Brzi Gonzales danas puni 67 godina

Brzi Gonzales danas puni 67 godina 1Foto: Screenshot/Youtube/
Boomerang UK

Brzi Gonzales, „najbrži miš u celom Meksiku”, jedan od brojnih junaka iz prve serije animiranih filmova „Luni Tuns” koji su obeležili detinjstva generacija koje su rasle u drugoj polovini prošlog veka, danas puni 67 godina od prvog pojavljivanja na malim i velikim ekranima uz njegov prepoznatljiv uzvik: „Ándale! Ándale! Arriba! Arriba!”

Iako je produkcijska kuća „Varner Bros” sa ovim serijalom počela 1930. godine sa crtanim filmom „Tonuti u kadi”, Brzi Gonzales se pojavio tek 1953. godine i to kao jedan od sporednih likova u kratkom animiranom filmu „Mačiji repovi za dvoje” („Đole i Bole”).

Svoj prvi, samostalni, zvanični animirani kratkometražni film dobija tek dve godine kasnije, kada su Holi Pret i Fric Friling doradili njegov lik po uzoru na prvobitno pojavljivanje i animaciju Roberta Makimsona, 17. septembra 1955. godine, pod nazivom „Brzi Gonzales”. Tokom iste godine osvaja Oskar za Animirani kratkometražni film.

Prvi „protivnik” sa kojim se susreo Brzi Gonzales bio je svima poznati mačak Silvester, dok se kroz kasnije kratkometražne crtaće, tokom šezdesetih, pojavljuje i Patak Dača u ulozi njegovog suparnika. Najčešći razlozi zbog kojih se nalazio u nepovoljnim situacijama proizilazili su iz njegove potrebe da impresionira dame, budući da je okarakterisan kao „ženskaroš”.

Specifičan po svojoj brzini, stereotipnom meksičkom akcentu, zbog čega je tokom 1999. godine povučen sa „malih” ekrana, ali i žutom sombreru i crvenoj marami, Brzi Gonzales se pojavio u 46 filmova, kako samostalnih, tako i kao gost kod drugih junaka družine produkcijske kuće „Vorner Bros”.

Međutim, nisu samo protivnici ovog miša bili jedini likovi u njegovim crtaćima. Kao jedan od članova porodice, pojavio se i njegov rođak, Spori Rodrigez, „najsporiji miš u celom Meksiku“, koji se često nalazio u nevoljama iz kojih ga je izvlačio upravo Brzi Gonzales.

Pored osvojenog Oskara 1955. godine, još tri crtana filma sa ovim likom bila su nominovana tokom narednih godina. Tokom 1957. godine nominovan je crtani „Put duvana”, zatim dve godine kasnije za crtani „Meksički zaluđenici”, a 1961. godine za još jedan.

Ne treba zaboraviti ni ljude koji su uz animaciju udahnuli život ovom crtanom liku. Iako su tokom godina mnogi davali glas Brzom Gonzalesu, čak njih 12, najupečatljiviji trag ostavio je Mel Blank, u Holivudu poznatiji kao „čovek sa hiljadu glasova” budući da je mnogim crtanim junacima upravo on omogućio da „progovore”.

Kada je u pitanju naša sinhronizacija, tih godina izuzetno bogata i gotovo neponovljiva danas, lik Brzog Gonzalesa obeležio je čovek koji je svoj glas nesebično delio sa najnezaboravnijim crtanim junacima kao što su Pera Detlić, mornar Popaj i Paja Patak, a bio je i prvi glumac koji je davao glas Dušku Dugoušku i Patku Dači, pre nego što su te uloge preuzeli Nikola Simić, odnosno Đuza Stojiljković. Bio je to Milutin Mića Tatić.

Brzi Gonzales danas puni 67 godina 2
Milutin Mića Tatić
Foto: Vikipedija/Tanja Kragujević/Stevan Kragujević

Kako je Brzi Gonzales gotovo zabranjen, a potom vraćen na male ekrane

Tokom 1999. godine vodio se spor oko legitimiteta ovog crtanog junaka, što je rezultiralo povlačenjem animiranih filmova sa ovim likom sa čuvenog „Kartun Netvorka”, a sve zbog optužbi da Brzi Gonzales odražava stereotipe o Meksikancima.

Mreža ga je smatrala izuzetno pogrdnim, a njegovu pojavu kao uvredljivi prikaz Meksikanaca neprikladnim za normalno gledanje televizije. Zbog takve situacije, crtani je prikazivan samo u noćnim satima.

No, iako je smatrano da je uvredljiv za gledaoce, većina Latinoamerikanaca je izrazito bila protiv uklanjanja Brzog Gonzalesa. Smatrali su da je on heroj i da poseduje mnoge pozitivne osobine, među kojima se nalazila intelignecija, snažan osećaj za pravdu, umešnost u onome što radi, zdrav smisao za humor.

Neke od zamerki uključivale su i stereotipne ilustracije pušenja i pijenja, prikaz lenjih Latinoamerikanaca u liku Sporog Rodrigeza, žuti sombrero, izrazit akcenat, ali i stereotip koji je uključivao prikazivanje odbojnosti ove grupacije prema „belim” ljudima.

Brzi Gonzales danas puni 67 godina 3
Foto: Vikipedija

Ipak Liga Ujedninjenih Latinoameričkih Građana (LULAC), kao i protesti ljubitelja ovog crtaća, uspeli su da vrate najbržeg miša u celom Meksiku na televizijske kanale sa obrazloženjem da su Gonzalesova pamet i ličnost zapravo doprineli učvršćivanju pozitivne slike o Meksikancima.

Tokom 2008. godine, u prodaji su se pojavili DVD paketi „Luni Tuns – zlatna kolekcija”, među kojima su se nalazili i crtani filmovi sa Gonzalesom, ali uz prateći tekst koji se pojavljivao tokom učitavanja, a sa namerom odricanja od odgovornosti:

„Crtani filmovi koje ćete uskoro videti proizvodi su njihovog vremena. Oni mogu prikazati neke etničke i rasne predrasude koje su bile uobičajene u američkom društvu. Ti su prikazi i tada bili pogrešni, kao što su i danas. Iako sledeći sadržaj ne predstavlja pogled na društvo ‘Vorner Bros’ kuće, ovi crtani filmovi se prikazuju onako kako su prvobitno stvoreni, jer ako bi se drugačije radilo bilo bi ravno tvrdnji da ove predrasude nikada nisu postojale.”

Prema pojedinim izvorima, još tokom 2016. godine iz studija WB najavljen je novi film čija bi glavna zvezda bio Brzi Gonzales, ali sa potpuno novom pričom. Možemo samo da čekamo, a do tada nam ostaje da gledamo stare crtaće i slušamo njegove pesme uz marijače.

Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa

U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.

Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.

Učlani seOriginal Article