Ružina vodica za lice recepti i iskustva

    Ružin hidrolat za negu lica

    Ruža je svima nama poznata ukrasna biljka koja se gaji po dvorištima i baštama ispred kuće. Poreklom je iz Azije, gde su pronađeni njeni tragovi iz perioda od pre 5000 godina. Sorta Rosa damascena ima veoma bogat miris, te se upravo zbog toga uzgaja na veliko. Između ostalog kako bi se proizvodila ružina vodica.

    Na svetu najveći proizvođači ruža su Bugarska i Turska. Još u Egiptu je Kleopatra koristila ružinu vodicu za negu svoje lepote. Kao i Julije Cezar koji je koristio kupke sa ružinim laticama. Ona je veoma zastupljena u kozmetici Indije već vekovima. U današnje vreme se koristi svugde u kozmetičkoj industriji ali i medicini.

    Latice ruže sadrže dragocena esencijalna ulja koja imaju pozitivan efekat na naše telo.

    Ostanite sa nama i saznajte kako se sve može koristiti ružina vodica za lice i na koje načine je možete pripremiti sami u svom domu. Naučite kako da ovu prirodnu kozmetiku iskoristite u svrhu svoje lepote i nege.

    Pored svega navedenog, ova blagotvorna vodica upotrebljava u nekim kolačima i poslasticama zbog svoje arome. Donosimo Vam i poneki recept za njih.

    Latice ruže su melem za razne kožne probleme

    Ružina vodica je potpuno prirodno sredstvo koje se najviše koristi za negu kože. Ne remeti njenu pH ravnotežu, pa je odgovarajuća za sve tipove, ali i za sve starosne kategorije. Ružine latice iz kojih nastaje, su bogate esencijalnim masnim kiselinama, taninima, pektinima. A ne izostaje ni bogatstvo vitaminima, sadrži vitamine A, C, D, E i B3.

    Svoje lekovite moći  vodica od ruže najbolje iskazuje na kožu i kosu. Zbog izobilja vitamina C pospešuje sintezu kolagena, uništava štetne slobodne radikale te nas čuva od tragova starenja. Daje koži svežinu, mekoću i hidrira je. Ima antibakterijsko svojstvo, pa vrlo efikasno leči rane i posekotine.

    Kao antioksidans pozitivno utiče na regeneraciju tkiva i jača ćelije kože. Njenom redovnom upotrebom, možete ujednačiti svoj ten ako Vas muče tamne mrlje, crvenilo ili ukoliko imate problema sa kapilarima.

    Dobar je saveznik u borbi protiv podočnjaka i natečenih očiju. Ima protivupalno dejstvo, pa smiruje iritacije na koži. Zato je ružina vodica za ekcem, psorijazu i dermatitis pravi melem. A predstavlja moćno sredstvo i za ublažavanje strija.

    Lekovitost ružine vodice i sve prednosti za zdravlje

    Ružina vodica u aromaterapiji dobija sve veću ulogu. Zbog svog mirisa koji ima opušajući efekat na ljudsko telo, utiče i na bolje raspoloženje. Tako je ona idealni dodatak za vašu kupku pred spavanje, nakon napornog dana. Zasigurno ćete imati lepši i bolji san, jer dokazano smiruje i oslobađa od nervne napetosti. A pored toga, dodatno će ovakva kupka imati pozitivan efekat na kožu.

    Ružine latice u salati imaju pozitivan uticaj na zdravlje, narčito na organe za varenje. Stoga se i koriste za bolju probavu i čičšćenje creva.

    Što se tiče lečenja, tu je i čaj od ružinih latica. Pozitivno deluje na digestivni trakt, srce, ali i kod oboljenja jetre. Leči upale mokraćnih kanala, preventivno deluje na nastanak infekcije bešike. Dobar je za želudačne tegobe, žuticu, čisti krv, smanjuje obilne menstruacije, ublažava glavobolju i  vrtoglavicu.

    Čaj se uglavnom pravi od tri sorte ruža i to Rosa damascena, Rosa gallica i Rosa centifolia.

    Jednu kašičicu ružinih latica prelijete sa 2dl provrele vode, pokrijete i ocedite nakon 10 minuta. Možete zasladiti medom, ako vam se tako više dopada. Pijte pola sata pre obroka.

    ružina vodica je savršena prirodna kozmetika

    Očistite lice ovim efikasnim prirodnim sredstvom

    Ružina vodica za lice je najbolji prirodni tonik za čišćenje, zbog svog višestukog delovanja. Ima protivupalni, antibakterijski i regenerišući efekat. Umiruje suvu i osetljivu kožu, a isto tako uklanja i višak masnoće kada je koža masnijeg tipa. Samim tim je i savršeno sredstvo za ukljanjanje šminke, čak i one vodootporne. Ali ne iritira oči niti kožu, a pored toga je još i hidrira.

