AKO NE PAZITE, VELIKA VRUĆINA MOŽE VAS I UBITI: Pijte pune vode, držite se hlada i stvar je uglavnom riješena

Ilustracija/Pixabay

POSLJEDICE TOPLINSKOG VALA

+
AAA

AKO NE PAZITE, VELIKA VRUĆINA MOŽE VAS I UBITI: Pijte pune vode, držite se hlada i stvar je uglavnom riješena

Autor: Antonia Kulić / 7dnevno

Ekstremno topao lipanj nagovijestio nam je da će ljeto biti pakleno. Toplinski valovi nisu neuobičajena pojava, ali mogu biti opasni za osjetljive skupine. Stoga je važno znati kako se zaštititi od mogućih posljedica.

Kakve se tegobe mogu javiti za vrijeme velikih vrućina, što jesti, a što izbjegavati i kako se rashladiti, donosimo u nastavku.

Neke od tegoba za vrijeme toplinskog vala su osjećaj slabosti, vrtoglavica, žeđ, nemoć, pa čak i tjeskoba. U tom slučaju, što prije se smjestite u hladniji prostor i izmjerite temperaturu. Popijte tekućine, po mogućnosti vodu ili nezaslađeni voćni sok. Nakon fizičkog rada na jakom suncu mogu se javiti takozvani 41 “toplinski grčevi”. To je ujedno prvi simptom neprilagođenosti tijela zbog izlaganja povišenoj vanjskoj temperaturi. Ta se vrsta grčeva najčešće javlja u nogama tijekom hoda, posljedično zbog neadekvatnog unosa tekućine. Ako osjetite navedene tegobe, odmorite se u ohlađenom prostoru u horizontalnom položaju uz nadoknadu tekućine i soli (u 250 mililitara vode dodati čajnu žličicu soli).

Brza reakcija

Teže simptome obuhvaća toplinska iscrpljenost. Tada se javlja jača dehidracija, malaksalost, gubitak svijesti, nizak krvi tlak i povišena tjelesna temperatura (38-40 ℃).

U slučaju da se ne reagira na vrijeme, može doći do razvitka hipovolemijskog šoka i poremećaja stanja svijesti. Stoga je vrlo važno takvu osobu smjestiti u sjenu ili ohlađenu prostoriju i skinuti odjeću koja dodatno zagrijava tijelo. U prva 24 sata preporuka je nadoknaditi 4-5 litara tekućine i 25 grama soli. U slučaju da neke od spomenutih tegoba potraju dulje, nužno je javiti se liječniku.

Visoka tjelesna temperatura od oko 41 ℃, dehidriranost, topla i suha koža, prisutan poremećaj svijesti, mučnina, povraćanje, glavobolja te slabost simptomi su toplinskog udara i zahtijevaju hitno medicinsko liječenje jer u slučaju pogoršanja može doći i do gubitka svijesti, grčenja tijela, halucinacija, otežanog disanja i slično. To je stanje praćeno visokom smrtnošću, stoga je nužno brzo reagirati.

Osobu tada treba smjestiti u bočni položaj i ne davati joj ništa na usta zbog rizika od gušenja, a temperaturu tijela skidati fizikalnim mjerama koje obuhvaćaju polijevanje hladnom vodom (ali ne manjom od 20 ℃) i omogućavanje ventiliranja zraka oko tijela radi bržeg hlađenja (ventilator, hlađenje lepezom ili novinama).

Kako biste spriječili opasnost od nastanka tegoba uzrokovanih vrućinom, idealno bi bilo izbjegavati dulji boravak na otvorenom od 10 do 17 sati. Radove vani pokušajte obaviti u najhladnijem razdoblju dana, u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim satima. U najtoplijem dijelu dana izbjegavajte biti predugo na otvorenom i držite se hlada. Nakon boravka na otvorenom, rashladiti se možete tuširanjem u mlakoj vodi, nikako ledenoj.

Nikada ne ostavljajte djecu i kućne ljubimce u parkiranom automobilu gdje temperature rapidno rastu i posljedice mogu biti kobne. Također, izbjegavajte duga putovanja u najtoplijem dijelu dana.

Ne kavi i alkoholu

Za vrijeme toplinskog vala najteže je osjetljivim i teško bolesnim osobama te osobama starije dobi. Ako imate člana obitelji ili prijatelje kojima je potrebna pomoć, pomozite im u dnevnim obavezama i upoznajte ih s mjerama zaštite.

Jedno od najvažnijih pravila tijekom ljeta je hidracija. Na visokim temperaturama više se znojimo i gubimo dio tekućine.

Posljedice dehidracije mogu biti vrlo ozbiljne pa nemojte čekati osjećaj žeđi da biste posegnuli za vodom, a ovo vrijedi posebice za osobe starije dobi koje imaju slabiji osjećaj žeđi. Izbjegavajte kofein i alkohol i redovito pijte vodu i napitke bez šećera. Tekućinu bi bilo poželjno piti svakih jedan do dva sata. Osobama koje rade vani savjetuje se da za vrijeme vrućina popiju jednu do dvije čaše svakih 30 minuta.

