Ema Voren imala je oko tri kilograma i oko 50 centimetara 25. novembra, kad je rođena u porodici Gibson iz Tenesija, javlja „Standard njuzvajr“. Bio bi to običan porođaj da embrion nije bio zamrznut 24 godine.
Ema je bila zamrznuta 14. oktobra 1992. a odmrznula ju je Kerol Somerfelt, direktorka laboratorije NEDC 13. marta ove godine. Embrion je prebačen u Tinu Gibson tehnologijom „transfera zamrznutog embriona“ (TZE). Ema je vlasnik svetskog rekorda u kategoriji najduže smrznutog embriona.
„Ema je preslatko čudo. Mislim da je previše savršena, iako je bila zamrznuta sve te godine“, rekao je otac Bendžamin Gibson.
Najinteresantnija činjenica u priči je da je Ema, tehnički gledano, samo godinu i po dana mlađa od svoje majke.
„Da li shvatate da imam samo 25 godina? Ovaj embrion i ja mogli smo biti najbolji prijatelji“, rekla je Tina lekaru prilikom začeća, prenos Si-En-En.
Srećna majka kaže da nije bila zabrinuta zbog svetskog naučnog rekorda kad je odlučila da se podvrgne TZE proceduri.
„Samo sam htela bebu i nije me interesovao svetski rekord“, rekla je srećna mama.
Međutim, neki naučnici dovode u pitanje status svetskog rekorda embriona.
Doktor Zaher Merhi, direktor istraživanja i razvoja u „Nju houp“ centru za plodnost ističe da američke kompanije nisu u obavezi da prijave vladi starost embriona koji se koristi u transferu, već samo ishod trudnoće.
„Identifikacija najstarijeg poznatog embriona je praktično nemoguća“, kaže on naglašavajući da „niko nema te podatke“.
Međutim, izvođači transfera embriona žele da odbrane svoj rekord.
„Imamo našu medicinsku biblioteku u kojoj lako dolazimo do podataka i nismo mogli pronaći stariji embrion“, rekao je za „En-Bi-Si njuz“ dr Džefri Kinan, koji je izvršio transfer embriona.
„Mislim da je pošteno reći da, ako nije najstariji, onda je među najstarijim embrionima“, rekao je dr Dejvid Adamson, direktor klinike za plodnost iz San Hozea u Kaliforniji.
„Lično, nisam upoznat sa medicinskim izveštajem po kojem je stariji embrion rezultirao rođenjem bebe“, dodao je on.