Čaj od breze kao lek

    breza čaj lekovitost

    Čaj od breze pomaže u lečenju velikog broja različitih zdravstvenih tegoba i pravi se podjednako od kore i lekovitih listova. Ovaj blagotvorni napitak priprema se širom planete i sastavni je deo tradicije i narodne medicine, pa tako i naše.

    Biljka breza koristi se kao esencijalni sastojak i kod drugih biljnih mešavina, koje imaju diuretičko dejstvo. Poznato je kako ubrzava zarastanje rana te podmlađuje tkivo.

    Osim lekovitog čaja u fitoterapiji je naročito cenjen prirodni sok od breze – kojeg dobijamo direkt iz drveta. Zatim tu su i ulje, gel i tinktura, čije ćemo recepte takođe rado podeliti ovom prilikom..

    Breza kao lek u narodnoj medicini

    Breza latinski naziv joj je Betula Pendula, kod nas žalosna breza ili medovina, kako se još u narodu zove. U pitanju je  jedna od najpoznatijih biljaka koje se od davnina koristi u lečenju mnogih zdravstvenih tegoba.

    Najbolje rezultate list breze daje u slučaju bolesti bubrega i kožnih oboljenja. Ova biljka bogata je flavonoidima, koji imaju izuzetno lekovito dejstvo. Osim njih breza sadrži i eterična ulja, tanine, saponine i vitamin C.

    U našoj narodnoj medicini breza kao lek se koristila za brzo rastvaranje bubrežnih kamenaca i čišćenje od nataloženog mulja. Uspešno se koristio i lekoviti čaj od breze za sprečavanje obolevanja organa u kojima se sakuplja suvišna voda.  To su na prvom mestu bubrezi, bešika, jetra i zglobovi. Osim toga, ova biljka podmlađuje tkivo i ubrzava zarastanje dubokih rana.

    Ova biljka jača kardiovaskularni sistem i uspešno obara visok krvni pritisak. Unutrašnji deo kore breze podstiče rad jetre, jer olakšava lučenje i protok žuči.

    Mladi listovi breze mogu se koristiti i kao oblog koji se stavlja na bolna mesta u slučaju reume i gihta, na otekle i bolne zglobove. Kupke od brezinog lišća preporučuju se za kožne bolesti, svrab, perut i masno vlasište.

    Osim mladih listova breze, od kojih se spravljaju čajevi, lekovita svojstva ima i sok od breze. On se dobija zasecanjem kore. Sadrži dosta organskih kiselina, pa se koristi kao izvanredno osvežavajuće i okrepljujuće sredstvo.

    Izbacuje nakupljenu tečnost  i čisti mokraćne kanale

    Diuretičko svojstvo breze od velikog je značaja u lečenju bolesti u kojima se nakuplja veća količina tečnosti.  Podjednako je efikasna za obilnije izlučivanje mokraće.

    Lišće ima blago i dezinfekciono dejstvo pa se koristi i protiv ukočenosti mišića, reumatizma i gihta. Zahvaljujući dragocenim flavonoidima, ono pospešuje bubrežnu filtraciju, a pomaže i u slučaju srčanih bolesti. Čaj od breze utiče i na pročišćavanje krvi i tkiva iz kojih se izlučuju voda i mokraćna kiselina.

    To je važno u lečenju gihta i reume, nakupljanja vode u trbušnoj duplji (ascites). Ono se javlja u slučaju ciroze jetre, šećerne bolesti u početnom stanju. Neretko se dešava i kod jako otečenih nogu i bolnih otečenih zglobova, vode u plućima i srčanoj kesi, kao i raznih teškoća s mokrenjem.

    Takođe poznato je antibakterijsko i antivirusno dejstvo ove biljke u slučaju upala i alergija. U narodnoj medicini od breze se spravljaju čajevi za lečenje ateroskleroze i menstrualnih tegoba.

    Čaj od breze za mršavljenje je naročito cenjen

    Ovaj blagotvorni napitak pogoduje gojaznim osobama, jer je poznato da čaj od breze pospešuje mršavljenje. Poznato je i njegovo dejstvo u slučaju celulita na stomaku, butinama i zadnjici. Svakako za eliminisanje neugodne pomorandžine kore, sam napitak neće doneti neki veliki pomak ukoliko se ne primenjuje i anticelulit masaža.

    Kupka i čaj od breze za mršavljenje

    Evo jednog odličnog recepta za mršavljenje koji svakako trebate da probate.

    Pripremite toplu vodu za kupanje i u nju izručite sveže brezine listove. Srazmera je sledeća: na dva litra vode ubacite jednu punu šaku listova. Uđite u vodu dok je još fino topla, te provedite u njoj dvadesetak minuta, potpuno će vas relaksirati.

