Žalfija ili kadulja je zimzelena biljka koja pripada porodici Lamianaceae. Postoje mnoge njene vrste koje vode poreklo iz mediteranskog regiona, gde je jedna od najrasprostranjenijih. Fitoterapeuti naročito cene lekoviti čaj od žalfije koji se pokazao odlično kod grlobolje i kašlja.
Ovaj blagotvorni napitak pomoći će vam i kod brojnih drugih tegoba. U nastavku saznajte kako se sve koristi želfija kao lek, čekaju vas odlični recepti…
Biljka žalfija ima brojna lekovita svojstva
Kao što sam naziv ove biljke na latinskom glasi Salvia officialis. To vuče koren od reči salvare, što u prevodu znači spasiti. I zaista, žalfija kao lek pruža spas u pravi čas. Onda kad je to hitno i najpotrebnije kod raznih bolesti i zdravstvenih problema.
Gde raste žalfija?
Biljka raste u obliku žbuna, a najviše joj pogoduju topla klima i suvo zemljište. Upravo zato se može naći u krajevima koji pružaju dovoljno sunčeve svetlosti, a to su livade i poljane.
Lekovitost lista žalfije
List žalfije sadrži mnoga biljna i hemijska jedinjenja i materije. Tu su i eterična ulja, minerali i vitamini koji pomažu u prevenciji i lečenju mnogih oboljenja.
Pre svega, kadulja je poznata kao prirodni antiseptik. Ceni se zbog svojih mogućnosti da ubija razne štetne bakterije koje se nastanjuju u našem organizmu. Upravo one mogu biti okidač za mnoga oboljenja, posebno je delotvoran čaj od žalfije za ispiranje usta.
Zahvaljujući prisustvu cineola, boreola i kafeinskoj kiselini, ova moćna biljka uspešno se bori i protiv brojnih gljivičnih oboljenja, alergija, iritacija i upalnih procesa.
Žalfija sadrži veoma velike količine vitamina A i beta karotena. Poznato je da ove dve supstance imaju antiseptično dejstvo, a posebno su važne za vid.
Takođe, čaj od žalfije pomaže našem organizmu da se zaštiti od oboljenja respiratornih organa. Naročito je delotvoran i kad je u pitanju prevencija raka pluća i usne duplje.
Čaj od žalfije upotreba i kako se sve koristi
Generacijama se koristila, a i danas se koristi, kao prirodni lek za poboljšavanje koncentracije i pamćenja. Čaj od žalfije pomaže kognitivne funkcije tako što podstiče lučenje serotonina u mozgu. Pri tome on omogućava bolju koncentraciju, opažanje i izoštrava naša čula. Zbog sveta toga, mnogi ovaj napitak nazivaju „pićem mislilaca“.
Uzimajući sve to u obzir, naučnici su ustanovili da ovaj napitak daje pozitivne rezultate kod osoba koje boluju od blage do umerene Alchajmerove bolesti. Ukoliko se žalfija kao lek svakodnevno koristi rezultati su vidljivi već za četiri meseca.
Čak i ako nemate problem sa kardio vaskularnim sistemom, preporučuje se da pijete čaj od žalfije za srce. Samo jedna šolja dnevno vašem organizmu će dati dovoljnu dozu salvigenina. On opušta krvne sudove, deluje blagotvorno na srce, a samim tim obezbeđuje zaštitu od oboljenja ovog vitalnog organa.
Posebno je preporučljivo da čaj od žalfije piju osobe koje već imaju srčane tegobe.
Kadulja obiluje vitaminom B i folnom kiselinom
U svakodnevnoj ishrani nam manjkaju mnoge korisne materije, a među njima i dragoceni vitamin B. Kadulja je izuzetno bogata kompleksom vitamina B. Među njima se izdvajaju folna kiselina, tiamin i riboflavin piridoksin.
Ukoliko ste primetili da imate ispucale nokte i pojavu belih fleka na njima, čaj od žalfije će vam obezbediti neophodnu dozu hranljivih materija koje će vam pomoći da uspešno rešite ovaj problem.
A jeste li znali da žalfija pomaže brže zarastanje kostiju i da se u prošlosti baš često koristila za to?
Već vekovima je ljudima poznato lekovito dejstvo žalfije, a čak i stručne medicinske studije ukazuju na to da ima potencijal da leči i Alchajmerovu bolest.
