Celijakija simptomi bolesti kod dece i odraslih

celijakija simptomi kako se manifestuju

Celijakija je hronična bolest digestivnog trakta. U pitanju je trajni poremećaj podnošenja glutena poznat pod nazivima sindrom malapsorpcije i glutenska enteropatija. Ovaj hronični gastroenterološki poremećaj prilično je čest među stanovništvom. 

Dakle to je pre svega trajna (doživotna) nepodnošljivost glutena.

Celijakiju svrstavaju u sam vrh gastroenteroloških bolesti koja poprima hronični karaker. Neretko je nasledna, a što je još opasnije mnogi ljudi i kad je imaju uopšte je nisu ni svesni.

Bolest ukoliko se ne leči može poprimiti puno ozbiljniji oblik i uzrokuje izuzetno teške zdravstvene probleme. Simptomi celijakije kod odraslih i dece se često postepeno javljaju. Nije ih lako otkriti sve to ponekad traje i po nekoliko godina. 

U našem tekstu pročitajte kako se otkriva alergija na gluten?  Osim upoznavanja sa celijakijom, pripremili smo vam odlične bezglutenske recepte. Saznajte kako živeti normalno uz ovu ozbiljnu dijagnozu.

SIMPTOMI CELIJAKIJE KOD ODRASLIH

Odmah po dospevanju glutena u naš organizam, dolazi do burne autoimune reakcije (alergija na gluten). Tada se stvaraju antitela koja deluju po unutrašnjem zidu našeg tankog creva, tačnije na male treplje koje se nalaze upravo tu. One apsorbuju vodu, minerale i vitamine i vremenom usled njihovog oštećenja dolazi do većih posledica po naš organizam.

Kada je u pitanju celijakija simptomi koji se najčešće manifestuju su sledeći.

  • Proliv,
  • mučnina koju prati povraćanje,
  • nadutost stomaka,
  • bledo i suvo lice,
  • bolovi u kostima,
  • depresija.

Kako otkriti celijakiju kod odraslih?

Celijakija kod odraslih može se dijagnostikovati i na osnovu ovih simptoma: malaksalost i slabost, nizak krvni pritisak, blago povišena temperatura.

Preosetljivost na gluten se javlja kroz specifične tegobe kao što su:

  • upala jezika,
  • česte afte u ustima,
  • dijareja i proliv.
  • mučnina sa povraćanjem,
  • bolovi u stomaku,
  • sklonost ka krvarenju, anemija,
  • bolovi u kostima i mišićima,
  • loša zubna gleđ,
  • peristatika creva,
  • noćno mokrenje,
  • spontani prelomi,
  • menstrualne tegobe,
  • smanjen libido, impotencija,
  • spontani pobačaj,
  • anksioznost i depresija, razdražljivost,
  • osipi praćeni sa jakim svrabom, crvenilo lica i dermatitis …

CELIJAKIJA KOD DECE KAKO JE PREPOZNATI NA VREME

Prvi znaci bolesti primećuju se veoma rano. Intolerancija na gluten kod mališana javlja se čim dete počne dobijati namirnice koje sadrže gluten. Individualno je kada će se javiti prvi simptomi celijakije, obično je taj interval od tri do šest meseci po uzimanju prvih žitarica.

Najveći broj slučajeva kad se celijakija kod dece dijagnostikuje je u drugoj, a nešto ređi slučajevi su krajem prve godine života. Roditelji često predvide pomenute simptome, a oni su kod glutenske enteropatije baš karakteristični.

Dete slabo napreduje, ima obilne prolivaste stolice, čak štaviše javlja se hronična dijareja. Primetna je hipotonija mišića, kao i distenzija stomaka. Ono što je još jedan karakterističan simptom jeste ponašanje mališana, naglo menja raspoloženje.

Još je važno napomenuti da su kašaste stolice prilično obilne, masne i poprilično neprijatnog mirisa. Uglavnom se javi veći broj tokom dana, a nekad i samo jedna ali obilnija.

