Crni luk kao lek za šta je sve dobar

Lekovita svojstva crnog luka

Crni luk je jedna izuzetno hranljiva namirnica, koja je bogata sa ugljenim hidratima, ona sadrži vrlo malo masti i belančevina. Ovaj pikantni ljutkasti začin, osim što se široko upotrebljava u kuhinji, često se koristi i kao prirodni lek u našoj narodnoj medicini. Naročito je delotvoran kod respiratornih bolesti, poput bronhitisa, jer osnažuje organizam te sprečava dalji pad imuniteta.

Za njega slobodno možemo potvrditi da je svestrana vrsta povrća. Poželjno ga je konzumirati u sirovom obliku kao dopunu našim omiljenim salatama, ali ga svakako treba i posluživati kuvanog. Spada u jednu od najzdravijih povrtnih kultura, jer on revitalizuje organizam, i ima ogromnu lekovitu moć.

Ovaj jedinstveni prirodni štit, odbraniće vas od brojnih infekcija i klica kojima ste okruženi u vašoj svakodnevici. Preporučujemo vam da ostanete sa nama, jer ćemo u našem daljem tekstu pojasniti za šta je sve dobar crni luk kao lek. Kao i uvek pripremili smo vam više odličnih domaćih recepata namenjenih za dobro zdravlje..

Lekovita svojstva crnog luka su izvanredna

Crni luk ima latinski naziv Allium cepa. On je deo porodice povrća i bilja koja uključuju beli luk i praziluk. Allium se vekovima gaji ne samo zbog njegovog karakterističnog ljutog ukusa, već i zbog lekovitog svojstva koje poseduje. Može varirati u obliku, veličini, boji i ukusu. Najčešći tipovi su crveni, žuti i beli.  Arome crnog luka su različite od slatke i sočne glavice do izrazito ljute sorte.

Jeste li se ikad zapitali  zašto plačete kada sečete glavicu crnog luka?

Odgovor je sasvim logičan. To je zato što se u crnom luku sadrže sumporne komponente koje mu daju karakterističan ljut ukus.

Crni luk vodi poreklo iz Azije i sa Bliskog istoka. Stari Egipćani su veoma cenili ovu zdravu glavicu, pa su čak njom i plaćali radnike na gradnji piramida, zna se i to da su ga stavljali i u grobnice faraona. U šestom veku je korišćen u Indiji kao lek, u Ameriku ga je doneo niko drugi nego K.Kolumbo. Od davnina se koristio za razne bolesti. Ima nisku energetsku vrednost, a naročito je bogat sa dragocenim mineralnim solima.

Šta sve čini lekoviti sastav crnog luka

Poseduje veliku količinu vitamina B, A, C i E i revitalizuje naš organizam te poboljšava zdravlje u celini. Prisustvo vitamina C čini da luk deluje kao prirodni štit u odbrani našeg organizma..

Sadrži u sebi alilpropil disullfit, i veoma je bogat hromom, mineralom koji u pomaže ćelijama da reaguju na insulin.  Prisutne su veće količine Vitamina C, u svom sastavu ima brojne flavonoide od kojih je najviše izražen kvercetin.

Zahvaljujući hromu odlična je pomoć dijabetičarima!

Jeste li znali? Što više konzumirate crni luk, to je niži nivo glukoze u krvi.

Klinička istraživanja koja su rađena među dijabetičarima pokazuju kako hrom smanjuje nivo šećera u krvi. Takođe, on poboljšava tolerantnost na glukozu, snižava insulin, kao i ukupan holesterol i trigleciride, a povećava dobar holesterol.

Imajte na umu, nivo hroma smanjuje ako se konzumiraju proizvodi od belog brašna i rafinisani šećeri, i ako se ne krećete dovoljno. Konzumiranjem samo jedne šolje svežeg crnog luka unećete u vaš organizam 20 odsto preporučenih dnevnih doza hroma.

Odlična prevencija kod najtežih bolesti 

Ako redovno koristite crni luk u ishrani, i to dva ili više puta nedeljno, značajno možete smanjiti predispozicije rizika da obolite od raka debelog creva. Naime, ova zdrava namirnica u sebi sadrži brojne flavonide, od kojih je najvažniji pomenuti kvercentin. On se u laboratorijskim istraživanjima pokazao kao odličan zaustavljač razvoja tumora kod životinja.

Uz sve navedeno kvercetin štiti ćelije debelog creva od oštećenja usled delovanja kancerogenih supstanci. Kada ga koristite za kuvanje mesa, može pomoći u snižavanju količine kancerogenih materija. Upravo one se stvaraju kad se meso prži na visokim temperaturama.

