5 navika kako zube održati zdravim

Postizanje zdravih zuba može da traje jako dugo. Čak i ako Vam kažu da imate lijepe i zdrave zube, ključno je da svaki dan poduzmete određene korake kako biste se pobrinuli za njih i spriječili probleme.

To podrazumijeva odgovarajuće proizvode za oralnu njegu, ali i pažnju na Vaše svakodnevne navike – razmislite o pravilnom četkanju zuba, izbacivanjem dnevnih navika kafe i gaziranih pića, te smanjenju cigareta.

  1. Operite zube prije spavanjaZube nije nužno oprati minutu prije nego ćemo leći u krevet, ali moramo stvoriti naviku da ih peremo najmanje dva puta u 24 sata, a da posljednji put bude u večernjim satima nakon konzumacije hrane. Bakterije proizvode kiselinu tokom cijelog dana, a još više tokom jela koje mogu jesti Vašu caklinu i uzrokovati karijes. Što duže odlažete pranje zuba, to ćete više vremena provoditi u stomatološkoj ordinaciji.

Najvažnija stvar koju treba zapamtiti: Nije bitno u koje doba noći ćete oprati zube, bitno je da uđete u ostatak noći bez bakterija u ustima.

  1. Pravilno četkanjeNačin na koji četkate je podjednako važan – ustvari, loše obavljanje posla četkanja zuba je gotovo jednako loše kao i njihovo preskakanje pranja. Posvetite malo vremena svojim zubima, nježnim kružnim pokretima uklonite naslage i time produžite svoje oralno zdravlje. Zadržavanje zubnog plaka može dovesti do zubnog kamenca, gingivitisa (bolest desni) ili cisti na zubu. Zubni plak nije moguće isprati samo vodom, potrebno je mehaničko četkanje zubnom četkicom i pastom za zube.
  1. Gazirana pića, kafa i cigarete

Vjerovatno ste mnogo puta čuli da prestanete pušiti, da smanjite kafu i gazirana pića. Slažemo se da su sastavni dio života. Dovoljna je jedna čaša gaziranog pića da učini Vašu zubnu caklinu mekšom i osjetljivijom, a šećer je najveći krivac u propadanju zuba. On podstiče bakterije u ustima, uzrokujući stvaranje plaka, propadanje gleđi i desni.

Nikotin i katran ne samo da pretvaraju Vaše zube u ružnu nijansu žute, nego i dodatno uništavaju desni. Pušenje stvara pogodno tlo za bakterije i plakove na zubima i desnima. To šteti tkivu, degradira kost koja podupire zube i na kraju, povećava rizik od gubitka zuba. Još gore, duhanske hemikalije mogu dovesti do raka usne šupljne.

  1. Jedite voće i povrće, ograničite slatku i kiselu hranu

Brza hrana uvijek dobro dođe kada smo u žurbi, ali ona nije nikako dobra kada su u pitanju zubi. Svježe voće i povrće ne samo da sadrži vlakna, već su i najbolji izbor za Vaše zube i njihovu caklinu. Napunjeni su vitaminima i mineralima koji su neophodni da bi Vam pomogli da održite i poboljšate svoje oralno zdravlje.

Hranjive materije koje se nalaze u zelenoj salati sadrže velike količine magenzija, vitamina A, vitamina C i kalcijuma. Budući da se fosfor pohranjuje u zubima, ovi minerali su važni u pomaganju Vašem tijelu da održi ravnotežu.

Znate li da jabuka može smanjiti Vaše odlaske stomatologu? Mnogi stomatolozi vole jabuke nazvati prirodnom četkicom za zube. Izbjegavajte sokove od jabuka zbog dodanog šećera koji može uzrokovati propadanje zuba, ali uživanje u svježoj jabuci može stimulisati Vaše desni i smanjiti nastanak bakterija koje uzrokuju šupljine u ustima.

Ljudi koji jedu više voća i povrća obično imaju bolji osmijeh. 

  1. Posjetite stomatologa najmanje dva puta godišnje

Vaše svakodnevne navike su ključne za Vaše cjelokupno oralno zdravlje. Čak i oni najredovniji perači zuba moraju redovno dolaziti kod stomatologa. U najmanju ruku, dva puta godišnje bi trebali posjetiti stomatologa radi detaljnog pregleda naših zuba. Ne samo da stomatolog može ukloniti kamenac, već može i uočiti potencijalne probleme i ponuditi rješenja za liječenje.

Osobe koje češće imaju problema sa zubnim desnima, šupljinama i gingivitisom trebali bi više od dva puta godišnje ići stomatologu.

Read More