Sok od malina za šta je sve dobar

    sirup od malina za sva čula

    Bliži se leto i vreme je zrenja prvih voćki. Domaćice polako pripremaju recepte za osvežavajuće napitke kojim će se rashlađivati za vreme letnjih vrućina. Par kockica leda i domaći sok od malina je sve što će vam trebati za potpuno okrepljenje na 30 stepeni Celzijusa.

    Ovaj napitak će vam služiti cele godine kao dodatna doza vitamina. Odličan je prirodni lek za imunitet, a i klinci ga naprosto obožavaju. Kiselkasti ukus zakamuflirajte kašičicom meda ili stevije kako bi vam užitak bio potpun..

    Recept za sirup od malina nešto je što treba biti domaći zadatak svakoj ženi i majci. Ovaj sok leči i daje dodatnu dozu energije, uz sve to predivnog je i nežnog ukusa i delikatnog  mirisa. Zato ne čudi što je upravo ova voćka sastojak mnogih sofisticiranih parfema.

    U nastavku teksta pročitajte kako napraviti pravi domaći sok od malina bez konzervansa i koje sve verzije sirupa postoje. Saznajte sve o lekovitim svojstvima ove biljke i na koje je sve načine još možete upotrebiti. Koristite blender, sokovnik ili ga jednostavno propasirajte kroz gazu kada odleži sa šećerom.

    Mogućnosti su zaista mnogobrojne. Kombinujte maline sa drugim voćkama, igrajte se i istražujte, pronađite pravu kombinaciju baš za vaše nepce. Ostanite sa nama i otkrijte mnoštvo recepata sa malinama koje smo pripremili za vas.

    Šta čini lekoviti sastav malina

    Rubus Idaeus odnosno malina (raspberry), biljka je iz porodice ruža. Ime je dobila po planini Ida u Turskoj gde su je naime otkrili grčki bogovi. Bobice maline su od davnina brane u divljini i korištene za lekoviti sok. Za kultivaciju ove biljke po Evropi zaslužni su stari Rimljani.

    Plod maline ima zaista lekovit i dragocen sastav. On sadrži belančevine, biljna vlakna, vitamine, fruktozu, saharozu i još mnogo toga. Od minerala sadrži kalcijum, kalijum, magnezijum, bakar i natrijum. Dobar je i za mršavljenje jer sadrži i dijetalna vlakna.

    Zbog prisustva resveratrola usporava starenje ćelija. Prirodni je antioksidans koji deluje antikancerogeno (elaginska kiselina dokazano uništava ćelije raka). Prirodni sok od maline kao lek najbolje je piti tokom cele godine, po mogućnosti svež.

    Astronomi pretpostavljaju da Mlečni put ima ukus maline

    Naučnici koji su testirali uzorak oblaka prašine iz Mlečnog puta. Prema njegovom sastavu misle kako bi njegov ukus bio najsličniji ukusu maline. Istražujući ima li u tom oblaku aminokiselina otkrili su da on sadrži etil format. Upravo ta supstanca je zaslužna za karakteristični ukus malina.

    Zašto je dobro piti domaći sirup od malina

    Maline sadrže još i negujuća eterična ulja i omega tri masne kiseline a sve to utiče na bolje stanje vaše kože, kose i noktiju. Stoga se može reći da je plod maline svojevrstan eliksir mladosti, te on doprinosi očuvanju mladalačkog tena, ali i linije.

    Domaći sok od malina je i prirodni  diuretik, a od lišća ove voćkice pravi se lekoviti napitak protiv menstrualnih grčeva. Zbog blagotvornih svojstava po reproduktivni sistem smatra se i kako je ovo biljka plodnosti.

    Isto tako kada se lišće prokuva dobije se tonik za ispiranje usta i ždrela. Prirodni sirup od malina dobro je piti ako imate upalu mokraćnih puteva jer ćete se na taj način brže rešiti urinarne infekcije.

    Sok od malina kao lek jača imuni sistem, smiruje nervozu i smajuje stres, a dobar  je i za krvnu sliku.

    sok od malina nekuvani

    Sok od maline za dijabetičare je dozvoljen i preporučljiv jer ekstrakt iz ploda aktivira pankreas da luči insulin. Ketoni iz malina su zaslužni za kontrolu glukoze što je isto jako dobro za osobe koje pate od šećerne bolesti. Ovo je dobra vest i za osobe koje žele smršati jer ketoni iz maline pospešuju redukciju masnih naslaga.

