Hrono Indija: Parata, čatni i raita

Kuva i piše:
Milen Milićević

 

 

 


hrono-kuhinja-kuvar-ana-cubela

 

 

 

 

Verujem da većina hronera voli jutro, zbog doručka. A da li volite i rano ustajanje?

Što se mene tiče, primetila sam da se bioritam menja s godinama. Ja sam od noćne ptice, jer sam bukvalno sve radila noću, od spremanja kuće, vežbanja, učenja, logično tu su i izlasci, završavala u kasne sate, a onda ako nemam obaveze, spavala pola dana. Mama me je užasno teško budila za školu, čak i posle kada sam počela da radim, morala je da proverava da li sam čula sat i da li sam ustala. Kako su obaveze diktirale da se ponekad ustaje čak i u pola četiri, jer je smena počinjala u pet, vremenom sam postala jutarnji lik. Čak i kada ne radim, ne računam slučajeve kada sam premorena, budim se oko sedam. Na moru ustajem prva, doručkujem i pijem kafu u miru i tišini udišući taj divan morski vazduh. I kada sam u Beogradu, ustajem rano, vežbam, doručkujem, tuširanje, spremanje i trk na posao…ne mogu reći da mi je baš uvek lako da ustanem, posebno zimi, ali posle kvalitetnog, mrsnog i začinjenog doručka, sigurno sam budna.

Poručite knjigu “Posna hrono kuhinja”: Ideje za post, za vegeterijance, za one koji uz meso žele i nove ukuse

 

Sabajle se ustaje i kada spremamo klopu za Pidzama parti. Jer pre svega mi moramo da se razbudimo uz obavezni ritual ispijanja tone mlake vode sa malo limuna, koja budi naš organizam. Zatim sledi provera da li imamo sav materijal, nekada je potrebno nešto od hrane pripremiti unapred, Ana kucka najavu, ja šnjuram po kuhinji gunđajući da nam opet nešto fali….ovog jutra ništa nije falilo, bez obzira što smo bili u isturenom odeljenju zvanom kuhinja Anine mame, jer su Aninu srušili. Dobro, falila je malo niža temperatura u kuhinji.

Pogledajte prvi deo Pidžama žurke i kako testo treba da izgleda:

Kako ekipa na doručku voli ljuto i začinjeno, odabrali smo Indijsku kuhinju, koja je poznata kao začinjena, ljuta, ali i raznobojna, raznovrsna i zdrava ishrana. Najpre su je prihvatili vegani i vegetarijanci, a kako vreme odmiče i svi ljubitelji zdrave hrane. Obiluje tonama začina, pre svega kurkuma, korijander, šafran, chili, i čuvena mešavina začina – kari. Ljuta hrana balansira se umacima na bazi jogurta, koji obiluje zdravim bakterijama koje sem što gase vatru ljutog, takođe regulišu i varenje. Na žalost, jogurti u Srbiji su puni skroba pa se ne preporučuju, zato su dobra alternativa kiselo mleko, mileram ili neki mladi sir.

Pogledajte kompletan doručak i kako se sve pravi, pa i čatni i raita. I kako je veselo bilo:

Indijska kuhinja je nezamisliva bez hleba. Jedan od njih je naan, koji se najčešće pravi od brašna, kvasca i vode. Još jedan mega popularan tradicionalni indijski hleb je Lachcha Paratha ili lisnati tanki hleb sa puterom. Sam termin označava tanki beskvasni hleb koji ima više slojeva i koji se peče u posebnom tiganju. Postoji nekoliko vrsta, može biti prazan, može biti začinjen ili punjen. Ovaj hljeb je veoma slojevit zbog neobičnog načina razvijanja. Izvorno se pravi od posebne vrste brašna – atta , koje se dobija mlevenjem omotača zrna, mekinje. Ja sam ga zamenila integralnim speltinim i raženim brašnom, koje sam prosejala. Koristite obavezno brašna koja imaju gluten zbog teksture testa. Možete da koristite i integralno pšenično, ako niste u restrikciji, ali i njega prosejte. Bez obzira na malo pipav posao, obavezno probajte ovaj hleb, kombinacija testa i putera je božanstvena…..

Lachcha Paratha

  • 250 gr brašna (integralna obavezno prosejte, ako koristite meku speltu, to nije potrebno)
  • 70 gr putera
  • oko 1,5 dcl tople vode
  • so

Biće vam potrebno još putera i brašna kada budete rolali testo, a puter će vam trebati i kada budete pekli hlebiće.

