“Antitela nakon preležane bolesti mogu da nas štite koliko i vakcina”

EPA
Ruska vakcina Sputnjik V

Antitela koja nastanu kod onih koji su preležali Covid-19 nakon srednje i teške kliničke slike su na sličnom nivou onih koja se steknu nakon imunizacije.

Ovako je dr Marija Gnjatović, istraživač saradnik Instituta za primenu nuklearne energije INEP, objasnila da sa preležanim Sars-CoV-2 virusom, ipak imamo trajniju zaštitu nego što se prvobitno mislilo. U prilog rezultatima dobijenim na Institutu ide nedavna studija objavljena u časopisu Science koja kaže da imunitet može da traje čak osam meseci. Neki naučnici napominju da ovaj prirodni imunitet može da traje godinama nakon preležane bolesti.

– Apsolutno se slažem da imunitet stečen nakon korone može dugo da traje. Kod srednje i teško obolelih pacijenata antitela mogu da traju i duže od godinu dana, dok kod lakše preležanih oblika bolesti, ona nestanu za nekoliko meseci, odnosno traju do 6 meseci – rekla je dr Gnjatović.

Međutim, neka istraživanja su pokazala da imunitet može da traje duže i ako je pacijent imao blaži oblik bolesti.

Kako god, bitno je da prve studije koje su pokazivale da imunitet traje najmanje tri meseca više “ne piju vodu”.

To što telo može dugo da se “seća” da je bilo inficirano koronom i da kada se ponovo sretne sa virusom, memorijske B ćelije brzo proizvedu imunski odgovor, nije razlog da se, kako smatraju stručnjaci, oni koji su preležali virus ne vakcinišu.

Imunitet nakon vakcine

Naučnici još ne znaju koliko traje zaštita posle vakcine protiv koronavirusa, odnosno na koliko ćemo morati da dobijamo revakcine, posebno sada kada su se pojavile brojne mutacije. Poznato je, međutim, to da se kod većine dostupnih vakcina pun imunitet postiže dve nedelje nakon revakcine.

– Tačnije, posle Fajzer/BionTekove vakcine već posle prve doze počnu da se stvaraju antitela, kao i kod Sputnjika V, možda malo kasnije. Kod Sinofarma intenzivnije stvaranje počne posle revakcine, ali će ta antitela duže trajati. Kod AstraZeneke, pošto je mehanizam delovanja vakcine zasnivan na DNK, odnosno u pitanju je vektorska vakcina kao i ruska, onda jednako brzo počne stvaranje posle prve doze. Obe vakcine daju jak imunološki odgovor – navela je.

Ipak, dodaje naša sagvprnica, antitela ne treba proveravati dok ne prođe bar dve nedelje od revakcine.