Slačica biljka od koje se pravi domaći senf

Kako iskoristiti seme slačice u kuhinji

Slačica biljka vodi poreklo sa bliskog istoka iz Indije, a poznata je preko 5000 godina. Njeno seme se koristi kao začin, a proizvodi se već vekovima i zbog cenjenog etarskog ulja. Od davnina su ga koristili Egipćani i Rimljani, a bilo je poznato i Hipokratu.

Zbog pojedinih specifičnih aktivnih supstanci koje bela slačica sadrži, ona veoma brzo daje rezultate u svom delovanju. Efikasna je protiv išijasa i reumatskih oboljenja. Lekovito dejstvo ispoljava kod astme i nekih upala, a dobra je za digestivni trakt i još mnogo toga.

Jeste li znali da se od lekovite slačice pravi poznati namaz senf? Najstariji recepti za njega pronađeni su iz doba Rimljana.

Nastavite dalje sa čitanjem, donosimo Vam vrlo jednostavan recept za zdrav senf bez konzervansa. A saznaćete kako sve slačicu možete iskoristiti za svoje zdravlje.

Kako prepoznati slačicu u prirodi

U narodu je poznata i po nazivima: gorčica, mustarda, ognjica, gorušica ili ardalj. Koriste se bela slačica Sinapis alba i crna Brassica nigra. To su jednogodišnje biljke koje pripadaju familiji Brassicaceae (kupusa). Gaje se kao sirovina za proizvodnju ulja, brašna, kao za začin, ali i u lekovite svrhe.

Pored toga raste i u prirodi kao divlja slačica, na raznim zapuštenim mestima, a može se naći po vrtovima. Veoma dobro podnosi promene temperature i mrazeve.

Svojim izgledom, sve navedene vrste sliče jedna drugoj. Crna naraste nešto više od 2m, a bela je visine oko metar i po. Slačica biljka po svom stablu ima mekane dlačice. Listovi su joj specifični – perasto su nazubljeni. To su medonosne biljke, sa sićušnim cvetovima jarko žute boje, koji su skupljeni u malene grozdaste cvasti.

Cveta od maja do avgusta meseca, a plod joj je mahuna. Bere se u periodu kraj leta – početak jeseni, dok je stabljika još zelena, a seme tamno. Ostavlja se otprilike dve nedelje da se prosuši, pa se mlati kao pasulj. Seme slačice se nakon toga suši na tavanu uz često prevrtanje. Kada se dobro osuši, čuva se u zatvorenim posudama.

Semenke slačice nemaju miris, ukus im je gorko-kiseo, ali prilikom dužeg žvakanja daje karakterističnu ljutu aromu.

slačica biljka za svaki dan

Kakav je njen sastav i gde se koristi

Slačica biljka  po hemijskom sastavu sadrži 35 odsto lipida, zatim 34 posto ugljenih hidrata i 27,2 procenta proteina. Od minerala u njoj ima najviše kalcijuma, fosfora i kalijuma, veoma je bogata selenom. Ali su zastupljeni još magnezijum, cink, mangan i gvožđe.

Za lekovitost slačice su svakako najzaslužniji vitamini A, C, E, zatim riboflavin, tiamin, niacin, aminokiseline.

Izotiocijanat doprinosi antioksidativnom dejstvu ove itekako lekovite biljke, zahvaljujući čemu jača naš imunitet.
Sadrži omega 3 masnoće, kao i glikozid sinalbin koji uzrokuje osećaj žarenja u ustima. Senf koji je tako specifičnog i aromatičnog ukusa, se pravi upravo od nje. Bela daje ljutinu, a crna obezbeđuje aromu.

Iz semena ove biljke se još dobija etarsko ulje, procesom ceđenja pod pritiskom prethodno samlevenih semenki. Ono ima protiv bakterijsko i antiparazitsko dejstvo. Međutim, sa njegovom upotrebom treba biti veoma obazriv, da ne bi izazvalo trovanje.

Miris mu je prodoran i ljut pa iritira sluzokožu, čak može izazvati rane i plikove na koži.

Primera radi, 4 g ovog etarskog ulja može ubiti zeca u roku 2 sata.

Biljka slačica kao lek protiv najtežih oboljenja

Slačica biljka ulazi u sastav mnogih lekova u farmaceutskoj industriji. Njeno etarsko ulje sadrži aktivni sastojak alilizotiocijanid koji je mali molekul, pa zahvaljujući tome brzo ulazi u razne organe. Ima izrazitu antibakterijsku moć i efikasno uništava štetne mikroorganizme u hrani. Upravo zbog toga je često sredstvo za konzerviranje namirnica.

Neka istraživanja ukazuju na njeno antikancerogeno dejstvo. Zahvaljujući izotocijanatu ali i glukozinolatu, sprečava i zaustavlja progresiju tumora, na organima za varenje kao i bešici. Znači itekako može preventivno delovati protiv raka.

