Domaći integralni hleb recepti sa semenkama

    hleb od integralnog brašna recept

    Zamislite božanstven miris koji isparava, kada izvadite iz rerne još vreo integralni hleb sa semenkama. Još ako je domaći, napravljen sa različitim žitaricama bez dodatog kvasca, to je onda pun pogodak za hranljivi obrok.

    Pored izobilja vlakana koja su veoma važna za našu probavu, ovako napravljen hleb od integralnog brašna obiluje vitaminima i mineralima.

    Živimo u vreme kada se vode mnoge diskusije šta je zdravo a šta ne na našoj trpezi. Nikad nije bilo teže hraniti se zdravo. Stoga je najbezbednije truditi se što više svojeručno pripremati obroke, pa tako i hleb.

    Savladajte kako se pravi integralni hleb na vrlo jednostavan način. Tu su i recepti za peciva od integralnog brašna, koji su idealni za svaku priliku. Ostanite sa nama..

    Zašto je integralni zdraviji od običnog belog hleba

    Integralno pšenično brašno proizvodi se mlevenjem celih zrna pšenice, zbog toga mu je nutritivna vrednost znatno bogatija. Naime, u belom brašnu skoro i nema hranljivih materija? Zrno pšenice se sastoji od omotača (to su takozvane mekinje), endosperma i pšenične klice.

    Belo brašno se dobija samo mlevenjem endosperma, koji ne sadrži ništa osim skroba i proteina.Dok mekinje obiluju vlaknima, mineralima i vitaminima, ali uprkos tome češće završe u hrani za stoku, nego za ljude.

    Pšenične klice sadrže u sebi najviše vitamina E i B grupe, aminokiseline i esencijalne masne kiseline. U integralnom pšeničnom brašnu najzastupljeniji minerali su kalcijum, natrijum, kalijum i gvožđe.

    Postoji još i graham brašno, koje je istog sastava ali je znatno grublje samleveno. Hleb od čistog ovakvog brašna je zbijenije teksture i dosta tvrđi. On je naročito preporučljiv u ishrani sportista, dijabetičara i dece.

    Ako se pitate sadrži li integralni hleb kalorije i u kojoj meri, evo i odgovora. Jedna kriška integralnog hleba ima u sebi svega 70 kalorija, što je otprilike koliko i jedna jabuka. Zato ga možete slobodno jesti i ako ste na dijeti ili planirate skinuti koji kilogram.

    integralni hleb bez kvasca

    Od čega se još pravi zdrav hleb?

    Pored integralnog pšeničnog brašna, koriste se i mnoge druge žitarice u pripremi zdravog hleba i peciva. To su: kukuruz, ovas, raž, pirinač, soja i dr. Tajna je u tome što se žitarice melju cele zajedno sa ljuskama. Zbog svega toga veća je raznolikost sadržaja mineralnih materija kao i vitamina.

    Pored već gore navadenih hranljivih materija kojima je bogato pšenično integralno brašno i ostala vrste doprinose po neku hranljivu supstancu.

    Pa tako raž sadrži recimo aminokiselinu lizin, vitamine B grupe, gvožđe i druge minerale. Međutim nije pogodan za mešenje testa jer sadrži jako malo glutena. Zbog toga se kombinuje sa pšeničnim.

    Zatim ovas obiluje biljnim vlaknima koja su rastvorljiva u vodi. Njegovom upotrebom u ishrani, utičete na sniženje šećera i holesterola u krvi. Pozitivan uticaj imaju na krvne sudove i srce, takođe i na organe za varenje. Zbog njegovog laksativnog efekta utiče i na čišćenje nataloženih toksina u debelom crevu.

    Heljdino brašno se dobija mlevenjem semena ove biljke. Pored skroba, belančevina i biljnih vlakana, sadrži folnu kiselinu, vitamine B grupe i beta karoten. Bogato je i mineralima: magnezijumom, kalcijumom, cinkom, gvožđem i manganom.

    Njeno brašno je bezglutensko, pa ga naročito koriste osobe koje su alergične na ovu supstancu. Zbog bioflavonoida rutina, ima zaštitno svojstvo na krvne sudove i kapilare, potpomaže bolju cirkulaciju krvi u nogama i rukama.