    Sok od malina za probavu i te kako pomaže kada su u pitanju redovne stolice. Maline sadrže kombinaciju vlakana koja podstiču varenje i sprečavaju pojavu zatvora.

    Kako pripremiti sok od malina u blenderu

    Neodoljivi ukus malina možete ukombinovati uz mnoge druge voćke, a sok možete pripremiti na najrazličitije načine.

    Ako volite gušći sirup dodaćete više šećera, ako vam više odgovara ređi nećete ni prokuvati maline već ih samo ocediti. Elem, ukoliko ste praktični i volite brza rešenja onda je vaš favorit sok od malina u blenderu.

    Osnovni recept možete menjati i prilagođavati po sopstvenom ukusu. Ovaj način pripreme soka možete primeniti i kada su u pitanju recepti za nutribulet.

    Naberite ili kupite maline i krenite sa pripremom. Potrebni su vam blender i sito. Naročito obratite pažnju da voće bude sveže i čisto. Svaka nečistoća može prouzrokovati kvarenje kod već gotovog soka.

    1. Operite maline i ubacite ih u blender, dospite i malo vode pa ih isitnite u par poteza.
    2. Kada ste ih isitnili procedite ih kroz sitno sito sve dok na njemu ne ostanu samo sitne koštice.
    3. Onda kada ste sve procedili dodajte u kašasti sok od malina malo meda ili šećera da ga zasladite. Mešajte dok se šećer ne istopi. Po želji možete iscediti i malo limuna u napitak.

    Najbolje je praviti malu količinu ovog napitka i piti ga uvek svežeg. Tako će sačuvati ono najbolje iz svog sastava.

    Ali ukoliko blendirate veću količinu malina i želite uživati u osvežavajućem napitku duže potrebno je sok malo i kuvati. Nabavite termometar za ovaj proces.

    Prespite tečnost u lonac i kuvajte na 85 stepeni pazeći da ne prokuva. Vruć domaći sok od maline sipajte u sterilizovane staklene boce. Odmah zavrnite poklopac i okrenite bocu naopačke. Još jednostavnije je napraviti sok od malina iz sokovnika, tu mašina odradi sve umesto vas. Ostaje vam na kraju samo malo zasladiti napitak i to je to.

    Pravljenje sirupa od malina sa šećerom

    • Na 3 kilograma malina dodajte 2 litre vode u koju ste stavili 40gr. vinske ili limunske kiseline. Čitavu smešu dobro izmuljajte, tj. promešajte i ostavite na hladnom i mračnom mestu 24h (najduže 36h).
    • Nakon toga procedite masu kroz čistu, sterilnu gazu. Kada dobijete sok dodajte šećer ili med (na svaku litru soka stavite oko 150 gr. šećera). Ponovo sve dobro izmešajte i ostavite na hladnom mestu još 24h neka se sastojci fino sjedine. Ako ste u mogućnosti sok od malina sa šećerom promešajte kako bi se on potpuno rastvorio.
    • Kada sok odstoji prespite ga u čiste boce ali ne skroz do vrha, jer može doći do naknadnog vrenja. Boce začepite dvotrukom gazom, celofanom ili vakumskim čepom. Ako sok ne potrošite ni nakon mesec dana boce sada začepite čepom od plute i ostavite na hladnom mestu.

    Ako želite napraviti sirup od malina bez šećera samo koristite neki od prirodnih zaslađivača. Neko preferira steviju, neko med, a ima ljudi koji posebno vole javorov sirup. Koristite ga u srazmeri koja vama odgovara.

    Uostalom ako volite kiselkast ukus maline ne morate u napitak dodavati ništa već uživati u izvornoj aromi ovih ukusnih voćkica Možete čak dodati i malo limuna. To vam je svakako i najzdravija varijanta kada je u pitanju nekuvani sok od malina koji pršti od vitamina.

    Ako pravite party isprobajte i mohito od malina

    Za bezalkoholni mohito od malina potrebni su vam:

    2 šolje svežih malina,

    mineralna voda sa ukusom limete,

    nekoliko limeta i grančice nane za ukrašavanje.

    Napitak zasladite šećerom ili medom, po volji.

