Čaj od šipka za šta je sve dobar

    čaj od šipuraka za bebe

    Jeste li znali da čaj od šipka poseduje više vitamina C nego narandza? Zanimljivo je i to da prilikom kuvanja ovog čaja vitamin C se ne smanjuje. Naprotiv, on se dodatno povećava!

    Sigurno ste često prošli pored ove biljke, a niste znali da od nje može napraviti tako moćan napitak. Blagotvorni čaj od šipuraka obiluje organskim kiselinama, vitaminima, provitaminom i mineralima. Nudi nam puno zdravstvenih dobrobiti i svakako ga zbog toga trebate piti.

    Znate li kako napraviti domaći čaj od šipka? U ovom tekstu daćemo vam više odličnih recepata. Saznajte više o njegovim lekovitim svojstvima i brojnim načinima primene za zdravlje. 

    Kako izgleda šipurak (divlja ruža)?

    Koren šipurka je razgranat, prostire se dosta u dubinu. Stablo je nisko i bogato granama. Grane narastu i do 3 metra u visinu, na njima je jako trnje koje se blago savija prema dole. Krase je mirišljavi cvetovi koji su nežno belo-roze ili žute boje. Cvetnih latica najčešće je 5. U sredini imaju veliki prašnik.

    Listovi su specifični po oštro nazubljenim ivicama. Jajastog oblika koji su neparno i perasto složeni. Plod je duguljastog oblika, dužine oko 2 cm, ljuska je glatka i tvrda. Divlja ruža sadrži veliki broj semenki čiji je ukus poput borovnice. Boja im varira od jarko crvene do blago narandžaste.

    čaj od šipuraka za bebe

    Zanimljivo i korisno

    Čaj od šipka poseduje veliku količinu bioflavonoida koji pospešuju suzbijanje alergije i astme. Te pomaže kod poremećaja cirkulacije. Korišćenjem u kozmetici uklanja bore, zateže kožu i pruža jedinstveni sjaj i negu.

    Divlji šipurak možete naći na pašnjacima, šumama, među grmljem i pored puteva. Kao korovska biljka veoma je rasprostranjena na našim prostorima i širom Evrope.

    Stručnjaci kažu da se koristila u ishrani još u kameno doba. Stari Egipćani i Rimljani su ovu biljku koristili kao lek za razne tegobe. Takođe od nje su pravili ukusno vino i druge poslastice.

    Šipurak ili latinski Rosa Canina je žbunasta biljka. Spada u porodicu divljih ruža koju svrstavaju u najdragocenije kulture. Još od davnina je poznata u našem narodu kao: šipak, šipurika, divlja ruža, pasja ruža, pasja drača, šipurina i dr..

    Lekovita svojstva šipka su brojna

    Cvetne latice su svakako lekoviti deo biljke, bogate vitaminom C. Napitak od latica delotvoran je kod zaustavljanje krvarenja iz želuca i creva.

    Koristi se kod ublažavanja menstrualnih tegoba i kod krvarenja van ciklusa. Cvetne latice možete koristiti i za izradu marmelada, džemova, domaćih sokova, ali i  kao dobar začin u kulinarstvu.

    Listovi su takođe bogati vitaminima. Koriste se za izradu napitka protiv prehlade i virusa. Najčešće u kombinaciji sa plodom, pospešuju nedostatak C vitamina u organizmu.

    Plod je bogat (omega 3 i 6  zdravim masnoćama, beta karotenom, organskim kiselinama, pektinima, fitoncidima, eterskim uljima, flavonoidima i vitaminima B1, B2, E, K, P i A). Redovno ispijanje čaja od šipka savetuju lekari i stručnjaci. Kao preventiva nastanka bubrežnog kamenca, upalu bubrega i mokraćnih kanala.

    Semenke su bogate vitaminom E, A i vanilinom zbog toga im je karakterističan miris. Lekovite dobrobiti semenki koriste za izradu ulja u kozmetici. Šipurak se pokazao kao uspešan kao melem protiv bora i negu suve kože.

    Razlika između divljeg i uzgajanog šipka

    Sam izgled divlje ruže je prelep, neki je čak sade kao ukrasnu biljku u svom vrtu. Postoji mala razlika u kvalitetu i hemijskom sastavu od uzgajanog i divljeg šipka.

    Uzgojeni je nešto manje lekovit nego divlji šipak, čak štaviše dosta je veći. Takođe daje duplo više plodova nego on. Ukus mu je prijatno slatkast, dok je kod divljeg on pomalo kiselkast.