Celijakija kod dece može usporiti rast i razvoj deteta te ona počesto mnogo kasnije ulaze u pubertet. Simptomi celijakije mogu biti praćeni bolovima u zglobovima, malokrvnošću i karioznim zubima.

Ova prilično različita klinička slika ume dobro zamaskirati bolest i daje šansu celijakiji da se puno teže otkrije.

BEZGLUTENSKA ISHRANA KOD CELIJAKIJE PRVI KORAK KA IZLEČENJU

Za obolele od celijakije jedina poznata terapija je bezglutenska ishrana. Uz pomoć nje uspostavlja se normalan rad sistema za varenje, obnavljanje crevne sluzokože i potpuno odsustvo svih gorepomenutih simptoma bolesti.

Bezglutenska dijeta koja se mora sprovoditi doživotno. Kad osoba obolela od celijačne bolesti jede gluten, to je kao da se oglasio alarm. Tada se simptomi celijakije pojačavaju, što je rezultat upalnog odgovora organizma koji izaziva gluten.

VAŽNA NAPOMENA: čak i veoma male količine glutena mogu ponovo uzrokovati tegobe!  Stoga je izuzetno važno voditi računa o svakom zalogaju koji unosite.

celijakija simptomi bolesti kako se otkrivaju

ALERGIJA NA GLUTEN U HRANI  – ZABRANJENE NAMIRNICE

Kada je u pitanju celijakija simptomi su poznati i trebate se maksimalno truditi da ih ublažite. Upravo zato, ako vam je dijagnostikovana alergija na gluten iz ishrane je neophodno izbaciti sledeće namirnice:

  • Pšenicu, ječam, raž, ovas i zob.
  • Zatim brašno, griz, pahuljice, kuskus, mekinje, prezle, skrob, klice od žitarica, želatin, sirupe i slad.
  • Podrazumeva se izbacivanje začina i industrijskih proizvoda koji sadrže konzervanse, boje, aditive, emulgatore.
  • Izbegavajte gotovo sve vrste testenina,
  • Biber u prahu (beli i crni), kečap, knedle, senf, kornete, prašak za pecivo, žvakače gume.
  • Zabranjene su i supe iz kesice i u kocki, šlag u prahu, pudinzi, ratluk, sva gotova jela, rible i mesne prerađevine ..Razlog tome je što svi proizvodi sadrže brašno..
  • Industrijski sokovi, sosovi, marlmelade, džemovi, salate su takođe zabranjene.
  • Ne jedite ni sladoled (takođe i one iz automata), kolače, bombone, čokolade, keks, karamele.

Gluten u hrani se nalazi i u namirnicama koje ga same po sebi ne sadrže ali se usled procesa proizvodnje kontaminiraju.

To je čest slučaj sa kobasicama, soja sosevima, raznim začinskim mešavinama. Već smo napomenuli nađe se u sladoledima, sirupima od glukoze, šećerom u prahu, maltodekstrinu, sladu i dr.

Život bez glutena zahteva potpunu predanost i kontrolu svake namirnice, samo tako se bolest creva celijakija drži pod kontrolom.  U suprotnom se simptomi vraćaju iznova.

HRANA BEZ GLUTENA SPISAK NAMIRNICA

Bezglutenska ishrana podrazumeva konzumiranje obroka sa potpunim odsustvom glutena. To pravilo se naročito odnosi na žitarice jer obiluju ovom supstancom.

Najzdravije namirnice bez glutena su:

Ukoliko ste prvi put čuli za neke od pomenutih žitarica, neka vas to previše ne brine. Naime, gotovo sve one sz prisutne u bolje opremljenim prodavnicama zdrave hrane. Čak štaviše možete ih pronaći i u pojedinim biljnim apotekama.

Konzumiranjem istih, celijakija simptomi isčezavaju i oboleli mogu živeti sasvim normalno. Pomenute integralne žitarice ne pomažu samo kod celijakije već su i odlična prevencija dijabetesa, maligniteta i visokog krvnog pritiska.