Posebno je interesantan i delotvoran topli napitak koji se priprema od kadulje, pa ćemo vam u nastavku teksta predočiti za šta se sve može primeniti čaj od žalfije kao lek.
Žalfija za ispiranje usta i desni
Poznato je da su još Stari Rimljani koristili čaj od žalfije za grlo kad su imali problema sa kašljem i upalom krajnika. Uopšteno posmatrajući, žalfija kao lek pomaže kod brojnih problema sa usnom dupljom. Naročito ima efikasno dejstvo kad su uporne upale u pitanju. Njih možete rešiti na sledeći način:
Skuvajte 2 dl vode i prelijte preko pune kašike žalfije i ostavite nek odstoji otprilike 5 do 6 minuta. Po želji, možete da dodate jednu kašičicu meda.
Nakon toga, potrebno je da čaj od žalfije iscedite i u malim gutljajima ispirate usnu duplju. To radite tako tako što ćete nagnuti glavu ka nazad i desetak sekundi ispirati grlo i zatim ispljunuti. Taj postupak je potrebno ponavljati sve dok ne utrošite celu dozu koju ste pripremili.
Što se problema sa zubima tiče, primenjuje se veoma sličan metod.
Pripremljen čaj od žalfije potrebno je da odstoji nekoliko minuta, a zatim ga pijte u kratkim gutljajima. Zadržavajte ga duže u ustima, svo vreme ga mućkajte kako bi što bolje prodro u prostor između zuba. Ovaj postupak možete da ponavljate svakodnevno, ujutru i uveče sve do postignuća željenih rezultata.
Kadulja za lice i kosu kako se koristi
Ukoliko imate problema sa preterano masnom kožom i čestom pojavom bubuljica i akni, možete upotrebiti blagi čaj od žalfije za lice. Ovaj napitak odlično pomaže u ovim situacijama.
Sve što je potrebno jeste da skuvate ovaj topli čaj i ostavite ga sa strane oko pola sata neka se ohladi i malo odstoji. Nakon toga, možete da ga iskoristite za umivanje ili da tuferom ili gazom tretirate Vaše obraze. Obavezno pređite deo oko očiju, čelo i bradu, sve u zavisnosti od regije koja je problematična.
Rezultati su vidljivi već posle par dana i bićete sigurno zadovoljni.
Povezano: Kako ukloniti akne sa lica?
Lišće i cvetovi kadulje sadrže različite vrste jedinjenja, poput fenola i tianina. Oni imaju antiupalno, antibakterijsko i vrlo dobro antigljivično dejstvo.
Pošto su se pokazali veoma korisni za kožu glave, čaj od žalfije za kosu predstavlja pravi lek. On podstiče njen ponovni rast, uklanja mrtve ćelije sa površine skalpa i rešava se suvišnog sebuma. Osim toga, ispiranje kose blagotvornim čajem od žalfije smanjuje i uklanja simptome iritacije kože glave, već posle nekoliko pranja.
Povezano: kako se leči seboreični dermatitis?
Čaj od žalfije priprema i upotreba
Savetujemo vam da sami uzgajate žalfiju u svom dvorištu ili na terasi, ukoliko imate uslova i prilika za to. Sirovo lišće je potrebno ostaviti da se osuši oko nedelju dana, najbolje u frižideru. Nakon toga preporučujemo da ga držite u odgovarajućim staklenim teglama ili u platnenim vrećama na suvom i tamnom mestu.
Priprema čaja od žalfije je jednostavna, jer je potrebno da:
jednu kafenu kašičicu osušenog lišća prelijete sa 2 decilitra tek ključale vode. Za najbolje rezultate preporučena doza jedna do dve šolje dnevno. Opet u zavisnosti od zdravstvenih problema koje imate, podrazumeva se nakon konsultacija sa vašim izabranim lekarom.
Koristite čaj od žalfije protiv znojenja u menopauzi
Dokazano je da konzumiranje ovog napitka pomaže ženama koje imaju simptome klimaksa. Oni se uglavnom manifestuju pojavom iznenadnih „napada“ vrućine i znojenja – nepredvidivi valunzi.