    Odlično se pokazala i kombinacija za hleb od heljdinog i integralnog brašna.

    Koje sve benefite za zdravlje ima integralni hleb?

    Pozitivan uticaj integralnog hleba na zdravlje, prvenstveno zavisi od toga kakvo brašno ulazi u njegov sastav.

    Zahvaljujući izobilju vlakana ubrzava varenje i pospešuje bolju probavu. Doprinosi redovnom pražnjenju creva kao i smanjenju lošeg holesterola u krvi. Isto tako održava balans šećera i drži ga pod kontrolom. Sa druge strane, celuloza pospešuje rad digestivnih organa. A pored toga jednim delom utiče i na čišćenje creva nataloženih otrova.

    Crni hleb se pravi sa čistim pšeničnim i integralnim brašnom. Veoma je hranljiv za naš nervni sistem, ublažava psihičku napetost i depresiju, poboljšava koncentraciju i otklanja umor. On štiti jetru, ubrzava metabolizam, pozitivno utiče na krvnu sliku, dobar je za vid, preventivno deluje na pojavu ateroskleroze.

    Hleb koji je bogat mekinjama važi za veoma laganu i niskokaloričnu namirnicu. Zbog toga je preporučljiv osobama koje imaju dijabetes i onima koji se bore sa gojaznosti.

    Koristite raženo i kukuruzno brašno

    Ražani hleb je preporučljiv deci koja su u razvoju, dijabetičarima, osobama koje imaju problem sa povišenim krvnim pritiskom, kao i starijim ljudima.

    Kukuruzni hleb je takođe dobar za one koji imaju problema sa pritiskom. Lagan je za varenje, a uz to je izuzetno bogat vitaminom A i njegovim protivaminom.

    Sojin hleb je isto pogodan za dijabetičare zbog male energetske vrednosti.

    Međutim, domaći integralni hleb sa semenkama koji se pravi sa više vrsta žitarica je pun pogodak! Prvenstveno zbog toga što svaka žitarica sa sobom unosi u pecivo svoje hranljive materije. Pa još kada dodamo i semenke, prava riznica dragocenih supstanci koje su potrebne našem organizmu.

    Uz dodatak suncokretovih semenki, pored minerala i vlakana, u telo dodatno unosimo nezasićene masne kiseline. Susam je bogat mineralima i proteinima.

    Lan obiluje masnim kiselinama, proteinima, sluzavim materijama i mineralima. Zbog prirustva sluzavih materija seme lana je izvrstan sastojak integralnog hleba u slučaju zatvora stolice. Dobar je za konzumaciju i u slučaju čira na dvanaestopalačnom crevu ili želucu.

    Šta je sa kupovnim integralnim hlebom?

    Jeste li ikada pročitali šta piše na etiketi jednog kupovnog integralnog hleba? Ako niste, pre kupovine obavezno pročitajte. Kod takvih namirnica su sporni sastojci poput konzervansa, aroma, emulgatora, boja ili hidrogenizovane masti. Čemu sve to, ako ima u sebi zdrave žitarice?

    Ako želimo zaista zdravu namirnicu na svom kuhinjskom stolu, definitivno je jedini siguran put ka tome da je sami pripremimo domaći integralni hleb. Tek u tom slučaju ćemo zaista znati šta jedemo. Danas je jako teško naći proizvod koji osim osnovnih sastojaka ne sadrži nikakve sumnjive šifrovane aditive, bojila i slično.

    Ukoliko planirate uzeti kućnu pekaru, u tom slučaju je samo vreme za pripremu ovog hleba sporno. Recepti za integralni hleb iz mini pekare su razni, pa ćete imati prilike za eksperimentisanje. Jedino što je potrebno dosta vremena da se umesi, pa plus dok se ispeče. Račun za stuju će biti malo veći, ali rezultat je izvrstan domaći proizvod koji je 100 posto zdrav.

    Ako sami zamesite ručno domaći integralni hleb sa semenkama, praktično je da ispečete odmah više komada odjednom. Čisto jer je tako ekonomičnije, jer se on takav duže peče, pa ćete uštediti na struji. A svakako se može znatno duže koristiti za jelo u poređenju sa onim običnim iz prodavnice.

