Kako se leči prehlada i gripa prirodnim putem

Taman kad smo preko leta malo odahnuli od bolesti, sa dolaskom hladnijeg vremena stižu nam brojne respiratorne infekcije. Prehlada i gripa prosto vrebaju i čekaju svoj trenutak da nas savladaju. Ipak, iako za mnoge od nas predstoji nova borba sa bakterijama i virusima, do toga uopšte i ne mora doći.

Simptomi prehlade i gripa mogu vas skroz zaobići ukoliko ojačate imunitet na prirodan način. Koristite preventivno – ljute papričice, đumbir, kurkumu, domaći med, beli i crni luk i nikakvi lekovi vam neće trebati. Takođe pripremili smo vam recepte i za varijantu kada je do prehlade i nazeba već došlo.

Saznajte kako izlečiti groznicu i temperaturu na prirodan način. Šta raditi u slučaju grlobolje, glavobolje, kašlja i zapušenog nosa. Priroda ima rešenje za sve ove tegobe, ostanite sa nama…

Po čemu se razlikuju simptomi gripa i prehlade?

Sezona respiratornih infekcija je upravo pred našim pragom. Njihov period je svakako jesen i zima, a može potrajati sve do proleća. Kod mnogih ljudi zbog toga postoje brojne nedoumice, jer ne umeju razlikovati grip od obične prehlade. Simptomi na početku mogu biti dosta slični pa ih sve to dodatno zbunjuje. U nastavku teksta rešićemo i tu dilemu.

Osim pravilne dijagnostike, jako je važno sa terapijom prehlade i gripa početi na vreme. Tu pre svega mislimo na prirodne lekove kao najbolju prevenciju, unos veće količine Vitamina C i zdravu ishranu.

Kada smanite unos slatkiša, peciva, pržene hrane, alkohola, gaziranih sokova, kafe i broj popušenih cigareta, uradili ste već mnogo. Pri tom uključite sveže voće i povrće u ishranu, zdrava hladnoceđena ulja, integralne žitarice i kvalitetan med. Rezultati tada sigurno neće izostati, tačnije prehlada i grip tu nemaju više šta da traže.

Jačanje imuniteta je ključni faktor za rešenje kod ovih zdravstvenih problema. Takođe, nikako se ne smeju zanemariti saveti lekara koji se odnose na prevenciju respiratornih bolesti.

Redovno pranje ruku i izbegavanje kontakta sa zaraženim osobama je presudno, naročito kad su agresivni virusi u pitanju.

Prehlada simptomi na koje trebate obratiti pažnju

Upala grla koja traje dan, dva obično je prvi znak za prehladu. Prati je peckanje, grebanje usled čega ćete osetiti bol pri gutanju.

Kada je posredi prehlada simptomi koji su gotovo nezaobilazni su curenje iz nosa i otežano disanje. Primetićete bezbojan beli sekret na početku infekcije, a on će kasnije postati sve gušći i tamniji. Ipak, nema mesta za paniku tamnija sluz je sasvim normalna pojava i ona ne mora sugerisati na bakterijsku infekciju ili upalu sinusa.

Uporni kašalj je nešto ozbiljniji simptom, jer ukoliko se prehlada na vreme ne leči može uzrokovati bronhitis. Tada se infekcija spušta na bronhije i može uzrokovati dosta veće komplikacije.

Kako prepoznati grip?

Simptomi gripa se javljaju iznenada i to su u većini slučajeva: povišena temperatura, glavobolja, umor, malaksalost.  Za razliku od prehlade javljaju se bolovi u mišićima, zglobovima, pa čak i bolovi u očima koje prati crvenilo. Ne izostaje ni uporni suvi kašalj i neugodna grlobolja.

Grip može izazvati upalu pluća, sinusitis, upalu uha. On dovodi i do dehidratacije organizma ukoliko se ne leči na vreme. Hronični bolesnici se naročito trebaju čuvati od gripa, pogotovo ukoliko je u pitanju astma ili dijabetes.

Najbolji lek protiv prehlade je pravilna ishrana

Simptomi prehlade se najbolje leče toplom pilećom supom koju preporučuju i nutricionisti. Najbolja je domaća pileća supa sa dosta povrća koju oni nazivaju prirodni penicilin zbog brojnih lekovitih svojstava. 