Seme slačice deluju lekovito na jetru, dijabetes, razne bolesti i poremećaja digestivnog trakta. Veoma uspešno stabilizuje odnos dobrog i lošeg holesterola u krvi. Zbog magnezijuma kojim obiluje, snižava krvni pritisak i preventivno deluje na srčani udar. Poboljšava cirkulaciju tako što otvara kapilare svuda u telu, te leči bolesti krvotoka.
Biljka slačica je sjajan saučesnik u lečenju prehlade i gripa.

Napravite od nje čaj tako što u šolju ključale vode ubacite kašičicu mlevene slačice, pa ostavite 5 minuta da odstoji.

Ovaj čaj od slačice podstiče cirkulaciju, pomaže kod prehlade, groznice, promrzlina, pa i bronhitisa. Uz to pozitivne rezultate daje i u slučaju upale bubrega.

Zdravstvene dobrobiti slačice su brojne

Slačica kao lek deluje i u slučaju reumatskih tegoba ili akutnom upalom nerava ili zglobova. Oblozi sa ovom biljkom pospešuju cirkulaciju i dobar su izvor selena koji ublažava tegobe usled išijasa i reume. Efikasna je kod migrene, nesanice ili kod žena u menopauzi.

Oblozi od slačice protiv bolova u vratu i leđima su veoma efikasni.

Pomešajte 2 kašike običnog brašna sa kašičicom samlevenog semena slačice. Pa tome dolivajte polako mlaku vodu dok ne dobijete ređu kašastu masu. Zatim tu smešu stavite između dva sloja gaze i stavite na bolno mesto.

Slačica biljka poboljšava protok krvi, zagreva bolno mesto, te nadražuje nervne završetke.

Držite 5-10 minuta, ako osetite bilo kakvu nelagodnost skinite odmah. Dobro saperite kožu. Dnevno najviše tri puta se sme koristiti ovakav oblog.

Da bi ste osvežili svoje pamćenje ili u slučaju povremene nesvestice rešenje je slačica.

Potrebno je ujutru nekoliko zrna njenog semena staviti u usta i na to popiti čašu vode.

Isto tako u slučaju da neko u vašoj okolini izgubi svest, stavite mu mlevenu slačicu staviti pod nos kako bi osetio miris. Zahvaljujući svojoj ljutkastoj aromi pobuđuje čula i čitavo telo.

Još starim Grcima je bilo poznato kako ova biljka deluje lekovito. Naročito je dobra kod organa za varenje. Pospešuje lučenje pljuvačke do 8 puta više, pa je dobra za one koji imaju problem sa apetitiom.

Međutim, svakako morate biti oprezni sa njenom upotrebom, jer veće količine nisu poželjne. Može izazvati iritaciju želuca ili creva, kao i poremećaje u menstrualnom ciklusu.

Brašno od slačice iskoristite za obloge i kupke

Postoji i brašno od slačice, koje se može upotrebiti za spravljenje obloga ili kupke. U narodu se tim metodom najviše leče slabija upala pluća ili plućne maramice, kao i bronhitis.

Za obloge je potrebno staviti dve šake brašna ove biljke u jednu litru mlake vode. Pričekati dok se počne oslobađati ljutina kroz paru i potopiti čaršav ili peškir. Iscedi se i obmota na grudni koš pa preko još sloj neke tkanine. Sme se držati samo 3 do 5 minuta, a nakon skidanja obloge potrebno je kožu isprati mlakom vodom.

Slačica za obloge je veoma dobra i u slučaju upale jajnika i kod menstrualnih bolova. Aktivne supstance iz brašna prodiru duboko u tkiva i deluju direktno na mestu bola.

Potpuno je isti princip i za kupku od nje.

U kadu se ubacuje platnena kesica u kojoj se nalazi dve šake brašna. Nakon što osetite miris ljutine, legnite u kadu na 3 do 5 minuta. Nakon kupke obavezno se istuširajte, pa legnite u krevet.

Ovakva kupka se može primeniti za smanjenje pritiska u glavi usled viška krvi u mozgu i krvnim sudovima. Nije preporučljiva osobama koje imaju bilo kakvih srčanih problema.

Kako se pravi domaći senf sa slačicom

Da li ste se ikada zapitali kako se pravi senf u kućnoj varijanti?

Ona najstarija receptura koja je poznata još iz rimskog doba sadržala je vinsko sirće, šećer i začine. Danas je slačica baza za senf a police prodavnica su bogate raznim varijantama. Ali je svakako domaći proizvod zasigurno najzdraviji.

Donosimo Vam vrlo jedostavan recept, pa ga i sami u svom domu lako možete napraviti.

Za domaći senf i to bez sirćeta Vam treba:

Puna šolja limunovog soka,

2/3 šolje semena slačice,

1/3 mlake vode,

jedna kašičica soli i začini po želji (kari, ruzmarin, majčina dušica).

Izrada senfa:

Prilikom pripreme, najpre pomešajte vodu i limunov sok, pa potopite semenke. Ostavite tako da odstoji 3 do 4 dana, dok slačica ne upije tečnost. Nakon toga seme se samelje, dodaju se so i začini.

Najbolje je neka odstoji par dana u frižideru pre upotrebe, radi boljeg ukusa i da se malo izgubi na ljutini. Tako senf od slačice možete čuvati u frižideru do 6 meseci.

