Jeftina namirnica snižava tlak i razinu šećera u krvi: Ništa vas ne košta da ju uvrstite u jelovnik

Autor: Zlatko Govedić

Visoki krvni tlak ili hipertenzija predstavlja ozbiljan zdravstveni problem koji utječe na milijune ljudi diljem svijeta.

Često se naziva “tihim ubojicom” jer obično nema vidljivih simptoma, ali može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su srčani udar, moždani udar i bolesti bubrega. Visoki tlak može biti posljedica loših prehrambenih navika, stresa i genetske predispozicije.

No jednostavan sastojak iz vaše kuhinje može igrati ključnu ulogu u borbi protiv ovog problema.

Luk, osnovni sastojak mnogih jela, već se dugo istražuje kao prirodni način snižavanja krvnog tlaka. Bogat je flavonoidima, antioksidansima koji podržavaju zdravlje krvnih žila i smanjuju upalu. Osim toga, sadrži spoj zvan kvercetin koji je povezan s nižim krvnim tlakom.

VAŽAN SAVJET ZA OSOBE S VISOKIM TLAKOM: Ovo su preporučene količine unosa dvaju ‘opasnih’ minerala

Studije su pokazale da osobe koje redovito jedu luk ili konzumiraju luk u obliku dodataka prehrani često imaju niže razine krvnog tlaka od onih koji to ne čine. Luk također može pomoći u smanjenju kolesterola i poboljšanju cirkulacije, što sve zajedno doprinosi zdravlju srca.

Borac protiv šećerne bolesti

Dijabetes tipa 2 sve je češći, a povišena razina šećera u krvi može imati ozbiljne zdravstvene posljedice.

Stručnjaci često otkrivaju namirnice i pića koja pomažu u kontroli šećera u krvi, a luk ga snižava za čak 50%.

Endokrinolozi tvrde da luk može “snažno sniziti” visoku razinu šećera u krvi i ukupne razine kolesterola kada se daje zajedno s lijekom protiv dijabetesa metforminom.

“Luk je jeftin i lako dostupan, a redovito se koristi u prehrani. Ima potencijal za upotrebu u liječenju dijabetesa”, rekao je glavni autor studije Anthony Ojieh sa Sveučilišta Delta (Abraka, Nigerija).

Činjenica je da su svojstva luka svestrana i vrlo moćna, zbog čega se može uvrstiti među najzdravije namirnice na svijetu.

“Luk nema mnogo kalorija. Međutim, čini se da povećava brzinu metabolizma, a time i apetit, što dovodi do povećane konzumacije hrane. Moramo istražiti mehanizam kojim luk dovodi do smanjenja glukoze u krvi. Ne znamo Još nemam objašnjenje”, zaključuje Ojieh.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More