Početna / Uz kafu / Kako je Beograd dočekao kralja Aleksandra, nakon veridbe sa rumunskom kneginjom

Kako je Beograd dočekao kralja Aleksandra, nakon veridbe sa rumunskom kneginjom

Kako je Beograd dočekao kralja Aleksandra, nakon veridbe sa rumunskom kneginjom 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre jednog veka srpski kralj Aleksandar Karađorđević verio se sa rumunskom kneginjom Marijom, a nakon njegovog povratka iz Sinaje, gde je bila veridba, Beograd ga je svečano dočekao.

Kako piše „Ilustrovani list„, srpska prestonica je oduševljeno dočekala i pozdravila kralja. Narodni poslanici okupili su se da dočekaju kralja, kao i sveštenstvo svih veroispovesti.

Kako je Beograd dočekao kralja Aleksandra, nakon veridbe sa rumunskom kneginjom 2
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

Kraljev dolazak okupio je i brojne novinare i fotoreporeportere, a gospođica Knez Mihajlovićeva predala mu je kitu cveća.

Po dolasku, kralj Aleksandar Karađorđević, kako navodi Ilustrovani list, obišao je počasnu četu i razgovarao sa velikodostojnicima.

Ispred železničke stanice u Beogradu čekali su ga i konjička garda i oficirski kor, koji su takođe izašli da pozdrave tek verenog srpskog kralja.Kako je Beograd dočekao kralja Aleksandra, nakon veridbe sa rumunskom kneginjom 3

Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. S obzirom na to da Mali Žurnal koji je predmet analize nije dostupan u arhivama za ovaj dan, pišemo o tome šta je pisao Ilustrovani list 1922. godine. Prvi brojevi „Ilustrovanog lista“, čiji je vlasnik i odgovorni urednik Ivan Zrnić štampani su u Beču i Zagrebu, a od 1920. u Beogradu.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Original Article

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.