DAME, BUDITE ZDRAVE! Postoje tegobe koje drukčije pogađaju žene i muškarce: Ovo su ključni simptomi na koje morate pripaziti

Autor: Zlatko Govedić

Međunarodni dan žena obilježava se 8. ožujka svake godine. Obilježava se već više od sto godina te svoje korijene ima u borbi za ravnopravnost spolova i prava žena.

S vremenom je postao dan koji se slavi diljem svijeta, a fokus je na podizanju svijesti o važnosti jednakopravnosti spolova, uklanjanju diskriminacije i borbi za prava žena.

Idealan je dan da skrenemo pozornost na žensko zdravlje. Ono obuhvaća mnoge aspekte, uključujući fizičko, mentalno i emocionalno.

Po čemu se razlikujemo?

Postoje neke razlike u statistikama koje ukazuju na to da neke zdravstvene tegobe mogu pogađati žene i muškarce na različite načine. Primjerice, rak dojke češće pogađa žene. Da, dobro ste čuli… postoji i “muški rak dojke” ili “karcinom muške dojke”. S druge strane, rak pluća češći je u muškaraca zbog veće sklonosti pušenju. No postoje i druge razlike.

Muškarci su skloniji kardiovaskularnim bolestima od žena, ali žene koje su u postmenopauzi imaju veći rizik od muškaraca za razvoj srčanih bolesti.

Žene su sklonije depresiji i tjeskobi nego muškarci.

Autoimune bolesti, poput lupusa i multiple skleroze, češće pogađaju žene nego muškarce.

Žene su sklonije razvoju osteoporoze, što može dovesti do lomova kostiju.

Migrene su tri puta češće kod žena nego kod muškaraca.

Žene su sklonije razvoju Alzheimerove bolesti od muškaraca.

Žene su sklonije i razvoju spolno prenosivih bolesti zbog anatomskih razlika i veće osjetljivosti na infekcije.

Pretilost je također češća kod žena.

Ne zanemarujte ove simptome

Postoji nekoliko simptoma na koje bi žene trebale obratiti pozornost kako bi održale svoje zdravlje:

Promjene u dojkama

Svaka promjena u veličini, obliku, teksturi ili osjetljivosti dojki, kao i pojava kvržica ili izlučivanje tekućine iz bradavice, mogu ukazivati ​​na mogući problem s dojkama.

Bolovi u donjem dijelu trbuha

Mogu ukazivati ​​na različite probleme, uključujući endometriozu, fibroide maternice, ciste jajnika ili druge probleme u reproduktivnom sustavu.

Nepravilne menstruacije

Izostanak menstruacije, prečeste ili obilne menstruacije, kao i bolovi ili grčevi tijekom menstruacije, mogu ukazivati ​​na probleme u reproduktivnom sustavu.

Promjene u vaginalnom iscjetku

Promjene u boji, mirisu ili količini vaginalnog iscjetka mogu ukazivati ​​na infekciju ili drugi problem u reproduktivnom sustavu.

Problemi s mokrenjem

Bol, peckanje ili teškoće s mokrenjem mogu ukazivati ​​na infekciju mokraćnog sustava ili druge probleme s urinarnim sustavom.

Promjene u tjelesnoj masi

Nagli gubitak ili dobivanje kilograma, bez očiglednog razloga, mogu ukazivati ​​na probleme s hormonima, štitnjačom ili drugim zdravstvenim problemima.

Promjene u raspoloženju

Tuga, razdražljivost, tjeskoba, stres i sl. mogu ukazivati ​​na probleme s mentalnim zdravljem.

Važno je obratiti pažnju na ove simptome i redovito obavljati preventivne preglede kako bi se otkrili i liječili mogući zdravstveni problemi.

Što vam je činiti?

Važno je i održavanje zdravog načina života, uključujući redovitu tjelovježbu, zdravu prehranu, dovoljno sna i izbjegavanje loših navika poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola.

Ovo su još neki važni zdravstveni savjeti za žene.

Redoviti pregledi

Žene bi trebale redovito posjećivati svog liječnika ili ginekologa kako bi se obavili pregledi i testovi koji otkrivaju potencijalne probleme ili bolesti.

Zdrava prehrana

Preporučuje se hrana bogata hranjivim tvarima, poput voća, povrća, cjelovitih žitarica, proteina niske masnoće i zdravih masti.

Tjelovježba

Redovita tjelesna aktivnost pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine, poboljšava raspoloženje i smanjuje rizik od bolesti srca, dijabetesa i drugih zdravstvenih problema.

Izbjegavanje pušenja i alkohola

Te su navike povezane s mnogim zdravstvenim problemima, uključujući rak i bolesti srca.

Upravljanje stresom

Stres može imati negativan utjecaj na zdravlje, pa je važno naučiti tehnike za upravljanje stresom, poput meditacije, joge ili dubokog disanja.

Redoviti pregledi dojki i papa testovi

Rane dijagnoze raka dojke i raka vrata maternice mogu spasiti život.

Uporaba sigurnih metoda kontracepcije

Kondomi mogu pomoći u sprječavanju neplaniranih trudnoća i zaštiti od spolno prenosivih bolesti.

Zaštita od sunca

Prekomjerna izloženost suncu može povećati rizik od raka kože pa je važno koristiti zaštitne kreme za sunčanje i nositi zaštitnu odjeću.

Redoviti pregledi vida i zubi

Održavanje dobrog vida i oralnog zdravlja važno je za cjelokupno zdravlje.

Praćenje menstrualnog ciklusa

Ta navika pomaže u otkrivanju nepravilnosti koje mogu ukazivati na zdravstvene probleme, poput hormonskih poremećaja ili infekcija.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More