Po čemu se razlikuju prehlada simptomi od gripe

Ren i ljute papričice protiv prehlade

Bilo da se koriste kao začin ili se konzumiraju direktno, papričice i ljutkasti ren pročišćavaju bronhije i olakšavaju disanje. Uz njih nestaju gotovo svi da simptomi gripe i prehlade.

Ništa bez belog luka

Beli luk jedan je od najdelotvornijih prirodnih antibiotika. Uništava viruse i gljivice, sprecava razmnožavanje bakterija i štiti od prehlada i crevnih infekcija. Sadrži alicin, vitamine A, B1, B2 i C,čitav niz minerala -cink, kalijum, kalcijum, magnezijum i fosfor.

U njemu nalazimo i sledeće elemente u tragovima – bakar, kobalt i mangan. Jedan je od najbogaiijih izvora selena,moćnog antioksidansa.

Preporučene dnevne doze su od 2 do 5 g svežeg belog luka, od 0/1 do 1,2 g belog luka u prahu i. Uz njega gotovo svi prehlada simptomi nestaju u kratkom vremenskom periodu.

Napitak od đumbira je savršen lek za kašalj

Za lečenje prehlada i gripa nikako ne treba zaboraviti ni djumbir koji pomaže za lečenje kašlja i groznice.

Evo kako se pravi čaj od đumbira.

Kašičicu sveže narendanog korena đumbira prelite sa šoljom provrele vode. Pustite ga nek odstoji i miruje najmanje desetak minuta.

Pijte ga uvek sveže pripremljen napitak i nestaće gotovo svi prehlada simptomi u kratkom roku.

Zašto su nam važne omega 3 masnoće

Na vašem jelovniku treba da se nađu riba ili riblje ulje jer sadrže visokokvalitetne proteine i esencijalne omega-3 masne kiseline. Njihov nedostatak u organizmu vezuje se  za hronićne upale i raziičite autoimune bolesti. Najviše ima u tuni, skuši, sardini i lososu.

Kako eliminisati viruse iz tela

Jedinstveni lek ili preparat za eliminsanje virusa iz organizma još uvek nije otkriven. Ipak postoji nekoliko prirodnih preparata od lekovitog bilja koji nam mogu itekako pomoći. Čaj od listova masline jedan je od njih.

Maslina sadrži elonolnu kiselinu koja deluje proitivirusno. Ona štiti zdrave ćelije jer daje telu više vremena za odbranu, a pri tom usporava progres virusa ka njima.Treba znati kako list od masline ne treba nikako koristiti uz antibiotike jer može ograničiti njihovo delovanje.

Kako se pravi čaj 

U 2 dl ključale vode stavite 10 g listova masline. Kuvajte do 4 minuta. Sklonite sa peći i ostavite poklopljeno 10 minuta.

Procedite i pijte umesto vode tokom dana.

Bobice zove eliminišu viruse

  • VAŽNA NAPOMENA: Nezrele bobice od zove izuzetno su otrovne, stoga se  terapija sme provoditi samo sa zrelim plodovima. Pored eliminisanja virusa, one su takođe delotvorne i za herpes na usnama.

Sirup od bobica zove – recept

Izgnječite 50 grama zrelih i dobro očišćenih bobica. Pomešajte ih sa sokom od jednog limuna.

Ovaj prirodni lek dozirajte po kašičicu na svakih sat vremena. Ako vas je prehlada već uhvatila biće vam od velike pomoći.

Lečenje prehlade i gripa prirodnim preparatima

Med i limun ublažavaju simptome prehlade

Pomešajte kafenu kašičicu meda sa sokom od jednog celog limuna, dodajte im decilitar tople vode. Sve zajedno dobro promešajte.

Ovako napravljen napitak pijte svakodnevno. Ako je u pitanju prehlada simptomi će se povući vrlo brzo.

Crni luk je nezaobilazan prirodni lek protiv kašlja

Iseckajte četvrtinu srednje glavice crnog luka na sitne kockice i izručite u šerpu. Zatim dodajte tome 2  kašičice bibera i 2 decilitra vode, te kuvajte10 minuta. 

Dobijeni napitak procedite i pijte toplo u gutljajima.

Koren belog sleza ublažava iritacije u nosu

Čaj od belog sleza je proveren narodni lek za sve vrste kašlja. Isto tako on može ublažiti tegobe sa iziritiranom sluznicom u nosu.

