Znate li što treba učiniti ako vas opeče meduza? Bez ovoga NE IDITE na plažu!

Foto: Pixabay

BUDITE SPREMNI

+
AAA

Znate li što treba učiniti ako vas opeče meduza? Bez ovoga NE IDITE na plažu!

Autor: Dnevno

Znamo da na godišnji odmor nikako ne treba ići bez putne ljekarne, no kad je u pitanju odlazak na plažu, najčešće razmišljamo samo jesmo li ponijeli ručnik i kremu za sunčanje. Ipak, zbog brojnih opasnosti koje ‘vrebaju’, poput morskih ježeva u plićaku, bilo bi dobro da ponesete pincetu, sredstvo za dezinfekciju i gazu ili flaster.

Bodlje morskih ježeva mogu prodrijeti u tkivo vrlo duboko. Ako ih se brzo ne izvadi i rana dobro ne očisti, može doći do zagnojenja. U rani se obično vide polomljeni dijelovi bodlji, a oko mjesta uboda crvenilo i oteklina.

Kako izvaditi bodlju morskog ježa?

pexels

Uputa: Mjesto uboda prvo dezinficirajte (alkohol, antiseptik). Za vađenje bodlji treba koristiti pincetu, koju također treba sterilizirati. Ako se bodlje teško vade, otiđite liječniku da ih očisti.

Ako ste sigurni da ste izvadili sve bodlje, dobro dezinficirajte to područje i primijenite neku antibiotsku mast ili prašak za rane te zaštitite sterilnom gazom ili flasterom.

Kako ublažiti opekline od meduze?

pexels

Meduze i vlasulje još su jedna morska pojava koja može izazvati prilično bolne probleme. Nakon što nas opeče meduza na koži ubrzo javlja alergijska reakcija, a to može uključivati crvenilo, osip, otekline i mjehuriće. Sve to može potrajati i nekoliko dana, s tim da se mogu razviti i sekundarne infekcije – svrbež, kraste i promjena boje kože.

Uputa: Opečeni dio tijela što prije isperite morskom vodom ili vinskim octom, koji blokiraju neaktivirane žarnike. Voda za to nije dobra jer se pojačava osjet bola. Može poslužiti i limun, a ako nemate ništa od toga pri ruci, poslužit će i urin. Ukoliko dijete opeklina jako boli, možete dati sirup protiv bolova.

Mjesto gdje je koža opečena meduzom ne smijete dirati rukama niti trljati. Kad se lovke od meduze uhvate za kožu, teško ih je skinuti, a i dalje ispuštaju otrov. Možete si pomoći i tako da opečeni dio što prije istrljate pijeskom, kako bi se žarnice poskidale s tijela i smanjilo otpuštanje otrova.

Dodaje kako se nakon što nas opeče meduza na koži ubrzo javlja alergijska reakcija, a to može uključivati crvenilo, osip, otekline i mjehuriće. Sve to može potrajati i nekoliko dana, s tim da se mogu razviti i sekundarne infekcije – svrbež, kraste i promjena boje kože.

Ako je opeklinom od meduze zahvaćen dio kože veći od površine dlana, bilo bi dobro potražiti pomoć liječnika, baš kao i ako osjetite vrtoglavicu ili potrebu za povraćanjem. Opekline na području očiju, lica, usta ili genitalija zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.

Autor:Dnevno

ZADNJE VIJESTI


POVUČEN S TRŽIŠTA

OPASAN PROIZVOD: Ako ste ga kupili, nikako NE JEDITE ovaj đumbir u prahu!


BUDITE SPREMNI

Znate li što treba učiniti ako vas opeče meduza? Bez ovoga NE IDITE na plažu!


PERIOD REKONVALESCENCIJE

Narodni lijek za ozdravljenje cijelog organizma: Posebno je učinkovit u vrijeme oporavka od bolesti


BOLJE JE SPRIJEČITI

Sada je i dokazano! Znanstvenici vam savjetuju najjednostavniji mogući trik za sprječavanje debljanja

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article