    Ako se u celu priču ukombinuje još i čaj od breze, kao i  lekovito ulje i gel od ove biljke dobićete najdelotvorniji tretman protiv celulita, Kao što je poznato narandžina koda je prava noćna mora, mnogih dama.

    Ova biljka iz našeg organizma uspešno odstranjuje višak vode, kao i toksine, pa i mokraćnu kiselinu. Upravo to pospešuje brzo uklanjanje celulita, kao i mršavljenje, te nam se povećava zategnutost i elastičnost kože i okolnih tkiva.

    Brezov čaj priprema se za lečenje raznih tegoba

    Kao prvi recept izdvojićemo brezov čaj protiv bubrežnih kamenaca, evo kako se pravi:

    Preliti tri velike kašike suvih listova breze sa sedam decilatara provrele vode, pa ostaviti da stoji poklopljeno 60 minuta. Procediti lekoviti čaj i piti tri puta dnevno po šolju isključivo nezaslađeno..

    Takođe, za probleme sa kamencima možete napraviti i sledeću čajnu mešavinu:

    Pomešati jednake delove lista breze, pirike, čestoslavice i korena vodopije. Tri velike supene kašike od ove mešavine prelijte sa sedam decilitara proključale vode. Sve ostavite poklopljeno neka odstoji najmanje jedan sat. Procedite i pijte lekoviti čaj za bubrege tri puta dnevno po dva decilitra, uvek pre jela.

    Ukoliko imate groznicu napravite sledeći čajni napitak:

    Pomešati 3 kašike brezove kore i 2 kašike zovinog cveta. Preliti sa tri decilitra ključale vode i ostaviti nek stoji poklopljeno najmanje 10 minuta. Zatim procediti, zasladiti domaćim prirodnim medom, dodati 2 kašike soka od limuna.Pijte na svaka dva sata po nekoliko gutljaja.

    Čaj od breze olakšava mokrenje

    Pomešati jednake delove lista breze, cvetova podbela, preslice i medveđeg grožđa (uve).  3  supene kašike mešavine preliti sa 0,7 l proključale vode i ostaviti poklopljeno neka miruje dobrih pola sata. Procediti napitak i piti tri putatokom dana po šolju,uvek pre jela.

    Čaj od brezinog lišća za urinarne infekcije

    Dve kašičice svežeg Ili suvog brezinog lišća prelijte šoljom kipuće vode. Nakon pola sata čaj procedite i dodajte na vrh noža sode bikarbone.

    Pijte čaj od lista breze tri do četiri puta tokom dana.

     

    čaj od breze za mršavljenje

    Napravite čaj od brezinih pupoljaka

    Kuvajte desetak minuta 50-150 g suvih pupoljaka breze s malo (na vrh noža) sode bikarbone u litri vode. Zatim poklopite i nakon jednog sata procedite.

    Doziranje: Treba piti dve-tri šoljice dnevno.

    Čaj od brezine kore

    Pomešajte 2,5 dl vina sa 2,5 dl vode. U tu mešavinu stavite 30g brezine kore nek se moči 12 sati, a zatim i kuva 15 minuta. Nakon toga procedite i pijte dve-tri šolje čaja dnevno, ali pomalo, na svakih sat vremena 1 kašiku.

    List breze protiv vodene bolesti

    Za ovaj recept trebaće vam lišče breze, koprive,borovnice, ruzmarina i preslice…

    Pomešati jednake delove lista breze, ružmarina, lista koprive, poljske preslice i lista borovnice. Zatim, tri pune kašike mešavine preliti sa sedam decil., tek provrele vode. Sve ostaviti dobrih pola sata poklopljeno nek odstoji. Procediti i piti tri puta tokom po jednu šolju čaja, uvek pre jela.

    Kako se pravi čaj od breze protiv reume i gihta:

    Pomešati jednake delove lista breze, lista koprive i kore krkavine. Uzeti tri supene kašike mešavine, preliti sa 0,7 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti tako poklopljeno nek odstoji pola sata.

    Procediti i piti čaj od lista breze tri puta dnevno po jednu šolju, obavezno pre jela.

    Kako se pravi tinktura od breze – recept

    Napuniti 2/3 staklene tegle svežim listovima breze, a zatim preliti domaćom rakijom, najbolje šljivovicom. Teglu dobro zatvoriti i ostaviti neka tako odstoji 21 dan. Procediti i dodati pola decilitra jabukovog sirćeta.

    Dozirajte po 10 ili 15 kapi tinkture 3 puta dnevno, u zavisnosti od tegobe.