U danu trebamo piti od šest do osam čaša vode ili druge tekućine koja hidrira. Broje se i voćni sokovi, no njihov unos treba ograničiti na 150 ml dnevno zbog prirodnog šećera (fruktoze). Unos vode možete povećati konzumacijom sezonskog voća i povrća poput jagoda, lubenica, tikvica i krastavaca.

Uravnotežen jelovnik može pridonijeti lakšem podnošenju visokih temperatura. U suprotnoj situaciji, kao posljedica loše prehrane ili manjka pojedinih vitamina i minerala, dolazi do gubitka apetita i lošeg sna. Dok su tijekom zime poželjni ugljikohidrati kako bi zagrijali tijelo, tijekom vrućina ih treba izbjegavati. Masna i teška hrana potiče znojenje pa biste u ovom razdoblju prednost trebali dati lakoprobavljivim izvorima energije. Riba, niskomasni mliječni proizvodi, žitarice i mahunarke zadovoljit će potrebu za proteinima. Poželjna je i konzumacija juhe ili variva. Da biste lakše zaspali, ovu vrstu obroka ostavite za večeru.

Sezonsko voće idealno je slatko osvježenje. Osim što je izvor prijeko potrebne tekućine, bogato je i brojnim vitaminima i elektrolitima koji se intenzivno gube znojenjem. Budite kreativni i napravite voćnu salatu u kojoj će uživati svi ukućani.

Povrće i riba

Za one koji nisu ljubitelji voća, tu su frapei i smothieji, koji mogu poslužiti kao hranjiv međuobrok.

Najpopularnija ljetna slastica je sladoled, no imajte na umu da će vas osvježiti samo nakratko. Naime, brzo hlađenje zapravo dovodi do povećanja osnovne tjelesne temperature zbog procesa probave koji stvara toplinu.

Dakle, tanjur za vrijeme vrućina napunite obiljem povrća i plave ribe. Da biste bili siti, jedite češće i manje obroke i ne preskačite jela, posebno ne doručak kako ne bi došlo do naglog pada tlaka.

Da biste se manje znojili i kako biste se osjećali ugodno, nosite laganu odjeću, od prirodnih materijala.

Imajte na umu da bijela boja najbolje reflektira sunčevo zračenje, dok crna najbolje upija. Bez obzira na boju, najvažnija je prozračnost pa se odlučite za lepršave krojeve u idealnom slučaju od pamuka, svile, lana ili kepera. Izbjegavajte umjetne materijale poput poliestera i akrila. Kada izlazite, zaštitite se. Sunčane naočale, šešir i losion ili krema sa SPF zaštitom poželjni su pri izlaganju jakom suncu. Posebnu pozornost obratite na novorođenčad i malu djecu čija je koža vrlo osjetljiva. Za njih koristite sredstva s najvećim faktorom od štetnog UV zračenja (>30) i odjenite ih u laganu odjeću koja ih također štiti. Temperature tijekom toplinskog vala budu visoke i noću pa se tada pokrivajte laganom posteljinom.

Kako biste imali kvalitetan san, nužno je da prostor u kojem provodite dosta vremena učinite ugodnim za boravak. Danju, temperature u stanu ili kući ne bi trebale prelaziti 32 °C, a 24 °C noću. Da biste količinu vrućeg zraka sveli na minimum, nemojte bez razloga paliti tehniku i umjetna svjetla. Time ćete izbjeći dodatno povećanje temperature. Tijekom dana spustite rolete, posebice one koju su okrenute prema suncu. Kada uključujete klimu, obavezno zatvorite sva vrata i prozore da ne biste trošili više energije nego što je potrebno.

Izmjena zraka

Nemojte pretjerivati s temperaturom kada uključite klimu. Namjestite je tako da ne bude niža od 7 Celzijevih stupnjeva od vanjske. U protivnom vas može poslije boljeti glava, pasti tlak i sl.

Tijekom noći otvorite sve prozore i podignite rolete. Ako je temperatura zraka i dalje visoka, od pomoći može biti ventilator koji pridonosi bržoj izmjeni zraka. Kada otvorite prozore i uključite ga, vrlo brzo ćete osjetiti olakšanje.

Autor:Antonia Kulić / 7dnevno

ZADNJE VIJESTI


POSLJEDICE TOPLINSKOG VALA

AKO NE PAZITE, VELIKA VRUĆINA MOŽE VAS I UBITI: Pijte pune vode, držite se hlada i stvar je uglavnom riješena


U KUĆNOJ RADINOSTI

(RECEPT) PRIRODNI STIMULATOR ZA BUJNU KOSU: Ova moćna kombinacija učinit će vaše vlasi sjajnima, gustima i zdravijima


POSTOJI FIZIOLOŠKA POZADINA

UBLAŽAVANJE BOLOVA I UBRZANJE OPORAVKA: Znanstvenici zadovoljni primjenom najjednostavnije moguće metode


POSTOJI FIZIOLOŠKA POZADINA

(VIDEO) POGLEDAJTE OVO I VIŠE NEĆETE TOLIKO SJEDITI! Jedna od najgorih navika današnjih ljudi izravno skraćuje naš život

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article