    Napravite sami hleb od integralnog brašna

    Da vidimo kako se pravi hleb od integralnog brašna, ima li razlike od pripreme običnog?

    Evo jedan recept za integralni hleb bez kvasca.

    Sastojci:

    3 šolje integralnog i po šolja heljdinog, ječmenog, ražanog brašna i šolja ovsenih pahuljica.

    Zatim 1,5 šolja mlake vode i isto toliko maslinovog ulja, kašičica soli, pola kesice praška za pecivo.

    I još po pola kašičice suncokretovih semenki, lana i susama.

    Priprema beskvasnog hleba:

    Sva brašna, semenke, pecilni prašak i so pomešate. Na sredinu naspete ulje, pa potom dodajete vodu, dok polako mesite. Kada se više ne lepi za ruke, tada je dovoljno. Potrebno je da odstoji 15 minuta, pa se formira vekna.

    Pleh premažete uljem pre nego što veknu stavite u njega. Potom ga zasecite ozgore par puta, premažite mešavinom ulja i vode. Potom pospite semenkama ako tako volite, ali nije obavezno. Trebate peći oko 45-50 minuta, na temperaturi od 180 stepeni. Poželjno je pojesti ga u roku tri dana.

    Napravite pšenični integralac koji se ne mesi

    Recept za integralni hleb koji se ne mesi će Vam se sigurno dopasti. Naročito ako spadate među one koji ne vole mrcvariti hranu rukama. Možete ga zamesiti jednostavno varjačom. A danima je upotrebljiv bez primetne razlike da je stajao duže.

    Potrebno je:

    brašno jedan kilogram (čisto pšenično integralno, ili u kombinaciji sa ovsenim, projinim, heljdinim ili ražanim brašnom).

    Zatim, 1l mlake vode,

    4 kašike maslinovog ulja (ili zejtina),

    2 kašičice soli i 2 praška za pecivo.

    Dodajte i semenke ako želite.

    Priprema:

    Najpre dobro pomešajte brašno, so i prašak za pecivo. Zatim naspite vodu pa izmešajte varjačom, pa na kraju dodajte ulje. Ako se odlučite praviti ga sa semenkama na kraju ubacite i njih u testo. Možete koristiti semenke lana, susama, suncokreta, golice i slično, izbor je na vama.

    Pecite na 200 stepeni, otprilike sat vremena. Po potrebi malo duže, naročito ako sadrži i ražano brašno. Kada je pečen, izvadite ga iz rerne i pokrijte krpom. Uživajte u predivnom mirisu ali i ukusu ovog hleba.

    Isprobajte beskvasni integralni hleb sa pivom

    Zvuči zanimljivo zar ne?

    Treba Vam:

    po šolja integralnog pšeničnog, kukuruznog, ražanog i ovsenog brašna.

    Dve šolje piva, po pola šolje ulja i vode.

    Kašičica soli, pola kašičice šećera, prašak za pecivo,

    jedna sveža zelena paprika ili neka ljuta ako volite.

    I po kašika suncokreta, bundevinih i lanenih semenki.

    Postupak izrade:

    U posudi pomešajte brašno, semenke, šećer, so i pecilni prašak. Dodajete pivo i ulje dok polako mesite testo. Treba biti srednje čvrstine. Potom ga prebacite u pleh koji ste premazali uljem. Odgore utisnite papriku koju ste prethodno iseckali na kockice ili krugove, možete i semenke. Stavlja se u zagrejanu rerun, peče na 180 stepeni oko 40 minuta.

    I još jedan recept za integralni hleb sa sodom bikarbonom i limunovim sokom.

    Sastojci:

    250g ražanog i toliko speltinog brašna,

    pola litre tople vode,

    3 kašike maslinovog ulja,

    2 kašičice limunovog soka.

    Po kašičica sode bikarbone i soli, grančica svežeg ruzmarina i kašika kima.

    Kako se pravi:

    Iseckajte ruzmarin, pa pomešate sve suve sastojke. Potom dodajte vodu, ulje idobro pomešajte varjačom. Pokrijte krpom i ostavite na 3 sata ali može duže, npr. preko noći. Nakon toga dodajte samo još limunov sok i sodu bikarbonu (oni su zamena za pecilni prašak) i dobro pomešajte. Peče se nešto duže, ali je vrlo zdrav. Na 250 stepeni oko sat i 20 minuta.