Celijajična bolest i osetljivost na gluten u mleku

Većina obolelih od celijakije sasvim dobro podnosi mleko i mlečne proizvode. Problem se javlja okvirno kod 10 odsto bolesnika. Simptomi se manifestuju kao intolerancija na laktozu.

Kod takvih slučajeva se savetuje mleko bez laktoze, kiselo mleko i domaći jogurt. Koristite samo dobro proverene proizvode koji ne sadrže stabilizatore koje izazivaju alergije.

Savet plus

Pripremanje sokova, kaša, džemova, marmelade, kompota, turšija, ajvara je dozvoljeno isključivo u kućnoj radinosti. Ne uzdajte se mnogo u kupovne varijante, šta god piše na ambalaži uzmite to sa rezervom. Pripremajte ih sa prirodnim zaslađivačima i konzervansima bez dodataka glutena.

POPIS NAMIRNICA BEZ GLUTENA KOJE SMETE JESTI 

Pored već navedenih namirnica u vaš spisak dodajte i sledeće:

  • Kukuruzno,vinsko i jabukovo sirce bez aditiva. Izbegavajte belo sirće jer sadrži pšenicu u svojoj bazi, što nikako nije dobro kod celijakije.
  • Crno i belo vino,voćna domaća rakija, rum i tekila su dozvoljeni od alkoholnih pića. Ipak ako vodite računa o zdravlju konzumirate ih umereno. Strogo je zabranjeno pivo, likeri svih vrsta, kao i burboni i viski.
  • Seže samlevenu domaću kafu iz zrna smete konzumirati, izbegavajte instat napitke (poput kafe 2 u 1,3 u 1 i sve ostalo). Pripazite da li kupujete kafu koja se melje sa još nekim žitaricama, koje smo naveli gore u zabranjenim namirnicama.
  • Prirodni čajevi od sušenog bilja su dozvoljeni. Najbolje je ako ih suštite i pripremate sami.
  • Dozvoljene su i sveže zdrave grickalice koje je najbolje kupiti u prodavnici zdrave hrane.
  • Puding od kukuruznog skroba, tapioke ili pirinča je isto tako dozvoljen kod celijakije.
  • Domaći sladoled je dozvoljen bez dodatka kristal šećera jer u suprotnom se ponovo javljaju neprijatni celijakija simptomi.

Koja su ulja dozvoljena obolelima od celijakije?

Opšta preporuka je hladoceđeno suncokretovo ulje, mada su i kukuruzno i maslinovo ulje dozvojeni ako su testirani na aditive. Svi domaći puteri, margarini, majonezi su dozvoljeni u ishrani. Oni ne sadrže stabilizatore, boje, emulgatore  i omekšivače poput onih industrijskih.

RECEPTI ZA JELA BEZ GLUTENA NA JEDNOM MESTU

Kako se pravi bezglutensko testo?

Za razliku od pšeničnog, bezglutenska brašna imaju dosta drugačije osobine. Testo se mesi i gnječi  laganije  i mekše, stoga ceo proces traje i nešto duže. Potrebno ga je staviti u frižider pola sata, a zatim ga izvaditi, iseći i staviti nek se peče(pre nego što se testo razvije). Ako ga spremate sa kvascem držite testo na toplijem mestu kako bi moglo narasti.

Od sredstava za podizanje testa izaberite:

Prašak za pecivo –  na 250 grama brašna stavlja se 1 kafena kašičica.

Pekarski kvasac (obavezno svež) – na 250 grama brašna stavlja se 15 grama kvasca.

Inaktivisani suvi kvasac – na 250 grama brašna stavlja se 7 grama.

Priprema:

Rastopite kvasac u malo vode sa desetak grama šećera. Ako pripremate sa mlekom, pomešajte toplu vodu u koju ste dodali kvasac sa šećerom i nakon što se kvasac podigne pomešajte ga sa hladnim mlekom. Ulje, puter, prašak ili margarin na početku umešajte u brašno a nakon toga dodajte tečnost kojom ćete zamesiti testeninu.