Da crni luk štiti od mnogih vrsta raka, polazalo je i jedno istraživanje. Naime,ispitanici koji su jeli najviše luka smanjili su rizik za 84 posto od raka usne duplje i ždrela. Ali to nije sve, čak 88 posto su smanjene šanse od raka jednjaka, 56 posto od raka debelog creva, 25 posto od raka dojke.

Sastojak koji su otkrili u crnom luku, koči aktivnost osteokasta, tj. ćelija koje utiču na krtost kostiju. Sok od crnog luka posebno blagotvorno deluje na žene koje imaju povećan rizik za dobijanje osteoporoze u toku menopauze.

Crni luk kao lek se koristi za lečenje problema varenja, uključujući i gubitak apetita, uznemiren stomak i poremećaja žučne kese. Dobro se pokazao za lečenje problema sa srcem i krvnim sudovima. Pomaže kod intenzivnog bola u grudima (angine pektoris), povišenog krvnog pritiska, dobar je i kod ateroskleroze.

Takođe se koristi čaj od crnog luka protiv kašlja, za lečenje upale usta i grla, kod bronhitisa, astme i dijabetesa. Neke osobe ga koriste protiv uboda insekata tako što ga nanesu direktno na kožu. Veoma je delotvoran za različite rane, opekotine, bradavice i modrice po telu.

Upotreba crnog luka u narodnoj medicini 

Lek za reumu – recept

Potrebno je u jednom litru vode, oko 15 minuta prokuvati tri neoljuštena crna luka. Nakon što ste sklonili sa vatre, dobijenu tečnost je potrebno raspodeliti na dva jednaka dela. Prvi deo pijete ujutru na prazan želudac, a drugi uveče pre spavanja.

Postoji još jedna mogućnost za smanivanje bolova koji su izazvani reumom, podelićemo i taj recept.

Posredi je tinktura koja se pravi od 90 grama izgnječenog crnog luka i 100 ml apotekarskog alkohola. Tinkturu ostavite neka odstoji oko 12 časova. Tri puta dnevno u jednu malu šoljicu vode dodajte oko 10 do 15 kapljica dobijene tin

kture i popijte odjednom.Vrlo brzo ćete osetiti olakšanje i primetićete kako se bolovi smanjuju.

crni luk kao lek za kašalj

 

Dobar je borac protiv dijareje

Postoje razni načini za lečenje proliva, a crni luk je jedan od njih.

Kako bi ublažili tegobe koje uzrokuje ovo neprijatno stanje u 1 litar vode dodajte 15 grama ljuske od crnog luka i ostavite nek proključa oko 10 minuta. Dobijen sok od crnog luka procedite i pijte po 1 šolju ujutru na prazan stomak i jednu uveče pre spavanja. Ovaj napitak će zaustaviti prolivaste stolice u kratkom roku.

Za bolesti jetre: svakodnevno koristite supu od crnog luka.

Protiv glista: dnevno pijte dve kašike iseđenog soka od crnog luka.

Narodni lek za prostatu

Pripremite tinkturu tako što ćete iscediti 40 gr svežeg crnog luka. Dobijeni sok pomešajte sa 120 ml apotekarskog alkohola od 80 stepeni. Dobro promućkajte i pijte jednu kašiku ovog lekovitog napitka u čaši vode pre svakog obroka. Koristite ovu terapiju 10 dana.

Preporučujemo vam i naš raniji tekst kako se leči upala prostate.

Idealan je za negu kože

Izgnječite jedan luk i blago ga utrljajte ga na Vašu kožu, kako bi vam ona postala nežna i glatka. Možete ga slobodno nanositi i na lice, potpuno je neškodljiv. Veoma je delotvoran u otklanjanju različitih fleka na koži.

Za lečenje depresije i nervne napetosti

Upotrebite sok od crnog luka koji ste pomešali sa medom te pijte 3 do 5 kašikica u toku dana.

Oblog od crnog luka za bolne zglobove

Luk isečen na kolutove zamotajte u pamučnu tkaninu i stavite na obolela mesta (vrat, zglobove)

Ako vam svakodnevicu narušavaju jake migrenozne glavobolje, praćene bolom u potiljku, uradite sledeće.

Protrljajte potiljak mešavinom luka i limuna. Odmah ćete osetiti poboljšanje.

Za snižavanje visoke temperature:

Stavite crni luk na tabane i to oblog od 1 kg iseckanog luka i ostavite nek tako odstoji 60 minuta.

Čaj za mokrenje od crnog luka

U jednu litru vode stavite 2 glavice crnog luka i prokuvajte, dodajte jedan manji celer i 200 gr peršuna. Predhodno naravno sve dobro operite i naseckajte na sitne komadiće. Dobijenu mešavinu podelite na 4 jednake doze i pijte u toku dana u jednakim vremenskim intervalima.