    Odlični recepti sa integralnim brašnom

    Mnogima je domaći integralni hleb sa semenkama omiljeni recept. Međutim, moguće je pripremiti i razna peciva od integralnog brašna. Izdvojili smo nekoliko najinteresantnijih, pa isprobajte neki.

    Recept za pogačice od integralnog brašna i semenki

    Potrebno Vam je:

    300g ražanog, po 100g kukuruznog i pšeničnog integralnog brašna,

    200ml belog vina i ulja.

    150g semenki suncokreta i lana,

    100g susama,

    kašika soli

    i kesica praška za pecivo.

    Kako se prave:

    Najpre pomešajte brašna, zatim dodajte ulje, vino i semenke. Na kraju dodati so i prašak za pecivo, a može i biber ako volite. Uz postepeno dodavanje mlake vode, mesite dok ne dobijete testo poželjne gustine. Potom ostavite neka odstoji pola sata na toplom mestu.

    Posle toga razvijte testo i vadite modlom ili čašom pogačice, koje ređate u tepsiju, na papir za pečenje. Zagrejati rernu na 200 stepeni, pa peći oko 15 minuta.

    Integralni slani mafini za svaku priliku

    Potrebno je:

    150g integralnog brašna,

    50g pšeničnog griza,

    3 manja jajeta,

    200ml jogurta,

    60ml ulja.

    Još 60g šunke,

    dve tri kašike zamrznutog graška,

    kašičica soli i pecilni prašak.

    Priprema recepta:

    Na kratko prokuvate grašak, ocedite i ostavite u činiji. Šunku naseckajte na kockice i odložite. Potom umutite jaja, potom dodajte jogurt, ulje i so. Zatim pomešajte brašno, griz i pecilni prašak, pa dodajte u umućena jaja. Izmutite sve u jednu homogenu masu. Na kraju dodajete šunku i grašak koje ste ranije pripremili, pa sve sjedinite. Naspete u kalupe i pečete oko 20 minuta na 180 stepeni. Ova količina je dovoljna za 12 mafina.

    Napravite brzo i jednostavno kiflice od integralnog brašna

    Sastojci su:

    pola kilograma integralnog brašna,

    4 dl toplog mleka,

    1,5 kašičica šećera,

    2 kašičice soli.

    Jedna kesica suvog kvasca

    i 1,5dl ulja ili istopljenog maslaca.

    Kako napraviti integralne kiflice:

    U posudi za mešenje testa pomešajte brašno, so, šećer i kvasac. Uz polako dodavanje ulja i mleka, umesite mikserom sa nastavcima za testo. Kada postane homogeno nastavite mesiti rukama dok ne bude glatko. Prekrijte krpom ili folijom, pa ostavite pola sata na toplom mestu, dok fino ne nabuja.

    Nakon toga podelite smesu na 4 dela, premesite i razvaljajte u okrugli oblik, neka bude debljine oko 2 mm. Isecite na 16 trouglova, te ih umotajte u kiflice. Poređajte ih u tepsiju sa pek papirom, premažite jajetom koje ste razmutili i pospite susamom. Peku se oko 20 minuta na 190 stepeni.

    Keks sa integralnim brašnom i čokoladom

    Za njih je potrebno:

    250g integralnog pšeničnog i 70g belog brašna,

    jedno jaje,

    130g maslaca,

    100g smeđeg šećera.

    150g čokolade za kuvanje,

    kašika ulja,

    2 kašičice praška za pecivo i prstohvat soli.

    Recept za pravljenje integralnog keksa:

    Najpre pomešajte brašno, so i prašak za pecivo. Zatim izmutite mikserom šećer i jaje dok ne postane glatko, pa dodajte maslac i mutite još malo. Potom te dve mase umesite rukom u jednu kompaktnu smesu. Uzimate male grudvice od kojih pravite kekse debljine do pola cm. Poređate u tepsiju na papir za pečenje i pecite između 5 i 10 minuta, na temperaturi 175 stepeni. Procenićete sami po boji kada su gotovi.

    Čokoladu zajedno sa uljem topite na pari. Kada se keksi ohlade umočite ih do pola u rastopljenu čokoladu i sačekajte da se stegne. Poređajte ih najbolje na pek papir dok čokolada ne stegne.

