Canon 700 D
Kuva i piše:
Marina Damnjanović
Ovseno i proseno brašno se slabije koriste u odnosu na druga integralna brašna jer nisu baš pogodna za hlebove i peciva koja je potrebno domesiti rukom. Ali baš ova dva brašna su mi posebno draga, volim njihov ukus i često pokušavam da ih provučem kroz peciva koja spemam. Bila sam rešena da ih iskoristim zajedno, iako je to moralo u maloj količini, i uz omiljenu kombinaciju začina za hleb.
Sastojci:
- 110 g ražanog brašna
- 20 g ovsenog brašna
- 20 g prosenog brašna
- 1 puna kašičica psilijuma
- 1 kašićica lanenog semena
- 1 kašika maslinovog ulja
- 150 ml kisele vode
- pola kašičice soli
- pola kašičice cimeta
- pola kašičice kumina
- kašičica đumbira
- pola praška za pecivo
Pomešala sam suve sastojke, osim praška za pecivo, pa dodala tečne. Umešala sam kašikom dok nisam dobila kompaktnu smesu, poklopila sam posudu i odložila na kuhinjski pult da prenoći. Testo je fermentisalo oko 15 sati, nakon čega sam dodala prašak za pecivo i dobro ga umešala. Pošto su ovseno brašno i psilijum popili dosta vode, smesa je bila malo gušća. Posula sam brašno po radnoj ploči, prebacila testo, pa i njega posula sa malo brašna. Oblikovala sam veknicu i zasekla je na nekoliko mesta.
Prebacila sam je u pleh u kome je već bio pek papir, a kada se rerna zagrejala, veknica je otišla na pečenje.
Hleb sam pekla na 220 stepeni tačno pola sata. Dužinu pečenja, kao i temperaturu bi trebalo da prilagodite svojoj rerni. Meni je dosta vremena trebalo da upoznam svoju, a desi se da me i mimo toga iznenadi. Uvila sam ga u dve suve krpe odmah po vađenju iz rerne, a kada se potpuno ohladio sa sve krpama ga prebacila u kesu. Sutra ujutru je bio sasvim mekan, mirišljav i preukusan. Kombinacija začina deluje neobično, ali je pun pogodak! Miris ove veknice me je asocirao na miris grisina.
Nadam se da ćete uživati u ovoj mirišljavoj veknici!