    Mohito se pravi na sledeći način:

    U šerpu stavite tri četvrtine šolje šećera i prelijete sa isto toliko vode. Mešajte dok se kristali šećera potpuno ne otope pa zatim prohladite smesu. Isedite pet limeta, a maline procedite što bolje. Neka puste svoj sok pa sve to uspite u limunadu od limete (ostavite par primeraka za dekoraciju). Zatim dodajte litar mineralne vode sa ukusom limete pa sve dobro promešajte. Ukrasite mohito listićima nane, celim plodovima maline, ledom i kriškama limete.

    Ovako pripremljnom napitku niko neče moći odoleti.

    Malina se odlično kombinuje sa drugim voćkama

    Kašasti sok od malina i kupina je pravi pogodak.

    Napravite ga kao redovan sok od svežih malina u blederu samo deo malina zamenite kupinama. Verujte nam na reč ukus je neodoljiv, a kada jednom probate ovaj napitak pravićete ga uvek iznova.

    Domaći kuvani sok od malina i jagoda napravićete lako.

    U blenderu najpre izmiksajte voće. Sipajte u šerpu i dodajte na kilu voća pola kilograma šećera. Kuvajte tridesetak minuta skidajući penu sa sirupa. Prespite sok dok je još topao u tegle.

    Smuti sa medom, malinama i jagodama je izvanredan napitak pun antioksidanasa.

    Za pripremu recepta potrebni su vam 4 krupnije jagode i par malina, šolja jogurta i šolja kokosovog mleka, kašika mlevenog lana i med. Sve sastojke stavite u blender i dobro izmiksajte i dobićete idealan napitak za početak radnog dana.

    Voćni sirup  od sezonskog voća

    Za ovaj voćni sirup potrebno vam je:

    4 kg. voća (jagode, trešnje, kupine, višnje, maline, ribizle…),

    40 grama vinske kiseline,

    šećer

    i dve litre vode.

    Priprema voćnog sirupa:

    Nakon što operete i očistite voće stavite ga u dublji sud i prespite vodom i vinskom kiselinom. Izmešajte i ostavite na hladnom mestu jedan dan. Zatim procedite ovaj prirodni sok od malina kroz gazu. Dodajte onoliko šećera koliko ima tečnosti, pa opet ostavite neka odstoji jedan dan. Kada se šećer potpuno istopi procedite sve ponovo kroz gazu pa sipajte u sterilisane flaše. Sirup od malina pri upotrebi razredite sa onoliko tečnosti koliko vama odgovara.

    Gozba za prave sladokusce –  liker od malina i slatke palačinke

    Ako vam je preostala koja palačinka viška a želite napraviti ukusan i maštovit obrok, imamo ideju za vas. Fil za palačinke napravite tako što ćete sipati u šerpu 3dcl vode i 100 grama šećera i pustiti da provri. U prokuvanu vodu uspite prašak za puding od vanile koji ste prethodno razmutili sa 3 kašike vode. Skuvajte puding na redovan način, tj. mešajte dok se ne zgusne. Namažite palačinke ovim filom, urolajte, ukrasite šlagom i sve to prelijte topingom od čokolade.

    Fenomenalan užitak za sva čula zar ne?

    Isprobajte fantastični liker od malina sa rakijom

    Za ovaj recept potrebna vam je:

    Kila malina, kila šećera i litar domaće rakije (a može i konjak).

    Priprema likera:

    Maline prvo dobro operite a zatim prosušite. U većoj tegli ređajte red malina pa red šećera i tako dok ne potrošite materijal. Na kraju sve zalijte litrom rakije. Teglu ostavite na toplom ali ne sunčanom mestu 21 dan, povremeno protresite sadržaj.  Procedite liker kroz gazu i uspite u lepe flaše. Savet plus: voće koje je ostalo u gazi zamrznite i kasnije koristite za pripremu kolača.

    Zdravi sladoled od malina i krem sira

    Za ovaj recept potrebno vam je:

    125ml punomasnog mleka i isto toliko slatke pavlake,

    1 jaje i 1 žumance,

    125 gr. krem sira

    i 100 grama šećera

    i naravno maline (225gr).

    Kako se pravi sladoled od malina:

    Pavlaku i mleko uspite u šerpu i zagrevajte do vrenja. Šećer umitite sa jajetom i žumancem a zatim polako mešajući spojite sa pavlakom i mlekom. Kuvajte sve na laganoj vatri oko pet minuta dok se masa ne zgusne. Procedite smesu kroz cedilo a kada se ohladi stavite u blender zajedno sa malinama i krem sirom. Promešajte, prespite u posudu i stavite u zamrživač. Kada budete služili sladoled od malina ukrasite ga sa sa malom šlaga i preko prespite sirup od malina.

