ZAŠTO JE PLAVO SVJETLO OPASNO ZA VID? Primijenite ove savjete i zaštitite zdravlje svojih očiju

Autor: Zlatko Govedić

Plavo svjetlo je dio vidljivog spektra svjetlosti koji ima najkraću valnu duljinu i visoku energetsku vrijednost. Izvori plavog svjetla uključuju sunčevu svjetlost, ali i mnoge elektroničke uređaje poput računala, televizora, mobilnih uređaja, LED rasvjete i drugih.

Plavo svjetlo može biti štetno za zdravlje vida jer prodire dublje u oko i može dovesti do oštećenja retine. To je posebno problematično jer plavo svjetlo nije samo prisutno u sunčevom svjetlu, nego i u umjetnoj rasvjeti koju koristimo u zatvorenim prostorima, a koja je danas sve češća u svakodnevnom životu.

Dugotrajno izlaganje plavom svjetlu može dovesti do umora očiju, suhoće očiju, glavobolja, poteškoća s koncentracijom i nesanice. Također se smatra da plavo svjetlo može povećati rizik od razvoja degeneracije makule, koja je vodeći uzrok gubitka vida kod starijih osoba.

Kako bi se smanjio negativan utjecaj plavog svjetla na oči, preporučuje se smanjivanje izlaganja plavom svjetlu iz elektroničkih uređaja, korištenje specijalnih naočala s filtrima koji blokiraju plavo svjetlo, ili korištenje softverskih alata koji smanjuju emisiju plavog svjetla iz monitora računala i mobilnih uređaja. Također se preporučuje redoviti odmor za oči tijekom rada na računalu ili drugim elektroničkim uređajima.

S druge strane…

Švedski stručnjaci sa Sveučilišta Mid Sweden u studiji iz rujna 2014. utvrdili su da svjetlo plave boje aktivira pamćenje, poboljšava koncentraciju i pojačava reakcije organizma. Ona snažno djeluje na organizam, pojačavajući određene biološke funkcije. Zato se plavo svjetlo sve češće rabi za liječenje raznih bolesti.

U bolnici njemačkoga Sveučilišta u Heidlbergu, liječnici se koriste plavim svjetlom za ublažavanje bolova. Rabe je i stomatolozi. Izlaganje usne šupljine djelovanju plavog svjetla tijekom samo dvije minute uništava bakterije koje izazivaju neugodan zadah.

Plavo svjetlo pozitivno utječe na stimulaciju sinteze energije na staničnoj razini, smanjenje viskoznosti krvi, povećanje mikro- i makrocirkulacije, jačanje zidova krvnih žila i regeneraciju stanica.

Plavo svjetlo djeluje na organizam kao snažan i istovremeno bezazlen stimulans. Stručnjaci upozoravaju da je treba rabiti samo danju, a nikako noću, jer negativno utječe na san. To je zato što smanjuje produkciju melatonina, “hormona sna”, koji se luči noću. Zato prije spavanja treba isključiti sve uređaje koji se nalaze u spavaćoj sobi i emitiraju to svjetlo, što se odnosi na televizore, računala i sl.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More