Ukoliko se redovno pije svaki dan po jedna šolja, čaj od žalfije protiv znojenja daje uspešne efekte u roku od 8 nedelja. Ublažava i smanjuje valunge, jer reguliše telesnu temperaturu i samim tim eliminiše prekomerno znojenje u menopauzi.
Čaj od kadulje nije samo zaslužan za smirivanje situacije oko znojenja. On će u velikoj meri uticati i na vašu psihu. Upravo zbog toga što će vas umiriti i relaksirati na pravi način.
Kako se pravi sirup od žalfije kod kuće
U vreme kada se pojavljuju grip, prehlade, viroze i druga sezonska oboljenja, potrebno je da svoj organizam ojačate prirodnim preparatima. U tom smislu, može se koristiti čaj od žalfije kao lek za sve bolesti. Posebno se ceni i sirup od žalfije jer su ga primenjivale i naše bake.
Za pripremu ovog prirodnog sirupa potrebno vam je:
- 200 g šećera
- 200 ml vode
- 1 kašika lanenog semena
- 1 kašika žalfije
- 1 kašika belog sleza
- 1 limun
Priprema sirupa:
Limun dobro isperite, a potom ga iseckajte na kockice zajedno sa korom. Vodu sipajte u šerpu i u nju dodajte sve sastojke. Smesu kuvajte oko pola sata na tihoj vatri, a potom je procedite. Ukoliko želite, možete da dodate i nekoliko kašika meda.
Sipajte sve u staklenu teglu, čvrsto zatvorite i ostavite u frižider da se ohladi i zgusne.
Doziranje:
Preporučuje se da sirup od žalfije uzimate svaki dan, po jednu kašiku ujutru i uveče.
Žalfija recepti koje morate probati
Pošto je u pitanju veoma rasprostranjena biljka u mediteranskom području, tako se žalfija u ishrani može naći kao dodatak jelima. Evo jednog od njih:
Preliv od žalfije za testeninu
Ovo je veoma ukusan i zdrav prilog špagetama ili makaronama. Za pripremu preliva za testeninu od žalfije potrebno je:
Istopite salo na stomaku
uz ovaj jednostavan trik
- 10 listova žalfije
- 200 gr gorgonzole ili drugog sira po želji
- 4 dl pavlake za kuvanje
- 1dl maslinovog ulja
- glavica crnog luka
- češanj belog luka
Priprema:
U većem tiganju zagrejte maslinovo ulje, pa mu zatim dodajte listove žalfije da se proprže od tri do pet minuta. Zatim, izvadite listove i u ulje dodajte sitno iseckan crni luk i propržite ga dok ne omekša. Tada ubacite sitno naseckan beli luk i pustite ga da pusti svoj sok i aromu. Potom dodajte pavlaku i sir iseckan na kockice i mešajte sve dok se ne stvori jedinstvena gusta smesa. Nakon toga preliv je spreman i možete ga dodati na testeninu.
Izaziva li žalfija nusopojave?
Na kraju, potrebno je skrenuti pažnju na to izaziva li čaj od žalfije nuspojave i neželjena dejstva? Pre svega, opšti savet je da se ovaj napitak ne koristi u velikim količinama. U tim slučajevima može da izazove osećaj nervoze, iritaciju, svrab kože, preteranu osetljivost na svetlo, pa i neprijatne grčeve u mišićima. Zbog toga se ne preporučuje nikako osobama obolelim od epilepsije.
Žalfija u trudnoći nije preporučljiva. Iz razloga što određena hemijska jedinjenja poput tujona koji se nalazi u ovoj biljci, mogu da dovedu do snažnih kontrakcija materice. To za posledicu nekada ima prerani porođaj i pobačaj. Pored toga, upotreba žalfijinog čaja se ne preporučuje ni dojiljama.
Osobama koje koriste sedative u terapiju takođe se savetuje da ne konzumiraju prevelike količine ovog napitka. Naime pošto u kombinaciji sa lekovima, čaj od žalfije može da izazove kontrainidkacije. Najčešće je to preterana pospanost tokom većeg dela dana.
Vi se svakako konsultujte sa vašim lekarom, oko pravilnog doziranja što lekova tako i čajeva. Preduzmite sve neophodne mere predostrožnosti.
Pročitajte još jedan odličan za prirodno lečenje grla i upaljenih krajnika.
Reference:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/266480
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814601001984
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170935/nutrients