Voće i povrće vam brzo TRUHNE u frižiferu? Ovaj trik sa SPUŽVICOM riješava stvar, garantovano!

Svi imamo ovaj problem!

Napuniimo frižider voćem i povrćem, a ako ga ne pojedemo za 2-3 dana, možemo samo da ga bacimo u smeće!

Nema ništa gore od bacanja hrane, naročito zdrave hrane.

Međutim, postoji jedan vrlo jednostavan trik koji će produžiti svježinu voću i povrću. Toliko je zgodan, da će vam stvarno biti žao što ga niste znali ranije.

Vrlo je jednostavno: u fioke u kojim čuvate voće i povrće, smjestite spužvice za pranje posuđa.

Kupite tri najjeftinije spužvice i rasporedite ih  gdje god da držite voće i povrće, tako da ,,pokrivaju” cijeli prostor.

One će upijati višak vlage, zbog čega će odgoditi truljenje vaših namirnica.

Nakon 15-20 dana, bilo bi zgodno da spužve zamijenite novim. Složićete se, bolje uložiti novac u jeftine spužvice, nego bacati hranu koja je istrhla.

Sjajan trik, zar ne?

Biljke veoma lako možemo da uzgajamo u svome domu. Ne treba puno prostora, a uvijek ćete ih imati svježe za jelo kao začin ili piće koje pripremate. Velika prednost je i što ćete proći jeftinije. Donosimo vam listu 10 biljaka koja liječe razna stanja a koje možete i trebate uzgajati u svome domu.

Esencijalna ulja koja moćno djeluju kao antioksidant, protivupalno i antibakterijski, upravo se nalaze u listovima ove biljke. Bosiljak je takođe dobar izvor  vitamina A i željeza. Možete ga dodati salatama. Čaj od bosiljka svakako bi trebalo da piju dojilje, jer pospješuje stvaranje mlijeka.Listovi osušene biljke preliju se ključalom vodom i ostave da odstoje 10 minuta. Ovaj čaj može da se pije svaki dan, ali nakon osam dana trebalo bi napraviti  pauzu dvije sedmice. Medicinska istraživanja pokazala su da se svježim bosiljkom uspješno liječe bolni otečeni zglobovi, a prije svega oni zahvaćeni artritisom. Stručnjaci tvrde da listovi ove biljke slično djeluju kao voltaren tablete. Eugenol bosiljku daje prepoznatljivu aromu i  ključni je sastojak koji djeluje protivupalno.

Kadulja pozitivno djeluje kod mikroba i raznih upala,  ima i pozitivan učinak navisok pritisak i dijabetes. Pomaže u prevenciji Alzheimerove bolest i  čišćenju krvi.Kadulja ima antibakterijsko, antivirusno i antifungicidno djelovanje Što znači da je dobar borac protiv bakterija, virusa i raznih gljivica. Liječi želudac,žuč, crijeva, mjehur i mokraćne kanale. Pomaže kod bolesti usne šupljine, grla i krajnika, a takođe kod kašlja, hunjavicebronhitisaprehlade i gripe. Sređuje mjesečnicu i hormonalne teškoće u žena. Pomaže kod neuroze i depresije. Regulator je znojenja u bolesti kao i u pubertetu, adolescenciji i klimakteriju. Poboljšava pamćenje i može spriječiti Alzheimer. Koristi kod kožnih bolesti, liječi gnojne rane i čireve. Blagi je afrodizijak. Može se pripremiti u obliku čaja,  tinkture, ulja, kupke, obloga, rakije i vina. Čaj je najčešći su pripravak kadulje za liječenje zdravstvenih tegoba.

Kiselica

Ova biljka je fantastična za osobe oboljele od raka. Ima diuretsko djelovanje i može se koristiti da odstrani višak tečnosti iz organizma,  da ojača urinarni trakt i bubrege. Listovi su jako bogati vitaminom C. Listovi  su odlični za dodatak salatama jer daju kiselkast okus kao limun, ali ih možete dodati i supama i sosovima. Za uzgoj kiselice potrebna je vlažna, ali dobro isušena blagokisela zemlja. manje sunca pogoduje rastu  i da je djelimično u sjeni. Na toplom neće dobro rasti i razviti se.