Umestite mekano testo. Ova količina vode je opciona, možda će vam trebati još malo, ali ne preterujte. Testo treba da bude mekano, ali da se ne lepi za ruke. Znajte, da sva testa sa puterom hoće od toplote da se pretvaraju u žvaku, ali slobodno nabrašnjavite ruke i lagano mesite testo, da se razvije gluten i osetićete kada je gotovo, elastično i mekano. Ostavite ga da stoji oko sat do dva. Ne stavljajte u frižider. Posle tog vremena podelite na četiri loptice, svaku uvaljajte u brašno i ostavite još pola sata da stoji.

Da li želite da dobijate notifikacije sa bloga “Hrono kuhinja”?

 

Pobrašnjavite radnu površinu, razvaljajte testo oklagijom tanko, premažite istopljenim puterom ( u njega možete dodati i peršun i sitno seckani beli luk) i pospite brašnom (takođe prosejanim). Ova metoda će omogućiti da se testo ne slepi i da se lista nakon pečenja. Zatim motajte testo kao lepezu – ivica od koje ste počeli treba da ostane sa gornje strane, a podižite i presavijajte unazad jedan po jedan sloj, tako da budu jedan preko drugog. Kad završite sa slaganjem, lagano tresnite i malo izdužite. Uvijte u pužić, a zatim njega najblaže moguće razvijte u krug. Ne pritiskajte previše da se ne izgube krugovi i slojevi. Tiganj treba da je baš ugrejan, ali ne na najjače, od 6 podeoka, ja pečen na 4. Stavite na vreo tiganj, namažite puterom, posle 2-3 minuta okrenite i tu stranu namažite puterom. Pecite i drugu stranu 2-3 minuta. Primetićete i male mehuriće, to je znak – okrećite 😀

Slažite ih na ubrus jednu na drugu. Jedite tople, ali znajte da su dobre i hladne uz neki namaz ili umak, recimo humus, neki čatni, umak na bazi jogurta ili milerama ( jogurt, beli luk, peršun, maslinovo ulje…) ili recimo od paradajza ( paradajz, paprika i čili)

Odabrali smo da to bude čatni koji se ne kuva. Jednom prilikom podelićemo i recept za njihov čuveni čatni, koji se sprema od kombinacije povrća i voća, kuva se više od sat vremena i na kraju dobijete sjajan umak, čiji se ukus rečima ne može opisati. Mi smo odabrali ovaj koji se ne kuva, ali je sjajan.

Čatni od nane

  • 1 veza sveže nane
  • ½ veze peršuna
  • 1 mala glavica crvenog luka
  • 1 čen belog luka
  • cela ljuta paprika (ja sam koristila one zelene)
  • sok od 1/3 limuna
  • 1 kašičica narendanog đumbira
  • 1 kašičica kumina
  • so
  • 3 kašike kiselog mleka( u Indiji koriste kozji ili ovčiji jogurt, vi možete da koristite kiselo ono masnije od 6% ili uzmite mileram)

Sve naseckajte u secku, sem kiselog mleka. Njega na kraju dodajte i zalijte maslinovim uljem

Ovo je ljut čatni, tako da bi trebalo napraviti balans. U Indiji se jede Raita, koja se koristi kao prilog ili pak za umakanje komadića hrane i to pre svega ločigno ljutih jela, kako bi se donekle neutralizovao njihov ljuti ukus. Raita se tradicionalno začini korijanderom, kimom, metvicom i crvenim čili prahom, ali se po želji može dodati i različite vrste povrća, poput krastavca, paradajza i luka.

Raita sa krastavcem

  • 4 dcl kiselog mleka ( preporučujem ono masnije od 6% ili 2 dcl onog manje masnog kiselog mleka i 2 dcl milerama – ne pavlake)
  • 1 – 2 kašičice prepečenog kima (na teflonu)
  • ½ veze peršuna ili korijandera
  • 2 manja krastavca ili jedan veći
  • ½ paradajza
  • čili u prahu
  • so

Krastavc dobro operite, malo sapunom i vodom, jer je bolje da ga koristite sa korom, koja je jako zdrava. Iseckajte sitno krastavac. Ako je veći i ima veća zrnca u sredini, izvadite taj deo, jer će razvodniti umak. Dodajte seckan peršun ili korijander. Iseckajte pola paradajza, izvadite srednji vodeni deo. Dodajte prepečen kim, so, dosta čilija i na kraju umešajte kiselo mleko ili mešavinu kiselog mleka i milerama. Prelijte maslinovim uljem.

Parathu umačite u ove soseve i umake. Predlažem i humus, umak od crvenog sočiva ili umak od pečenog palidžana i belog luka….

Posle one saune zvane kuvanje u kuhinji Anine mame, mljackale smo i mljackale….dok nas nije prekinulo bušenje i razbijanje iz stana iznad – čitaj majstori ruše Aninu staru kuhinju i prave novu 😀

Neka vaš doručak bude manje bučan, ali podjednako ukusan. Probajte i Uživajte

Prijatno! Prava hrono Indija.