ISTINA O DEZINFICIJENSIMA! Smanjite upotrebu na racionalnu mjeru, a za osjetljivu kožu koristite dezinfekcijska sredstva!


Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

KORISNO ZA ZNATI

+
AAA

ISTINA O DEZINFICIJENSIMA! Smanjite upotrebu na racionalnu mjeru, a za osjetljivu kožu koristite dezinfekcijska sredstva!

Autor: 7DNEVNO/Daniela Delale

Hladni zimski mjeseci i suha, osjetljiva koža nikako se ne vole, a to najbolje znaju oni koji se svakodnevno bore s problemom suhe kože i osjete ono neugodno ljuštenje, zatezanje, iritacije, svrbež… Osim ovih znakova, tu je i pojava otočića suhe, zadebljale, crvene, ljuskave kože, tzv. ekcema. Sve to prati i osjećaj gubitka napetosti i punoće kože, uz pojavu naboranosti.

Na dodir, suha koža u ovim zimskim mjesecima može biti veoma gruba. Suhoća kože se najranije primijeti na prednjim stranama potkoljenica, na vanjskim stranama nadlaktica i na trupu u pojasnom dijelu. Suhoća se može javiti u svim dobnim skupinama, u sklopu drugih kožnih bolesti (atopijski dermatitis, psorijaza) ili izolirano. Nerijetko se pojava suhe kože tijekom zimskih mjeseci opaža i u osoba koje u većem dijelu godine imaju normalnu kožu.

“Do isušivanja kože dolazi pod utjecajem okolišnih čimbenika izvana kao što su hladan zrak i vjetar te suhi zrak kao posljedica centralnog grijanja i učestalog tuširanja vrućom vodom. Ovlaživači zraka u prostoru, pravilna njega, ali i adekvatna prehrana mogu itekako pomoći”, kaže Ivana Manola, dr. med. specijalistkinja dermatologije i venerologije iz Poliklinike Manola.

Masne kiseline

Nove studije ukazuju da nekoliko tjedana uzimanja dodataka prehrani koji sadrže omega masne kiseline iz ribljeg ulja, posebice ulje jetre bakalara, znatno pomažu u terapiji izrazito suhe kože. Prirodni izvor omega masnih kiselina je riba, posebice plava riba, i avokado koje bi trebalo jesti nekoliko puta tjedno kako bi se u organizam unijele dovoljne količine omega masnih kiselina.
Velik broj ljudi vjeruje da će povećanim unosom vode ovlažiti kožu. Osobe koje inače unose malu količinu vode u organizam mogu očekivati značajnu hidraciju kože ako povećaju unos vode (8-9 čaša dnevno). No osobe koji unose normalne količine vode ne mogu očekivati da će povećanim unosom spriječiti nastanak suhe kože zimi.

“Prilikom boravka na snijegu treba uzeti u obzir činjenicu da se UV zrake reflektiraju na snijegu, da je intenzitet UV zračenja visok unatoč tankom sloju oblaka i da se na svakih 1000 metara visinske razlike UV zračenje povećava za otprilike 6%. Idealna zaštita od sunca na snijegu uključuje kvalitetne sunčane naočale, fizičku zaštitu većeg dijela lica u vidu potkapa koje štite čelo i imaju dodatak za zaštitu brade i usana. Na preostali dio lica preporučuje se nanijeti kremu sa zaštitnim faktorom koja je bogatije teksture od kreme koju koristimo u ljetnim mjesecima. Kako nove studije ukazuju na povezanost sastojaka iz krema za zaštitu od sunca i nastanka frontalne fibrozirajuće alopecije, kreme s faktorom se ne preporučuje nanositi u blizini ruba vlasišta niti na obrve”, upozorava dr. Manola.

Ruke su dio tijela koji je najviše izložen vanjskim utjecajima – kako klimatskim, tako i onima koje na njih ima doticaj s dezinfekcijskim sredstvima i deterdžentima. Kako biste spriječili isušivanje kože ruku u zimskim mjesecima, dr. Manola za pranje ruku preporučuje mlaku vodu i preparate za pranje koji ne sadrže sapune tzv. sindete, umjesto klasičnih sapuna. Vrlo je važno odmah nakon pranja u poluvlažnu kožu kružno utrljati preparat za njegu ruku koji se lako upija, zamašćuje i obnavlja kožnu barijeru. Preparati koji pomažu hidraciji suhe kože trebali bi sadržavati: glicerin, petrolatum, ureu, ulje noćurka, laktate, omega masne kiseline, pantenol.

Teksture preparata za njegu suhe kože mogu biti u obliku pjene, bogate kreme ili masti, ovisno o stupnju suhoće kože. Kako bi obnova barijere bila što bolja, nakon utrljavanja kreme za njegu suhe kože preporučuje se prije spavanja na ruke navući PVC rukavice ili pamučne vrećice. Prije izlaska ne zaboravite na ruke navući zimske rukavice kako bi se smanjio utjecaj vjetra i hladnoće. Smanjite korištenje dezinficijensa na racionalnu mjeru. Koristite dezinfekcijska sredstva za osjetljivu kožu. Kod kontakta s deterdžentima i sredstvima za čišćenje uvijek koristite zaštitne rukavice.

Čistite lice

Nije ugrožena samo koža na rukama nego i svi dijelovi našeg tijela koji su izravno izloženi zimskoj hladnoći. Među najugroženijima je koža lica.