Upotreba senfa u kuhinji

Isto kao i biljka slačica, njegova upotreba može biti raznovrsna. Ukusa mu ne manjka, pa je u kulinarstvu mnogima jedan od omiljenih dodataka hrani.

Sadrži li senf kalorije i u kojoj meri?

Pogodan je za dijetalnu ishranu jer ima veoma malu kalorijsku vrednost, u 100g ima svega 75 kcal. Koliko god ga volite, nemojte baš preterivati sa njegovom konzumacijom. Visok nivo natrijuma koji sadrži može poremetiti krvni pritisak.

Uz pikantan ukus zbog čega je čest dodatak raznim jelima, domaći senf ima i snažno antibakretijsko dejstvo. Uz to bogat je i gvožđem, magnezijumom, fosforom, selenom, natrijumom, kao i vitaminom A i proteinima. Dakle pored toga što je ukusan i aromatičan, veoma je hranljiv.

Sigurno niste znali da senfom možete sprečiti ili lečiti razne tegobe. Ukoliko izgorite na suncu senf pomaže kod opekotina. Treba samo njime namazati sporna mesta na koži, tako će sprečiti nastanak plikova i doprineti bržem oporavku kože.

Kada dođe do upale mišića, usled napornog treninga takođe je delotvoran. On odlično opušta mišiće, samo napravite lekovitu kupku. Potrebni su samo senf, kašičica morske soli i vrela voda.

Recepti sa slačicom koje morate probati

Slačica kao začin je naročito zastupljena prilikom pripreme zimnice. Zahvaljujući svojim antimikrobnim svojstvima konzervira, a zbog svoje arome daje bogat ukus što turšiji tako i drugim namirnicama.

Samo mleveno seme slačice nema neki poseban ukus. Međutim pomešano sa sirćetom ili vodom njena aroma dolazi do punog izražaja.

Za one koji vole eksperimentisati sa ukusima, svakako bi smo preporučili da isprobaju slatko-gorki sos.

Potrebno je samo pomešati med i senf, pa dodati začine po svom ukusu. Bićete iznenađeni koliko ova namirnica daje novu dimenziju hrani.

Zatim, interesantna nam je još hladna salata od prosa.

Skuvate i ohladite proso, dodate iseckani luk vlašac, seme slačice, grašak i pečene kockice tofua. Sve to dobro pomešate i prelijete maslinovi uljem i limunovim sokom.

Za probleme sa bubrezima i bolje mokrenje pijte 3 puta na dan po šolju sledećeg napitka.

Stavite u lonac po 60g samlevenih semenki slačice i narendanog rena, sa 30g limunove kore. Poparite tu mešavinu sa dva litra ključale vode, dobro zatvorite pa ostavite tako 20 sati. Pije se sa medom.

Možete napraviti i lekovitu mast od slačice

Mešajte 100g izgnječenog semena slačice sa vodom, u razmeri 1:1. Najdelotvornije je koristiti vodu zagrejanu na 55 stepeni. Ovakvu mast je dobro koristiti u slučaju hronične astme kada je potrebno naneti je duž kičmene moždine u širini oko 5cm.

Zatim je možete koristiti u lečenju ukočenosti ramena, lumbaga, bola u grlu, protiv psorijaze ili kod grube kože.

Nakon nanošenja masti na kožu, ako ona pocrveni u toku 5 minuta, znajte da imate jako mišićno tkivo. Ako je prokrvljenost sporija, pa i protok limfe usporen koža će znatno sporije crveneti.

Gde kupiti slačicu i koja je cena

Slačica začin se može kupiti u raznoraznim pakovanjima, u kesicama, teglicama, kutijicama, pa čak i rinfuzno.

Dostupna je u radnjama, većim marketima, prodavnicama zdrave hrane, dakle skoro svugde, pa čak i na internetu.

Cena se kreće, u zavisnosti od gramaže. Ugrubo za 100g treba platiti 100 do 150 rsd.

Uglavnom je celo seme, ali ako ga i sameljete, možete ga i tako čuvati. To neka bude na tamnom, hladnom i suvom mestu, u dobro zatvorenoj posudi.  Dok se njeno ulje, kao i senf čuvaju u frižideru.

Zdrava je, daje posebnu aromu zimnici i mnogi je vole. Samo ne smete preterivati sa njenom upotrebom, da ne bi uzrokovali povraćanje i iritaciju organa za varenje.

Znate li da su slačica i cimet za kosu veoma efikasni?

Potrebno:

Dve kašike samlevene slačice (u prahu) ili dve supene kašike senfa (takođe) u prahu,

Tri cele kašike cimeta,

Pet kašika vode.

Evo kako se priprema recept:

Izmešajte sve što bolje, pa četkicom nanesite smesu na sam koren vlasi. Stavite na glavu zaštinu kapicu. Nakon pola sata je skinite i operite kosu uobičajenim šamponom. Već nakon mesec dana očekujte prve rezultate.

Ako želite saznati kako sve možete upotrebiti semenke konoplje u ishrani, pročitajte i taj članak.