    Kada se beru plodovi divlje ruže

    Plod se bere u kasnu jesen po suvom i mogućnosti sunčanom danu. Za zdrav napitak nije potrebno da plodovi skroz sazru i omekšaju. Upravo tada imaju najviše vitamina C.

    Lišće divlje ruže se bere dok je list još mlad. Cvetovi se pojavljuju od maja do juna, tada se latice beru i suše.

    Kod berbe ovog zlatnog grma potrebno je malo više truda i volje. Opremite se valjano, potrebna vam je stara odeća i nezaobilazne su rukavice. One vam trebaju zbog trnja koje definitivno otežava berbu.

    Šta treba znati o sušenju plodova šipurka

    Plodove ove biljke možete sušiti u kućnoj varijanti, u rerni ili na suncu. Sušeni šipurak, najbolje se čuva na tamnom i suvom mestu. Takođe treba biti smešten u hermetički zatvorenoj ambalaži.

    Plodove isecite po dužini, očistite od košpica i dlačica pa operite. Stavite ih u rernu na 50 stepeni. Sušite sve dok ne postanu krhki, zatim ih sameljite u blenderu.

    Sada kada znate kako osušiti šipak za čaj, informišite se i o njegovom skladištenju.

    Osušeni plod čuvajte u pamučnoj ili lanenoj vrećici. Držite ga u mračnoj i prohladnoj prostoriji.

    • Napomena: Ovako osušene plodove iskoristite u roku od godinu dana, tačnije do sledeće sezone branja šipka.

    Kako napraviti čaj od šipurka kod kuće

    Čaj od šipka se veoma jednostavno pravi. Osnovi recept je lagan za napraviti.

    U posudu stavite 2 kašikice ploda od divlje ruže pa prelite sa punom šoljom vode koja je provrela. Poklopite posudu i ostavite napitak nek malo odstoji. Procedite kroz duplu pamučnu gazu.

    Uvek se pije topao napitak, jer tada mu je najjače dejstvo, po mogućnosti nemojte ga ničim sladiti. Ako baš morate neka se vaš izbor svede na kašikicu domaćeg meda.

    Ovako pripremljen napitak odgovaraće kod proliva, nerovoze creva, želudca i drugih probavnih smetnji. Ipak nemojte preterivati sa konzumacijom, u suprotnom doći će do kontraefekta.

    Savet

    Nakon kuvanja čaja, plodove ne bacajte već ih iskoristite za još jedno kuvanje. Iznenadiće vas koliko je ostalo arome i lekovitosti i za drugo kuvanje. Nakon toga bacite plodove.

    Za šta je sve dobar čaj od šipka

    Osim slastica, ova lekovita biljka nam pomaže i kod mnogih bolesti. Ima veoma blagotvorno dejstvo na ceo ljudski organizam.

    Pomaže i kod bolesti želuca

    Lekovitost ovog napitka je višestruka. Opustiće vas i relaksirati, a bolovi u stomaku znatno će se ublažiti. Cvetne latice su pravi melem za nervozan i bolan želudac.

    Priprema se lako:

    1 kašikica suvih latica šipka,
    1 kašikica suve nane,
    2,5 dl vode.

    Priprema čaja:

    Prokuvanu vodu sipajte u šolju u kojoj su latice šipurka i nana, poklopite i pustite neka odstoji. Kada se malo smlači vaš čaj od šipka i mente je spreman za konzumaciju.

    Efikasan je kod prehlade i raznih sezonskih nazeba

    Zbog vitamina C i mnogih drugih lekovitih svojstava, napitak od divlje ruže se savetuje kod: prehlade, raznih virusnih infekcija i gripe. Konzumiranjem ovog čaja pospešuje se i jača imunitet. Olakšava izbacivanje sluzi prilikom iskašljavanja.

    Upotreba kod suvog kašlja

    Čaj od šipka možete kombinovati sa kamilicom, medom i belim slezom. Savršena biljna mešavina i kod problema suvog kašlja. Koji tokom prehlada zadaje velike muke.

    Potrebno je:

    2,5 dl vode,

    30 g sušenog šipka,

    15 g cvetova zove,

    15 g korena belog sleza (umesto  njega možete dodati i 10 g pelina),

    pola limuna,

    kašikica meda.