    Možete je kombinovati prilikom korišćenja sa kokosovim uljem. Samo na tupfer pored ružine vodice dodajte par kapi i ovog ulja. Na taj način ćete lice očistiti nakupljene masnoće i prljavštine, a ima uticaj i na sužavanje pora.

    Ružina vodica za akne i bubuljice čini čuda, što je još jedna blagodet ovog čudotvornog sredstva. Zahvaljujući svom antibakterijskom i protivupalnom delovanju, dezinfikuje, sprečava iritacije i infekcije, pa ujedno sprečava i nastanak akni.

    Za takvu primenu pomešajte je sa limunovim sokom u proporciji 1:1. Pola sata nakon nanošenja isperite lice vodom.

    Evo kako je još možete upotrebiti za lice

    Ružina vodica za lice može biti upotrebljena i u borbi protiv bora. Deluje hidratantno i podstiče rast keratinocita, ćelija koje učestvuju u obnavljanju epiderma. Ona učestvuju u regeneraciji oštećenih delova kože. Jača epiderm te ne dozvoljava preterano izbacivanje vode znojenjem i kožu održava hidriranom.

    Zbog esencijalnih masnih kiselina koje sadrži, doprinosi održavanju očuvanja fibroblasta koji igra važnu ulogu u sintezi kolagena. Zahvaljujući vitaminu E štiti od štetnog uticaja slobonih radikala.

    Zatim napravite masku za lice sa ružinom vodicom i žutom glinom.

    Pomešajte ta dva sastojka u takvoj meri da dobijete smešu pogodne gustine za nanošenje na lice. Kada namažete, sačekate dok se osuši pa saperite. Ova maska čisti pore, uklanja odumrle ćelije kože i višak masnoće. Pozitivan efekat pokazuje i na smanjenje ožiljaka nastalih od akni.

    Kao prirodna kozmetika za lice može biti upotrebljena u svrhu podloge za šminku.

    • Prebrišete lice i vrat ružinom vodicom ili je poprskate na njih pre nanošenja šminke. Na taj način šminka traje duže, dok koža izgleda sjajno.

    Takođe neće škoditi ako se doda ružine vodica u kremu za lice, tako ćete samo poboljšati njeno dejstvo. Dodatno će biti sveža, meka i elastična.

    Sjajan efekat pokazuje i u ulozi losiona posle brijanja. Veoma brzo i efikasno umiruje kožu i čini je mekom. Koristi se i kao losion, tupferom se nanese na lice kružnim pokretima, ujutru i pred spavanje.

    Kako se još primenjuju latice ruže u kozmetici

    Prirodna kozmetika je zasigurno bolja i manje štetna u odnosu na veštačke tvorevine. Tako na primer, kako bi ste sprečili iritaciju zbog korišćenja dezodoransa, jednostavno ga zamenite ružinom vodicom.

    Naspite je u bočicu sa pumpicom i eto prirodnog sredstva za lep i svež miris tela bez ikakvih hemikalija. Namažite određene delove tela ovim sredstvom pomoću vate. Pripremite svoj parfem tako što u šolju vodice dodate još par kapi esencijalnog ulja jasmina. Potpuno prirodno a vrlo efikasno.

    Ružina vodica za kosu takođe ima višestruki pozitivan uticaj. Samo je jednostavno utrljajte u kožu glave. Ona pojačava cirkulaciju i pospešuje rast kose, te hrani i štiti vlasište. Smanjuje upalne procese ako ih ima i eliminiše perut.

    Obnavlja kosu, čini je jačom, mekšom i lepršavijom. Jednostavno zadnje ispiranje nakon pranja kose uradite sa ružinom vodicom nećete se pokajati.

    Poboljšajte svoj balzam za kosu, kombinujte 40ml ružine vodice, 20ml balzama za kosu i kašičicu jabukovog sirćeta. A pomešan sa šamponom takođe ima dobar uticaj na kosu, čini je mekšom i mirisnom.

    Evo jednog indijskog recepta za tonik kojim ćete brzo i lako očistiti kožu i pružiti joj izvrsnu negu. Uz to ima zaštitni efekat od sunčevih zraka.

    Potreban Vam je jedan svež krastavac, ceo limun i 100ml ružine vodice. Krastavac izrendajte, iscedite rukom i procedite potom kroz gazu. Iscedite i limunov sok, te sve sastojke zajedno pomešajte. Dobro promućkajte i držite najbolje u staklenoj boci, u frižideru.