Uzmite kašičicu korena sleza i prelijte sa 2 decilitra ohlađene proključale vode. Ostaviti nek odstoji poklopljeno narednih 12 sati. Procedite napitak i u malim gutljajima ga pijte, to će vam ublažiti kašalj i druge simptome prehlade.

Sa dobijenim čajem obavezno premažite spolja nadražene nozdrve i očekujte boljitak u kratkom roku.

Zovin čaj je odličan borac protiv prehlade

Čaj od cvetova zove odličan je prirodni lek, posebno ako se sa konzumiranjem započne čim se javi prehlada sa prvim simptomima. On podstiće krvnu cirkulaciju i znojenje, pritom čisti organizam od toksina.

Kako se pravi zovin čaj:

Kašićicu cvetova zove prelijte sa dve decilitra provrele vode i pustite nek odstoji poklopljen par minuta.

Ukoliko je prehlada već uhvatila maha i svi simptomi su već prisutni napravite jači čaj.

Tri kašike zove prelijte litrom vode. Pijte lagano ceo dan u odmerenim gutljajima.

U slučaju upale grla, priprema se sledeći napitak:

Tri kašićice cvetova zove, prelijte litrom vrelog mleka i zasladite domaćim medom.  Kombinacija zova, mleko i med u kratkom roku ublažava bol prilikom gutanja.

Ispirajte grlo sa žalfijom 

Ovaj napitak pije se u većim gutljajima, a preporučuje se i za grgoljanje.

Čaj od žalfije za ispiranje grla napravite na sledeći način:

Prelijte punu kašiku listova žalfije sa jednom šoljom tek ključale vode, i  ostaviti poklopljeno 15-20 minuta. Nakon toga napitak procedite i dok je još topao ispirajte grlo.

Ova kura može se ponavljati 4 do 5 puta dnevno.

Čaj od podbela pomaže kod nazeba

Naša narodna medicina i te kako pominje lekoviti podbel kod prehlada, a naročito za umirivanje kašlja.

Recept protiv prehlade

Kašiku sitno iseckanog podbela prelijte sa vrelom vodom (2,5 decilitra) i ostavite poklopljenonekih  pet minuta.

Procedite dobijeni čaj i ispijajte dve-tri šolje dnevno.

Najefikasniji prirodni sirupi za iskašljavanje

Ako imate sekret, jako je važno da on sazre kako biste ga mogli izbaciti. U tome vam mogu pomoći prirodni sirupi za iskašljavanje. Oni se vrlo lako otapaju u usnoj duplju, pri čemu štite sluznicu.

Kako se pravi sirup za iskašljavanje od timijana

2 kašike timjana prelijte se 6 decilitara vode i poklopite. Ostavite nek stoji celu noć. Izjutra tečnost procedite, prelijte u šerpu i dodajte još 5 decilitara vode i 250 g žutog šećera. Kuvajte ga na blagoj temperaturi sve dok ne ispari polovina tečnosti. Sirup od timjana prohladite a nakon toga prespite u staklenu flašu i ostavite u frižideru.

Konzumirajte 3 puta dnevno po jednu kašičicu dobijenog sirupa. Čak iako vas je uhvatila prehlada simptomi su već tu, u kratkom roku ćete se oporaviti. Timjan pomaže sekretu da brže sazri i sprečava dalje širenje infekcija.

Sirup od islandskog lišaja

Pomešajte 30g islandskog lišaja sa po 5g omana, crnog i belog sleza, pa mešavinu prelijte sa 5 dl vode i ostaviti neka stoji celu noć. Ujutru sve procedite i pomešajte sa 500g  kvalitetnog meda.

Uzimajte po kašiku preparata od islandskog lišaja više puta dnevno.

Sirup za iskašljavanje od šargarepe i meda

Isecite pola kilograma šargarepe na kolutove, prelijte ih sa4 dl vode i kuvajte na blagoj temperaturi dok ne omekšaju. Potom propasirajte viljuškom ili izblendajte. Ohlađenu vodu u kojoj se šargarepa kuvala pomešajte sa tri-četiri kašike meda. Tome zatim dodajte ispasiranu šargarepu.Dobro promešajte i sipajte u staklenu teglu koju treba čuvati u frižideru.

Kod jakih prehlada dozirajte tri kašike sirupa dnevno.