    Postupak pripreme čaja:

    Biljnu mešavinu staviti u posudu sa vodom i prokuvati. Nakon prvog ključa ostaviti još 5 minuta nek se kuva. Poklopite i ostavite neka se napitak prohladi i i pusti svoju lekovitost. Procedite ga kroz duplu gazu, zatim dodajte isceđeni limunov sok i kašikicu meda.

    Odličan je prirodni lek protiv stomačnih tegoba i proliva

    Ostale zdravstvene prednosti šipurka

    • Leči gastritis i ublažava želučane smetnje.
    • Smiruje i obnavlja sluznicu creva.
    • Nadoknađuje izgubljenu tečnost.
    • Reguliše probavu i rad creva.
    • Uklanja infekcije digestivnog trakta koje uzrokuju proliv.

    Pripremite čaj od šipka za želudac ukoliko se jave gastritične smetnje.

    Recept:

    2,5 dl vode,
    30 gr sušenog šipka,
    15 gr listova nane,
    15 gr sušene brovnice,
    15 gr matičnjaka.

    Priprema

    Biljnu mešavinu stavite u posudu sa vodom, sve zajedno ostavite na vatri i pustite neka kuva. Kada proključa trebate kuvati još 5 minuta. Poklopite i ostavite još malo kako bi biljke pustile sve svoje lekovite sastojke. Procedite kroz čistu gazu, pijte po mogućnosti nezaslađen i topao čaj.

    Glavne prednosti lekovitog čaja

    Osim kod gripa i dijareje čaj od šipka ima bogatu listu u čemu se pokazao kao uspešan lek a to je:

    Kako se upotrebljava šipak za bebe i decu

    Čaj od šipka za bebe je provereno sredstvo. On se već od rođenja slobodno može davati mališanima, kao i čaj od nane. Spomenuli smo koliko je koristan baš zbog velike količine vitamina C koje su potrebne bebama.

    Kod beba deluje blago umirujuće. Pogodan je kod stomčnih tegoba, stomačnih grčeva kao i kod prehlada. Koristi se često i za skidanje temperature.

    Napitak za bebe se priprema se lako.

    Trebaće vam:

    1 kašikica suvog rinfuznog ili jedna filter kesica šipkovog čaja,

    2 dl vode.

    Recept za bebe je jednostavan:

    U prokuvanu vodu stavite kesicu ili finfuzni čaj od šipka i poklopite. Kada malo odstoji i postane mlak, dobro procedite. Ovo obavezno uradite ukoliko ste koristili rinfuz.

    Najbolje je davati bebama ovaj prirodni napitak dok je još mlak. Tada će im najviše odgovarati i pomoćiče njihovom malom stomačiću.

    Za čaj u filter kesicama princip i postupak izrade je isti.

    Napomena: čaj od šipka za bebe ne smete davati na svoju ruku, potrebno je najpre posavetovati se sa pedijatrom.

    Sme li se piti čaj od šipka u trudnoći

    Pored nane, matičnjaka, koprive i đumbira sva dobra koje se preporučuju trudnicama možemo naći i u našem magičnom čaju od šipka. Čak se i preporučuje zbog svog bogatog svojstva vitamina, koji vas štiti od prehlade i poboljšava imunitet. Pomaže i kod lakšeg izbacivanja suvišne vode iz organizma.

    Poželjno je svako jutro popiti šolju ovog prirodnog i lekovitog napitka. Deluje umirujuće i naravno ono što je bitno štiti vaš organizam od raznih gripa i virusa.

    Napomena: kod beba i trudnica poželjno je konzumirati čaj od sušene rinfuzne biljke. Tako ćete biti sigurni da nisu u napitak koji pijete ubačene druge mešavine i sastojci.

    Dojilje bi takođe trebale piti šipurkov čaj. Naime, one moraju unositi puno vie tečnosti tokom dana kako bi imale dosta mleka. Pripremljen domaći napitak od divlje ruže nadoknadiće vitamine i minerale za majku. Vitamin C, kao i ostali dragoceni sastojci se putem dojenja prenose kroz majčino mleko bebi.

    Pospešuje brže mršavljenje

    Kada je reč o dijetama čaj divlje ruže je među prvim namirnicama koje treba češće konzumirati. Poznat je po bogatim antioksidantima i vitaminima koji imaju malo kalorija, a puno vlakana.