Kako napraviti čaj od crnog luka protiv kašlja

Ovo je poznat narodni lek, koji možete pripremiti na sledeći način:

Iseckajte crni luk na tanke kriške i stavite ga u činiju. Preko luka sipajte tri kašike šećera i ostavite nek odstoji celu noć. Sutradan na prazan želudac popijte sok koji je pustio luk. Ovaj proces ponavljajte sve dok kašalj ne prođe.

Recept protiv gripa

U jednu čašu vruće vode dodajte sok od jednog ceđenog limuna, kašiku meda i 2 kašike soka od isceđenog crnog luka. Potrebno je napitak piti 5-6 puta na dan do nestanka svih simptoma.

Provereno sredstvo u lečenju astme

Osetićete veliko olakšanje ako svakog jutra i večeri konzumirate blago proprženi crni luk. On umnogome može ublažiti tegobe uzrokovane astmom.

Protiv promuklosti

Pomešajte 20 grama crnog luka i 250 ml mleka i ostavite 10 minuta na ringli nek se dobro zagreje. Pijte po dva decilitra ujutru i isto toliko pre spavanja. Preporučujemo vam da ispirate grlo dva do tri puta na dan ovim fenomenalnim napitkom.

Sok od crnog luka za uklanjanje mladeža

Crni luk poseduje iste enzime kao beli, stoga na sličan način pomaže u borbi protiv crvenih mladeža. Sok od ovog povrća u tom svojstvu može se koristiti na nekoliko načina.

Iscediti sok od nekoliko glavica crnog luka i pomoću blaznice naneti ga na mladeže. Ostaviti neka deluje 30-40 minuta i potom isprati. Postupak ponavljati tri-četiri puta dnevno u periodu od tri do četiri nedelje.

Kako koristiti crni luk za rast kose 

Većina ljudi je skeptična kada je u pitanju korišćenje crnog luka za rast kose, iako naučne studije odavno ukazuju na te njegove prednosti. Da je crni luk za kosu dobar, dokazano je više puta, naročito kada se upotrebljava i primenjuje njegov lekoviti sok.

Redovnim tretmanom opadanje kose se usporava i smanjuje, dok se dugoročnom upotrebom podstiče rast novih vlasi. Kod drugih problema sa kosom kao što su perut, seboreični dermatitis, gljivične infekcije i slično, vidno dolazi do poboljšanja. Već nekoliko sedmica od početka korišćenja ovog domaćeg preparata primetićete boljitak.

Utvrđeno je takođe da je crni luk efikasan u sprečavanju pojave sedih vlasi pre vremena. On ima izuzetno bogat sadržaj sumpora. Stoga, kada se koristi samostalno ili se iskombinuje sa drugim preparatima, može poboljšati cirkulaciju krvi u vlasištu i koži glave. Sumpor takođe poboljšava proizvodnju kolagena, koji nam je neophodan za novi rast kose.

Sadržaj sumpora u soku ima izvanredna antibakterijska svojstva i sprečava rast gljivica i bakterija na skalpu. To umnogome smanjuje šanse da se izgubi kosa usled infekcije. Sok od crnog luka povećava snagu i sprečava stanjivanje i lomljenje vlasi.

Napravite sok od crnog luka sa medom

Ako vam kosa jako opada uradite sledeće:

Kombinujte četvrt šolje soka od crnog luka sa jednom kašikom meda. Nanesite smesu na kosu. Ostavite ga nek odstoji barem 30 minuta, možete glavu pokriti sa kapom za tuširanje i ostavite tako preko noći. Ujutru isperite mešavinu.

Ovo je provereni prirodni tretman, ali ćete za opipljive, konkretnije i vidljivije rezultate morati biti malo strpljiviji. Ipak, verujte upornost se na kraju svakako isplati. Koristite luk na ovaj način svakodnevno ili minimalno do 3 puta nedeljno. Razliku bi trebali primetiti posle dva meseca.

Ako vam je miris luka nepodnošljiv možete iskoristiti i sledeći metod kako biste sprečili gubitak kose.

Sitno iseckajte jedan luk srednje veličine i potopite u punu čašu ruma preko cele noći. Sledećeg dana, procedite smesu da se uklone komadi od luka. Koristite ovu mešavinu za masiranje kože glave ili možete sa njom isprati kosu posle pranja.

Takođe na taj način ćete poboljšati  novi rast vlasi. Nadamo se da ste saznali koliko je crni luk kao lek dobar i koliko može biti koristan i delotvoran za naše zdravlje.