    Kakva su iskustva korisnika sa pravljenjem integralog hleba

    Evo kako izgleda moj recept za domaći integralni hleb sa semenkama. Milanka (61).

    Treba mi pola kilograma integralnog pšeničnog brašna i tri kašike kukuruznog, oko 400ml mlake vode. Jedna kocka svežeg kvasca, 2-3 kašike maslinovog ulja, po dve kašike semenki bundeve, lana i suncokreta. Još po kašičica soli i šećera.

    Prvo rastopim kvasac sa malo mlake vode i ubacim kašičicu šećera. U posudi pomešam brašno i semenke, pa dodam kvasac kad nabuja. Zamesim testo uz dodavanje vode, sve dok ne dobijem testo onako kako treba. Onda premažem maslinovim uljem i sačekam da nabuja.

    Premesim pa opet ostavim. Pomešam pola deci vode i pola kašike brašna te napravim preliv, stalno mešam dok ne proključa na ringli. Od testa napravim veknu pa prelijem hladnim prelivom. Ostavim 20 minuta pa tek onda pečem na 200 stepeni. Treba mu otprilike 35-40 minuta. Kada se ispeče umotam ga u vlažnu krpu i ostavim na hlađenju.

    Našla sam na internetu recept za hleb od integralnog brašna bez kvasca i odlučila da ga isprobam. Oduševio me je. Gordana (52)

    Treba po šolja integralnog, ražanog, heljdinog, ječmenog, kukuruznog brašna, pšeničnih mekinja, ovsenih pahuljica i probiotskog jogurta. Pola šolje maslinovog ulja, 400ml vrele vode, po kašičica meda, sode bikarbone i morske soli. Sameljem u mašini za kafu po kašiku susama, suncokreta, lana i orasa.

    U posudu naspem vrelu vodu, ubacim so, med, jogurt, ulje i samlevene semenke. Dok u drugoj činiji pomešam brašno i sodu bikarbonu. Tada nalijem onu mešavinu vode i umesim. Mesi se dok ne postane kompaktno, bude malo tvrđe testo. Sa ovom količinom napravim dve vekne, tepsiju premažetem maslinovim uljem I smestim hlebove. Pečem ih 30 minuta na 250 stepeni. Nakon toga umotam u vlažnu krpu i papirnu kesu i pustim ga dok se ohladi.

    Gde se može kupiti dobar hleb

    U pekarama i marketima za integralni hleb cena se kreće otprilike oko 60 rsd za pola kilograma. Onaj sa ražanim ili heljdinim brašnom je skuplji. Cena mu je uglavnom veća ukoliko sadrži više vrsta žitarica ili uz dodatak semenki, tada košta i do 180 rsd. Ali svakako zavisi i od proizvođača, kao i prodavnice u kojoj ga uzimate.

    Postoje razni proizvodi na rafovima prodavnica i megamarketa. Sve popularniji je hleb za hrono ishranu po recepturi dr. Ane Gifing. Ako se opredelite za kupovinu obavezno čitajte etikete na proizvodima. O tome smo već govorili.

    Po izgledu možete proceniti da li je zaista od mlevenih raznih žitarica i bez aditiva. Značajno je tvrđi i nabijeniji u poređenju sa običnim hlebom.

    Ko ne bi smeo jesti integralni hleb?

    Pored svih dobrih strana upotrebe integralnog hleba, onaj crni nije za svakoga najbolje rešenje. Ukoliko imate problema sa crevima, verovatno Vam neće prijati.

    Postoje istraživanja koja govore o njegovim lošim stranama. O čemu je tu reč? Navodi se kako ljuska pšeničnog zrna može sadržati štetne supstance poput pesticida ili teških metala. A ove supstance su veoma štetne za ljudsko zdravlje.

    Dakle, jako vodite računa kada kupujete integralno brašno. Birajte samo pouzdane prodavnice zdrave hrane ili proizvođače brašna.

    Ako već niste u mogućnosti napraviti domaći integralni hleb sa semenkama bez kvasca, koji je definitivno najbolji, kupujte ga u proverenoj pekari. Tamo gde znate da zaista rade sa kvalitetnim sastojcima.