Onkološka pacijentica imala je najdulju zabilježenu zarazu koronavirusom! Njezin je slučaj dao nove uvide u medicini

Ilustracija / Foto: Emica Elvedji/PIXSELL

PANDEMIJA NE JENJAVA

+
AAA

Onkološka pacijentica imala je najdulju zabilježenu zarazu koronavirusom! Njezin je slučaj dao nove uvide u medicini

Autor: Zlatko Govedić

Američka pacijentica (47) nije se mogla riješiti kašlja i nedostatka zraka, što je zbunilo njezinu liječnicu Veronique Nussenblatt, specijalisticu za zarazne bolesti u američkom Nacionalnom institutu za zdravlje. Žena je bila hospitalizirana u NIH-u s covidom-19 u proljeće 2020. godine. Vrijeme je prolazilo, no njoj je i nakon nekoliko mjeseci trebao dodatni kisik kod kuće.

Ponovljeni testovi na covid-19 bili su pozitivni. Nussenblatt i drugi liječnici pretpostavili su da detektiraju nepouzdane fragmente virusa, kao što je već dokumentirano. Zapravo, ženina muka, koja je trajala gotovo godinu dana, pokazala se kao jedinstvena studija slučaja o tome koliko dugo aktivna infekcija može izdržati i kako se virus može razviti u tijelu jedne osobe.

Uz dugotrajne simptome, Nussenblattina pacijentica bila je neobična u još jednom važnom pogledu: imala je limfom i uspješno je liječena agresivnim tretmanom, terapijom CAR-T stanicama, tri godine prije. Taj tretman ostavio joj je neupitno malo B stanica, vrstu imunosnih stanica koje proizvode antitijela i pomažu imunosnom sustavu da funkcionira normalno.

U ožujku je test na covid-19 pokazao da su njezine razine virusa, koje su se prije jedva mogle uočiti, ponovno narasle. Je li žena ponovno zaražena ili nikada nije izliječila svoju prvu infekciju? Nussenblatt je zatražila pomoć Elodie Ghedin, molekularne virologinje koja vodi laboratorij NIH-a. Ghedin i računalna biologinja Allison Roder sekvencionirale su uzorke i potvrdile da se virus nastavio replicirati. Zatim su usporedile te sekvence s onima od deset mjeseci prije.

“Bio je to isti virus”, zaključuje Ghedin. Pacijentica je 2020. godine zaražena jednom od prvih verzija SARS-CoV-2, koja početkom ove godine više nije bila aktivna.

Neobična genetska brisanja

“Postoji vrlo malo sustavnih studija o pacijentima s oslabljenim imunitetom i o tome koliko dugo oni nastavljaju imati ​​virus. Moramo ih proučiti kako bismo mogli pomoći tim pacijentima i spriječiti da virus dalje mutira”, kaže Jonathan Li, specijalist za zarazne bolesti u Brigham and Women’s Hospital i Harvard Medical School.

On je sa svojim kolegama objavio studiju o 45-godišnjem imunokompromitiranom muškarcu zaraženom oko pet mjeseci, koji je na kraju umro od bolesti krajem ljeta 2020. “Čak i sada, više od godinu dana poslije, nalazim podatke kojima nas taj pacijent poučava”, dodaje Li.

U Lijevu pacijentu virus je razvio mutacije koje su obilježja alfa-, gama- i delta- varijante SARS-CoV-2. “Pacijenti s oslabljenim imunitetom daju vam uvid u to kako virus istražuje genetski prostor”, kaže Ghedin.

Kod pacijentice NIH-a, sekvenciranje je otkrilo dva genetska brisanja koja su zapela za oko istraživača. Jedan je bio u RNK-u koji je kodiran za šiljasti protein koji pomaže virusu da uđe u stanice. Zbog kritične uloge proteina šiljaka u tome kako SARS-CoV-2 uzrokuje infekciju, mutacije u tom slijedu izazvale su veliko zanimanje. No stručnjake je naročito iznenadilo veliko brisanje, gotovo 500 nukleotida od 30.000 virusa, koje je ležalo izvan sekvence šiljaka.

U lipnju su Li i njegovi kolege analizirali prethodno objavljena izvješća o slučajevima kroničnih infekcija i reinfekcija te otkrili da je brisanje uveliko slično onom koji su identificirale Ghedin i Nussenblatt. “Drugi geni nemaju ulogu šiljka u prijenosu i infekciji, ali vjerojatno su važni kada se virus pokušava boriti protiv našeg imunosnog odgovora”, kaže Li.

Sretan kraj

Srećom, kronične infekcije covida-19 javljaju se relativno rijetko, kažu liječnici, ali ih je također važno proučavati. “Nove varijante su i dalje prijetnja, a kronična infekcija je ono što pokreće barem neke od njih”, kaže infektolog Ravindra Gupta sa Sveučilišta Cambridge.

On i njegov tim izvijestili su da rekonvalescentna plazma koju je pacijent primio, a koja je bogata antitijelima, pokreće evoluciju virusa. Nussenblattina je pacijentica također primila plazmu za oporavak, kako prvi put kada se razboljela, tako i ovog proljeća kada su joj se simptomi ponovno pogoršali.

Za Guptu, važno je pitanje mogu li terapije monoklonskim antitijelima, koje se sada preporučuju kao tretman za covid-19 kod visokorizičnih pacijenata, također ubrzati evoluciju virusa kod osoba s oslabljenim imunitetom. “Vrlo je važno ograničiti mogućnost zaraze tih imunokompromitiranih pacijenata kako bismo ih zaštitili od rizika od teške infekcije i kako bi se smanjila vjerojatnost pojave novih virusnih varijanti”, zaključuje Gupta.

Što se tiče Nussenblattine pacijentice, njezina priča ima sretan kraj. Nakon druge hospitalizacije i dodatnog liječenja, stanje pluća joj se poboljšalo, a pali su i krvni markeri. Od travnja je imala višestruke negativne testove na covid-19, a oni su, u kombinaciji s ublažavanjem simptoma, uvjerili Nussenblatt da je – infekcija nestala.

Autor:Zlatko Govedić

ZADNJE VIJESTI


BETA VULGARIS

Cikla je višestruko korisna, od detoksikacije do jačanja libida: Da biste postigli maksimalan učinak, konzumirajte ju samo ovako!


NASLJEDNA BOLEST

Znate li kako je živjeti s cističnom fibrozom? U Hrvatsku stigao lijek koji će znatno produžiti životni vijek oboljelih!


DAROVI PRIRODE

DETALJI NA KOJE MORATE PRIPAZITI KOD KUPNJE NARANČI! Evo kako u sekundi prepoznati zdravu i sočnu voćku


PANDEMIJA NE JENJAVA

Onkološka pacijentica imala je najdulju zabilježenu zarazu koronavirusom! Njezin je slučaj dao nove uvide u medicini

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article