    Kako se pravi ružina vodica kod kuće

    Ružina vodica, kao i ostale cvetne vode se još zovu i hidrolati. One nastaju kao nusprodukti procesa destilacije prilikom proizvodnje etarskih ulja. U kozmetici se koriste za tonike, sastojci krema, maski, gelova itd. Međutim, zašto je ne bi napravili i sami kod kuće. Vrlo je jednostavno.

    Navešćemo Vam nekoliko načina kako se pravi ružina vodica.

    Naravno koristite isključivo neprskane ruže. Zato prilikom nabavke ruža vodite računa da su iz organskog uzgoja. Jer nam otrovi svakako nisu potrebni prilikom nege tela. Najbolje je ako ih imate u svojoj bašti, onda ste sigurni da su čiste.

    Prilikom pripreme ovog sredstva, koristite latice ruža samo jedne vrste, najbolje onih koje imaju intenzivan miris. Mogu se koristiti sveže i suve latice, navešćemo oba načina.

    Latice od ruža treba ubrati i oprati. Potom ih stavite u emajliranu posudu i naspite destilovanu vodu da pokriju latice. Poklopite sud i stavite na sasvim malu temperaturu kako bi se grejalo. Ne sme prokuvati jer tada se gubi kvalitet preparata.

    Potrebno je otprilike oko 20 minuta kako bi ružine latice pustile boju u vodu. Kada se to dogodi, procedite vodicu i čuvajte u staklenoj boci u frižideru. Na takav način dobijena, bez dodatka bilo kakvih konzervanasa, možete je koristiti narednih nedelju dana.

    Procedura spremanja sa suvim laticama ruža je vrlo slična, ali bez kuvanja.

    Samo suve latice prelijete vrelom destilovanom vodom (ali ne kipućom). Pokrijete i sačekate, kada se ohladi ocedite.

    Postoji još načina za dobijanje lekovite ružine vodice

    Koncentrovana ružina vodica, koja se kasnije razblažuje prilikom upotrebe pravi na sledeći način.

    Potrebno Vam je pola kilograma latica. Polovinu izgnječite tučkom, pa ostavite par sati nek odstoje u keramičkoj posudi. Zatim dodajte drugu polovinu latica koje ostaju cele, dobro pomešajte, pa ostavite neka odstoje još jedan dan. Potom prokuvajte u keramičkom tiganju na manjoj temperaturi.

    Odmah nakon što provri skinite sa vatre, a potom procedite kroz gazu koliko puta je potrebno da bi ste dobili čistu tečnost.

    Stavite na sunce na par dana u staklenoj tegli ili flaši. Posle čuvajte u frižideru, a kad Vam je potrebna ružina vodica mešate sa destilovanom vodom ovaj koncentrat.

    Napravite je sami procesom destilacije.

    Uzmete veću šerpu, na sredinu stavite kamen i naspete vodu. Pre nego što provri dodajte iscepkane latice ruža od pet cvetova i poklopite šerpu. Međutim, poklopac treba biti okrenut obrnuto od normalnog, a na kamen smestite posudu. Posuda najbolje neka bude porcelanska.

    Čim provri u obrnuti poklopac stavite kockice leda. Dok isparava vodica obogaćena sastojcima iz ružinih latica, para će se kondenzovati na poklopcu. Tako će kapati u posudu koja je ispod nje.

    Otrpilike trebate sačekati 10-15 minuta i presuti dobijenu ružinu vodicu u staklenu bočicu.

    Kako da koristite ružinu vodicu u ishrani

    Osim što je ružina vodica za lice i prirodnu negu veoma popularna, ona je i te kako zastupljena u ishrani. Najviše je prisutna u indijskoj kuhinji i zemljama dalekog istoka.

    Dok aroma vanile nije postala toliko omiljena, najpopularniji dodatak u pekarskim proizvodima, pogađate, bila je upravo vodica iz ružinih latica. Mada je i kod nas sve više u upotrebi na primer za bolju aromu meda i alkoholnih pića

    Ružina vodica u kulinarstvu svakako zaslužuje svoje mesto.Koristi se kao začin prilikom spremanja postastica. Za pripremu baklava, filove i kreme od voća ili vanile, za koktele, voćne salate i sokove. Na bliskom istoku je sastavni deo limunada, ide u čajeve, kolače i sladoled. Za pudinge, u jogut, rižu sa mlekom i slično. Može se naći u žele bombonima, marcipanima.

    Ako Vam treba ružina vodica za kolače, glazure, praline i bilo kakvu drugu poslasticu, pripremite je sami i za tu svrhu.

