Foto: Pixabay/stevepb
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš je istakao da je napuštanje uglja u sektoru proizvodnje električne energije najvažniji korak za postizanje ciljeva predviđenih Pariskim sporazumom i ograničenje zagrevanja na 1,5 stepen Celzijusa.
Gutereš je zahtevao od svih država da odmah obustave izgradnju svih novih termoelektrana na ugalj kako bi „okončali smrtonosnu zavisnost od uglja”, piše Nemanja Milović za portal Klima101.rs.
On je takođe istakao da bi glavni emiteri trebalo da pre samita u Glazgovu predstave svoje planove za napuštanje uglja, kao i da bi predstavnici najbogatije grupe zemalja G7 trebalo da predvode te napore i da do 2030. prestanu sa upotrebom uglja.
Posebnu pažnju u svom govoru Gutereš je posvetio i pitanju finansiranja izgradnje termoelektrana u inostranstvu koje sprovode neke zemlje, najviše Kina.
„Treba zaustaviti finansiranje termoelektrana na ugalj u inostranstvu i investicije preusmeriti u projekte obnovljivih izvora energije”, rekao je on.
Poslednja tačka govora generalnog sekretara UN-a odnosila se na potrebnu globalne saradnje kako bi otpočela pravedna tranzicija, tj. kako bi se pomoglo siromašnijim zemljama, kao i ljudima koji trenutno rade u industriji uglja koji će u budućnosti ostati bez posla.
U okviru istog samita predstavljen je globalni alat za praćenje napuštanja uglja Bloomberg Global Coal Shutdown.
U ovom trenutku u Evropi je u toku izgradnja svega četiri termoelektrane, od kojih je jedna u Srbiji (blok Kostolac B3). Pored toga u našoj zemlji je u planu izgradnja još nekoliko termoelektrana u budućnosti.
Tekst u celosti čitajte na portalu Klima101.rs.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.