Korijander pomaže jetri u procesu čišćenja organizma od teških metala. Možete ga dodavati u salate, sokove i smutije.. Ova biljka je snažni prirodni kelat, (veže na sebe čestice otrova i teških metala, kao što su živa i olovo i izbacuje ih iz organizma). U uvjetima u kojima danas većina ljudi živi ( ispušni plinovi automobila, namirnice zagađene pesticidima…) korijader može biti od velike korsiti za detoksikaciju organizma i očuvanje zdravlja.

Zdravac, živa trava, kačja trava, krvnica, pastirska iglica

Krvnica djeluje tako što ojačava imunitet i mogućnost regeneracije organizma. Ima jedinstvenu mogućnost oksidacije ćelija što je čini još jednom od biljaka odličnih u liječenju od korcinoma. Pripremajte ovu biljku kao čaj od svježeg bilja.

Melisa, matičnjak

Odličan je dodatak salatama. Ova biljka smanjuje nervnu napetost i anskioznost, poboljšava san i ubrzava proces izlječenja prehlada. Također se smatra da zbog antioksidanata, koji štite stanice tijela od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i oboljelima od Alzheimerove bolesti da poboljšaju pamćenje i koncentraciju.Matičnjak ima jaka antivirusna dejstva, skraćuje trajanje bolesti i smanjuje mogućnost povratka bolesti.

Peršun

Peršun je dobar za poboljšanje imuniteta, pomaže u oslobađanju viška tečnosti u organizmu, liječi nervni sistem i kosti. Takođe efikasno odstranjuje zadah iz usta, pomaže i kod slijedećih bolesti: upale bešike, artritisa, alergije,anemije, gihta, bolesti bubrega, celulita, bolesti srca, bolesti prostate i jetre, gojaznosti, kod parazita u crijevima, te kod loše cirkulacije. Zbog diuretičkog djelovanja peršuna, ne smije se uzimati kod upale bubrega.

Ruzmarin

Ruzmarin sadrži dvije kiseline koje su dobri antioksidansi i djeluju prtivupalno. Bogat je vitaminom E. Dodavanjem ruzmarina u gotovo jelo, smanjit ćete karcerogene (supstance koje direktno utičnu na razvoje tumora) . Ruzmarin je višegodišnja biljka, pa mu odgovara suho zemljište.

Menta, nana

Ovo je veoma mnogostrana biljka. Koristiti se može u salatama, smutijima, sokovima, desertima itd. Nana odlično djeluje na probavu i kao osvježivač daha. Ona munjevito brzo raste, pa je uvijek odvojite od ostalih biljaka koje uzgajate.Liječi grčeve, želučanu nervozu, osip… U prošlosti, čaj od nane se koristio  kao sredstvo u borbi protiv glista, za smanjenje nadražaja na povraćanje, protiv kolere, bola u uhu i krvavih sekrecija iz pluća. Danas se čaj od listova nane upotrebljava kao pomoćno sredstvo u ublažavanju simptoma gastrointestinalnog trakt: grčeva, nadutosti, želučane nervoze, gorušice, nadraženosti crijeva, povraćanja i zatvora. Olalšava menstrualne tegobe, može pomoći kod upale sluzokože u ustima a često se preporučuje kao sredstvo protiv nesanice. Oblozi od mente koriste se i za crvene oči i osipe, a čaj ublažava menstrualne bolove

Majčina dušica

Majčina dušica zbog svojih je antibiotičkih svojstava u narodnoj medicini vjekovima  slovila kao antibiotik za siromašne.Ljekoviti sastojci nalaze se u listu i cvijetu, pa ih zato treba pažljivo brati. Listovi i stabljike na kojima su cvijetići majčine dušice sadrže eterična ulja.Njeno eterično djeluje pozitivno  na kardiovaskularni sistem jer normalizuje srčani rad, jača nerve, popravlja raspoloženje, pomaže kod nesanice… Koriste se za liječenje disajnih puteva jer podstiču izbacivanje sluzi.Stimuliše polne funkcije pa se koristi kod seksualnih smetni. Čaj ili sirup od majčine dušice pozitivno djeluje kod bronhitisa, astme i tuberkuloze. Njihov učinak u takvim slučajevima je mnogostruk: umiruje jak kašalj, olakšava iskašljavanje,  i sprječava daljnje širenje upaleSadrži vitamine A, B, C,  kalcij, kalij, magnezij i željezo. Blagotvorno djeluje na probavni sistem. Čaj od ove biljke je odličan.