    Treba Vam 5 dl ružinih latica, 2,5dl vode, 150g šećera i pola kašike limunske kiseline. Latice kuvati u vodi na srednjoj temperaturi oko 15 minuta. Ohladiti pa ostaviti u frižideru na jedan dan. Sutradan se procedi i dodati limunsku kiselinu i šećer, pa prokuvati dok se šećer ne rastopi. I spreman je prirodan sastojak za slatkiše.

    Kako se prave kolači sa ružinom vodicom

    Za poslastice u koje ide ružina vodica recepti su razni. Oni koji vole eksperimentisanje sa aromama, donosimo nekoliko, pa isprobajte i sami.

    Roze kuglice

    Kada poželite nešto slatko, brzo i lako napravite kuglice. Od ove količine se dobija otprilike 12 kuglica.

    Treba Vam:

    jedna bela čokolada (100g),

    60g putera,

    2 kašičice ružine vodice,

    jedno žumance i kokos.

    A po želji roza boja za kolače.

    Priprema:

    Prvo rastopite čokoladu, pa dodajte ružinu vodicu uz stalno mešanje. Kad se otopi trebate dodati puter i žumance i nastaviti sa mešanjem dok se puter ne otopi. Kada dobijete homogenu masu dodajte boju, pomešajte i ostavite neka se smesa ohladi i stegne. Onda kašičicom odvajajte komadiće i pravite kuglice koje uvaljate u kokos.

    Arapski basbus

    Sastojci:

    1,5 šolja griza,

    šolja običnog jogurta,

    po pola šolje ulja i kristal šećera.

    3 kašike kokosovog brašna,

    kašika praška za pecivo.

    A za preliv treba:

    jedna četvrtina manje od dve šolje šećera,

    1,5 šolja vode

    i 2 kašike ružine vodice.

    Za ukrašavanje:

    6 zrna badema koje rasečete na pola.

    Način pripreme:

    Umešajte u činiji griz, kokos, ulje, jogurt, pola kašike šećera i prašak za pecivo. Potrebno je da odstoji pola sata. Za to vreme na srednjoj temperaturi prokuvati u šerpi vodu, skoro dve šolje šećera i ružinu vodicu. Nakon što provri kuvati samo tri do četiri minute, pa skloniti sa ringle i ohladiti.

    Rernu pripremiti na 175 stepeni, te u tepsiju naliti smesu sa grizom, lepo poravnati pa iseći na kocke i na svaki komad staviti po pola badema. Peče se 20 minuta, pa izvadite iz rerne i nalijte sirup. Jede se toplo.

    Još poslastica sa ružinom vodicom koje morate probati

    Ratluk od ruže

    Potrebno Vam je:

    450g šećera,

    250ml vode,

    25g želatina,

    4 kašičice ružine vodice,

    nekoliko kapi crvene boje za kolače.

    Kašičica gustina,

    oko 3 kašike šećera u prahu i malo ulja.

    Tepsiju premažite uljem (najpogodnija je dimenzija 20 sa 25cm).

    Izrada recepta:

    Dobro pomešajte u šerpi ili dubljem tiganju vodu, sada se stavlja ružina vodica i želatin kako ne bi bilo grudvica. Nakon toga dodajte šećer i zagrevajte na šporetu uz stalno mešanje dok se ne rastopi. Potom podignite temperaturu ringle i bez mešanja sačekajte da provri. Onda ponovo smanjite ringlu i kuvajte 20-ak minuta. Skinite sa šporeta, dodajte prehrambenu boju, dobro promešate i  prohladite.

    Nakon toga naspite smesu u tepsiju i ostavite da se potpuno ohladi i stegne 24h. Isecite i uvaljajte u šećer u prahu pomešan sa gustinom. Ratluk se čuva na sobnoj temperaturi. Zbog toga je najbolje između slojeva ratluka staviti papir za pečenje kako se ne bi slepili. Dok posuda u kojoj ga čuvate treba biti dobro zatvorena.

    Puding sa ružinom vodicom i lubenicom

    Sezona je lubenica, pa evo još jednog interesantnog recepta. Ružina vodica za sladoled, kako Vam zvuči? Sigurno ćete se oduševiti.

    Potrebni sastojci:

    2kg lubenice,

    150g šećera,

    65g želatina

    i kašika ružine vodice.

    Postupak pripreme:

    Očistite i naseckate lubenicu za blender, pa izmiksate i ocedite sok. U šerpu stavite želatin sa ružinom vodicom zagrevati i dobro izmešate kako ne bi bilo grudvica. Pa polako dodajete sok od lubenice uz mešanje. Nakon što ste dodali sav sok ubacite i šećer. Kada provri kuvate između pet i sedam minuta.