    Zbog visokog sadržaja flavonoida eliminiše slobodne radikale i ubrzava proces sagorevanja kalorija. Tačnije savetuje se svakodnevno ispijanje čaja od šipka. Reguliše hormone i smanjuje apetit jer stvara osećaj sitosti.

    Ono što je bitno ubrzava metabolizam, pospešuje probavu i nivo šećera u krvi drži pod kontrolom.

    Ostali recepti sa čajem od šipka

    Čaj od šipka i hibiskusa

    Ovaj moćan napitak reguliše krvni pritisak, nivo holesterola u krvi i pročišćava jetru. Odličan za izbacivanje viška tečnosti, regulisanja stolice i ubrzavanja metabolizma.

    Priprema:

    Pomešajte kašičicu suvog ploda divlje ruže sa istom količinom hibiskusa. Pomešajte mešavinu sa 2,5 dl vode pa stavite neka provri. Čim baci ključ skloniti sa vatre i poklopite sa vrha. Nakon što odstoji, otklopite. Ukoliko mu je temperatura odgovarajuća slobodno pijte i uživajte u čarima ovog napitka.

    Čaj od šipurka sa korenom đumbira

    Kombinacija đumbira i šipka se pokazala kao savršena protiv bolova u zglobovima. Čak povećava pokretljivost zglobova koje su zahvaćene artritisom.

    Priprema:

    Mali koren đumbira naribajte i stavite kašikicu sušenog šipka pa prelite sa 3 dl vode. Stavite nek se kuva nakon prvog vrenja ostavite još 2 do 3 minute. Poklopite čaj nek malo odstoji i pusti svoje dragocenosti. Obavezno procedite i možete uživati u ispijanju ove bogate mešavine.

    Kombinacija šipka i lipe

    Ova biljna mešavina pomaže protiv anksioznosti, razdržljivosti i grčenja mišića. Što je i dokazano u praksi.

    Pomoći će vam u opuštanju napetog tela i iomoućiće miran san. Napitak sa lipom  je odličan u podizanju imuniteta jer obiluje antioksidantima i vitaminom C.

    Priprema se jednostavno:

    Po jednu supenu kašiku čaja od šipka i lipe prelite sa 2,5 dl kipuće vode. Poklopite i ostavite neko vreme da odstoji i miruje. Procedite kroz gazu i uživajte u ispijanju ovog domaćeg čaja.

    recept za čaj od šipka

    Gde se može nabaviti i cena?

    Čaj od šipka možete kupiti u svim apotekama. Takođe ima ga  u zdravoj hrani, marketima, preko interneta gde je proces poručivanja pojednostavljen. Naćićete ga po veoma povoljnim cenama. Rinfuzno 50 g  šipurka platićete 90,00 din.

    U filter kesici od 20 komada za čaj od šipka cena je 105,00 din

    Ko ga ne bi smeo piti?

    Čaj od šipurka se preporučuje svima ali sa oprezom. Jedna do dve šoljice dnevno je neki maksimum. Pogotovo je ovo važno za osobe sa problemom niskog pritiska, trombozom i srčanim bolesnicima.

    Kontraindikacije i ozbiljne nuspojave do danas nisu poznate. Osim ako niste alergični na plod, cvet i list šipka.

    Napomena: ukoliko niste dobro procedili čaj od plodova divlje ruže tačnije njegovih dlačica, učinite to. Naime, ako se kojim slučajem proguta moguća je iritacija usne duplje i probavnog trakta.

    Za kraj želimo podeliti sa vama jedan recept koji se još od davnina koristi za pravljenje vina od lekovitog šipka. Svi dragoceni sastojci biće sačuvani u njemu, a vino pitko i ukusno! Poželjno je da se pije ujutru u malim čašicama od rakije.

    Kako se pravi vino od plodova šipka

    Potrebno je:

    1 kg sušenog šipka,
    1 kg šećera,
    6 l vode.

    Priprema:

    Izgnječite osušene plodove, dodajte šećer i promešajte. Zatim izručite svu vodu i mešajte sve dok se šećer ne rastopi. Potrebne su vam staklene flaše koje ste dobro sterilisali, kao i čepovi od plute.

    Sipajte vino u boce i dobro zatvorite. Potrebno je da odstoji 6 dana. Svakog dana samo promućkate boce. Nakon šestog dana procedite ga kroz duplu gazu i to je to. Vaše domaće vino od šipka je spremno za konzumiranje.

    Ovako spremljeno aromatično piće popijte u roku od mesec dana, jer toliki mu je rok trajanja.