    Sme li se piti za vreme dojenja i u trudnoći

    Sok od malina nuspojave gotovo da i nema. Naravno moguće su alergijske reakcije na maline,  međutim one su veoma retke. U nekim slučajevima previše soka može prouzrokovati  bol u stomaku pa i proliv (dijareju).

    Dobrobiti voćnih sokova u trudnoći

    Trudnice u svoj organizam moraju unositi dovoljno vitamina i minerala te se preporučuje što veći unos voća. Samo pripazite i zdrave namirnice imaju kalorije i šećer u sebi te mogu dovesti do gojaznosti. Iako su voćni napici odlična stvar, nemojte ih previše konzumirati.

    Ukupan unos tečnosti ipak treba biti u korist vode. Sok od maline u trudnoći obezbediće trudnici mnoštvo vitamina i minerala te ga slobodno možete koristiti. Pijte onaj pravi domaći sok, bez veštačkih zaslađivača i aroma.

    Savet plus: napravite sok od malina u blenderu i procedite ga kroz gazu. Ovaj kiselkasti napitak dodatno će zaštiti vaše telo od bakterija. Konzumirajte ga odmah jer će stajanjem izgubiti važne sastojke kao što su neki vitamini B grupe i vitamin C.

    Nekuvani sok od malina je ono što je najbolje piti kada ste u blaženom stanju ili dojite bebu.

    Maline podstiču produkciju mleka kod dojilje

    Isto kao što je čaj od lišća maline u trudnoći i periodu dojenja jako dobar odličan je i sam plod voćke. Iako se novopečene mame plaše da će ovi kiselkasti plodovi izazvati reakciju u vidu grčića kod njihovih beba nema mesta za brigu. Zato mame, slobodno pijte prirodni sok od maline za vreme dojenja.

    sirup od malina za sva čula

    Prirodni sok od malina cena u radnjama

    Cena malina na pijacama varira od sezone do sezone. Krstareći internetom pronaćićete sajtove koji se bave upravo upoređivanjem cena na pijaci. Trenutni pijačni barometri ne pokazuju da su maline na tezgama već ih možete kupiti samo zamrznute. Kada voćke počnu zriti potražite cenu tako što ćete u google pretraživać ukucati – cena maline na pijacama.

    Napravite sok od smrznutih malina u par poteza

    Sok od malina iz zamrzivača je odlična alternativa ukoliko niste u mogućnosti kupiti sveže plodove. Što se tiče cena one su približno iste. Definitivno najpoznatije i najtraženije pakovanje je Frikom smrznuta malina (300gr. je 260din.).

    U Maxiju ćete pronaći isto smrznutu malinu PREMIA (300g. je 220 din) i organsku smrznutu malinu (300gr. je 260din.). A možete kupiti i razna pakovanja od kilograma, za njih je cena oko 900 dinara pa na dalje. Frikom ima još jedan zanimljiv proizvod a to je zamrznuti Frikom smoothie sa malinom (300gr. oko 220din).

    Kupovni sok od maline, a što da ne?

    U supermarketima i prodavnicama zdrave hrane možete nabaviti i kupovni sirup od malina. Voćni sok Bakina tajna malina se nalazi na rafovima Ideje, Maksija i Univerexporta. Za 700 ml izdvojićete oko 500 dinara. Isti možete naručiti i online u webshopu Maslina. Pored maline ovaj kašasti sok sadrži i belo grožđe.

    Zanimljiv proizvod je i domaći sirup od maline sa celim plodovima. Njega možete kupiti na sajtu Bonella Green Bazaar. Od jednog litra ovog sirupa razređivanjem ćete dobiti sedam litara soka. Ovaj proizvod u sebi ne sadrži konzervanse.

    Nadamo se kako smo vam bar malo pomogli da se opredelite koji domaći sok od malina će biti vaš izbor. Recepti su jednostavni i laki za prirpremu. Ako nemate malina ili vremena da sami pravite sok odlučite se za kupovnu varijantu. Izaberite uvek  ono pakovanje koje ne sadrži veštačke boje, mirise i pojačivače ukusa. Lepo se kombinuje sa ostalim voćem te možete napraviti recimo sok od malina i kupina koji je fantastičnog ukusa…