“Djelovanjem hladnog zraka i vjetra s jedne strane i suhog zraka u grijanim prostorima s druge strane, koža lica postaje beživotna i suha. Zimska njega suhe kože lica zasniva se na temeljitom čišćenju lica koje uključuje skidanje make-upa micelarnom otopinom, umivanje mlakom, više hladnom vodom i na primjeni masnijih krema bogatih tekstura koje sadrže linolnu kiselinu, glicerol, ureu, laktate, omega masne kiseline. Njegu lica preporučuje se primjenjivati ujutro i navečer”, kaže dr. Manola.

Mnoge žene misle kako velika količina pudera štiti njihovo lice od hladnoće. Činjenica je da koža lica “voli” fizičku barijeru, odnosno zaštitu od vjetra i hladnoće. Tu ulogu bolje će odraditi krema bogate strukture koja će ujedno i “nahraniti” kožu. S obzirom na to da puder koristimo uglavnom za prekrivanje nepravilnosti, puder u kamenu bolji je izbor jer on na koži lica nema okluzivni učinak.

Tijekom zimskih mjeseci može se dogoditi i pucanje kapilara na licu. “Velik dio nas ima osjetljivu kožu lica sklonu kapilarama. Kapilare se češće javljaju u ljetnim i zimskim mjesecima zbog velike oscilacije u vanjskoj temperaturi. Njihov nastanak možemo spriječiti intenzivnom njegom koja uključuje primjenu krema koje u svom sastavu imaju retinol, te C i K vitamin“, poručuje naša sugovornica.

Usne zahtijevaju posebnu njegu jer nemaju lojne žlijezde koje izlučuju esencijalne masti. Ujedno, usne zadržavaju manje vlage. Djelovanjem vjetra i hladnog zraka usne ispucaju. Nesvjesna reakcija na ispucale usne najčešće je oblizivanje. Oblizivanjem usnice nećete ovlažiti, upravo suprotno, dodatno ćete ih isušiti. U svakodnevnoj njezi ispucalih usana preporučaju se jednostavni balzami. Vazelin, shea maslac, pantenol, vitamin E su sastojci koji jako dobro i učinkovito vlaže usne.

Osim navedenoga, postoje i neka kožna oboljenja o kojima zimi treba posebno voditi računa. Bolesti kože koje obilježava suhoća, kao što su atopijski dermatitis i psorijaza, kao i koža u osoba starije životne dobi, u zimskim mjesecima imaju tendenciju pogoršanja, odnosno dodatnog isušivanja te ih je potrebno intenzivnije njegovati.

Ovlažite zrak

Tijekom zimskih mjeseci, u sezoni centralnog grijanja, dolazi do značajnog smanjenja postotka vlage u zraku (ispod 10 posto), što dovodi do isušivanja kože. Kako bi koža bila dovoljno hidrirana, potrebno je više od 30 posto vlage u zraku. Stoga se preporučuje ovlažiti zrak u prostorijama u kojim boravimo primjenom ovlaživača zraka. Postoje razne vrste ovlaživača na tržištu, pa i oni koji vam pokazuju kolika je trenutno vlažnost zraka u prostoriji u kojoj boravite.

Vruća voda isušuje kožu. Za umivanje, tuširanje, kupanje i pranje ruku preporučuje se koristiti uvijek toplu vodu. Kod kupanja u kadi preporučuje se korištenje uljnih kupki. Osobama koje prakticiraju tuširanje preporučuje se koristiti krem-sapune i sindete koji sadrže ureu, pantenol, glicerin, petrolatum. Vrlo je važno odmah nakon kupanja u poluvlažnu kožu kružno utrljati emolijent. Emolijent je sredstvo koje je mekano i lako se upija u kožu. Nanosi se odmah nakon kupanja (tuširanja), na kožu koja je djelomično suha. Kako bi se postigao najbolji učinak, preporučuje se kožu ne sušiti trljanjem ručnikom, već je nježno potapkati. Preparati koji pomažu hidraciji suhe kože trebali bi sadržavati: glicerin, petrolatum, ureu, laktate, omega masne kiseline, pantenol. Kod svrbeža kože poželjno je da preparat sadrži polidokanol.

Ne zaboravite kosu!

Uz hladnoću vani, grijani zrak unutra i nošenje kapa kosa gubi sjaj – postaje suha i lomljiva, a vlasište iritirano – crveno i ljuskavo. Korištenje blagih, prirodnih šampona prilagođenih vašem tipu kose, pranje mlakom vodom, sušenje toplim ručnikom, potom fenom toplim zrakom izdaleka te izbjegavanje pretjeranog četkanja, pomoći će vašoj kosi tijekom zimskih mjeseci.

Kod bojenja kose koristite prirodne, ne agresivne boje. Budite svjesni da riskirate dodatno oštećenje kose s više ekstremnih promjena boje (npr. iz plave u crnu). Preporučuje se ostati unutar tri nijanse od vaše prirodne boje. Ako je kosa oštećena, priredite prirodnu masku od jednakih dijelova meda i maslinova ulja. Utrljajte masku ravnomjerno u vlasište i kosu, zamotajte u plastičnu foliju i ostavite 30 minuta, potom operite. Učinite to barem jedanput mjesečno ili svaki tjedan, ako možete.

Autor:7DNEVNO/Daniela Delale

ZADNJE VIJESTI


KORISNO ZA ZNATI

ISTINA O DEZINFICIJENSIMA! Smanjite upotrebu na racionalnu mjeru, a za osjetljivu kožu koristite dezinfekcijska sredstva!


BORBA S 'NARANČINOM KOROM'

NE IGNORIRAJTE CELULIT: On može biti simptom ozbiljnih bolesti…


VRATITE 'SIX PACK'

(VIDEO) PA ŠTO AKO TERETANE NE RADE? Ovo možete postići i vježbanjem u uredu!


NAPITAK SPASA

Pušače guši katran u plućima. Ovako ga mogu izbaciti na prirodan način

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article