1. Ako nije pokrivena, rana zarasta brže.
Pogrešno! Posekotine i ogrebotine najvažnije je pokriti i tako ih zaštiti od infekcije. Bakterije koje se nalaze u prljavoj vodi, na primer, mogu inficirati ranu, a infekcija usporava proces izlecenja i najverovatnije ce ostaviti ožiljak. Tako flaster, na primer, ubrzava proces zarastanja rane jer sprecava mehanicku iritaciju, zarazu prljavštinom i bakterijama, a istovremeno dozvoljava koži da diše.
2. Male rane ne treba dirati.
Pogrešno! Nažalost, mnogi od nas prave ovakvu grešku, jer i najmanja ogrebotina može predstavljati velika vrata za ulaz bakterija u naše telo. Isperite ranicu i zaštitite je od infekcije!
3. Ranu treba zaštititi flasterom samo prvog dana.
Pogrešno! Čim se povredite, ranu zaštitite odgovarajućim flasterom i menjajte ga svakog dana. Tako ćete proveriti i kako rana zarasta i da li ima znakova infekcije. Neke flastere koji omogućavaju zarastanje tkiva i u vlažnim uslovima, treba nositi nekoliko dana da bi proces izlečenja bio optimalan.
4. Alkohol najbolje čisti i dezinfikuje.
Pogrešno! Alkohol nije dobar za čišcenje i dezinfekciju povreda – osim toga što peče, pa nije pogodan za decu, štetan je za osetljivo tkivo. Zato za bezbolno čišcenje rana i smanjenja rizika od infekcije koristite stroprocentni hidrogen, čistu vodu i sredstva bez alkohola.
5. Rane brže zarastaju u morskoj vodi.
Pogrešno! Morska voda često sadrži klice baš kao i voda u bazenu, reci ili jezeru, posebno u plićaku, pa bi zato povređeno mesto trebalo da zaštitite vodootpornim flasterom. Hlor u vodi takođe može da iritira ranu. Najbolje bi bilo da barem dan-dva, zavisno od dubine povrede, preskocite kupanje, bilo u bazenu bilo u moru.
6. Kad zarasta, rana svrbi.
Istina! Svrab je znak da rana zarasta i zato ne brinite ako mesto oko povrede počne da vas svrbi. Međutim, ukoliko ima dodatnih znakova infekcije, kao što su crvenilo, gnoj, nepodnošljiv svrab ili bol, posavetujte se s lekarom.
7. Ulje, puter i brašno ubrzavaju zarastanje.
Pogrešno! Nekada su puter, ulje i brašno bili popularni kućni lekovi protiv opekotina. Međutim, oni ne pomažu, čak mogu da izazovu suprotan efekat i otežaju ili uspore izlečenje.
8. U predelima s toplom klimom veća je šansa da dobijete infekciju.
Zavisi! Da li ce se rana inficirati mnogo više zavisi od toga da li su uslovi higijenski i kako je ona tretirana, nego od klimatske zone u kojoj se nalazite. Ako ste se povredili u tropskim krajevima, konsultujte lekara, jer rana može biti mesto prodora bakterija i drugih prenosilaca bolesti. I ovde je najvažnije ocistiti i dezinfikovati svaku ranu, ma koliko ona beznačajno izgledala.
Tekst: Ivana Vušković