javljanja lekaru.

Ovom prilikom preporučićemo vam i naš tekst o lečenju katarakte.