Danas se obilježava Plavi ponedjeljak, često nazivan najdepresivnijim danom u godini. Ova oznaka, iako popularna, nema utemeljenje u znanstvenim činjenicama i često se smatra marketinškim trikom. Teoriju o Plavom ponedjeljku 2004. godine postavio je Cliff Arnall, velški psiholog, kombinirajući faktore poput vremenskih uvjeta, financijskih problema, vremena koje je prošlo od Božića te općeg stanja motivacije.
Arnall je stvorio formulu koja uključuje varijable poput vremena, dugova, mjesečnih prihoda, vremena koje je prošlo od Božića, trenutka odustajanja od novogodišnjih odluka, razine motivacije i općenitog osjećaja potrebe za promjenama. Unatoč nedostatku znanstvene valjanosti, pojava Plavog ponedjeljka ostala je prisutna u medijima.
Stručnjaci kritiziraju ovu teoriju, smatrajući je besmislenom i potencijalno štetnom, ističući da nema uvjerljivih dokaza o tome da je ovaj dan stvarno depresivan. Razdoblje nakon Božića obično je izazovno zbog lošeg vremena, financijskih izdataka tijekom praznika i izostanka slavlja. Kritičari naglašavaju važnost prepoznavanja stvarnih čimbenika koji mogu utjecati na emocionalno stanje i upozoravaju na opasnost potencijalnog stvaranja negativnih očekivanja vezanih uz Plavi ponedjeljak, piše The Guardian.

Ne slažu se svi
Liječnik Dean Burnett tako kritizira cijelu ideju o Plavom ponedjeljku te ističe kako je znanstveno besmislen: “Ako znate nešto o psihologiji, mentalnom zdravlju ili pak samo o funkcioniranju svijeta, znate da Plavi ponedjeljak nema nikakvog smisla. Već dugi niz godina prati se po medijima kao da je to utvrđena činjenica. Vrijeme nakon Božića je uvijek relativno jadno zbog lošeg vremena, loših financija nakon praznika, nema puno prigoda za slavlje, svi se još drže novogodišnjih odluka i slično”, pojasnio je.
Među mladima se širi bizaran trend, liječnik upozorava: ‘To može izazvati lančanu reakciju’
Kako biste se nosili s mogućim osjećajima tuge ili depresije, stručnjaci preporučuju fokusiranje na ciljeve i prioritete za novu godinu, tjelesnu aktivnost, socijalnu podršku, brigu o mentalnom zdravlju te osvještavanje potrebe za odmorom i opuštanjem. Umjesto da se usredotočite samo na jedan dan, naglašava se važnost postavljanja ciljeva za svakodnevnu sreću tijekom cijele godine.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.