NAVIKE KOJE VAM UNIŠTAVAJU CRIJEVA: Riješite ih se jednom zauvijek i vaša bi se probava napokon mogla normalizirati!

Autor: Zlatko Govedić

Crijeva su dio probavnog sustava koji se sastoji od duodenuma, tankog crijeva i debelog crijeva. Njihova glavna uloga jest probavljanje hrane i apsorpcija hranjivih tvari u tijelu.

Kada hrana prolazi kroz crijeva, različiti enzimi i probavni sokovi se izlučuju kako bi se hrana razgradila i hranjive tvari oslobodile. U tankom crijevu se apsorbiraju hranjive tvari poput vitamina, minerala, ugljikohidrata, proteina i masti u krvotok. Ostatci hrane, koja se ne probavi i ne apsorbira, prolaze u debelo crijevo gdje se izlučuju kao stolica.

Osim probavljanja i apsorpcije hranjivih tvari, crijeva igraju važnu ulogu u imunosnom sustavu. Crijevna sluznica štiti tijelo od patogena i štetnih tvari, a crijevna flora, koja se sastoji od korisnih bakterija, pomaže u održavanju zdrave crijevne sluznice i imunosnog sustava.

Kada dođe do problema s crijevima, to može uzrokovati niz zdravstvenih problema, poput sindroma iritabilnog crijeva, crijevne upale, upalne bolesti crijeva, celijakije i drugih stanja. Stoga je važno održavati zdravu prehranu, redovito vježbati i održavati zdravu crijevnu floru kako bi se očuvalo zdravlje crijeva i cijelog tijela.

Ponekad svojim stilom života opterećujemo crijeva. Stoga promislite o njima.

Obilna jela

Zacijelo ste već primijetili da nakon što pojedete previše osjetite neugodan osjećaj sitosti, a istovremeno vam odjednom počne nedostajati energija. Razlog je taj što su crijeva preopterećena – pokušavaju probaviti veliku količinu hrane pa tijelo svu svoju energiju usmjerava na probavu. Prejedanje je veliko opterećenje za naša crijeva.

Premalo tekućine

Za normalno funkcioniranje crijeva trebaju puno tekućine. U debelom crijevu skladištimo oko četiri litre tekućine. Ako pijemo premalo, tijelo odatle crpi tekućinu, što može dovesti do mnogih problema, poput zatvora ili čak crijevne opstrukcije.

Premalo vlakana

Vlakna omogućuju zdravu i učinkovitu probavu. Ako jedemo premalo, to može dovesti do probavnih smetnji i slabosti.

Previše šećera

Nema ništa loše u jedenju slatkiša, ali u slatkoj hrani uživajte umjereno. Prevelik unos šećera potiče upale u gastrointestinalnom traktu. Ujedno, šećer loše utječe na crijevnu floru, što može dovesti do probavnih problema.

Previše prerađene hrane

Pekarski proizvodi, salame, kobasice, paštete i druga prerađena hrana sadrži puno soli, šećera i nezdravih masnoća. Sve to loše utječe na crijevnu floru, a posljedično i na funkcioniranje probave.

Pobrinite se da tijelo hranite uravnoteženom prehranom, a istodobno unosite dovoljno tekućine i vježbajte.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More