CELIJAKIJA RECEPTI  – PICA BEZ GLUTENA

Testo za picu bez glutena – sastojci:

500 grama bezglutenskog brašna,

10 grama suvog kvasca ili 15 grama svežeg kvasca,

40 grama margarina,

0,5 litre vode,

1 kašičica soli.

Za oblogu vam je potrebno:

750 g oguljenog paradajza,

1 kašičica origana,

300 grama mozzarelle izrezane na sitne kockice,

Zasolite po potrebi,

3 velike kašike maslinovog ulja.

Priprema

Sastojke za pravljenje testa izručite zajedno u posudu i izgnječite dok ne dobijete čvrsto i glatko testo. Nakon toga pokrijte sa krpom i pustite pola sata nek naraste. Izvaljajte testo za picu i stavite ga na nauljeni lim. Rasporedite sastojke za oblogu i začinite.Pecite 40 minuta u prethodno zagrejanoj rerni na temperaturi od 180°C.

Napravite zdravu bezglutensku pitu

Sledeći recept namenjen je za osobe obolele od celijačne bolesti. U pitanju su dve savršene pite koje ne sadrže gluten. Najmađima će se verovatno više dopasti pica pita.

Sa istim ovim testom možete pripremiti recimo pitu sa bundevom, jabukama ili već nekim drugim povrćem i voćem po vašem izboru.

Sastojci za pitu

120 grama bezglutenskog brašna ,
90 ml ulja,,
tri jajeta
120 g kukuruznog brašna,
Puna čaša kefira, jogurta ili kiselog mleka,
Prašak za pecivo ,
Kašičica soli.

Napomena: Ukoliko ste intolerantni na laktozu ili ste pak alergični na mlečne proizvode koristite odgovarajuće zamenske proizvode

Priprema bezglutenske pite:

Sve navedene suve sastojke trebate sjediniti. Najpre umutite jaja, dodajte ulje, potom kefir i lagano spojite sa suvim sastojcima. Podelite ovu smesu i u jednu činiju prirodajte sir, sremuš i zelje.

U drugoj posudi izmešajte sastojke za picu: šunku, kačkavalj, kečap i origano. Izlite sve u posebne plehove i pecite na 180 stepeni. Bazglutenska pica pita je gotova 15 do 20 minuta, zavisno od pećnice.

Prilagodite jelovnik uz gluten free namirnice

Kao što vidite celijakija kod dece i odraslih je i te kako prisutna među populacijom. Simptomi intolerancije na gluten nisu nikako za zanemarivanje. Borba sa ovom bolešću traje ceo život, a jako je važno ostati dosledan i uporan u toku lečenja.

Ključno je izbaciti gluten iz ishrane i u svakom trenutku biti oprezan sa hranom. Svaki zalogaj je bitan. Stoga uvek imajte na umu koje namirnice su dozvoljene a koje ne.

Budite oprezni prilikom kupovine hrane u supermarketima. Nije dovoljno birati samo namirnice koje na sebi imaju nalepnicu GLUTEN FREE. Dobro isčitavajte svaku etiketu, pa i ona najsitnija slova.

Celijakija je vrlo ozbiljna bolest digestivnog trakta i sve zavisi od vašeg pristupa. Uz pravilno kombinovanje namirnica i izbalansiranu bezglutensku ishranu prognoza može biti vrlo dobra, čak i odlična. Takve osobe žive sasvim normalno i simptoma gotovo i da nema.

Kada je u pitanju celijakija ishrana je ključna u svakom segmentu, stoga se pridržavajte svih navedenih smernica. Vaš jelovnik mora sadržati bezglutenska brašna od kukuruza, heljde, pirinča, leblebije, prosa, kinoe. Uključite u njega razne vrste voća i povrća, meso i ribu, jaja. Ne izostavljajte mlečne proizvode bez glutena, orašaste plodove, pa čak i kvalitetno domaće vino.