    Pripremite činijice za puding pa kad se malko prohladi nalijte u njih smesu. Za dekorativno serviranje možete uraditi sledeće. Kašičicom izvadite kuglice lubenice, stavite u činiju i zalijte sa malo ružine vodice pa promešajte. Stavite u frižider, pa prilikom serviranja na puding stavite nekoliko ovakvih kuglica i pospite naseckanim npr pistaćima.

    Ružina vodica iskustva korisnika sa ovim preparatom

    Kada se primenjuje ružina vodica za lice, negu kose i tela, iskustva su uglavnom pozitivna. Evo nekoliko komentara koje prenosimo u potpunosti.

    Koristim ružinu vodicu uveče pre spavanja, samo prebrišem sa njom kožu lica, vrat i područje dekoltea. Ujutru mi koža bude mekana i glatka, a crvenilo na mestima koja su inače dehidrirana nestane. To je moj recept za jutarnji sveži izgled.

    Preporučujem ga svima, neka isprobaju ovaj metod nege. Par mlađih koleginica sa posla počelo je primenjivati ovu metodu i isto su zadovoljne kao i ja. Sad imam problem, uvek od mene očekuju da ću u firmu doneti neki novi super lekoviti recept.

    Milica (47)

    Sin mi obožava ratluk sa aromom ruže. Svake sezone, ja obavezno pravim ružinu vodicu po nekom receptu koji sam davno našla na internetu. Sa želatinom očas posla napravim ovu poslasticu za svoje najmilije. Aroma mu je predivna i svi ga volimo, a deca se ovoj mojoj navici posebno raduju.

    Radmila (36)

    Dodatni saveti i mere opreza prilikom korišćenja

    Uvek je bolje koristiti prirodne preparate koje sami napravite ili od proizvođača koji su provereni. Ružina vodica za lice može se naći u apotekama i bioprodavnicama. Ali je to često veštački sintetisan proizvod, te samim tim nema ista lekovita svojstva kao ovaj što sami napravite.

    Svakako ako kupujete gotov proizvod dobro provetite da je čista ružina vodica bez mnogo dodatnih hemikalija. Zbog toga ju je najbolje potražiti u prodavnicama zdrave hrane. Teže je dostupan čist proizvod, ali ne vredi rizikovati i koristiti veštačke, naročito ako imate osetljivu kožu.

    Iz predrostrožnosti pre upotrebe nanesite na deo kože unutrašnje strane nadlaktice. Tako ćete biti  sigurni da li Vam odgovara ovo sredstvo i niste alergični na njega.

    Napomena: Nemojte je koristiti ako sadrži alkohol, kako ne bi došlo do neželjenih iritacija. Najbolje su Bugarske ružine vodice. Ako požuti, postane mutna i ustajalog mirisa, definitivno više nije pogodna za upotrebu.

    Ako pravite ružinu vodicu od svežih latica a koristićete ih u ishrani, uzimaju se procvetale ruže. Uzmite ružu i okrenite je na dole, pa makazama odsecite latice. Na taj način ćete odvojiti bazalni deo latice koji je zadebljao i ume biti gorak.

    I još jedna stvar koju je važno znati.

    Osušene latice imaju više etarskih ulja u sebi u odnosu na sveže, zato ih treba upola manje za isti efekat.

    Cena ružine vodice i gde kupiti preparat

    Ako se pitate gde kupiti prirodnu kozmetiku od ružinih latica, a da je pri tom ona potpuno bezbedna za upotrebu, imamo rešenje.

    Pored apoteka i prodavnica zdrave hrane, što smo i spominjali, možete je naći i u raznim internet prodavnicama. Sajtovi za prodaju su sada već popularni i vrlo je pojednostavljena procedura naručivanja. Samo se prvo raspitajte o sadržaju. Jako je važno isčitati deklaracije o proizvudu kako biste dobili potpun uvid u sastav preparata.

    Već smo napomenuli, Bugarski proizvodi su se pokazali najboljim.

    I najzad, kada je u pitanju ružina vodica cena se kreće oko 300 rsd za bočicu od 60 ml. Postoje i veća pakovanja, recimo 230 ml košta 410 dinara, a 330 ml 510 rsd.  Ona je dobijena destilacijom cvetova, sadrži visok sadržaj etarskih ulja ruže koji deluju kao prirodni konzervans.

    Za sam kraj preporučili bi vam raniji članak sa www.dijetamesecevemene. U pitanju je tekst o glicerinu i njegovoj upotrebi za kožu i kosu.