    Druga varijanta za pravljenje tinkture

    Za pripremanje ove tinkture potrebno je 20 g brezinog lišća i  jedan decilitar 60% alkohola.

    Priprema:

    Listove potopiti u alkohol i ostaviti tokom pet dana. Nakon tog perioda tinkturu procediti. Čuvati je u tamnoj, staklenoj boci.

    Ova tinktura od breze se koristi tako što se u šolju čaja doda jedna čajna kašika kapi. Pije se dva do tri puta u toku dana. Koristi se protiv bolesti jetre, bešike, kamena u bubrezima, reumatizma, gihta, pomaže kod iskašljavanja nagomilane sluzi.

    Tinktura od pupoljaka breze

    Evo kako se pravi tinktura sa brezinim pupoljcima:

    Uzmite 100 g pupoljaka breze i prelijte ih sa litrom alkohola od 40%. Ostavite neka stoji dve nedelje i povremeno protresite bocu.

    Procedite kroz gazu. Ova tinktura pospešuje rast kose, a koristi se za masažu vlasišta.

    Kako se pravi sok od breze 

    Sveži sok od breze takođe je uz brezov čaj izuzetno lekovit i cenjen u fitoterapiji.

    Njega treba skupljati tako što se najpre zareže kora od starih breza, pa se zatim kroz otvor ubacuje odgovarajući levak. Upravo kroz njega trebate istakati sok u čistu staklenu posudu.

    Nakon vađenja soka, otvor obavezno trebate zatvoriti sa drvenim klinom. Iz jednog stabla breze za ceo dan možete sakupiti čak i do četiri litre soka. Međutim, ukoliko često bušite jedno te isto stablo, to svakako nije dobro. Nije preporučljivo iz razloga što tako smanjujete otpornost drveta na gljivične infekcije. Stoga povedite računa i o tome.

    Uz svež sok i čaj od breze koji su prepoznati u prirodnoj medicini kao delotvorni, tu još ulaze i mnogobrojni preparati. Jedan od njih je i mast od brezinih pupoljaka koja olakšava tegobe sa reumom.

    Recept za pravljenje masti

    Trebaće vam 800 g svežeg, nepasterizovanog kravljeg maslaca. Slažite ga u zemljanu posudu naizmenično sa brezinim pupoljcima. Posudu dobro zatvorite i ostavite na zagrejanom šporetu neka stoji 24 sata. Nakon toga dobijeni maslac procedite i odvojte brezine pupoljke. Ovoj masi dodajte 7,5 g kamfora u prahu.

    Mast se čuva u zatvorenoj posudi na hladnom mestu, najbolje u frižideru. Na obolele zglobode utrljava se uveče pre spavanja.

    Ostali preparati sa brezom se najčešće koriste za lečenje kožnih bolesti, lišajeva, opekotina, ekcema i rana. Pored toga, spolja se primenjuju pripravci na bazi obloga u slučaju povreda, upalnih procesa na koži, opekotina, uboda insekata, hemoroida i vitiliga.

    Breza podmladuje kožu i vraća joj elastičnost, a njeni dragoceni sastojci ublažavaju štetno dejstvo UV zraka. Takođe, od breze se spravljaju melemi protiv opadanja kose i peruti.

    Koliko je alergija na brezu česta i kada se javlja

    Pored alergije na ambroziju, koja je veoma česta, za neke tri do četiri sedmice od današnjeg dana, može se očekivati i sve češča pojava alergija na brezu. Pelud iz breze je dosta jak alergen i u narednom periodu se očekuje sve više osoba koje se žale na nju. Preporuka lekara je da se preduzmu sve preventivne mere kako bi se ove tegobe mogle prevazići i izbeći na vreme.

    Evo i nekih osnovnih smernica:

    • Nakon boravka u prirodi, uvek se dobro istuširajte i operite vašu kosu, jer se u njoj ume zadržati dosta peludi. Ako šetate i vaše ljubimce, njih trebate dobro isčetkati kada se vratite kući.
    • Ukoliko ste alergični na pelud, redovno perite vašu posteljinu, makar jednom nedeljno. Na jastučnicama i čaršavima(plahtama) ona se ume zadržati. Dobro protresite jastuke i ostalu krevetninu.
    • Provetravajte redovno prostorije, ali uvek kasnije uveče, jer tada su dosta niže koncentracije peludi u vazduhu. Ovo dobro zapamtite – ne luftirajte ujutru, napravićete kontra efekat, jer su tada koncentracije izuzetno visoke..

    Da li je preporučljiv čaj od breze u trudnoći?

    Trudnice ne bi smele piti čaj od breze, kao ni dojilje upravo zbog toga što je breza prilično jak alergen. Svakako poželjne su konsultacije sa stručnim licem tj. lekarom.