NIJE SAMO ZA KOŽU! ‘Sveprisutni’ koenzim ima više korisnih učinaka, evo kratkog pregleda

Ilustracija/Pixabay

PREDMET BROJNIH STUDIJA

+
AAA

NIJE SAMO ZA KOŽU! ‘Sveprisutni’ koenzim ima više korisnih učinaka, evo kratkog pregleda

Autor: Ivor Kruljac

Većini možda poznat iz reklama za razne kreme i kozmetiku, sigurno vam zvoni kako je Q10 koristan, ali možda niste sigurni što on točno je. Interes za ovaj koenzim, manje poznat kao Ubikinon (latinski ubiquitarius ili sveprisutan), sve je veći među znanstvenicima koji su ga učinili predmetom brojnih studija.

Koenzim Q10 koji je u našem tijelu osnovni koenzim, može se pronaći u kvascima, bilju, životinjama, a sličan je vitaminima. Njegova kiniska struktura daje mu kemijsku karakteristiku i daje raznovrsna djelovanja na razini lipidnih membrana i mitohondrija u ljudskim stanicama. Dok ljudski organizam sam može stvoriti ovaj koenzim, starenjem se ta sposobnost gubi, a uz to dolaze i problemi za naše zdravlje. Tako su niske razine Q10 u krvi primjećene kod osoba s mišićnom distrofijom, parkinsonovom bolešću, AIDS-om, pacijenata na dijalizi, srčanim bolesnicima kod kardiomiopatije, čak i upale desni. Primarno znan zbog dobrog utjecaja na kožu, Q10 se pokazuje korisnim i u kod kardiovaskularnih bolesti, idiopatske neplodnosti muškaraca, sportskih izvedbi ali i u tretiranju neuroloških bolesti poput Alzeheimera i Parkinsona, kako ističu u svojoj studiji autori Littarru i Tiano. Uz navedene tegobe koje je istraživački dvojac istaknuo u svom radu, zanimljivo je i kako Q10 pomaže kod kožne, genetski uvjetovane bolesti sorijaze, u kombinaciji s vitaminom E i selenom. Časopis Nutrition objavio je studiju koja je zahvatila 58 bolesnika s teškim oblikom psorijaze te utvrdila kako ova q10, kao dodatak konvencionalnoj terapiji, popravlja stanje i smanjuje oksidativni stres. Isto tako, Q10 se pokazuje dobrim u prevenciji masne jetre koja se povezuje s pretilošću (kada se konzumira kao dodatak prehrani) , a kod kardiovaskularnih problema, u kombinaciji s piknogenolom, uočilo se smanjivanje sistoličkog i dijastoličkog krvnog tlaka.

Odraslima se najčešće preporuča 30-120mg Q10 dnevno, makar pojedina stanja mogu tražiti i veće doze. Trenutno nisu poznati podaci o toksičnosti ili neželjenim nuspojavama tijekom uzimanja te istraživanja sugeriraju kako je potpuno siguran u dnevnim dozama od 500-1200 mg. Može se kombinirati is drugim tvarima biljnog podrijetla i iz hrane.

Autor:Ivor Kruljac

ZADNJE VIJESTI


UGODNO I KORISNO

SPAVAJTE GOLI! Nećete vjerovati koliko je to zdravije od pidžama i spavaćica. Naravno, uvijek postoje iznimke


PREDMET BROJNIH STUDIJA

NIJE SAMO ZA KOŽU! ‘Sveprisutni’ koenzim ima više korisnih učinaka, evo kratkog pregleda


RAJČICA

POCRVENITE OD ZDRAVLJA! Poznato voće koje svi zovu povrće skriva brojne koristi za vaš organizam


POMOZITE SI SAMI

(RECEPT) TABLETE ZA GRLOBOLJU IZ KUĆNE RADINOSTI: Olakšajte si simptome sastojcima koje već imate u kuhinji

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article