Sirup od pomorandže protiv suvog kašlja

Jednu pomorandžu dobro operiite pa je zajedno sa korom naseckjte na sitne komadiće. Sipajte u šerpu i dodajte dve kašike žutog šećera i decilitar vode. Kuvajte na blagoj temperaturi dok se sirup za prehladu ne zgusne. Uzimajte po kašiku dnevno.

Kako sniziti temperaturu na prirodan način

Simptomi gripa i jakih prehlada obično su često praćeni povišenom telesnom temperaturom. Daćemo vam više narodnih recepata od lekovitog bilja za ovu namenu.

Zova

Prelitjte dve kašičice zove sa 2,5 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno neka odstoji deset minuta. Procedite čaj i pijte redovno u manjim gutljajima tokom dana.

Lipa i kamilica

Pomešajte po kašičicu lipe i kamilice, pa na punu kasičicu mešavine izručite šolju vrele vode. Pijte nakon što napitak odstoji 10 minuta. 

Moćna čajna mešavina obara visoku temperaturu

Pomešajte punu kašičicu resnika, mačje trave, nane i žalfije. Prelijte sa punom litrom vrele vode i poklopite. Procedite već nakon 10 minuta i pijte punu šolju čaja na svakih sat vremena.

Primenjujte kod povišene temperature, ako vam je prehlada jaka i uporna.

Čajni miks broj  2

Pomešajte jednu kašičicu mačjetrave, resnika, mente i žalfije, pa sve preliti litrom ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 10 minuta. 

Od smese 20 g cvetova kamilice, majčine dušice i cvetova lipe, uzmite kašičicu mešavine i prelijte vrelom vodom. Poklopite i nakon 10 min. ocedite. Pije se do 4 šolje dnevno.

Sirup od đumbira za visoku temperaturu

Pored brojnih lekovitih svojstava, đumbir je odličan antipiretik, pogotovo u kombinaciji sa limunom.

Napravite lekoviti sirup:

Oljuštiti i iseckati velik koren đumbira na kockice, dodajte mu kilogram žutog šećera. Sve izmešajte, pa prelijte sa dva litra vode i držite na ringli dok ne provri. Skloniti sa vatre i ostaviti neka odstoji 12 sati pa procedite i pomešati sa sokom od 1,5 kg limuna. Sipajte dobijeni sirup od đumbira u staklene boce i čuvajte u frižideru. Pijte ga razređenog s vodom.

Izvucite temperaturu pomoću sirćeta

Na tabane stavljajte obloge koji se pripremaju od decilitar nerazređenog  jabukovog i deci razređenog vinskog sirćeta. Stavlja se srazmera pola vode, pola sirćeta. Odličan recept kod prehlada praćenih temperaturom.

Šta uraditi ako temperatura i dalje ne silazi?

Skok telesne temperature normalna je reakcija našeg organizma na neku virusnu ili bakterijsku infekciju. Dakle, sama temperatura u prvih nekoliko dana ne može nam reći da li je ozbiljna prehlada posredi.

Povišena telesna temperatura naš je saveznik u borbi s neprijateljima koji su doveli do infekcije, pa zato ne treba žuriti s njenim snižavanjem.

Šta još pomaže?

Jedite ljute papričice, jer izazivaju znojenje i snižavaju temperaturu. Pijte sok od cvekle i jabuke, grejpfruta i sok od kajsije s medom.

Paradajz čorba s bosiljkom

Potrebno:

glavica crnog luka,
pola litra soka od paradajza,
veći čen belog luka,
kašičica sušenog bosiljka,
kašika ulja,
so i biber po ukusu.

Priprema paradjz čorbe:

Na ulju izdinstajte crni i beli luk. Nakon pet minuta dodajte sok od paradajza, a kad to proključa, ubacite so, biber i bosiljak. Isključite ringiu i ostavite nek stoji (poklopljeno) do služenja.

Napitak od suvog grožđa pomaže kod prehlada

Sastojci:

25 grama suvog grožđa,

pola šolje vode,

sok od pola limuna.

Priprema:

Potopite suvo grožđe u vodi na otprilike sat vremena. Zgnječite ga u vodi, a tečnost ocedite. Dobijenoj tečnosti možete dodati isceđeni sok od pola limuna. Pijte dvaput dnevno.